İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Misafir

Full şehir içi sert kullanım 11.8 lt LPG yaktım .

Mondeoyu devirli sert kullandığım zaman daha az yakıyor sanki )))

Yorum bağlantısı
Misafir

Mondeoyu devirli sert kullandığım zaman daha az yakıyor sanki )))

1.6'ya göre az yakar devirli kullanımda ama yine de çok sert davranmamak gerek:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Arkadaşlar ben bir tek arabamı aldığımda depoyu doldurmuştum ve şehir dışı yakıt tüketimi lpg ile 21-22 kuruş arasıydı.Hadi uzun yolda basmadık falan filan.100-110 km ortalama hızla yakıt buydu.

Asıl anlamadığım uzun yoldan sonra ankara geldiğimde depomu doldurmuştum.Daha önceki konularda bunula ilgili bahsetmiştim yani uzun yolda yakıt durumunu.Neyse en son doldurduğumdan bu yana tam tamına 410 km yol yaptım ve sadece Şehir içinde.önceki lpg dolumunu 2.78 den yapmıştım ve dün itibariyle de 2.73 ten yaptım...Veee inanın sadece 99 tl lik gaz aldı aracım... :) 99 tl ye şehir içi 410 km bana gerçekten moral oldu diyebilirim.... km de 24.1 krş yakmış :) neredeyse uzun yolda yaktığım kadar...Bana çok garip geldi ama gerçekten sevindim :)

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

S.icinde 2.0 lt motor için cok cok ama cok iyi deger. Evde başka kullanan arada gaz almış olabilir mi? Depo kc lt LPG alıyor?

tarihinde K&#246ksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

S.icinde 2.0 lt motor için cok cok ama cok iyi deger. Evde başka kullanan arada gaz almış olabilir mi? Depo kc lt LPG alıyor?

aracı benden başka kullanan ve kullanacak olan yok :) depo sanırım 40 veya 45 lt lik bir depo valla tankın üstüne o kadar baktım ama göremedim :) Bende şaşkınım gerçekten.Çünkü ben 35 krş altında beklemiyordum ama güzel oldu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Maşallah hep böyle devam eder inşallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Maşallah hep böyle devam eder inşallah

Teşekkür ederim İnşallah :) brc yi sanırım tek geçeceğim :) Gerçi bu işler ustasıyla da alakalı.Güzel bir tesisat var anlaşılan :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Teşekkür ederim İnşallah :) brc yi sanırım tek geçeceğim :) Gerçi bu işler ustasıyla da alakalı.Güzel bir tesisat var anlaşılan :)

Kullanım tarzı ve güzergah çok önemli.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

bugün yine tp den depoyu fulledik, 871 km yol, bunun 550 km. si şehir dışı, alınan yakıt 250 tl. yakıtı yine 4.37 den aldım, tp. bence çok güzel, shellden ve lukoilden iyi diyebilirim. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Kullanım tarzı ve güzergah çok önemli.

Eryaman-etlik-subayevleri-aydınlıkevler-etimesgut-sincan-keçiören bu semt ve ilçeler arasında yapılan 410 km :) Henüz araçla başka gittiğim yer olamadı.Ankara yı bilenler bu semtlerin Eryaman hariç kalabalık ve bıktırıcı bir trafiği olduğunu bilirler :) Ama arabayı zorlamadan kullanırım ben.Sert yapmam :) Ben yinede ne kadar yumuşak olunsa da bu yakıtın bu kadar düşük olacağına ihtimal vermezdim. :)

Yorum bağlantısı
Misafir

Arkadaşlar ben bir tek arabamı aldığımda depoyu doldurmuştum ve şehir dışı yakıt tüketimi lpg ile 21-22 kuruş arasıydı.Hadi uzun yolda basmadık falan filan.100-110 km ortalama hızla yakıt buydu.

Asıl anlamadığım uzun yoldan sonra ankara geldiğimde depomu doldurmuştum.Daha önceki konularda bunula ilgili bahsetmiştim yani uzun yolda yakıt durumunu.Neyse en son doldurduğumdan bu yana tam tamına 410 km yol yaptım ve sadece Şehir içinde.önceki lpg dolumunu 2.78 den yapmıştım ve dün itibariyle de 2.73 ten yaptım...Veee inanın sadece 99 tl lik gaz aldı aracım... :) 99 tl ye şehir içi 410 km bana gerçekten moral oldu diyebilirim.... km de 24.1 krş yakmış :) neredeyse uzun yolda yaktığım kadar...Bana çok garip geldi ama gerçekten sevindim :)

Çağlar Bey,

Bir yerde ölçümleme hatanız var gibi. Şöyle izah edeyim. Aracınızın şehiriçi benzin tüketimi ortalama 100km'de 10-12lt'dir. Biz 11lt diyelim, lpg'de doğru kalbrasyonla %20 fazla olur. Yani 13lt lpg yakması gerekir.

Sizin hesabınızla gittiğimizde; 36 lt lpg ile aracınız 410 km giderse lpg tüketiminiz 8.8lt/100km, benzin tüketiminizin ise 7.4lt/100km olması gerekir.

Hesap hatası yoksa sisteminiz fakir karışımla çalışıyor demektir ve araç için sağlıklı olmaz. Lpg'de doğru ölçüm için mümkün olduğunca kontak açıp kapamadan(sıralı sistemde ilk harekette benzinle kullanım olduğundan genelde yapılan km'nin bir kısmı benzinle olmasına rağmen gözardı edilir) full depodan geriye gitmek gerekir. Depo boşaldığında yapılan km'ye dikkate almak daha doğrudur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Çağlar Bey,

Bir yerde ölçümleme hatanız var gibi. Şöyle izah edeyim. Aracınızın şehiriçi benzin tüketimi ortalama 100km'de 10-12lt'dir. Biz 11lt diyelim, lpg'de doğru kalbrasyonla %20 fazla olur. Yani 13lt lpg yakması gerekir.

Sizin hesabınızla gittiğimizde; 36 lt lpg ile aracınız 410 km giderse lpg tüketiminiz 8.8lt/100km, benzin tüketiminizin ise 7.4lt/100km olması gerekir.

Hesap hatası yoksa sisteminiz fakir karışımla çalışıyor demektir ve araç için sağlıklı olmaz. Lpg'de doğru ölçüm için mümkün olduğunca kontak açıp kapamadan(sıralı sistemde ilk harekette benzinle kullanım olduğundan genelde yapılan km'nin bir kısmı benzinle olmasına rağmen gözardı edilir) full depodan geriye gitmek gerekir. Depo boşaldığında yapılan km'ye dikkate almak daha doğrudur.

Saygılarımla.

Evren bey çok teşekkür ederim açıklamalarınız için.Hesap hatası sadece benzin durumunu göz önünde bulundurmamak oldu benim için.Yoksa diğer durumlarda bir hata olduğunu düşünmüyorum hatta aldığım gazdan da eminim :) Öncelikle fakir karışım durumunu anlayamadım kusuruma bakmayın lütfen :) Ve fakir karışım dediğiniz durumunda ne gibi zararı olur.Aklımda şüphe uyandırdı şimdi.Sizden ricam değinebilirmisiniz bu konuya.Birde evet benzinle gidişi tamamen göz ardı ettik.Ama şöyle de bir durum var.Arabamı totalde 5 gün falan kullandım şehir içinde.5 günde yapıldı bu 410 km lik yol.Yani araç ilk çalıştığından itibaren maximum 2 km gitmeden lpg ye geçiyor.Günün ilk marşında tabi.Havanın durumu ile stabil.Yani biz bunu baz alırsak 5x2 km =10km ve diğer gün içindeki kontak kapat - çalıştır durumlarındada araç lpgye alıştığı için tahmini en geç 10-15 sn içinde geçiyor lpg ye ve benzinle gittiği yol da 20 kez aç-kapa yaptığımızı var sayarsak, bu duruma ortalama 2 km daha ekleriz.Ve ortaya sadece 12km fark çıkar.12 km lik benzim lpg yakıtındaki tasarrufu hesaplamada benim kullanımıma göre pek etki etmiyor açıkçası.24.1 krş değilde 25 krş olsun :) Yani aradaki fark bence farkedilir bir fark diye düşünüyorum :) Ama bahsettiğiniz fakir karışım durumunu merakla bekliyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

Yorum bağlantısı
Misafir

Evren bey çok teşekkür ederim açıklamalarınız için.Hesap hatası sadece benzin durumunu göz önünde bulundurmamak oldu benim için.Yoksa diğer durumlarda bir hata olduğunu düşünmüyorum hatta aldığım gazdan da eminim :) Öncelikle fakir karışım durumunu anlayamadım kusuruma bakmayın lütfen :) Ve fakir karışım dediğiniz durumunda ne gibi zararı olur.Aklımda şüphe uyandırdı şimdi.Sizden ricam değinebilirmisiniz bu konuya.Birde evet benzinle gidişi tamamen göz ardı ettik.Ama şöyle de bir durum var.Arabamı totalde 5 gün falan kullandım şehir içinde.5 günde yapıldı bu 410 km lik yol.Yani araç ilk çalıştığından itibaren maximum 2 km gitmeden lpg ye geçiyor.Günün ilk marşında tabi.Havanın durumu ile stabil.Yani biz bunu baz alırsak 5x2 km =10km ve diğer gün içindeki kontak kapat - çalıştır durumlarındada araç lpgye alıştığı için tahmini en geç 10-15 sn içinde geçiyor lpg ye ve benzinle gittiği yol da 20 kez aç-kapa yaptığımızı var sayarsak, bu duruma ortalama 2 km daha ekleriz.Ve ortaya sadece 12km fark çıkar.12 km lik benzim lpg yakıtındaki tasarrufu hesaplamada benim kullanımıma göre pek etki etmiyor açıkçası.24.1 krş değilde 25 krş olsun :) Yani aradaki fark bence farkedilir bir fark diye düşünüyorum :) Ama bahsettiğiniz fakir karışım durumunu merakla bekliyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılar.

Motorunuz zarar görür. Sübaplarınız etkilenebilir, sensörleriniz arızalanabilir. Sonuçta motor alması gereken yakıtı alamıyor diyebiliriz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Motorunuz zarar görür. Sübaplarınız etkilenebilir, sensörleriniz arızalanabilir. Sonuçta motor alması gereken yakıtı alamıyor diyebiliriz.

Saygılarımla.

Teşekkür ederim Evren bey ilginize.Bunu dikkate alacağım ve en yakın zamanda bu durumu kontrol ettireceğim.Hiç bu aklıma gelmemişti aslında.Demekki az yakıyor diye önceden sevinmemek gerekmiş :) Neyse en yakın zamanda ölçüm yaptıracağım ve size de bilgi vereceğim...Sevgiler ve Saygılarımla...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Çağlar bey fakir karışım aracın subapları için zararlı. Yol bilgisayarındaki benzin değerinden %15-20 arası fazla LPG tüketmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araca bir süre sonra zarar verebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Çağlar bey fakir karışım aracın subapları için zararlı. Yol bilgisayarındaki benzin değerinden %15-20 arası fazla LPG tüketmesi gerekmektedir. Aksi takdirde araca bir süre sonra zarar verebilir.

Mehmet bey teşekkür ederim sizede.Gerçekten hiç düşünmemiştim ben bunu.Normal bir gaz ayarımı yaptırmak gerekiyor bu durum için.Yoksa özellikle şundan oluyor diyebileceğiniz bir durum varmıdır ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet bey teşekkür ederim sizede.Gerçekten hiç düşünmemiştim ben bunu.Normal bir gaz ayarımı yaptırmak gerekiyor bu durum için.Yoksa özellikle şundan oluyor diyebileceğiniz bir durum varmıdır ?

İyi bir ustanın sağlıklı bir kalibrasyon yapması şart.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

İyi bir ustanın sağlıklı bir kalibrasyon yapması şart.

Mehmet bey size ve Evren beye gerçekten teşekkür ederim.Bu olaya el atacağım :) Saygılarımla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet bey size ve Evren beye gerçekten teşekkür ederim.Bu olaya el atacağım :) Saygılarımla.

Ankara'da iki tane BRC var bildiğim, benim Hakan'ın aracını götürdüğüm

http://www.mocanotogaz.com.tr/iletisim.php Araca yolda kalibrasyon yapıyordu.

Diğeri de Sait Usta BRC galiba..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Adakoğlu

Ankara'da iki tane BRC var bildiğim, benim Hakan'ın aracını götürdüğüm

http://www.mocanotogaz.com.tr/iletisim.php Araca yolda kalibrasyon yapıyordu.

Diğeri de Sait Usta BRC galiba..

Mehmet bey aldım adresi cuma günü gideceğim inşallah :) Teşekkür ederim ilginize gerçekten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Yaklaşık 5 sene LPG'li otm. Honda Civic kullandım.

Bana göre, bir aracın fakir karışımla çalışıyor olması az yakacağı anlamına gelmez.

Kalibrasyonu düzgün yapılmamış bir araç, zengin ya da fakir karışım olsun, daha fazla yakacaktır.

Neticede yakıt/hava karışımındaki düzensizlik sonucu oluşur.

Yaptığınız ölçümde hata yoksa eğer, aldığınız sonuç muhakkak yol güzergahınızla ilgilidir.

Kalibrasyon ayarı için ben de Mocan Otogaz'ı tavsiye ediyorum. Övünç ve Fatih bey var.

Övünç ayar konusunda uzmandır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yaklaşık 5 sene LPG'li otm. Honda Civic kullandım.

Bana göre, bir aracın fakir karışımla çalışıyor olması az yakacağı anlamına gelmez.

Kalibrasyonu düzgün yapılmamış bir araç, zengin ya da fakir karışım olsun, daha fazla yakacaktır.

Neticede yakıt/hava karışımındaki düzensizlik sonucu oluşur.

Yaptığınız ölçümde hata yoksa eğer, aldığınız sonuç muhakkak yol güzergahınızla ilgilidir.

Kalibrasyon ayarı için ben de Mocan Otogaz'ı tavsiye ediyorum. Övünç ve Fatih bey var.

Övünç ayar konusunda uzmandır.

Az yaktığı zaman fakir karışım oluyor abi.

Örneğin benim araç prins ilk takıldığında yol bilgisayarından %8 fazla yakıyordu. O zamanlar cidden aravım çok az yakıyordu :) Mehmet abi (Özyürek) demişti ki fakir karışım arıza lambası yanar dedi. Bir süre sonra arıza lambası yandı. Sonra ayarı %15 çektirdik yani yol bilgisayarı 10 litre gösterirken 11.5 litre LPG yakmaya başladı ve arıza lambası yanmaz oldu.

Yorum bağlantısı
Misafir

Otomatik Mondeo'nun 6.9lt/100km  gördüğü güzergah Yaşamkent otoban girişinden, optimum(eryaman girişine kadar olan bölümde) sabit 90km hız sabitleyici ile oluyor. Aynışekilde havaalanına kadar giderse ve yol çok boşsa 8.4lt/100km gösterir. Bu nedenle şehir içi güzergahta o tüketimi görmek çok zor, Hakan'ın MK2 normalde daha az yakan bir araçtır, aynı güzergahta tüketim rakamları var bazı konu başlıklarında ki, çok daha fazla.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

bugün yine tp den depoyu fulledik, 871 km yol, bunun 550 km. si şehir dışı, alınan yakıt 250 tl. yakıtı yine 4.37 den aldım, tp. bence çok güzel, shellden ve lukoilden iyi diyebilirim. ;)

Abi hiç yerinde durmuyorsun sende :D Nedir böyle her deponun yarısından fazlası şehir dışı.:D 29 krş gibi bir rakam çıkıyor ortaya sanırım daha ne olsun

Yorum bağlantısı
Misafir

Az yaktığı zaman fakir karışım oluyor abi.

Örneğin benim araç prins ilk takıldığında yol bilgisayarından %8 fazla yakıyordu. O zamanlar cidden aravım çok az yakıyordu :) Mehmet abi (Özyürek) demişti ki fakir karışım arıza lambası yanar dedi. Bir süre sonra arıza lambası yandı. Sonra ayarı %15 çektirdik yani yol bilgisayarı 10 litre gösterirken 11.5 litre LPG yakmaya başladı ve arıza lambası yanmaz oldu.

Dediğiniz gibi aşırı fakir ya da zengin karışımda arıza lambası yanar. Aşırıdan kasıt, belli bir tolerans değerinin aşılması. Japon araçlarda %5 tolerans değeri aşıldığında genellikle arıza lambası yanıyor.

Ayrıca, fakir karışım ısı artışına yol açtığı için uzun süre kullanımda motora ciddi tehlike oluşturuyor.

Sonuç itibariyle fakir karışımla çalışan aracın normalden az yakacağı pek aklıma yatmıyor.

Fakir karışım zengin karışıma göre az yakar desek. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...