İçeriğe Yönlendir

2004 Mondeo Ghia X Aldım Bazı Sorularım Olacak :)

Onur Yaman

Recommended Posts

Onur Yaman

arkadaşlar 2004 mondeo ghia x aldım

kontağı açtığım zaman klima fanı son sürat çalışıyor ama klima açık değil ve göstergeleri de kapalı durumda

nasıl kapanacağını bulana kadar göbeğim çıktı

sony 6 lı tep in açma tuşuna basınca o fan kesiliyor

bir yerlerde bir sorun var gibi geldi :)

bir fikri olan var mı

ayrıca otomatik vites topuzumum yarısı ve ön küllüğüm kırık

bardaklık la beraber kapağı vs... set halinde satın alabileceğim bir çıkmacı vs tanıyor musunuz

araçta atiker marka lpg takılı ben hiç memnun kalmadım

kaputu açınca tır tır ses yapıyor bakan motor ustası lpg den dedi özellikle rolantide titriyor ve motor arıza ışığı hiç sönmüyor

ayrıca söför koltuğum yukarı aşağıya kalkıp inmiyor motor sesini duyuyorum ama sanırım dişlisi sıyırmış balıkesirdeyim bulabileceğim bir yer veya kargo ile alabileceğim bir yer var mı

üstatlardan bilgi rica ediyorum

saygılarımla

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dişli kolay, forumda aratın, Ankara'dan temin edersiniz.

Klima için, kumanda konumu 1-2-3-4 te değil, di mi? Teyple alakasızdır, muhtemelen şase var bi yerde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Hayırlı olsun biraz uğraşır yaparsınız çoğu sorunu mutlaka üstatlar cevap verecektir. Ben sadece koltuk dilşisini söyleyim motoru söküp ankaraya gönderceksiniz yenisini yaparlar.. :)

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Benimde ileri geri çalışıyor ama yukarı aşağı yapmıyor dişli de sıkıntı var sanrım.Ancak konuştuklarımıza göre yaptırsakta yeniden arıza yapma ihtimali yüksek.O yüzden ben yaptırmaktan vazgeçtim.Gerçi sürüşüme engel olsa yada ileri geride yapmasa illaki yaptırmak zorunda kalırdım ama.Klima olayına gelince daha tam çözemedim ama eğer buğu çözme tuşu basılı kaldıysa direk en yüksek seviyede çalışır ayrıca klimada devreye girer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

arkadaşlar 2004 mondeo ghia x aldım

1-kontağı açtığım zaman klima fanı son sürat çalışıyor ama klima açık değil ve göstergeleri de kapalı durumda nasıl kapanacağını bulana kadar göbeğim çıktı sony 6 lı tep in açma tuşuna basınca o fan kesiliyor bir yerlerde bir sorun var gibi geldi :)

2-ayrıca otomatik vites topuzumum yarısı ve ön küllüğüm kırık

3-bardaklık la beraber kapağı vs... set halinde satın alabileceğim bir çıkmacı vs tanıyor musunuz

4-araçta atiker marka lpg takılı ben hiç memnun kalmadım kaputu açınca tır tır ses yapıyor bakan motor ustası lpg den dedi özellikle rolantide titriyor ve motor arıza ışığı hiç sönmüyor

5-ayrıca söför koltuğum yukarı aşağıya kalkıp inmiyor motor sesini duyuyorum ama sanırım dişlisi sıyırmış balıkesirdeyim bulabileceğim bir yer veya kargo ile alabileceğim bir yer var mı

üstatlardan bilgi rica ediyorum

saygılarımla

1-Bu sorun teyp açma tuşuna basınca çözülüyor demişsiniz. Peki sürekli teyp açıkmı. Yoksa kapattığınızda sorun tekrarlıyormu. Bu sorun klimanın üzerindeki Max yazan uzun bir butona basınca buğu çözücü olarak kullanılan butonla ilgili gibi geldi. Teybi açmadan bu butona bakın ışığı yanıyormu. Bu butona basın ses kesilecekmi.

2-Otomatik vites topuzunun üstünedeki aşınma için E-bay.com sitesini inceleyin veya deri kaplatın.

3-Ankarada bir çok çıkmacı var ben bir kaçtanesinin telefonunu vereyim .

Elvan Ford

İsmail Yıldırım

0542 534 7049

0544 637 0008

0537 727 7028

oto güven : 0312 354 56 40 385 27 37

cep telefonu: 0532 267 51 39

cep telefonu: 0537 673 22 22

Ayyıldız: 0312 354 91 99 - 354 55 06

cep telefonu:Emrullah Güneş: 0542 617 08 78

Yusuf Güneş : 0542 736 0867

4-Sorun atikerde olabilir ama bence ustanızda da sorun var gibi. Ben 30bin km kullandım hiç arıza lambası yanmadı. Bir usta el attı sistemi söktüm attım.Titreme yani sarsıntlı çalışma için sadece LPG bağlamayın, Araç bir yerden hava alıyor olabilir, Ateşlemede sorun olabilir, Aracın daha önce motoru açılmışsa sente atlamış olabilr, Mondeolarda en büyük sıkıntılardan biride karter havalandırma hortumu yırtılıyor buda aracın çalışmasını değiştiriyor. Bu hortum emme manifoltunun altında parça ucuz ama söküp takacak iyi bir usta bulun.

5-Koltuk motor dişlisi en basit sorun :) Siz koltuğu söktürün orada hangi motor arızalı ise Ankara'da bir usta var oraya gönderin onlar değiştirip size geri gönderiyorlar. http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/165253-mondeo-koltuk-ykseklik-ayar-motorunun-dislisi/ bu konuda tüm bilgiler var.

Not: Aracınızı ford arabadan özellikle mondeodan anlamayan kimseye elletmeyin. Yoksa başınız çokl ağrırı ve sorun üstüne sorun yaşarsınız. Aracınızdan nefret edersini. Benim yaşadıklarımın yarısı başkası yaşasaydı kesin aracı ya satardı ya yakardı :) Şu konuyu okumanızı öneririm.

Saygılarımla.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/239419-mk3-mondeoda-yapmamizyapmamamiz-gerekenler/page__fromsearch__1

Benimde ileri geri çalışıyor ama yukarı aşağı yapmıyor dişli de sıkıntı var sanrım.Ancak konuştuklarımıza göre yaptırsakta yeniden arıza yapma ihtimali yüksek.O yüzden ben yaptırmaktan vazgeçtim.Gerçi sürüşüme engel olsa yada ileri geride yapmasa illaki yaptırmak zorunda kalırdım ama.Klima olayına gelince daha tam çözemedim ama eğer buğu çözme tuşu basılı kaldıysa direk en yüksek seviyede çalışır ayrıca klimada devreye girer.

Hiç birşey olmuyor ben iki tane yaptırdım maşallah bir sıkıntım yok. Ama prinç yaptırırsanız çok daha sağlıklı olur. Ankara'da sert plastikten yapıyorlar bir sıkıntı olmadı daha şükür.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Not: Yukarıdaki Elvan Ford haricindekileri tanımıyorum. Sadece bende vites topuzu ararken aldığım kartvizitlerden yazdım. Elvan ford Forumdan tanıdığımız bir arkadaşımızın yeri.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

O zaman Ankara falan yaptığımız bir ara bende yaptırayım şöyle sağlamından

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Motor koltuktan sökülmüş ise dişlinin montajı 10 dakikayı geçmiyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi plastikten olunca kırılıyor. Sanıyorum ki pirinçten yapıyorlar yeni dişliyi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Aslında en sağlamı pirinç olan.

Ben yolcu koltuğundaki dişliyi plastik yaptırdım.

Sonra maraşta yolcu koltuğunun dişlisini prinçten yaptırdım. İki tür dişli var benim araçta.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Plastik yine zarar görür gibi geliyor anladığım kadarıyla.Burda sanmıyorum zaten yaptırabileceğimi

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Plastik yine zarar görür gibi geliyor anladığım kadarıyla.Burda sanmıyorum zaten yaptırabileceğimi

1500 tl motor parasından çok daha iyidir :D o zaman 30 tl yaptırmıştım galiba. Motor 1500 tlydi. Şu ana kadar bir sıkıntı yok. Ama dediğin gibi kilolu biri oturursa ve zorlarsa kırar :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Klima ile sony arasindaki iliski problemi yasayan sanirim olmustu ve forumda konusulmustu. Arama yaparsaniz bulabilirsiniz diye dusunuyorum forumda.

Disli konusunda en son ven princten memnun kalmadim. Eger biraz kalibi yanlis olursa karsiligi olan plastigi bozabiliyor. Plastik olani ise ankarada bol. Yanliz koltugunuz en alt pozisyondaysa ve rahatsizlik duymuyorsaniz hic sokulmesin derim. Ileri geri fonksiyonu pek arizalanmaz demiati bana ustam. Yukseklik ve besik hareketinde koltuga guc uygulamadan yukseltmek omrunu uzatir.

Lpg konusu Mehmet Beyin uzmanlik alani.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin
Onur Yaman
(düzenlendi)

Arkadaşlar bu çok hızlı cevaplar için teşekkür ederim

klima sorunum söyle, kontak ilk açışta devreye giriyor, en son kuvvette üflüyor ama klima tümü ile kapalı ve de klima üzerindeki hiç bir tuş kapatmıyor zira zaten kapalı gözüküyor ama ne hikmetse teybin orta tuşuna basar basmaz fanlar duruyor ve otomatik klima açılıyor. Sonra eğer istersem off a basarak klimayı kapatıyorum.

Diğer sorunlara ek olarak;

Şimdi çarşıdan eve geldim dün düzenli çalışan su püskürtme bi çalışıyor bir çalışmıyor. Su yeni koymuştum daha ve su koyduktan sonra denemiştim. Bugun o da cortladı :)

Koltuk tahminim en üst seviyede takılı kalmış, kafam nerdeyse tavana değecek. Boyum 180 cm. Motorunu söktüreceğiz sanırım.

Vites topuzu otomatik olduğu için nette bulamadım. Bi de e bay da arayayım bakalım.

Küllük takımını c max olarak aynısını buldum, maşallah 400 lira yazıyor :(

tarihinde Sani Gerşon tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Ya bu kadar saçma sapan fiyat politikası olmaz. Böyle bir fiyat verirsen sittin sene o mal stoklarında kalır işte. Adam gibi bri fiyat belirleseler, insanlar hem ihtiyaçlarını giderirler, hem de o malı sürekli satarsın. 400 liraya gümüşten bir küllük yaptırılır oraya :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

klima üfleme sorunuuz, teypten kaynaklanıyor, teybin soketini çıkarın, düzeldiğini göreceksiniz (başımıza gelen nadir arızadır) söz konusu olayda teyp değişmiştik, belki işe yarar: teybin dış kasasına, şase kablosundan bir köprü yapın, bir ihtimal düzelebilir, yoksa teyp değişimi en mantıklı hızlı ve ucuz çözüm olacak

ön farda yıkama var mı? profilinizdeki aracı güncelleyin istersneiz

Yorum bağlantısı
Onur Yaman

eeee yani klima üflemesin diye eypten mi olacaz :DDD

ben her sefer teybe basar kapatırım onu :D

Yorum bağlantısı
Onur Yaman

ben far da yıkama var diye biliyorum ama ghia x lerde standert değil mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

standart ta, far yıkama çalışıyor mu, bu raya giden su borularındaki basınç kaybı sonucu, ön cama su atarken aksaklık yaşanır, buna da baktırın

Yorum bağlantısı
Ali Gürsoy

eeee yani klima üflemesin diye eypten mi olacaz :DDD

ben her sefer teybe basar kapatırım onu :D

Kısa devre varsa basit görünen bu problem ileride aracınızı da yakabilir . Bu tarz problemleri olan bir aracı keşke almasaydınız

Yorum bağlantısı
klima üfleme sorunuuz, teypten kaynaklanıyor, teybin soketini çıkarın, düzeldiğini göreceksiniz (başımıza gelen nadir arızadır) söz konusu olayda teyp değişmiştik, belki işe yarar: teybin dış kasasına, şase kablosundan bir köprü yapın, bir ihtimal düzelebilir, yoksa teyp değişimi en mantıklı hızlı ve ucuz çözüm olacak ön farda yıkama var mı? profilinizdeki aracı güncelleyin istersneiz

eger çaglar abi bunu yazmasaydın, mümkün deyil bu arıza bulunmazdı, müthiş bir bilgi. :good1:

Yorum bağlantısı
Onur Yaman

standart ta, far yıkama çalışıyor mu, bu raya giden su borularındaki basınç kaybı sonucu, ön cama su atarken aksaklık yaşanır, buna da baktırın

tamam yarın buna da baktıracağım

peki böyle bir sorun varsa ne yapmamız gerek

Kısa devre varsa basit görünen bu problem ileride aracınızı da yakabilir . Bu tarz problemleri olan bir aracı keşke almasaydınız

abicim zaten moralim git gide bozuluyor bir de sen üstüme gelme ....

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön far su yıkamada sorun varsa, giderilirse, ön cama su atma porblemi büyük ihtimal kalmaz, en son akla silecek kolunde elektriksel arıza ihtimali gelir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...