İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Oktay Temiz

Araç manuel olsa dahi inanılamaz bir rakam...Sürekli rampa aşağı gitsem bu değeri yakalayamam. Otomatik aracımla  en inanılmaz değerim ...4,1...

3.3 üde gördüm ama resimmçekmek aklıma gelmedi uzun bi süre gittikten sonra 3.4 olunca çektim resimi.

inanılmaz ama gerçek

Yorum bağlantısı
Hüseyin Atasoy

2007 TDCI OV aracima Istanbul'dan Antalya'ya 4.9lt ortalama ile gittim.(hiz sabit 110 km/h -rampalarda gaza yuklendim:)- ) Toplamda 708km, vardigimda ceyrek depodan fazla yakitim vardi:) Sonraki kullanimlarimda dikkat etmedim,sehirici de var , toplamda 2500km yol yaptim, dondugumde ortalamam 6.4 idi.

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Ne kadar uzun. Nereden nereye ?

İstanbul Hadımköy gişelerden Tekirdağ'a 10 km kala yaklaşık 130 km mesafede ki değerdir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

İstanbul Hadımköy gişelerden Tekirdağ'a 10 km kala yaklaşık 130 km mesafede ki değerdir

Peki aynı yoldan geri geldiniz mi ?

Değer neydi. ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben de bunu 180 km'lik yolun 160. kilometesinde çekmiştim.. 

Ancak son 20 km'lik rampa bu değeri 3.9'a çıkarmıştı.. 

w3y4.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Temiz

Peki aynı yoldan geri geldiniz mi ?

Değer neydi. ?

Evet aynı yolu geri geldim ama ortalama 150-160 km hızla geldiğim için yakıt tüketimi 5.5 oldu dönüş yolunda.
Yorum bağlantısı

Vereceğim değere şaşırmayın. Hem de bu değeri aldığım yolun %70 lik bölümü şehir içi sayılabilir. Bilenler için yazıyorum. Dikmen Polisevi Shell de yakıt dolduruldu ve ortalama tüketim sıfırlandı. Oradan Çetin Emeç Bulvarı-Konya yolu-Eskişehir yolu ve devamında Cepaya gelmeden çektim fotoğrafı. Neticede Polisevinden itibaren 10.1 km olmuş. Şimdi tüketimi veriyorum. 

3.1 / 100 km. Varsa daha iyisi görelim. Hem de şehir içi.  :) 

Bu iş maalesef yol bilgisayarı verileriyle olmuyor. Her şey pompada belli oluyor.

http://i.imgur.com/bQFGPPt.jpg

Yorum bağlantısı

10 km'lik yolda zaten yol bilgisayarı doğru vermezki...

10 km'lik yolda,2.1 i gördüğümü bilirim sıfırlayınca :)

Yorum bağlantısı

Yakıt tüketimleri kısa mesafede hesaplanacaksa aynı güzergah gidiş dönüş hesaplanmalı. Sağlıklı bir ölçüm için uzun km'ler gerekli fakat 100km ve üzeri uzun yol güzergahları en azından ortalama için bir veri oluşturur.

Belirttiğiniz güzergah eğimi çok fazla olmayan özellilke Konya yolu ve sonrasında meyil diyebileceğimiz, fazla gaz vermeden aracı hareketi tutabilecek bir yol. 3.1lt'de güzel bir tüketim olmuş.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Şehir içinde ortalama yakıt tüketimini sıfırlayınca 10 km sonunda böyle bir değeri ilk kez görüyorum. Ankarayı biliyorsunuz. Verdiğim güzergaha dikkat ederseniz yol bilgisayarının verdiği değer saçma zaten.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Dün İstanbul'dan döndüm. İstanbul-Samsun arası. Araç tam dolu hatta taşanları içeri koymakla beraber 2 kişi. 120'nin altına neredeyse hiç inmedim. Bazen 140-160.yolculuk 11-19,30 saatler arasında yapıldı klima hiç kapanmadı. Deniz seviyesinden 1100 rakımlara sonra tekrar 600'lü rakımlara iniş ve tekrar 1300 civarlarına çıkış. 

Ortalama hız 109 455 km yol yaptım ve 47 lt gaz aldı.  Ort: 10,3 lt. Gazı 2,55'den aldım. 26,26 krş /km

Osmancık-Samsun Çarşamba arası Samsun'da dik yokuşlarda ve ş.içinde   10 km dahil 213 km yol yaptım 22 lt gaz aldı 2,49'dan. 54.78 tl. 10,32lt/km (Sadece 45 km'si klima kapalı)

Yolculuk başında sıfırladığım yol bilgisayarı ortalaması 7,9. İlk defa bu değeri uzun süreli görüyorum araçta ve yanlış yorumlamadıysam yeni yapılan (Kartal'da Mucib Otogazda BRC my11 yeni yazılımını yükletip yeni ayar yaptırmıştım.) ayardan sonra %15-20 oranını biraz aşıyor. Tekrar bir ayar gerekiyor desem yük,klima ve hız durumuna bakarsak yakıt normal.  :unsure2:

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dün İstanbul'dan döndüm. İstanbul-Samsun arası. Araç tam dolu hatta taşanları içeri koymakla beraber 2 kişi. 120'nin altına neredeyse hiç inmedim. Bazen 140-160.yolculuk 11-19,30 saatler arasında yapıldı klima hiç kapanmadı. Deniz seviyesinden 1100 rakımlara sonra tekrar 600'lü rakımlara iniş ve tekrar 1300 civarlarına çıkış. 

Ortalama hız 109 455 km yol yaptım ve 47 lt gaz aldı.  Ort: 10,3 lt. Gazı 2,55'den aldım. 26,26 krş /km

Osmancık-Samsun Çarşamba arası Samsun'da dik yokuşlarda ve ş.içinde   10 km dahil 213 km yol yaptım 22 lt gaz aldı 2,49'dan. 54.78 tl. 10,32lt/km (Sadece 45 km'si klima kapalı)

Yolculuk başında sıfırladığım yol bilgisayarı ortalaması 7,9. İlk defa bu değeri uzun süreli görüyorum araçta ve yanlış yorumlamadıysam yeni yapılan (Kartal'da Mucib Otogazda BRC my11 yeni yazılımını yükletip yeni ayar yaptırmıştım.) ayardan sonra %15-20 oranını biraz aşıyor. Tekrar bir ayar gerekiyor desem yük,klima ve hız durumuna bakarsak yakıt normal.  :unsure2:

Hocam bırak aşsın. bence değerler çok güzel. Hİç kurcalatma. Güle güle bin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Nevşehir'den doldurdum, 6 litre ile Safranboluya indim.. Yasal hız sınırları dahilinde yolculuk yaptım.. 120-130

Dönüşte Bartın'dan doldurdum... Önce Ayhan'a takıldık.. Sonra da eve geciktim diye dokundurdum biraz.. 6,3 ile eve indim.. 

Yorum bağlantısı
Faik Selim Demircan

Merhaba arkadaşlar,

Ben de sonunda Mondeoma kavuştum:), 07 Model TDCi OV Giha. Arabayı aldıgım gibi de uzun yol nasip oldu. Bursadan ankaraya giderken depoyu doldurdum. Bursa-Ankara-Bursa-Istanbul. Işık yanınca depoyu tekrar fulledim. Hesaplarıma gore 970 km yol yaptım, 120 yi geçmedim ve olabildigince hız sabitleyici ile gittim. Klima gayet yogun kullanıldı.

Yakıt tüketimi 4,7 lt/100 km.

Şehir içinde ise 8.1 lt/100 km.

Bu tüketimlerden gayet memnunum. 

Araba ile ilgili bir iki sorum olacaktı. Arabam 140 bin km.de ve tedbir anlamında alır almaz yetkili servise goturdum. 140 bin standart bakımları yapıldı ama ben yine de kapsamlı olarak (turbo, şanzuman vs.) bakımınlarını yaptırmalı mıyım, ya da hangi km.de yaptırmalıyım? İstanbulda avrupa yakasında tavsiye edeceginiz neresi vardır bu bakım için?

Bir sorum da hız sabitleyici ile ilgili; araba hızı sabitlerken bazen devirden düşüyor ve vitesi küçültmüyor ve sonuc olarak hız sabitleyiciyi iptal ediyor. Ben manuel moda alıp direksiyondan vites kucultunce hiçbir sorun olmadan hızı sabit tutmaya devam ediyor. Bu bir sorun sanırım, neyden şüphelenebiliriz? Ne tavsiye edersiniz?

Şimdiden çok teşekkürler,

Selim

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hızı sabitleyici kullanmadan, siz kendiniz hızı sabit tutmaya çalışınca da yapıyor mu aynı şeyi.. 

Yorum bağlantısı
Faik Selim Demircan

Hızı sabitleyici kullanmadan, siz kendiniz hızı sabit tutmaya çalışınca da yapıyor mu aynı şeyi.. 

Mehmet Bey,

Hayır gaz pedalından kontrol ettigimde aynı sorun yok. Lakin gaz pedalında da farklı bir sorun var gibi. Pedal tepki süresi biraz geç gibi geliyor bana. Gaz pedalına sonuna kadar basmama rağmen ani tepki hemen vermiyor. Ve de gazı cok sert bir sekilde veriyor ya da kesiyor. Bu şekilde de araçta sarsıntıya neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

2005 Model 2.0 TDCİ Jatco Mondeo ile ilk uzun yolumu yaptım.

Mersin - Sivas 520 km Klima yaklaşık %50 açık, 4 kişi, tam dolu bagaj. Ortalama tüketim = 5,3 lt (Ortalama hız 96 km)

Sivas - Mersin 520 km Klima hiç açılmadı, 2 kişi, boş bagaj. Ortalama tüketim = 4,1 lt (Ortalama hız 94 km) 

110 km/saat sollamalar dışında hiç geçilmedi. Tüm yolculuk boyunca CC kullanıldı.

Depo tüketimini daha hesaplamadım, bu gün yarın tüm yol boyunca ne ortalama yaktığını birde pompa değerine göre hesaplayacağım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

Depo ölçümü 5.1lt/100km. Toplam yol 1140 km toplam yakıt 58,18 lt. 100 km Mersin ve Sivas şehir içi.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

arkadaşlar aracımla ilk uzun yol tecrübemi yaptım.bildiğiniz gibi safranbolu şenliği için.

toplamda 1055 km yol yaptım. 4 depo lpg aldım.266 tl / 1055 km=0,252krş 

hız=110-120 km arası ,klima çoğu zaman açık.

yakıt tüketimi sizce nasıl ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

arkadaşlar aracımla ilk uzun yol tecrübemi yaptım.bildiğiniz gibi safranbolu şenliği için.

toplamda 1055 km yol yaptım. 4 depo lpg aldım.266 tl / 1055 km=0,252krş 

hız=110-120 km arası ,klima çoğu zaman açık.

yakıt tüketimi sizce nasıl ?

4 depo derken her depo 32 litre olduğunu düşünürsek ve 1055 km yol tamamlandığında 4. deponun bittiğini düşünürsek.

Aracınız 1 depo ile(32 litre ile)  265 km gitmiş demektir.

Benim aracım otomatik 2004 model ve 1 depo ile sizin dediğin hızlarda 300 km kadar gidiyorum. Ama 150-160 km hızlarla gidersem 1 depo ile (31 litre) 260 km falan yol yapıyorum.

Yorum bağlantısı
Serhat Işık

4 depo derken her depo 32 litre olduğunu düşünürsek ve 1055 km yol tamamlandığında 4. deponun bittiğini düşünürsek.

Aracınız 1 depo ile(32 litre ile)  265 km gitmiş demektir.

Benim aracım otomatik 2004 model ve 1 depo ile sizin dediğin hızlarda 300 km kadar gidiyorum. Ama 150-160 km hızlarla gidersem 1 depo ile (31 litre) 260 km falan yol yapıyorum.

4 depo derken abi depo tam bitmeden aldım.ilk aldığımda 2-3 lt lpg vardı okadar.sonrasında üzerine 4 depo aldım.son depoda da 3-4 lt gibi lpg kalmıştı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

4 depo derken abi depo tam bitmeden aldım.ilk aldığımda 2-3 lt lpg vardı okadar.sonrasında üzerine 4 depo aldım.son depoda da 3-4 lt gibi lpg kalmıştı.

Bu şekilde net sonuç çıkmaz. Doldur boşalt yapılmalı. Veya toplam kaç litre lpg alındı bilinmesi lazım. Otomatik için ben değerleri yazdım.
Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

yaklaşık 900 kilometreyi geçtim bunun 600 kilometresi uzun yol geri kalan şehir içi, ortalama 5.8 gösteriyor araç, yaklaşık 130 kilometre daha gider gösteriyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...