İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Akan Belen

Muhtemelen daha fazla yapacaksın abi.Ama bu depoda da şehir dışı olacak mı oda önemli sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Dizel Ler.jadco lar LPG li otomotikler. Manuel 2003 mondi LPG de ş.içi fazla yoğun olmayan trafikte ortalama kaç lt yakar.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Akan muhtemelen bu deponun tamamı şehir içi olacak.

Dizel Ler.jadco lar LPG li otomotikler. Manuel 2003 mondi LPG de ş.içi fazla yoğun olmayan trafikte ortalama kaç lt yakar.

Mehmet hocam konuyu görürse cevap yazacaktır.

Yorum bağlantısı
Misafir

Akan muhtemelen bu deponun tamamı şehir içi olacak.

Mehmet hocam konuyu görürse cevap yazacaktır.

İki senedir mk3 aşısı alıyorum abi.Panzehir bulundu hayırlısı bakalım.Nasip olursa yarın belli olacak.
Yorum bağlantısı
Ayhan Kangal

Bugün Şehir içi benzin kullanımında yoğun olmayan trafik şartlarında arabanın 100 km / 13 lt yakmış olduğunu gördüm. Göstergede 14.4 olarak görünmesine rağmen daha az çıkması sevindirici oldu.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

lpg li otomatik mondeo larda yakıt tüketimi ne oldu arkadaşlar .takip edip hesaplayan var mı? son zamanlarda....

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün Şehir içi benzin kullanımında yoğun olmayan trafik şartlarında arabanın 100 km / 13 lt yakmış olduğunu gördüm. Göstergede 14.4 olarak görünmesine rağmen daha az çıkması sevindirici oldu.

lpg li otomatik mondeo larda yakıt tüketimi ne oldu arkadaşlar .takip edip hesaplayan var mı? son zamanlarda....

Ben hesabı kuruşla değil litre ile yaparım.Benim araç otomatik 2004 model üzerinde prins marka LPG kiti var.

Maraş şehir içi çok fazla rampası, çok fazla dur kalkı olan (8 km 11 ışık 2-3 tane kasis çukurları saymıyorum yol boyunca trafik sıkışıklığından durkalkı saymıyorum) bir şehir. Ben 32 litre lpg ile şehir içinde 190-200 km arası gidiyorum. Uzun yolda 32 litre ile 300 zor görüyorum (120-130km hızlarda)

Şu anda aracı benzinde kullanmaya başladım. Şehir içinde bir depo ile 400km gidersem (55 litre ile) herhalde benzine devam edeceğim :)

NOT: Benzin ve LPG değerlerinin kotrolü için depoyu doldur-boşaltla daha sağlıklı ölçebiliriz.

Yorum bağlantısı
Misafir

Ben hesabı kuruşla değil litre ile yaparım.Benim araç otomatik 2004 model üzerinde prins marka LPG kiti var.

Maraş şehir içi çok fazla rampası, çok fazla dur kalkı olan (8 km 11 ışık 2-3 tane kasis çukurları saymıyorum yol boyunca trafik sıkışıklığından durkalkı saymıyorum) bir şehir. Ben 32 litre lpg ile şehir içinde 190-200 km arası gidiyorum. Uzun yolda 32 litre ile 300 zor görüyorum (120-130km hızlarda)

Şu anda aracı benzinde kullanmaya başladım. Şehir içinde bir depo ile 400km gidersem (55 litre ile) herhalde benzine devam edeceğim :)

NOT: Benzin ve LPG değerlerinin kotrolü için depoyu doldur-boşaltla daha sağlıklı ölçebiliriz.

Aracıma 1000 km önce lovato son sistem LPG takılmış bugün ruhsata işlettim kalibrasyon kendi yapıyormuş içindeki LPG bitsin bakalım ne yakacak ş.içinde.

1.6 araçlar 11 lt LPG yakıyor.Benim mk2 10lt yakıyordu Mk3 nde 11.12 lt yakacağını düşünüyorum.Değerleri paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

geçen 50 tl lik lpg aldım 120 km gitti.çok yaktı gibi geldi bana.

bende dün fulledim 34 lt aldı.bakalım nekadar km gideceğim.sizinle paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

geçen 50 tl lik lpg aldım 120 km gitti.çok yaktı gibi geldi bana.

bende dün fulledim 34 lt aldı.bakalım nekadar km gideceğim.sizinle paylaşırım.

50TL 'lik LPG kaç litre. Örneğin Maraş'ta 3.05 tlye satılan yerde var 2.72 Tl den satılan yerde var.

1-TL olarak değil Litre olarak hesaplayın

2-Az yakıt az km ile doğru sonuç alamayız.

3-En doğru seçim şehir içinde 2-3 depo ve sürekli aynı pompadan alınan yakıtla ortalam değer ortaya çıkar.

Örneğin

1. Depoda 32 litre LPG ile 200 km

2. Depoda 32 litre LPG ile 180 km

3. Depoda 32 litre LPG ile 200 km  giderse burada ortalama 190 km gidiyor diyebiliriz.

Forumda 25-30 tl lik yakıtla test yapan arkadaşlara sonuçlar doğru çıkmaz dedim inandıramadım. 5 defa 10 litre (30 tl lik yakıtla test ettim) arada çok farklı değerler çıktı. Birinde 50-60-70-80 km gittiğim oldu.

Ben herzaman söylerim en doğru sonuç uzun yolda sakin kullanımda test edilir. Başka araçla kıyaslarken aynı yolda aynı şekilde kullanım değerlerine bakılarak kıyaslama yapılır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bugün benzinle testin ilk aşamasını tamamladım.

385 km yol gittim ve 48 litre benzin yaktım.Benzin 5.09 tl litresi 245 tl verdim.

Aynı yolu lpg ile gitsem bu yerlere rahat 60-65 arası LPG harcardı+25-30 tl kadar da benzin harcardı. LPG burada 2.76-3.09. Ama ben 2.76 TL den alırdım.

LPG kullansam=63*2.76=174 TL LPG+25 Tl benzin olsa=200 TL

Benzin Kullandım=48*5.09=245 TL

385 km Zararım 45 tl.

Ama LPG benzini aldım shellden alsaydım (3.09dan) zararım 25 TL olacaktı.

Faydalı olabildiyse ne mutlu. Bundan sonra Şehir içinde Benzin. Uzun yolda LPG.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

385 km yol gittim ve 48 litre benzin yaktım.Benzin 5.09 tl litresi 245 tl verdim.

Aynı yolu lpg ile gitsem bu yerlere rahat 60-65 arası LPG harcardı+25-30 tl kadar da benzin harcardı. LPG burada 2.76-3.09. Ama ben 2.76 TL den alırdım.

385 km Zararım 45 tl.

Km ye 6.36 krş abi çok değilmi.Manüel ov. Arası çok fark ederim yakıtta.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Km ye 6.36 krş abi çok değilmi.Manüel ov. Arası çok fark ederim yakıtta.

Peki LPG olsaydı :)

Maraş çok fena.

Seninkiyle depoyu doldurup boşaltalarak hesap yaptın mı ?

Yorum bağlantısı
Misafir

Maraş çok fena.

Bugün fulledim. Deniyorum.

Maraş çok fena.

Fark eder mi yazacağıma farkederim yazmısım hocam.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sonucu merakla bekliyorum :)

385 km 100-150 km çok sert kullanımdı. Ev arama koşturmasında. Ben sakin kullanabilsem :D daha az yakacak ama. Rampada hiç affetmiyorum :) Trafikte çok güzel sürücüler olunca sakin kullanmak imkansız :)

Çok dandik bi test olmuş :p

Mındarr :)

Fark eder mi yazacağıma farkederim yazmısım hocam.

Fark olarak Manuel otomatik arasında 1.5-2 litre farkeder.
Yorum bağlantısı
Misafir

Sonucu merakla bekliyorum :)

385 km 100-150 km çok sert kullanımdı. Ev arama koşturmasında. Ben sakin kullanabilsem :D daha az yakacak ama. Rampada hiç affetmiyorum :) Trafikte çok güzel sürücüler olunca sakin kullanmak imkansız :)

Mındarr :)

Fark olarak Manuel otomatik arasında 1.5-2 litre farkeder.

Sakin kullanımda malatya şehir içi trafikte 10 lt LPG yakıyormuş defalarca aynı pompadan test etmiş aracı aldığım arkadaşım.Bakıp göreceğiz.
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sakin kullanımda malatya şehir içi trafikte 10 lt LPG yakıyormuş defalarca aynı pompadan test etmiş aracı aldığım arkadaşım.Bakıp göreceğiz.

manuelse 10 Litre için güzergahta fazla ışık olmayacak ve sakin trafik olacak.

O Aracın uzun yolda yakıt değeri 8-8.5 Litre. Ona göre şehir içini de hesaplayabilirsiniz. Kısa mesafe ise Benzin değerlerini de hesap edin derim.

Ben Ankara'da 12-13 lt lpg yaktırıyordum.

Yorum bağlantısı
Misafir

manuelse 10 Litre için güzergahta fazla ışık olmayacak ve sakin trafik olacak.

O Aracın uzun yolda yakıt değeri 8-8.5 Litre. Ona göre şehir içini de hesaplayabilirsiniz. Kısa mesafe ise Benzin değerlerini de hesap edin derim.

Benzini çeyrek depo çizgisini referansa alırım bir depo LPG bitimi fullerim ve tekrar çizgiye kadar benzin doldururum.benzin LPG lt sinden karma ortalama yakıt tüketimi çıkar.böyle hesaplarım hep.
Yorum bağlantısı
Ayhan Kangal

385 km Zararım 45 tl.

Benim araba daha fazla yakıyormuş.  :)

mpx6.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim araba daha fazla yakıyormuş.  :)

Abi şehir içi kıstas olmaz ama. Belki sizde 48 litre bitene kadar kullansaydınız benden az  veya denk yakabilirdi.

Benim şehir için Akan Belen'in şehir içiyle benzer ve benim bazen sağ ayağımın ayarı olmuyor. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Kangal

Mehmet hocam ben benzin yakıt ölçme yöntemimi anlatayım: Depoyu fullerim, 150 200 km neyse şehiriçi kullanımdan sonra aynı istasyondan ve aynı tabancadan bu sefer tabancanın atmasıyla yetinmeyerek depoyu iyice doldurttururum. Değer biraz fazla çıkabilir ama doğruya  daha yakın değeri verir diye düşünüyorum. Sonra alınan yakıt litre bazında hesaplandığında km/lt değerini bulurum. Tabii ki dediğiniz gibi km miktarı arttıkça doğru değere ulaşmak daha mümkün. Benim ş.içi kullanım yerleri genelde aynı olunca 3 aşağı 5 yukarı bu değeri veriyor. Tabii havalar biraz soğuk, araçta kış lastikleri var, sabah erkenden çalıştırınca ısınması biraz uzun sürüyor vs. bunlarda etken.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet hocam ben benzin yakıt ölçme yöntemimi anlatayım: Depoyu fullerim, 150 200 km neyse şehiriçi kullanımdan sonra aynı istasyondan ve aynı tabancadan bu sefer tabancanın atmasıyla yetinmeyerek depoyu iyice doldurttururum. Değer biraz fazla çıkabilir ama doğruya  daha yakın değeri verir diye düşünüyorum. Sonra alınan yakıt litre bazında hesaplandığında km/lt değerini bulurum. Tabii ki dediğiniz gibi km miktarı arttıkça doğru değere ulaşmak daha mümkün. Benim ş.içi kullanım yerleri genelde aynı olunca 3 aşağı 5 yukarı bu değeri veriyor. Tabii havalar biraz soğuk, araçta kış lastikleri var, sabah erkenden çalıştırınca ısınması biraz uzun sürüyor vs. bunlarda etken.

Ben bu sene kış lastikleri taktırmadım. Benim sabahları mesafem 4 km akşam da mesafem 4 km. Ama son 100-150 km biraz farklıydı.

Ben ilk dolumda tabanca atınca bıraktırdım. 385 km gittim. Aynı istasyon aynı tabanca. Dolum bitince tabanca atınca bıraktırdım. Çünkü nereye kadar dolduğunu anlamak için benzin kapağına kadar doldurmak gerekiyor.

Şimdi ikinci depo ölçümünde de aynı tekniği uygulayacağım bakalım ne çıkacak. İlk deneme net sonuç vermeyebilir. Ancak kalan yakıtla 70 km gidebilirsin diyordu. Hesaba göre doğru çıkıyor.

Bakalım ikinci depo testine.

Yorum bağlantısı
Yusuf İlhan

Kışın yakıt tüketimi yaza göre -aynı performans koşullarında- fark eder mi, neden? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kışın yakıt tüketimi yaza göre -aynı performans koşullarında- fark eder mi, neden? 

LPG ve Dizel farkeder ama benzin için yorum yapamam. Ancak benzinde de değişeceğini düşünüyorum. Çünkü motorun ısınma süresi uzayacaktır ve daha fazla yakacaktır.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...