İçeriğe Yönlendir

2004 Mondeo Ghia X Aldım Bazı Sorularım Olacak :)

Onur Yaman

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Aynı mesafede benzin ve lpg tüketimini de hatırlar mısın üstad? Yani o bilgileri de yazarsak net anlaşılacaktır. Bir de uzun yolda yaktığını söylersen Akan'ın yüksek ortalaması ile 7.0'ı tuttururuz gibi. Lokman Abi zaten ortalamayı vermiş :biggrin:

Saygılarımla.

2002 mondeo, 2006 dizelin 9.5 litre yaktığı güzergahta benzin hariç 13 litre civarında lpg yakardı.. 1999 mondeo 10 litre civarında yakardı.

Bu mesafenin en az yarısını benzinle giderdim...  

2002'deki prins, 1999 daki Teleflex'e göre çok daha hızlı lpg'ye geçerdi.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

2002 mondeo, 2006 dizelin 9.5 litre yaktığı güzergahta benzin hariç 13 litre civarında lpg yakardı.. 1999 mondeo 10 litre civarında yakardı.

Abi o kadarmı fark var ya :)

Not: Mehmet Abi bu yakıt konularını MK3 yakıt bölümüne taşısak.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Sağol Lokman Abi. FAtih Bey okuduğunda sanırım bu cevap gülümsetecektir.

Saygılarımla.

Gülümsetmek ne ki, bildiğiniz sırıttım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Belirtilen değerler çok iç açıcı benim için:) jatco hiç zorlamadan 10 lt yakar diye düşünüyordum. Bizim kullanışımızda kontak döndüğünde minimum 8 - 10 km yapar ve 8 litre gibi değerler benim için oldukça iç açıcı. Şimdi sıra geldi lpgliye yakım fiyatlı bir jatco bulmaya. Tabi bu arada evdeki mondeo lobi faaliyetlerimi de artırdım tez zamanda bir karara varıp focusumu ilana koymak istiyorum. Ama jatco ama lpgli bakalım ne olacak.

Şimdi bir soru daha sizlere sayın akıl hocalarım :) her arabanın normal bir ikinci el değeri vardır ve ben bu değerin -mesela diyelim- %30 aşağısındaki ilanları pek dikkate almam. Mutlaka bir çapanoğlu olduğunu düşünürüm. Jatco için bu değer nedir? İlanları incelediğimde fiyatların oldukça homojen dağılım yaptığını gördüm, bunda çok fazla ilan olmaması da etkili tabi. Sizler için bu değer nedir? Kaç tl lik bir jatco itibar görmemeli ya da soruyu tersinden alırsak kaç tl lik bir jatco normal fiyatlıdır? Şimdi arabasına göre değişir demeyin ben ghia donanım ve sorun çıkarmayacak bir araçtan bahsediyorum (tabi ki ov olması şartıyla, bu mutlak ön koşul)

Bir de ideal ya da fazla sayılabilecek km nedir jatcolarda?

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Fatih bey yaklaşık bir ay araba aradım, yüksek fiyat isteyen arkadaşların da arabasında hep hasar ve km. düşürme olayları var. ben kısaca aracı bulun sorgulatın, temiz çıkar içinize sinerse alın derim,2005-2007 arası  dizel jatko fiyatları 22000 ile 32000 tl arasında değişiyor. fiyatı yüksek temizdir diye bir şey yok.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Dediğiniz gibi yapmak en doğrusu sanırım Lokman bey bir bütçe belirleyip bu bütçeye uyan araçları tek tek kontrol etmek gerekecek. Hep bahsettiğim gibi focusum - allah bozmasın - çok sorunsuz çıktı. Ondan önce sahip olduğum polom da beni usta yapmıştı. Şimdi sorunsuz bir araba sahibiyken tekrar sanayi yollarına düşmeyi hiç gözüm yemez..

Bir de hep aklımıza sokulan " 2. El dizel almak deliliktir" düsturu var ki sürekli aklımı kurcalamakta. Tabi ki her araba aynı olacak diye bir şey yok ama ikinci el dizeller söylendiği kadar sorunlu mu çıkıyor gerçekten?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir de hep aklımıza sokulan " 2. El dizel almak deliliktir" düsturu var ki sürekli aklımı kurcalamakta. Tabi ki her araba aynı olacak diye bir şey yok ama ikinci el dizeller söylendiği kadar sorunlu mu çıkıyor gerçekten?

Kimden aldığınıza bağlı... Böyle bir kaide yok.. Lokman abinin arabası mesela, bir yıl sonra parmakla gösterilen bir araba olur.. Keşke ilana koysa da alsak diyenler ilan gözler.. 

Forum üyesi olmayan böyle insanlar da vardır... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Kimden aldığınıza bağlı... Böyle bir kaide yok.. Lokman abinin arabası mesela, bir yıl sonra parmakla gösterilen bir araba olur.. Keşke ilana koysa da alsak diyenler ilan gözler.. 

Forum üyesi olmayan böyle insanlar da vardır... 

Ne yazık ki çok az.. İkinci el piyasası o kadar çok şark kurnazıyla dolu ki. Dillerini çözdüm resmen adamlar yazdıklarından çok yazmadıklarıyla eşek ölüsü hurda arabayı acenteden yeni çıkmış gibi satıyorlar.. Burada arabanın gösterildiği usta çok önemli. Ben kesinlikle forum ustalarımızın bulunduğu illeri tercih edeceğim. Konya ne yazık ki bu illerden değil :(

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

Fatih Bey, hatırlayamadım kusura bakmayın, siz belirtince hafızam tazelendi.

Herşeyden önce en güzel araç sizin kendi aracınızdır. Lpg konusunda ise başkasının taktığı kitle sorunlar yaşamaktansa, sorunsuz kullanıp hediye etmek daha iyidir. Ben mk2 Mondeo'ma teleflex monte ettirip 11. Ayında satmıştım. Üstelik o zamanlar araç sahipleri lpg konusunda çok istekli değillerdi, teleflexte bugün ile aynı fiyattan satılıyordu 2008 yıllarında. Lpg'den kaynaklı bir sorun yaşamadığım gibi aracı alan kişiden de bir şikayet almadım.

Lpg'li mondeo alacaksanız, tanıdıktan alın ya da ucuz kit takılmışları direkt eleyin. Tdci ise 10lt yakmaz, bu derecede bir yakış ancak en üst limitler dailinde olur. Dizel araçların aynı motor hacmindeki benzinli modellere göre %30-40 avantajları vardır.

Jatcolu bir dizelin revizyona uğramışına benzinli otomatikten daha az rastlanıyor diye biliyorum.

Bu dırumda mevcut seçenekler sıra ile,

- focusa telefleks/prins takıp yola devam etmek.

- mondeo tdci jatco almak

- mondeo ghia-ghiax alıp lpgyi sonra taktımak

- lpg'li ama markasını seçici davranarak ghia ya da ghia x almak.

Saygılarımla.

Biraz piyasa araştırmasından sonra Evren Bey'in bir numaralı tavsiyesinde karar kıldım. Bunda gireceğim maceranın korkusunun payı var, tertemiz bir arabayı satıp yerine alacağım arabanın beni üzmesi ihtimali korkuttu beni.

Mevcut Focus'uma güzel bir lpg kiti takıp yola devam etme kararı aldım. Seneye sadece kendim için mondeo mk2 almayı düşünüyorum şu anda. Tabi sadece lpg ile kalmayacağım. Benim için hayati önem taşıyan cruise controll kitini de ekleyeceğim arabama. Kendimi bildim bileli uzun yolda bacaklarım ağrır benim. O yüzden şu sıralar bu kitin peşindeyim. Mehmet Bey focus'una takmıştı bu kitten, umarım bana yardımcı olabilir. Bütün arkadaşlara zaman ayırıp deneyim ve bilgilerini paylaştıkları için çok teşekkür ederim. Bu forum var oldukça ford sahibi olmak ya da olmaya niyetlenmek oldukça rahat.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk

valla kit bulmak o kadar kolay olmuyor Mehmet Bey. Sağolsun bi arkadaş e-bay de bulmuş aldım alacağım derken satılmış bile :( Avrupadaki parça sitelerini alt üst ediyorum ama bulamıyorum bir türlü...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...