İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Bugün bir müşterim geldi.. bana motorsikletini anlatıyor.. 100 cc, 5 vites, 100 km'de üç litre yakıyor diyor.. 

Kendisine belli etmedim ama 100 cc bir motor için 3 litre gözüme o kadar büyük geldi ki.. 

Dedm millet nasıl 95 ile o kadar yolu gidip geliyor dedim :D :D :D :D

100'e sabitliyorsun canım.. kamyonlar sellektör yaparsa dörtlü yakıp arızalı süs veriyorsun.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

İlk otobana çıktığımda deneyeceğim bakalım kaça düşecek benim ki.Uzun uzun gidemem ama 10-15 dakika yeter sanırım :D

Bugün bir müşterim geldi.. bana motorsikletini anlatıyor.. 100 cc, 5 vites, 100 km'de üç litre yakıyor diyor.. 

Kendisine belli etmedim ama 100 cc bir motor için 3 litre gözüme o kadar büyük geldi ki.. 

100'e sabitliyorsun canım.. kamyonlar sellektör yaparsa dörtlü yakıp arızalı süs veriyorsun.. 

Safranbolu'dan dönerken de zaten 90 ı geçemeyeceksin abi.Yolu görecek ampulün olmayacak arabada  :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Valla doğru ne diyim.. Sabırla oluyor her şey.. 

Ama amacım belliydi.. Rekor kıracaktım.. Kendi rekorumu kırdım... Bir daha adana toplantısı falan olursa, 4 litrenin altına inmeyi hedefliyorum :)

Niğde'den otobana daldığında sıfırla, 100'e de sabitle, Pozantıda 3,5 litre görürsün. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Niğde'den otobana daldığında sıfırla, 100'e de sabitle, Pozantıda 3,5 litre görürsün. :D

Ama öyle yapmıyorum ben... 

Nevşehir adana ortalamayı alıp sıfırlayıp dönüşte nevşehir de tekrar bakıyorum. ikisini toplayıp ikiye bölüyorum :)

İlk otobana çıktığımda deneyeceğim bakalım kaça düşecek benim ki.Uzun uzun gidemem ama 10-15 dakika yeter sanırım :D

Safranbolu'dan dönerken de zaten 90 ı geçemeyeceksin abi.Yolu görecek ampulün olmayacak arabada  :fiuw:

Canın sağolsun hepsini söker veririm... 

Valla alım yapamadım ya, yoksa her gün aklımdasın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ama öyle yapmıyorum ben... 

Nevşehir adana ortalamayı alıp sıfırlayıp dönüşte nevşehir de tekrar bakıyorum. ikisini toplayıp ikiye bölüyorum :)

Abi emmi dediği gibi.Nevşehirden-Adana'ya bir değer aldı.

Adana'da sıfırladı sonra geri dönüşte ayrı bir değer aldı. ikisinin ortalamasını aldı.

Objektif davrandı. Hata payı zayıf. Çünkü gidiş değerinin üzerine devam etseydi değerin düşün çıkma olasılığı yüksekti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Objektif davrandı. Hata payı zayıf. Çünkü gidiş değerinin üzerine devam etseydi değerin düşün çıkma olasılığı yüksekti.

Veya şehir içi kullanımlarından, dağ bayır kullanımlarından yüksek çıkacaktı... 

Benim aradığım değer uzun yol değeri idi.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Canın sağolsun hepsini söker veririm... 

Valla alım yapamadım ya, yoksa her gün aklımdasın.. 

Söylemen yeter abim.Sıkıntı yok :D:flowers:

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Abi emmi dediği gibi.Nevşehirden-Adana'ya bir değer aldı.

Adana'da sıfırladı sonra geri dönüşte ayrı bir değer aldı. ikisinin ortalamasını aldı.

Aslında Nevşehir-Adana arası araç yakıt performansı için iyi bir güzergah değil. Ciddi rampa ve basınç değişikliği sözkonusu. Ayrıca; aracın süratini koruyamadığı iniş-çıkışlar var. Benim en güvendiğim yol Ankara-Aksaray arası güzergahtır. Genelde düzdür. Yükseklik farkı çok fazla değildir. (Ankara 870, Aksaray 900) Bu araçla ilk gidişimde 110 km. sabit hızla Aksarayda 3,9 L.yi görmüştüm.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Ben 5 litre görürsem dilimi ısıracağım :) Geçen yeniceden gelirken 6.5 düşürdüm ama sakin geldim.Şimdi 10 oldu yine :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben 5 litre görürsem dilimi ısıracağım :) Geçen yeniceden gelirken 6.5 düşürdüm ama sakin geldim.Şimdi 10 oldu yine :p

Benimki 8'i geçtimi hemen bi köye gidip geliyorum, düşüyor :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benimki 8'i geçtimi hemen bi köye gidip geliyorum, düşüyor :D

Bu da güzelmiş.yol bilgisayarını düşürmek için yakıt yakmak :D Depoyu fullemiştim Gelirken zaten 200 km bölünmüş yol yaptım sayılır ama sürekli hızlan yavaşla şeklinde bir yol.Şu an 9.8 yapılan km 460 da ve gidecek olarak da 180 gösteriyor maalesef :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Acilen enjektörleri değiştir bu gidişle 3-4 ayda zaten enjektör parasını yakacaksın.. 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Acilen enjektörleri değiştir bu gidişle 3-4 ayda zaten enjektör parasını yakacaksın.. 

Abi gerçekten bu kadar etkiliyormudur yahu.Kabaca ortalam kullanımla full depo 500 -600 arası yapıyorum.otoban değişir illaki ama.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Otoyolda hiç bir şartla 7 litreyi geçeceğini sanmıyorum.. 

Yok geçmiyor zaten.Aracı ilk aldığım zaman da sonradan gittiğim zamanda çok yavaş da gitmedim hani 6.5 max gördüm.Buna istanbul içide dahil 

Yorum bağlantısı
Akan Belen

ve Ereğli'nin yokuşları.

Evet maalesef çok dik rampalar var burda.Kayınpedere abime giderken 1 vites 2000 devirle çıkıyorum sürekli abansam 2 ye atıyor ama yollar dar sürekli araç geliyor yine çok yavaşmaka zorunda kalıyorum düşüyor.özellikle 2000 deviri geçmemeye çalışıyorum zaten

Yorum bağlantısı

Amerikan filmlerinde gördükçe özenirim. Adamların iki arabaları var, biri gündelik kullanım için bagajı bile olmayan c-1, 107 tipinde araçlar, garajda ise hafta sonları piknik, tatil amaçlı kullanılan kocaman arabalar.

Mondiler bu ikinci tip araç sınıfında bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Yozgat'an Ankara'ya geldim. Bagaj dolu. Araçta 3 yetişkin 2 çocuk hızım 100-110 arası. Ankara'ya geldiğimde 7.8 litre yazıyordu yol bilgisayarında. Bu bir rekordu benim için. Daha önce 9-9.5 litre ortalama ile geliyordum.

Demekki sakin kullanmak lazımmış :D:lol:

Gönderilen Resim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi yol bitmiyor ama böyle olunca da :) Uyumak bir tatlı oluyor ki sorma :D

Hocam 100 - 110 çok düşük değil. Birde hanımda özel durum olunca aracı sarsmadan gitmek lazım. Dip gaz yok :D
Yorum bağlantısı

Ben otobanda ya da düzgün bölünmüş yollarda demek istedim abi. Araç gitmiyormuş gibi geliyor bana uykum geliyor. Adrenalin yükselmesinden midir nedir biraz daha yüksek hızlarda dikkatim kolay dağılmıyor. Tabi onun da tehlikesi çok o ayrı. 120 yi geçmiyorum genelde. Otoban hariç. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Ben otobanda ya da düzgün bölünmüş yollarda demek istedim abi. Araç gitmiyormuş gibi geliyor bana uykum geliyor. Adrenalin yükselmesinden midir nedir biraz daha yüksek hızlarda dikkatim kolay dağılmıyor. Tabi onun da tehlikesi çok o ayrı. 120 yi geçmiyorum genelde. Otoban hariç.

Hocam artık yavaş gidiyorum. Fazla molalı yolculuk yapıyorum.

İhtiyarliyorum galiba.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...