İçeriğe Yönlendir

Direksiyon Hareketine Duyarlı Sis Farları

Mustafa Alemdar

Recommended Posts

Mehmet Öztürkmen

arkadaşlar cevaplar için teşekkürler aracımda zaten bi-xenon adaptif farlar mevcut titanium x paket aracım.bence forda farklı bir hava katar diye söylemiştim ve çokda güzel olur bunu direksiyon hareketine göre yapamaz mıyız belli bi derece dönüşte yanma gibi ?

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

En son top bende idi. Yaptık test ettik, araca takmadık, bir köşeye attık. Tozlu raflarda yatıyor şimdi.

İşler güçler nedeniyle uğraşamadık. Tekrar gaza gelirsek nihayete erdiririz :)

Hortt emmi nerde kalmıştık :):) :)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Tam yazacaktım, vaktin birinde bir abimiz yapacaktı da bizde faydalanacaktık ta diye,Yasir abi mevzuyu unutmuştur nasılsa diye yazmadım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bazı araçlarda gözüme çarpmaya başladı, araç bir yöne  dönüş yaparken sadece o yöndeki sis lambası yanıyor ve dönüş tamamlandığında sönüyor. Bu nedir arkadaşlar? Ne işe yarıyor? Orijinal bir donanım mıdır?

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
(düzenlendi)

Eşimin bravosunda ve eski mercedeslerde var. Elbette başka modellerde de vardır. Bence çok hoş bir özellik. Dönüş yönünü aydınlatmak amacı ile yapılmış bir şey ve oldukça da faydalı oluyor bence. Özellikle karanlık ortamlarda dönüş yaparken oluşan dönünceye kadarki sürede kör noktaları aydınlatıyor. Bunlarda sis farı kullanılıyor ancak daha lüks segmentte bu iş için ayrı bir far sistemi var. Mesela benim insignia da bunun için ayrı bir ampul var direksiyon dönünce yada sinyal verildiği anda o tarafı 90 derecelik bir açıyla aydınlatıyor. Ayrıca adaptif farlar da zaten dönüş yönünde hareket ettiği için kör nokta diye bişey pek oluşmuyor...

tarihinde Cem Dilmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce
(düzenlendi)

VAG grubundaki bütün  araçlarda var. İnanın sislerdeki bir işe yaramıyor. Çok kullandım biliyorum çünkü...

tarihinde M.Fatih Yüce tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fikret Özsoy

Pek bir işe yarayacağını sanmıyorum. Viraj içini aydınlatmak için lamba yönünün viraj içine dönük olması gerek. Sis lambaları ise tam karşıyı aydınlatır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

oldukça işe yaroyor, genelde vw grubunda var, sisler de az dışa dönük, ibizada hem xenon mercek dönüyor hem sis yanıyor, tam şenlik virajda :f1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bazı araçlarda gözüme çarpmaya başladı, araç bir yöne  dönüş yaparken sadece o yöndeki sis lambası yanıyor ve dönüş tamamlandığında sönüyor. Bu nedir arkadaşlar? Ne işe yarıyor? Orijinal bir donanım mıdır?

Abi daha önce konuşulduğu için konuyu birleştirdim :)

Yorum bağlantısı

Abi daha önce konuşulduğu için konuyu birleştirdim :)

Aynı konunun daha eskisi de var hocam olmuşken hepsi bi arada olsun.
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürkmen

kablolar mile dolaşmazki Gökhan,benim düşündüğüm şekilde milin üzerinde kablo olmayacak..

ben kendi arabama yaparsam zaten adaptif akımınından alıcam elektriği sislere öyle bağlayacağım..

bunu hem far hem sis için yapmamız mümkün mü ?

Yorum bağlantısı
Çetin Özkan
(düzenlendi)

direksiyon miline böyle bir zembelek yapılsa olabilir diye düşünüyorum yorumlarınız

tsr4.png

tarihinde Çetin Özkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Abdullah Barslan

Yanlış anlamadınız beni demi :biggrin: şöyle ben farın dönmesini flan istemiyorum. sadece direksiyonu sağa çevirdim mi sağ sis, sola çevirdim mi sol sis yansın istiyorum. yani dönmeli herhangi birşey yok :biggrin: sadece yansın :biggrin: O bile yeter. Bazen okadar faydası oluyor ki...

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo:

Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

kay kenara bende oturayım

Banklar üç kişilikti di mi? :biggrin: Ama bundan sonra gelen taburesini beraberinde getirsin. Tek bank, gelmesi gereken(!) onca adamı kaldırmaz. Kay kay, nereye kadar... :D

Düzenleme: İmla.

Ne demişler "dinlenen birisini görürsen, otur yanına yardım et" :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir
(düzenlendi)

Tüm sayfaları okudum, resimleri ya da linkleri göremediğim için daha önce önerilenlere benzer bir şey çizmiş olabilirim ama bana oldukça kolay yapılabilir gibi geldi. Neleri yaptı bu forumdakiler sonuçta :)

Direksiyon miline, üzerinde simidin merkez noktasına denk gelecek bir çentiği olan metal ya da sağlam plastik bir halka sabitlenir. Makarası çentiğe denk gelecek şekilde sağ sol switch monte edilir. Çentiğin büyüklüğü de sis farının yanması istenen direksiyon açısına göre genişletilip daraltılır.

e5utenus.jpg

Açı sensörü falan zor işler, hem ESP'si olmayan araçlara da monte edilebilir bu. Amatör çizim için kusura bakmayın, Paint ile bu kadar.

tarihinde V.Ceyhun Emir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Bunun benim görebildiğim iki dezavantajı var;

Direksiyonun tam tur dönmesi sonucu switchin çentiğe denk gelmesi ve farın sönmesi 

Direksiyon toplarken ters tarafın sis farının yanması

Her ikisi de farı gecikmeli söndüren bir devre ile çözülebilir sanırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...