İçeriğe Yönlendir

Türk Nedir?

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Süha, biri Ülke diğeri Irk. Irk olarak bilmeyen yoktur ama Dünya atlasında hangi ülkede yaşar Türkler diye sorsan, Dünya atlasının belki %30'unu kaplayan yerde kaç kişi gösterebilir-di ?

Sigara reklamındaki tema kimlik değil Ülke..

Irk olarak bilmeyen yok ise sıkıntı yoktur. Öğrenmesine vesile olan bir şey olmuştur illaki ;)

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Dünyanın en önemli maddesi tütün yetiyor :)

Konunun başlığı ve şekli değişti ben kaçar cümleten iyi geceler ;) Şimdi güzel oldu

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sakat doğdu, sağlığına kavuştu, yaraya tütün bastık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Türk nedir ben anlamadım ? Anlayan veya anlıyan var mı ? Yada Mehmet hocam siz ne anladınız ne anlamamızı istediniz ve ne anlattınız ?

İşte bütün mesele bu... :D

Mehmet Hocam alt yazılı konuşmuyor...

Bakalım merak ediyorum yorumu ne olacak...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Sırtıkara
(düzenlendi)

Polonya'da duymuştum onlarda yaygın söylenirmiş. pić Polsky, palic Turecki: drinking Polish, smoking Turkish gibi bir şey.

Ruslar'a söylediğimde muhalefet ettiler asıl bizim deyişimizdir Polsky değil o Rusky dediler. Neticede Türk'ün sigara ile özdeşleştirilmesi gibi bir durum var keşke olmasaymış.

tarihinde Ayhan Sırtıkara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

başlığı değiştirmişsiniz . lütfen eski haline getirin. benim bu konuyu açmamdaki ana sebep. tüm dünyanın bizi eskiden beri türk olarak bilegeldiğini ortaya koymaya çalışmaktı. düzeltiyoruz diye çam devirmeyelim.

teşekkürler.

moderatör arkadaşlara duyurulur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sigaranın satıldığı yıllar 50-60 lı yıllar. Sence o yıllarda tanıyorlarmıydı bizi, hiç sanmıyorum. Hala çizgi filmlerde, olurda Türk karakter çizilirse fesle çiziyorlar.

sigara 1800 lerden beri varmış. ben ilk kez 1998 de öğrendim bu markayı mikrofilm eski gazeteleri okurdum. 1915 yıllarının new york times ını okurken gördüm. odamda duvarımda hala fotokopisi asılıdır.

benim altyazım şu. türk demek orta asyalı çekik gözlü demek anlamına gelmez. bu topraklarda yaşayanlara türk denir. batı da osmanlı demez türk der. eskiden beri böyledir. türk ve türkiye lafı atatürk in bulduğu bir formül değil.

ama bugün toprak kapma ya a toprak olmasa bile başkanlık ve paye kapma hevesiyle türk ve diğerleri diye ayırma gayreti var.

hepiniz türksünüz beyler. 1800 lerden beri size türk demişler. tütününüze de türk tütünü demişler.

hiçbir yerde aksini göremedim.

mesele bu.

başka örnekler de var.

yanlış anlama olmasın daha önceden de türk demişler tabi. osmanlı denmez.

osman hiç denmez ;)

bırak bizi fesle çizsinler. ben de iskoçları etekle çiziyorum.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ben biraz çekik gözlüyüm Türk müyüm değil miyim ? :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ben biraz çekik gözlüyüm Türk müyüm değil miyim ? :)

kafatasçı....;)

aslında türkler hiç çekik değil. çekiklik çinlilerle karışmaktan kaynaklı. bizimkiler sümer asur gibi ortadoğudan ve avrupadan orta asyaya gitmişler. sonra geri gelmişler. uygur bölgesindeki sarışın ve yuvarlak gözlü olup acayip anlaşılır türkçe konuşan halk mesela bunlardan. tabi çoğunluğu karışmış. sadece bazı köyler kasabalar böyle.

kafatası benim için ilginç bir antropolojik konu sadece. değiştirilemez olduğu için. öğünç kaynağı vb olamaz. sadece tarih bilgisi merakı olur. bundan nemalanmaya çalışanları, hemşericilik yapanları bile kınarım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

başlığı değiştirmişsiniz . lütfen eski haline getirin. benim bu konuyu açmamdaki ana sebep. tüm dünyanın bizi eskiden beri türk olarak bilegeldiğini ortaya koymaya çalışmaktı. düzeltiyoruz diye çam devirmeyelim.

teşekkürler.

moderatör arkadaşlara duyurulur.

Amacınız Türklük nedir mi? Yoksa Yurtdışında Türklerin nasıl göründüğü mü?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sizin amacınızı önce alayım ona göre yanıtlarım ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

sizin amacınızı önce alayım ona göre yanıtlarım ;)

Sizin asıl neyi anlatmak istediğinizi öğrenmek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

yukarda yazdım daha ötesi yok .

Yukarıda yazdıklarınız her zamanki gibi iki ucu açık cümlerle anlatılmış. O yüzden net görüşünüzü sordum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

anadolu halkının adı türktür. bütün dünya böyle bilegelmiştir.

tütün bunun örneğidir.

is that clear now?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

anadolu halkının adı türktür. bütün dünya böyle bilegelmiştir.

tütün bunun örneğidir.

is that clear now?

Yes now clean. Thanks.

Yani niye ilk mesajlarınızda bu tür açıklama yapmıyorsunuz. Her seferinde yoruma açık bırakıyorsunuz hocam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yorum olacak ki muhabbet edelim. benim ilk mesajımda olay aslında açık. elbette çok boyutlu konu. herkes boyutuna göre konuşabilir. kızı bile konuştuk. sonuçta siyasi gerginlik yaratılmasını istemem. bu markanın varoluşu beni çok etkilemiştir (olumlu) o yuzden paylaşmak istemiştim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Benden Anadolu şiiri gelsin o zaman:

Beşikler vermişim Nuh'a

Salıncaklar, hamaklar,

Havva Ana'n dünkü çocuk sayılır,

Anadoluyum ben,

Tanıyor musun ?

Utanırım,

Utanırım fukaralıktan,

Ele, güne karşı çıplak...

Üşür fidelerim,

Harmanım kesat.

Kardeşliğin, çalışmanın,

Beraberliğin,

Atom güllerinin katmer açtığı,

Şairlerin, bilginlerin dünyalarında,

Kalmışım bir başıma,

Bir başıma ve uzak.

Biliyor musun ?

Binlerce yıl sağılmışım,

Korkunç atlılarıyla parçalamışlar

Nazlı, seher-sabah uykularımı

Hükümdarlar, saldırganlar, haydutlar,

Haraç salmışlar üstüme.

Ne İskender takmışım,

Ne şah ne sultan

Göçüp gitmişler, gölgesiz!

Selam etmişim dostuma

Ve dayatmışım...

Görüyor musun ?

Nasıl severim bir bilsen.

Köroğlu'yu,

Karayılanı,

Meçhul Askeri...

Sonra Pir Sultanı ve Bedrettini.

Sonra kalem yazmaz,

Bir nice sevda...

Bir bilsen,

Onlar beni nasıl severdi.

Bir bilsen, Urfa'da kurşun atanı

Minareden, barikattan,

Selvi dalından,

Ölüme nasıl gülerdi.

Bilmeni mutlak isterim,

Duyuyor musun ?

Öyle yıkma kendini,

Öyle mahzun, öyle garip...

Nerede olursan ol,

İçerde, dışarda, derste, sırada,

Yürü üstüne - üstüne,

Tükür yüzüne celladın,

Fırsatçının, fesatçının, hayının...

Dayan kitap ile

Dayan iş ile.

Tırnak ile, diş ile,

Umut ile, sevda ile, düş ile

Dayan rüsva etme beni.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,

Namuslu, genç ellerinle.

Kızlarım,

Oğullarım var gelecekte,

Herbiri vazgeçilmez cihan parçası.

Kaç bin yıllık hasretimin koncası,

Gözlerinden,

Gözlerinden öperim,

Bir umudum sende,

Anlıyor musun ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

yorum olacak ki muhabbet edelim. benim ilk mesajımda olay aslında açık. elbette çok boyutlu konu. herkes boyutuna göre konuşabilir. kızı bile konuştuk. sonuçta siyasi gerginlik yaratılmasını istemem. bu markanın varoluşu beni çok etkilemiştir (olumlu) o yuzden paylaşmak istemiştim.

Hocam şu anda Türkiye'de bu kadar hararetli bir konu varken burada her yöne yoruma açık bir başlık ve sadece bir resimli içerik pekte olumlu olmamıştı.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

fikrinizdir saygı duyulur. ama başlık değişimini sebmedim. tabii ki konu hararetlidir. o nedenle burada paylaşılmıştır. burada örnek üzerinden çağrışım yolunu seçtim. yoksa " bakın arkadaşlar hepimiz türküz len" şeklinde yazmam da abes olur millet anlayacak diyerekten ;)

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

fikrinizdir saygı duyulur. ama başlık değişimini sebmedim. tabii ki konu hararetlidir. o nedenle burada paylaşılmıştır. burada örnek üzerinden çağrışım yolunu seçtim. yoksa " bakın arkadaşlar hepimiz türküz len" şeklinde yazmam da abes olur millet anlayacak diyerekten ;)

O zaman konunun siyasi boyutu da var ve sıkıntı yaratacak sorun oluşturacak yorumlarda gelecektir. Bu yüzden konu sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ali Bak bu da var:

TEsettürlü fatima :)

Amma fesatsınız yahu :) ahh derken ülkemin şimdiki haline üzüldüğümü anlatmak istemiştim, ne tütün kaldı nede başka birşey, şimdilerde Türk dedinmi kötü kötü bakıyorlar artık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Misafir

Eski kısa camel sigarasında da Türk tütünü vardı. Tütünün kalitesinden, kahvenin ise yapılış şeklinden reklamımızı yapmışız dünyaya. Türk tütünü ile Amerika'nın Virginia tütünü arasındaki 1920'lerden zonra başlayan rekabet sonunda bizim yenilgimizle kapandı. Ürettiğimiz tütünün bile kalitelisini kendi ülkemizde kullandırtmayıp, üretim fazlası olanları ya depolarda bekletip, ya da yaktırdılar.

TÜRK'lüğün ispatlarından biri bu konunun açılışında değinilen sigara olabilir ama TÜRKLÜK kavramını bu kadar basit ve kısır bir alt başlık altında irdelemek yüceltmeye değil, günümüzde giderek moda haline gelen yoksayma politikalarına hizmet eder.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...