İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Akan Belen

Abi işe giderken aslında iyi sayılır 5 ışık geçiyorum.3 km lik kısmı aslında oldukça rahat.Ama şehir içine girdiğim zamanlarda 3 vitesi pek göremiyorum.Sanırım bu yüzden oluyor benim sıkıntı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

Yazılımsal olarak EGR iptali (güncel yazılım ile) yakıt sarfiyatını etkiliyor mu dizel mondeo'da? İptal ettirdikten sonra 0,5-1 litre arası arttı benim reel ortalama tüketim.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benim iptal durumda ama ben azalma yada artma gibi bir durum hissetmedim.Gerçi hiçbirşey hissetmedim gibi düşünüyorum bazen ama.Bu arada ben zaten fazla yaktığım için olabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Akan işin zor, bugün Maslağa gittim yol fena değildi 7,4 ten 6,9 a düştü. ;)

Benim iptal durumda ama ben azalma yada artma gibi bir durum hissetmedim.Gerçi hiçbirşey hissetmedim gibi düşünüyorum bazen ama.Bu arada ben zaten fazla yaktığım için olabilir.

Lokman Abi, senin arabanın yakışını beğendim :nazar:

Akan Abi, senin araba neden "zaten fazla" yakıyor.

İlerde birgün mondeocu olursam diye bu konuyu takip ediyorum ve tek derdim, yakıt :)

Ama, işe gidiş gelişde araba kullanmıyorum. Haftada iki kere şehir içi yapıyorum.

Genelde uzun yol, Kütahya-Ankara , Kütahya-Uşak yapıyorum ayda birer kere.

Mondeo alsam yakıt üzer mi korkusu var :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Lokman Abi, senin arabanın yakışını beğendim :nazar:

Akan Abi, senin araba neden "zaten fazla" yakıyor.

İlerde birgün mondeocu olursam diye bu konuyu takip ediyorum ve tek derdim, yakıt :)

Ama, işe gidiş gelişde araba kullanmıyorum. Haftada iki kere şehir içi yapıyorum.

Genelde uzun yol, Kütahya-Ankara , Kütahya-Uşak yapıyorum ayda birer kere.

Mondeo alsam yakıt üzer mi korkusu var :)

Mehmet.Neden fazla yakıyor bende bilmiyorum :D Ama mesajlarımdan az çok anlamışsındır.Benim kullanım güzergahım sıkıntılı hem çok kısa mesafe hemde rampa çok.Düşün benim ortalama hızım 16 km şu anda.Bunun etkisi çok var.Sen uzun yol yapıyorsan genel olarak bence çok sıkıntı yaratmaz.Ben şu anda 1.8 306 dan fazla yakıyorum resmen.Birde enjektör sıkıntım var benim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

arkadaşlar daha ben şehir içi kullanımda 6.6 hiç geçmedi.kış aylarında yani burası konya ve çok soguk oluyor o zamanda 7.3 görüyordum.bilginize.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bu tüketimleri görünce şaşırıyorum yahu ben.Anca uzun yolda görüyorum ben bu değerleri sadece  :(

Yorum bağlantısı
Ersin Bahar

akan bey dediginiz gibi enjektör bence 

Bence enjektörden daha önemli etken güzergahın kısa ve bol rampalı olması. Konya'da yol bilgisayarı ortlama hızı kaç gösteriyor sizin araçta?

Birde bizim bir avuntumuz var "Aslan besleyen yemini düşünmez" diye :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

Bence enjektörden daha önemli etken güzergahın kısa ve bol rampalı olması. Konya'da yol bilgisayarı ortlama hızı kaç gösteriyor sizin araçta?

Birde bizim bir avuntumuz var "Aslan besleyen yemini düşünmez" diye :p

Ersin bey ortalama 32km gösteriyor şu an

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ersin bey ortalama 32km gösteriyor şu an

Yavuz Bey, yakıt değerleriniz güzel görünüyor. Aracınız km si kaç acaba? Merak etttim de :)

Forumda arabam bölümünde tanıtımınız var mı ya da ben mi göremedim ?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

motor soğuk, hep yokuş tarafına gidiyorsak yakıt çok fark edecektir, aynı yeri motor sıcakken gittiğinizde yakıt daha düşük olacaktır. 

Yorum bağlantısı
Yavuz Kara2

Yavuz Bey, yakıt değerleriniz güzel görünüyor. Aracınız km si kaç acaba? Merak etttim de :)

Forumda arabam bölümünde tanıtımınız var mı ya da ben mi göremedim ?

mehmetali bey 130 binde aracım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Karaca

2006 model 2.0 TDCI Mondeo. 210.000 kilometrede, Jatco şanzıman az da olsa kaçırıyor. yakıt tüketimi İstanbulda dört aydır ortalama 6,5 ile 6,9 arasında geziniyor. ben de çok yakıyor diye hayıflanıyordum. üstelik de 2.000 devir/dakikanın altında kullanmayı pek sevmem.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

arkadaşlar 100  tl lik lpg aldım 350 km yol gittim.km de 0,285 krş+benzin yaktım 

Yorum bağlantısı
Burak Yenersoy

Arkadaşlar aracım Mondeo Ghia OTOMATİK benzinlidir. Hiç bir LPG uygulaması yapılmamıştır. Fabrika çıkışı gibi,sorunsuz, tam ORİJİNAL ve eksiksiz bakımlıdır.

Uzun yolda 8.4 Lt., karmada 10.6 Lt hiç ama hiç değişmedi yıllarca. 

Lakin son 6-7 aydır işlerim sebebiyle tamamen İstanbul şehir içinde ve son 2 aydır full klima ile kullanmak zorunda kaldım. Bu  extra yoğun trafik şartlarında 11.6 Lt,  son aylarda klima full çalıştırıncada 12.2 Lt  görüyorum. Sakin araç kullan biri olarak bilginize,  

saygılar herkese..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
İrfan Aşcıoğlu

bu gün Kayseriden Tunceliye geldim. 90-115 arası fazla basmadım.(Yollar tenha olduğu için canımı sıkan bir kaç kişi hariç basmadım. ;) ) 30 litre gaz ile Malatyanın çıkışına kadar geldim. 360 km. 30/3.60=8.33 litre yakmış 100km de. bu arada yol bilgisayarı 5.9 u gösteriyordu. Sankim arabam Dizel :D :D  acep bu işte bir yanlışlıklı mı var dedim tekrar fulledim değerleri sıfırladım. bu sefer malatyadan Tunceliye geldim 5.8 i gösteriyordu... ufak bi kerat cetveli hesabıyla 30 litre gaz 2.60 dan 30x2.6=78TL   78/360=0,2166666 TL. klima yol boyunca açık arabada tek kişiyim ve bagajda ortaboy bir valiz...

Atiker bu sefer şaşırttı beni... :D :D

Emmi değiştirmiycem atikeri vazcaydım. :unsure2::good1:

Bu arada araba kurum yaptımı bilmem ama malum 110 la giderken bizim arabada devir 3000 olduğu için sanmam. Dip gaza hiç girmedim desem yeri...

Şunu anladım bu arabada 110 ile 120 çook farkediyor yakıt açısından... 110 ideal bence...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Evet.. sürat sadece Mk2 de fark etmiyor.. :D

Aracın biraz fakir karışımda çalışıyor gibi ama sorunun yoksa kurcalatma.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

bu gün Kayseriden Tunceliye geldim. 90-115 arası fazla basmadım.(Yollar tenha olduğu için canımı sıkan bir kaç kişi hariç basmadım. ;) ) 30 litre gaz ile Malatyanın çıkışına kadar geldim. 360 km. 30/3.60=8.33 litre yakmış 100km de. bu arada yol bilgisayarı 5.9 u gösteriyordu. Sankim arabam Dizel :D :D acep bu işte bir yanlışlıklı mı var dedim tekrar fulledim değerleri sıfırladım. bu sefer malatyadan Tunceliye geldim 5.8 i gösteriyordu... ufak bi kerat cetveli hesabıyla 30 litre gaz 2.60 dan 30x2.6=78TL 78/360=0,2166666 TL. klima yol boyunca açık arabada tek kişiyim ve bagajda ortaboy bir valiz...

Atiker bu sefer şaşırttı beni... :D :D

Emmi değiştirmiycem atikeri vazcaydım. :unsure2::good1:

Bu arada araba kurum yaptımı bilmem ama malum 110 la giderken bizim arabada devir 3000 olduğu için sanmam. Dip gaza hiç girmedim desem yeri...

Şunu anladım bu arabada 110 ile 120 çook farkediyor yakıt açısından... 110 ideal bence...

Hocam lpg ayarsiz. 6 litre yol bilgisayarına göre % 20 fazla yakar buda 7.2 yapar. En fazla 7 litre yakması lazım. Ancak senin araç yol bilgisayarından % 35 fazla yakmış.

Benim araç uzun yolda yol bilgisayarından % 12-15 arası sapma yapar. Atikerde de benzer aynı oranda çıkardı. Bilgin olsun :rolleyes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

aynı sıkıntıyı bende yaşadım :D son atiker ayarından sonra araç meğer aşırı zengin çalışıyormuş. yol bilgisayarı 6 litre gösterdiğinde 32 litre ile 350 km yol yaptım :( şimdi ayar işine girecem kabloyu bekliyorum.

Evet.. sürat sadece Mk2 de fark etmiyor.. :D

Aracın biraz fakir karışımda çalışıyor gibi ama sorunun yoksa kurcalatma.. 

abi zengin çalışıyor araba. bence fazla sakıncalı. ben en son ltft değerlerine baktım memlekete varında -20 lerdeydi. aküyü söküp  araç ecüsünü sıfırladım. benzinle geziyordum son olaya kadar :p tam araba kendine geldiki işte patladık :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...