İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Hocam artık yavaş gidiyorum. Fazla molalı yolculuk yapıyorum.

İhtiyarliyorum galiba.

Geçende face de yazdığımda hemen savunmaya geçmiştin :p 

Laf aramızda artık ben de uyksuzluğa dayanamıyorum abi :) Nerde o eski kamyon şoförü Yunus :D 

Yorum bağlantısı
Nazım Kaya

benim de şehir içi ortalamam 7.3 lt / 100km

biraz atak kullanırım ve buna rağmen çok iyi

Yorum bağlantısı

Ankara/Niğde gidiş geliş.

Toplam km 723

Yolun 60 km'si cc180 sabitlenerek yapıldı.

Aksaraydan sonra 20 km civarı 180-200 arası gidildi.

60 km de şehir içinde yapıldı.

Bunların dışında kalan yaklaşık 580 km cc 120 sabitlenerek yapıldı.

Tabi yol durumuna göre zaman zaman cc devre dışı kaldı.

Yakıt tüketimim şu şekilde oldu.

Depo 40,23 lt alarak 175 TL'ye doldu.

100 km de 5,6 litre yakmışım. TL olarak da 24 kuruşa denk geliyor.

Kullanım durumuna göre bu değerler normal mi fazla mı bilemiyorum.

Yorum bağlantısı

Diğer detayları yazmamışım.

Araçta 2 kişiydik. Bagaj çok ağır olmayan eşyalarla dolu.

Klima hiç açılmadı.

Yorum bağlantısı

Daha önce okumama rağmen 32 sayfalık konuyu en başından tekrar okudum. Benim arabamın muadillerine göre yakıtının az/normal/fazla'mı olduğunu anlayamadım.

Ayrıca bilgi ekranının verdiği ortalama yakıt tüketimiyle gerçekte yaktığım yakıt çok farklı. Yukarıda yazdığım Niğde yolculuğumda bilgi ekranı genelde 4,5 lt gösteriyordu gerçekte 5,6 lt çıktı. Ankara'da yakıtı doldurunca sıfırlayıp dönüşüme kadar hiç dokunmamıştım. Bir kaç sayfa önce yazdığım şehir içi yakıt verilerinde de aynı durum söz konusu. Bilgi ekranıyla gerçek değer arasında 100 km de 1 litre ve üzeri farklar çıkıyor. Tamamı yoğun trafikte şehir içi kullanım sonucu yaptığım 422 km de bilgi ekranı 7,2 ortalamayı hiç geçmemesine rağmen gerçek değer 8,7 litre çıktı. Fark 100 km'de 1,5 lt.

Sizlerin bilgi ekranıyla gerçek yakıt değerleri arasında bu kadar fark çıkıyor mu? Bunu sormamdaki amaç, yakıtı hep aynı benzinlikten alıyorum.  Bu fark bende fazlaysa eğer akaryakıt istasyonunu değiştirmeyi düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

BP Ultimate 53.7 lt ile 640 km (Ortalama 8,39 lt/100km). Yol Bilgisayarı'na göre ise 7,9 lt/100km

Klima sürekli açık. Yapılan yolun yarıdan fazlası yayla yolları (Mersin-Gözne ve Mersin-Gülnar arası) geri kalanı şehir içi.

Ara ara aracı soğutma amaçlı klima açık beklemede, en az 10'ar dakikadan 6-7 defa rölantide çalıştırdım.

Daha önce okumama rağmen 32 sayfalık konuyu en başından tekrar okudum. Benim arabamın muadillerine göre yakıtının az/normal/fazla'mı olduğunu anlayamadım.

Ayrıca bilgi ekranının verdiği ortalama yakıt tüketimiyle gerçekte yaktığım yakıt çok farklı. Yukarıda yazdığım Niğde yolculuğumda bilgi ekranı genelde 4,5 lt gösteriyordu gerçekte 5,6 lt çıktı. Ankara'da yakıtı doldurunca sıfırlayıp dönüşüme kadar hiç dokunmamıştım. Bir kaç sayfa önce yazdığım şehir içi yakıt verilerinde de aynı durum söz konusu. Bilgi ekranıyla gerçek değer arasında 100 km de 1 litre ve üzeri farklar çıkıyor. Tamamı yoğun trafikte şehir içi kullanım sonucu yaptığım 422 km de bilgi ekranı 7,2 ortalamayı hiç geçmemesine rağmen gerçek değer 8,7 litre çıktı. Fark 100 km'de 1,5 lt.

Sizlerin bilgi ekranıyla gerçek yakıt değerleri arasında bu kadar fark çıkıyor mu? Bunu sormamdaki amaç, yakıtı hep aynı benzinlikten alıyorum.  Bu fark bende fazlaysa eğer akaryakıt istasyonunu değiştirmeyi düşünüyorum.

Benim dizel otomatik mondeo'nun yol bilgisayarı hep 0,5 lt eksik gösteriyor ortalama tüketimi. Uzun yolda hiç deneme şansım olmadı, en uzun gittiğim yer Mersin-Adana ve Mersin-Gülnar arası, aracı aldığımdan beri.

Yorum bağlantısı

Teşekkür ederim Ersin Bey. 0,5 lt fark normal heralde. Ben 1 lt farkı bile neredeyse hiç görmedim. En yakın uzun yol o da 1,1 lt. Başka arkadaşlar da paylaşırsa daha net bilgi sahibi olacağım.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Turgay bey hemen hemen aynı şey bizim başımıza geldi. Ankara'dan aldığımız yakıtla ortalama 85 km/h hız ile ara sıra 170-180 km/h yaptık. 650 km gittik. Ortalama yakıt 5.5 lt gösteriyordu. Fakat deponun daha yarısına gelmemişti. Bir sorun var gibiydi. Ya ölçemiyor ya da başka bir şey. Dönerken de aynı firmadan almamıza rağmen yine aynı şekilde 5.6 lt gösterdi fakat depo çeyreğe düşmüştü. Yakıttan mıdır nedir bilemiyorum fakat yakıt kalitesinin gerçekten çok büyük farkı oluyor.

Yorum bağlantısı

Sizin depo göstergenizde bir sorun olabilir. Aynı yolun gidiş ve dönüşünde şartlar aynı ise bu kadar fark olmaması gerekirdi. Benim bahsettiğim durum biraz daha farklı sizinkinden.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan
(düzenlendi)

Sizin depo göstergenizde bir sorun olabilir. Aynı yolun gidiş ve dönüşünde şartlar aynı ise bu kadar fark olmaması gerekirdi. Benim bahsettiğim durum biraz daha farklı sizinkinden.

Yok abi eminiz sorun yok göstergede. Arabada cam filmi var. Giderken geceydi sabah güneşiyle pek yanmadık. Gelirken ise öğlen güneşi vurdu klima 2.seviyede yaklaşık 6 saat açık durdu. Ama klimanın o kadar farkedeceğini düşünmüyorum. Yakıt farkı diyorum ben yine. Şunu eklemeyi unutmuşum giderken yakıt katkısı koymuştuk + GTL . Gelirken normal eurodizel. Evet abi biraz yanlıs anlamısım kusura bakma.

tarihinde Yusuf Gerdan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Klima yakıtı etkilese de 5,5 litre olan ortalama yakıt dönüşte 5,6 olmuş. GTL ben de kullandım. Yakıta etkisi +/- minumum düzeyde. Depoyu doldurup gerçek ölçüm yapmak en iyisi.

Yorum bağlantısı
Yusuf Gerdan

Orası oyle de. Litre hesabı olarak yapmadık. ama depoyu her iki defada fulledik. 22 kurus falan giderken. 25 kurus gelirken.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Onu bunu bilmem bp de kesinlikle az km yapıyorum ben nedense.Özellikle deniyorum son 2 yakıt alımında aynı sonuç çıkıyor.Yine alacağım bakalım bu seferde aynı olacak mı.Anlamadım gitti

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Kullanım tarzımı biliyorum ben genel olarak güzergahım da aynı şehir içi konuşuyorum.Min 30 -40 km fark ediyor anlamadım neden böyle oluyor 

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Tatil yolundaki tüketimimi paylaşayım...

3.5 kişi ful bagaj ...

Samsun -Ankara 5.6 tüketim 3.5 saat te inmişim yakıtı fulledim 25 litre aldı .

Ankara -Konya-Seydişehir- Manavgat  -Alanya ...ki Seydişehir Manavgat arası dağ yolu...Oradan Alanya ,Manavgat,Side Alanya klima hep açık Sıcaklık bazen 43 dereceyi buldu...Tekrar Alanya- Antalya ...Şehir içi yaklaşık 100 km gezdikten sonra Döşemealtından 48 litre yakıtla fullendi.Oradan Bucak -Burdur-Keçiborlu -Sandıklı -Afyon -Ankara.Klima hep açık bazen 160-180 genelde 120 km ile...Ankara şehir içi yaklaşık 100  km gezildi gene klima hep açık...Ordan Samsun ...Antalyada koyduğum yakıtla Samsuna indim...Depo boş.. :biggrin:

Samsun -Ankara 5,6

Ankara -Konya-Seydişehir Alanya 5,9

Alanya  -Antalya  ve şehir içi 6,5

Antalya -Ankara 5,6

Ankara-Samsun  5,1

Toplamda 2245 km yol yapmışım...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Buda benim uzun yol yakıt tüketimim 3.4 / 100 km

http://imgur.com/UdBRGHp

Araç manuel olsa dahi inanılamaz bir rakam...Sürekli rampa aşağı gitsem bu değeri yakalayamam. Otomatik aracımla  en inanılmaz değerim ...4,1...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...