İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bir tespitimi paylaşmak istiyorum... 

Benim Jatco : Motor suyu sıcaklığı yaklaşık 60 dereceye gelene kadar ve motor suyu sıcaklığı 60 derecenin üstünde ise hız 60 km hıza gelene kadar zengin çalışıyor.. 

Bariz olarak sesli çalışan motor, sıcaklık 60 dereceye gelince düğmeye basılmış gibi ses kesiliyor.. 

Aynı şekilde, sıcak olan motor ile hız 60 km'ye ulaşınca motor sesi kesiyor.. 

Tavsiyem : Soğuk motor için yapacak bir şey yok, ısınmasını bekleyeceğiz ancak, sıcak motorda bir an önce 60 km hıza ulaşacağız, sonra yavaşlamamız gerekirse yavaşlayabiliriz, çünkü bu sadece araç ilk çalıştığında oluşan bir durum.. Sonraki dur kalklarda buna gerek yok... Bu sayede yakıt tüketiminin düşeceği kanaatindeyim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Ya ben bu konuda susmayı tercih edeceğim çünkü benim arabanın ne kadar koni kaynaklı ne kadar mondeo.. Bilemiyorum...  Ben sms yazarak gidiyorum bir çok virajda.. 

3 kasanın yol tutuşunu bende çok sevdim(mk'nın arabasından biliyorum)

Ama bu,tamamen kullanıcıyada bağlı...

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

3 kasanın yol tutuşunu bende çok sevdim(mk'nın arabasından biliyorum)

Ama bu,tamamen kullanıcıyada bağlı...

Araca alışmak önemli. 

Ben senin araçta virajlara benimkinden yavaş giriyorum. Aynı kasa ve model amcam da var o araçta da korkuyorum.

Yorum bağlantısı
Misafir

Araca alışmak önemli. 

Ben senin araçta virajlara benimkinden yavaş giriyorum. Aynı kasa ve model amcam da var o araçta da korkuyorum.

Ee herhalde,o konuda hemfikirim.

Bazıları viraja girerken,frene basar.Ben gaza yüklenirim mesela...Daha güzel oturuyor o zaman yola ;)

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Emmi ben buna benzer birşey yazmıştım ama bulamadım. aynı fikirdeyiz. ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bazıları viraja girerken,frene basar.Ben gaza yüklenirim mesela...Daha güzel oturuyor o zaman yola ;)

Gaza viraja girmeden basmıyorsun galiba. Ben virajın içinde gaza bastığımda daha rahat topluyor gibi.

Not: Emmi gelir şimdi ben virajı görmüyorum. Giriş çıkış farketmez her yerde gazdan ayağımı çekmem dip gaz giderim diyecek :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Gaza viraja girmeden basmıyorsun galiba. Ben virajın içinde gaza bastığımda daha rahat topluyor gibi.

Not: Emmi gelir şimdi ben virajı görmüyorum. Giriş çıkış farketmez her yerde gazdan ayağımı çekmem dip gaz giderim diyecek :D

benim ayak hep gazda :) Viraj düz,farketmez :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Biliyoruz canım :D

:bravo:  :D

Abi Emmiyi alkışladın sanırım :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben virajı görmüyorum. Giriş çıkış farketmez her yerde gazdan ayağımı çekmem dip gaz giderim.. :p

Adamımsın... :D

Emmi ben buna benzer birşey yazmıştım ama bulamadım. aynı fikirdeyiz. ;)

Abi senin yazdığını görmemiştim.. Görsem yazmazdım. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bugün birisi ardaya sordu... 

Baban virajlara nasıl giriyor... 

Cevap kısa ve net 

Tam gaz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben virajı görmüyorum. Giriş çıkış farketmez her yerde gazdan ayağımı çekmem dip gaz giderim.. :p

Adamımsın... :D

Abi senin yazdığını görmemiştim.. Görsem yazmazdım. :)

Haklısın hocam. :D

Ne demiştim abi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Emmi sen ayrıntılı yazmışsın, ben sadece ısınınca motor sesinin değiştiğini yazmıştım. :) senin yazdığın daha mantıklı.

Hocam aynen.  :D

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Misafir

Mk2 olunca yaparsın tabi Hakancım. Bir de peugeot 206 ile yapmayı dene istersen. Dönmeyeceğine ve çok daha heyecanlı olacağına eminim:)

Cordoba'nın yol tutuşu sınıfın göre gayet güzeldi. Buna lafım yok. Ancak Mondeo'da kendine has bazı dinamikler var bu hazzı diğer arabalardan almak zor. Tarifi pek yok ama en güzel duygu, bir virajda benim istediğim şeride girme lüksüm varken, arkadan gelen çoğu markanın sürücüsünün alabileceği en doğru şeride girmek için verdiği çaba. Üstelik bu virajların bazıları şehir içindeki alt geçitlerin hesapsız açılarından ve eğimlerinden kaynaklı yüksek hızlara müsaade etmeyen türden. Yol mühendislerinin bile hatasını örteg araç daha ne olsun:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tarifi pek yok ama en güzel duygu, bir virajda benim istediğim şeride girme lüksüm varken, arkadan gelen çoğu markanın sürücüsünün alabileceği en doğru şeride girmek için verdiği çaba. 

Çok güzel bir tarif..  :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Siz böyle anlattıkça kıskanıyorum ve benim Mondi'nin özürlü olduğunu düşünüyorum.

Suç bende mi diyecem ama  22 yıldır da arabam var ve neredeyse wc hariç her yere onlarla gittim.

Yorum bağlantısı
Misafir

Siz böyle anlattıkça kıskanıyorum ve benim Mondi'nin özürlü olduğunu düşünüyorum.

Suç bende mi diyecem ama  22 yıldır da arabam var ve neredeyse wc hariç her yere onlarla gittim.

sizin direksiyon kutusu kontrol edildimi ?(güzelce)

Yorum bağlantısı
Misafir

Şimdiye kadar 4-5 usta aracı kullandı ancak hiç biri direksiyon kutusunda sıkıntı gözlemlemedi. Ben de problem hissetmiyorum onun için direksiyon kutusunu kontrol ettirmedim hiç. Yalnız bugün bir ara evin yakınında ford özel servisi var onlara anlattım durumu. Amortisör olabilir dedi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Başka bir mondeo kullanın.. Veya birimiz sizin arabayı kullansın... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Başka bir mondeo kullanın.. Veya birimiz sizin arabayı kullansın... 

Konisi olmayan kullansın ama :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...