İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Kaya

evet yaklaşık aynı gibi, bende 120 geçmem uzun yolda, şehir içi fazla yakıyor oda normal,

Maraş'ta şehir içi 15 litre yakıyor. Ama Ankara'da güzergaha göre 11-12 litre falan yakıyor.

Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

Maraş'ta şehir içi 15 litre yakıyor. Ama Ankara'da güzergaha göre 11-12 litre falan yakıyor.

Sinop'ta şehir içinde  depoyu sıfırlayıp bizzat ölçtüm 4,1 litre 35 km gitti 11,7 litre  ortalama

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Sinop'ta şehir içinde  depoyu sıfırlayıp bizzat ölçtüm 4,1 litre 35 km gitti 11,7 litre  ortalama

Bu şekilde ölçümler sağlıklı olmaz. Depoyu doldurup bitene kadar gezip sonra tekrar aynı pompadan doldurup kontrol edin. Bunu bir kaç kez yaparsanız aynı güzergahlarda o zaman daha sağlıklı sonuç alırsınız. Bu yüzden şehir için yakıt hesabı sağlıklı olmuyor. Çünkü Ankara için Bazen 15 dakikada 25 km gidersiniz bazen 15 dakikada 2 km gidemezsiniz. Bu yüzden en sağlıklı ölçüm aracın uzun yol değerleridir. Ona göre aracın çok mu az mı yaktığını belirlersiniz.

Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

Bu şekilde ölçümler sağlıklı olmaz. Depoyu doldurup bitene kadar gezip sonra tekrar aynı pompadan doldurup kontrol edin. Bunu bir kaç kez yaparsanız aynı güzergahlarda o zaman daha sağlıklı sonuç alırsınız. Bu yüzden şehir için yakıt hesabı sağlıklı olmuyor. Çünkü Ankara için Bazen 15 dakikada 25 km gidersiniz bazen 15 dakikada 2 km gidemezsiniz. Bu yüzden en sağlıklı ölçüm aracın uzun yol değerleridir. Ona göre aracın çok mu az mı yaktığını belirlersiniz.

ben tek seferde yapmıştım. sinop için trafik her zaman aynı, gazı bitirip 10 tl almıştım bitene kadar dolaştım şehir içi, aynı pompa bile olsa bazen fark ediyor pompa basıncından, en sağlamı gazı tam bitirip doldurarak bitene kadar denemek sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Göksel, otomobil için bir kişi veya 1-2 kişili yolculukta yakıt en fazla 100-200gr oynar. 20 sene önceki dizel mantıklı motor yok altımızda, en az 200nm torklu araçlardan bahsediyoruz.. Bir yolcu ile motorda fark hissediliyorsa yazıklar olsun öyle dizel motora. ( yolcu kim bu arada, Kiriş'mi, Eser'mi ? arada uçurum var :biggrin: )

Emmi bey, geçtiğin yolu biliyorum, eğimlerine varana kadar. 6 litre o güzergah için çok. Oranın hakkı 5-5.5 litre, fazlası haram. Velhasılı, lpg'li mondeon daha ekonomikti buna göre :p

Valla helal olsun motoruma.. yaksın.... 

Yolculuk boyunca focus ile birlikte gidip geldik... Yolda 5 dakka mola verip, sen git ben yetişirim diyip basıyordum rampalarda :D

Bu arada.. o yolda benzinli manuel mondeo 10 litre yakardı.. ortalama 27 lira ederdi.. 6 litre mazot 27 lira.. Jatco ve 330 nm tork candır..

İstediğin an istediğin hızda gidebilmeye, Paha biçilmez.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Altıntaş

Yolculuk boyunca focus ile birlikte gidip geldik... Yolda 5 dakka mola verip, sen git ben yetişirim diyip basıyordum rampalarda :D

Bu arada.. o yolda benzinli manuel mondeo 10 litre yakardı.. ortalama 27 lira ederdi.. 6 litre mazot 27 lira.. Jatco ve 330 nm tork candır..

abi söyleme öyle 330 nm tork falan  sattıracan arabayı bana

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

abi söyleme öyle 330 nm tork falan  sattıracan arabayı bana

Sen biraz kullan yeni aldın daha :D

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Göksel, otomobil için bir kişi veya 1-2 kişili yolculukta yakıt en fazla 100-200gr oynar. 20 sene önceki dizel mantıklı motor yok altımızda, en az 200nm torklu araçlardan bahsediyoruz.. Bir yolcu ile motorda fark hissediliyorsa yazıklar olsun öyle dizel motora. ( yolcu kim bu arada, Kiriş'mi, Eser'mi ? arada uçurum var :biggrin: )

Abi yüksek hacimli arabada bu fark hissedilmez ama 1.4cc dediğin üzere 200nm. Torlu bir arabada bunu bayır yukarı net hissedersin. Eser ile Kiriş'in tam ortası bir karar olsun :) 80kg. Gibi iki arabayı anda yürüt ne demek istediğimi anlayacaksın abi. Bunun denemesini çok yaptık. Örneğin 109ps. Focus'ta 2 kişi olsun. 90ps. Focus koparıp gidiyor. Kayıp 20ps'ten fazla oluyor..
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ya bu arabalar 4 yetişkin ve bagaj olunca tam yüklü sayılıyor.. Yani kamyona 20 ton yük yüklemiş gibi.. Şanzımanı ona göre, süspansiyonu ona göre.. 

Yük yüktür.. 

Ben gereksiz tornavida bile taşımam.. Eski arabamda stepne taşımazdım.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ne olursa olsun tek kişiye göre iki kişi fark ediyor. Önceki arabam 2005 otm. Civic'de bu fark çok daha belirgindi. Dizel Mondi çok güçlü fark daha az hissediliyor. Ben şimdi Mondeo motorlu Transitleri merak ettim. Bu kadar adamla nasıl gidiyorlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ne olursa olsun tek kişiye göre iki kişi fark ediyor. Önceki arabam 2005 otm. Civic'de bu fark çok daha belirgindi. Dizel Mondi çok güçlü fark daha az hissediliyor. Ben şimdi Mondeo motorlu Transitleri merak ettim. Bu kadar adamla nasıl gidiyorlar.

Vites kutusu... ;)  Maksimum hız 120 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İstediğin hızmı ? bir önceki mondeon bunu çiğ çiğ yerdi be :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstediğin hızmı ? bir önceki mondeon bunu çiğ çiğ yerdi be :)

Uzun yolda evet... Peki Otomatik şanzıman ne olacak.. ? Ona bir alternatifin var mı ?

Hem otomatik olsun, hem basınca gitsin hem de lpg'li kadar yaksın diyince aklına gelen başka araç var mı paşam.. ?

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

abiler bu benzinli mondeo lar kaç devirde yakıtı ikiye katlıyor.yada 2500 devirden sonra mı yakıt sarfiyatı artıyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

abiler bu benzinli mondeo lar kaç devirde yakıtı ikiye katlıyor.yada 2500 devirden sonra mı yakıt sarfiyatı artıyor?

Kaç model... 

Mk2'nin devire aklı ermez.. 120 de ne yakarsa 170 de de onu yakar..

Mk3, 90'dan sonra doğru orantılı artarak gider..   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2004 Model abi 145 bg lik

Az taksın istiyorsan 90'a yakın bir hızda gideceksin, sonrasında her kilometre için yakar motor, yani parayla yürür.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hüseyin Atasoy

Son uc hafta Istanbul ici yakit ortalamam 9.6. kislik lastikleri de taktim. 10 gorucemmi Merak ediyorum:((

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Son uc hafta Istanbul ici yakit ortalamam 9.6. kislik lastikleri de taktim. 10 gorucemmi Merak ediyorum:((

Marşa basıp kaç km gidip duruyorsun.. ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Atasoy

Marşa basıp kaç km gidip duruyorsun.. ?

10- 12 arası. Motor yolun yarısında ancak ısınmıs oluyor, dur kalk cok,... normal bence.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...