İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Dizel - Benzin Yakıt Tüketimi

Tunç Akyol

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Mehmet bey dizel mondeo hakkındaki izlenimleriniz nasıl benzinliye kıyasla ?Yani performans olarak.Daha ilk günden benim tüketimi yakalamışsınız bu arada tebrik ederim.

Hızlanırken vites düşürmesini sevmiyorum...

Tek aradığım şey, ışıkta kalk, 2'ye al 90'a kadar bas... Yok böyle bir şey..

Araç sollarken falan da bence gereksiz yere vites küçültüyor ve gereksiz 4000 devirlere çıkıyor... Bunun vites düşürmesini engelleyecek sürüş stili belirlemeliyim yada bu gibi durumlarda manuele almalıyım...

Bilmiyorum işte.. taktik belirlemeliyim..

pompa değerine bakmak lazım asıl :rolleyes:

Doğru gösterir bu, ben inanıyorum :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Hızlanırken vites düşürmesini sevmiyorum...

Tek aradığım şey, ışıkta kalk, 2'ye al 90'a kadar bas... Yok böyle bir şey..

Araç sollarken falan da bence gereksiz yere vites küçültüyor ve gereksiz 4000 devirlere çıkıyor... Bunun vites düşürmesini engelleyecek sürüş stili belirlemeliyim yada bu gibi durumlarda manuele almalıyım...

Bilmiyorum işte.. taktik belirlemeliyim..

Doğru gösterir bu, ben inanıyorum :D

Gaz pedalına yavaş basacaksın o zaman.Pedela ne kadar sert basarsan o kadar sert tepki veriyor.

Bende daha doğru dürüst ayarlayamadım bunu.Bazen 4000 devirde atıyor bazen 3000 devirde tamamen sana bağlı gibi.Yada devir baktın halen daha yükseliyor ve ihtiyacın kalmadı buna hafifçe gazdan ayağını geri çekince de anlıyor durumu ve vites yükseliyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha test bitmedi.. bir günlük sıcak veri bunlar..

Ben de sizin kadar merak ediyorum...

Şu an her şey değişebilir... ışıkta durup kalksam 0,3 litre artıyor :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

sağ ayak terbiye edilecek, edilemezse eğer, pompaya yanaşıldığında zaten kendiliğinden terbiye olur :D

o ilk günlerde olur, yapılan km arttıkça artık ort. yakıt gaz pedalı hareketlerine sağırlaşır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Gel benle bi gün işten çıkıp,eve gidelim :D

12nin altına düşmez :D

Vitesi büyütmek için niye uğraşıoyırsunki o kadar?

ayağını gazdan hafif, çek hafif bas,o zaten yükseltecek vitesi :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vitesi büyütmek için niye uğraşıoyırsunki o kadar?

ayağını gazdan hafif, çek hafif bas,o zaten yükseltecek vitesi :D

Jatco böyle oyunlara gelmiyor :p

Ben motoru ve kendimi korurum diyor.. Belirli bir devirin altına düşmüyor.. :D

Süha bir yerde demişti.. Ben jatco gibi kullanırım, her zaman hızlanmaya hazır beklerim demişti...

Jatco böyle yapıyor.. Araç her zaman maksimum torkta, Cvt gibi bekliyor :)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Dün Tireboluya idip geldim...gidiş sakin 100-110 km ile ortalama yakıt 4,3 geliş orduya kadar 90-100 km 4,1 sonrasında 120-160 km arası hızlar ve ortalama yakıt 5,4

gidiş geliş 480 km de 24 litre mazot yakmışım...

Yorum bağlantısı
Misafir

Dün Tireboluya idip geldim...gidiş sakin 100-110 km ile ortalama yakıt 4,3 geliş orduya kadar 90-100 km 4,1 sonrasında 120-160 km arası hızlar ve ortalama yakıt 5,4

Dayanamadın dimi abi Toyatayla gideceeedin hani :D

Kocaman arabayla 21 krş mu yaktın sen şimdi hemi de otomatik :shok:

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Dayanamadın dimi abi Toyatayla gideceeedin hani :D

Kocaman arabayla 21 krş mu yaktın sen şimdi hemi de otomatik :shok:

Denemesi bedava... ;) Yunus şehir içi ile dışı arasında dağ var abi...akıllı gidince mondeo koklar... ;)

Toyotayla giderdimde ne gerek var...2 katını yakacaktı...o farkla acayip köfte yedik... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu değerler gerçekten 2.0 otomatik mondeoya mı ait?Künyenizde motor-şanzuman bilgisi görmedim o yüzden soruyorum.

Ben ilk kullandığım ilk 100 km'de dağların arasında, 1400 metre rakımda 4.4 yaptıysam... Hasan Hoca Karadeniz otoyolunda 4.1'i yapar.. :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Tüketimleri gördükçe (Akan senin tüketim hariç) Cordoba'yı satıp, TDCI'mi alsam diye düşündüm bir an ama ettiğim karın daha fazlası vergiye gidiyor. Yanlız bir jatco'm olsa sabah 70km hıza bağlayıp denemek isterdim ne yakıyor diye. Sabah 6:30'da 1 ışık var takılabileceğim. Ona takılmazsam Cordoba bu aralar 5,1lt/100km yakıyor. Takılırsam 5,5lt civarı oluyor. İlk aldığımda haziran ayı'nda 4.6lt'yi de gördü en düşük. Tahminimce Jatco'da 3,7-4,2lt arası görürdüm.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mondeomla ş.dışı deneyimim olmadı.Bu hafta sonu fethiyeye gideceğim.Ama o yıldıran rampalarda yakıta acımayacağım sözüm var.Ama dönüşte ekonomik kullanmaya çalışacağım.Sizde sanırım öyle kullanmışsınızdırö

Özel bir çaba harcamadım... 100-110 önde Servet arkada ben sıradan bir gidişti.. Az yakmak için çabalamadım asla.. Sadece arabayı anlamaya çalışıyordum aklımda başka bir şey yoktu...

Tüketimleri gördükçe (Akan senin tüketim hariç) Cordoba'yı satıp, TDCI'mi alsam diye düşündüm bir an ama ettiğim karın daha fazlası vergiye gidiyor. Yanlız bir jatco'm olsa sabah 70km hıza bağlayıp denemek isterdim ne yakıyor diye.

70'i bilmemde 90 ile 4 litre yakar... 70'te 4 viteste oluyor.. 80'de 5'e alıyor... 90 da falanda kilitliyor heralde ki 90 ideal..

Ama dur kalk, bu motorun işi değil...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

:kutlama: Hay maaşallah yahu.Bu değerler ne böyle.Ben bir süre değerlerimi yazmasam iyi olacak moralim bozuluyor.

Bir türlü stabil bir kullanım gerçekleştiremedim sayılır.Ama bu değerlerin alınabildiğini bilmek güzel.İşin kötü tarafı ş.içi ve ş.dışı verileri arasında çok fazla oynama oluyor bizim araçlarda sanki

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Özel bir çaba harcamadım... 100-110 önde Servet arkada ben sıradan bir gidişti.. Az yakmak için çabalamadım asla.. Sadece arabayı anlamaya çalışıyordum aklımda başka bir şey yoktu...

70'i bilmemde 90 ile 4 litre yakar... 70'te 4 viteste oluyor.. 80'de 5'e alıyor... 90 da falanda kilitliyor heralde ki 90 ideal..

Ama dur kalk, bu motorun işi değil...

Olay burada bitiyor işte :( Ne diye bizimkini 4 vites klasik otomatik yapmışlar. Şöle bir catko olaydı dadından yinmezdi :D

Denemesi bedava... ;) Yunus şehir içi ile dışı arasında dağ var abi...akıllı gidince mondeo koklar... ;)

Toyotayla giderdimde ne gerek var...2 katını yakacaktı...o farkla acayip köfte yedik... :D

Görüştüğümüz ilk gün izninle kısa bir süre el koyacağım abi zaten :) Bu kadar Jatko anlatılınca insanın ağzı sulanıyor :dribble:

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Yakıt hesaplama işi zor iş hiç az yakan arabam olmadı ki :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yakıt hesaplama işi zor iş hiç az yakan arabam olmadı ki :)

Sen hondadan alışkınsın Kemal :D

Olay burada bitiyor işte :(

Bir de kilitliyor anladığım kadarıyla.. Yani tork konvertörü kayıpları ortadan kalkıyor... Manuel dizel neyse bu da o oluyor..

Her şeye rağmen şehir içi tüketimim artmaya devam ediyor :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Sen hondadan alışkınsın Kemal :D Bir de kilitliyor anladığım kadarıyla.. Yani tork konvertörü kayıpları ortadan kalkıyor... Manuel dizel neyse bu da o oluyor.. Her şeye rağmen şehir içi tüketimim artmaya devam ediyor :)

:D Kendi haline bırak abi şanzumanı.Normal olarak kullanıyorsun değil mi.Özellikle az yaktırmak için bir çaban yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

:D Kendi haline bırak abi şanzumanı.Normal olarak kullanıyorsun değil mi.Özellikle az yaktırmak için bir çaban yok.

Hiç bir şey yapmıyorum Akan... Şu an sadece gözleyip, nerede ne yapıyor anlamaya çalışıyorum...

Sonra o beni anlayacak :D

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun
(düzenlendi)

sakın karadeniz sahil yolunda ki tüketim değerlerimize bakıp da araçlarınızı yakmaya kalkmayın. :biggrin: bu yol, araçların fabrika katalog değerlerinin hesaplandığı döner silindirlerin bulunduğu laboratuvar ortamından bile ideal şartlar sunuyor bize...(ş.arası testinde yarı zamanlı sabit hız, yarı zamanlı değişken hız vardır, bu yolda neredeyse % 90-95 sabit hızla gidebilirsiniz)mesela samsundan yola çıkıp bolaman dağlarına gelene kadar yaklaşık 120 km sıfır eğim var. bir derece bile eğim olmadan, sabah erken saatlerde cc ile giderseniz, aklınız tavana vurur. bolaman dağlarını viyadük ve tünel ile geçiyorsunuz, fazla sürmüyor, sonra yine sıfır eğime devam. aracı bu sahil yolunda max. tork devrine yakın kullanırsanız, katalog değerinin altına rahat inersiniz. ben iki araç konvoyla gidip, hatta arkadaki araç yüzünden sürekli gaz kesip vites düşürüp, sonra tekrar hızlanarak, arada 8-10 defa durup çay içip-yemek yiyerek tam katalog değerini yaktım bu yolda...tek araç gitseydim katalog değerinin rahat altına inerdim. nasıl istanbul ş.içi değilse, burasıda ş.arası değil, başka bir şey... :D

tarihinde Ruhan Sorgun tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Benim şu ana kadar gördüğüm (arabayı 28 Şubatta aldım :) );

en iyi tüketimim > 100 kmde 8,2 lt LPG (Kütahya-Sakarya arası)

en kötü tüketimim > 100 kmde 13.1 lt LPG (Arabayı aldıktan 2 gün sonra) (ilk aracım-ilk otomatik vites deneyimi-ilk 2.0 motor deneyimi)

diğer tüketimlerimin ortalaması da şimdilik 11 lt LPG civarı. Ama maalesef pek sakin kullanamıyorum :rolleyes::biggrin:

Manuel değerleri yakalıyorsunuz. Ben en düşük (Ankara-Eskişehir/Eskişehir-Ankara) araçta 4 kişi birde oğlum klima açık. 100-110 arası gittim 9.2 litre lpg yaktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Manuel değerleri yakalıyorsunuz. Ben en düşük (Ankara-Eskişehir/Eskişehir-Ankara) araçta 4 kişi birde oğlum klima açık. 100-110 arası gittim 9.2 litre lpg yaktı.

otomatik,uzun yolda düze göre,daha az yakar,devrini güzel ayarlarsan :)

Yorum bağlantısı
Ruhan Sorgun

otomatik,uzun yolda düze göre,daha az yakar,devrini güzel ayarlarsan :)

:yes: peugeot 308 ist-ant-ist testini hatırlarsın, otomatik olan daha az yakmıştı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...