İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - Direksiyonu Çevirince Rölantide Oynama

Cihan Yetişken2

Recommended Posts

Ayhan Onaran

Allahtan çabuk tespit etmişsiniz yoksa o kablolar yeni bujilerinizde çatlatırdı.Zaten bujide çatlak gördüğünüzde ilk yapıalcak şey buji kablolarını yenilemektir.

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez
(düzenlendi)

Araç rolanti devrinde iken gaza basıldığında 0,5 - 1 saniye gibi kararsız kalıyor ve ara sıra manifoldda patlama gerçekleşiyordu.

Yüksek devirlerde sıkıntı olmasa da özellikle ışıklarda kalkmak isteyip yığılmak hiç hoş bir durum değil. Arabam rahat bir nefes aldı.

tarihinde Sezgin Gerid tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mazhar Uzun

sente ayarı yeniden ayarlandı her hangi bir rolanti sorunu yok sente ayarı bozukmuş meğer o zaman rolanti dalgalıydı

Yorum bağlantısı
Özkan Pehlivan

Mazhar Bey rölantide dalgalanma nasıl oluyordu mesela hic gaza basmıyorken rölanti mi sapıtıyordu.Bende sadece gazdan ayağımı çekince kısa süreli titreme oluyor ama sonrasından topluyor ve motor saat gibi çalışıyor.Sente ayarından ben de şüpheleniyorum çünkü cevabınız önemli!

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özer Gençer
Slm. arkadasım ilk önce sunu söyleyim,aynısı bendede oldu. Yapacağın tek sey en az 300 km benzinde kullanacaksın hiç tüpe almadan. Araba kendini benzine göre ayarlayacak sonra gidip hiç tüpe almadan lpg ayarı yaptıracaksın hiçbir sorunun kalmayacak. Bu zengin fakir dedikleri ayardan yapıyor. denge sağlayamadığı için. Benimde aynı sorun oldu bu sekilde cözdük. Rolanti motoru değişecek dediler. Kelebek bozulmus dediler Allahtan değiştirmemişim. 1000 tl masraf edecektim gecici düzelecek 1 hafta sonra aynı sorun olacaktı. Ankara'damısın ?

hakan arkadaşımız doğru söylüyor. Rölantide dalgalanma sorunu ile 3 ayrı ustaya gittim her kafadan bi ses çıkıyor,(rolanti valfi, gazkelebeği hatta direksiyon müşürüden diyen bile oldu) daha sonra lpg li fordu olan bir usta ile tanıştım, hakan beyin söylediğinin bir farklısını ben yaptım sorunum %90 çözüldü. 1 depo benzile bin,LPG programının yeniden yüklet dedi. benim LPG servisi programı anlayamadığım şekilde yeniden yüklememek için direndi. LPG ayarlarını değiştirdi. dolayısı ile problemim %90 çözüldü. arada bir dalgalanma yapıyor, bazende vuruntu ama eski haline göre bin şükür :lol2:

Ayrıca LPG cinin tavsiyesi üzerine arabayı stop etmeden benzine alıp son 300-400 mt'yi benzin ile gidip öyle stop ediyorum. Bu sayede katalik konvertörümü iptal ettirmiş olmama rağmen arıza lambası yanmıyor. Bütün arıza lambası yanan LPG li araç kullanan arkadaşlara tavsiye ederim. (benim araç 2005 focus - katalitik çift sensörlü )

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Sorun dün tesadüfen bulundu, motor şimdi saat gibi oldu.

Usta tesadüfen elini rölanti valfinin yanındaki parmak kalınlığındaki hortuma uzattı ve ileri doğru itti ve titreyerek çalışan motor birden saat gibi

oldu.

Meğer bütün sorun o hava hortumunun yarım cm kadar dışarda durmasıymış(yani gene motora düzensiz hava giriyordu), gerçi hortum gene yuvasındaydı ama biraz geri kaçmıştı.

Belki başkasınında başına gelir diye yazayım dedim.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
(düzenlendi)
Karter havalandırma subabını kontrol ettirin.

Usta tesadüfen elini rölanti valfinin yanındaki parmak kalınlığındaki hortuma uzattı ve ileri doğru itti ve titreyerek çalışan motor birden saat gibi

oldu.

Meğer bütün sorun o hava hortumunun yarım cm kadar dışarda durmasıymış(yani gene motora düzensiz hava giriyordu), gerçi hortum gene yuvasındaydı ama biraz geri kaçmıştı.

O hortum karter havalandırma valfının hortumu olsa gerek.

tarihinde Tansel Yavuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç

oldu.

Sorunun aynısını ben yaşıyorum. Rolanti dalgalanması ve motorun biraz vuruntulu vede sanki hava kacıyormuş gibi çalışma.

Rolanti sorunu benzinde kullanınca geçiyor

Ama motorun çalışması düzelmedi.

Bahsettiğiniz hortum ve yeri neresi, pek parcalardan anlamam

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

Hortumun yerini tarif etmişim zaten, şunları ekleyeyim parlak plastik siyah bir hortum, motor bloğuna girdiği yerde kırmızı renkli musluk contası gibi bişey var.Akünün sol alt tarafında kalıyor. Kaputu açınca tam karşınızda yani.

tabi bu rölanti dalgalanması bir çok etkenden kaynaklanabilir ve motorun hava almasıda öyle.

Arabadan anlayan bir ustanın sakin kafa ile bakması lazım.

kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Fahrettin Karakoç
Hortumun yerini tarif etmişim zaten, şunları ekleyeyim parlak plastik siyah bir hortum, motor bloğuna girdiği yerde kırmızı renkli musluk contası gibi bişey var.Akünün sol alt tarafında kalıyor. Kaputu açınca tam karşınızda yani.

tabi bu rölanti dalgalanması bir çok etkenden kaynaklanabilir ve motorun hava almasıda öyle.

Arabadan anlayan bir ustanın sakin kafa ile bakması lazım.

kolay gelsin.

Aydın Bey teşekkür ederim. Sorun senin sorunun aynısı olduğunu sanıyorum.

Yinede bahsettiğinizi bir ustanın yanında denettirecğim.

Bir usta bir iki hortumu oynayınca motorun çalışması bir an düzelmişti ve orda bir yeri temizletin demişti. Hangi yeri oynadığını hatırlamıyorum büyük ihtimal sizin bahsettiğiniz diyorum.

Tekrar teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Aydın Bengü

değerli hocam o bölgede hortumun hemen solun rölanti valfi, üstündede gaz kelebeği var zaten ustalar önce onları temizleyip sonra diğer taramalara geçiyorlar.

Yorum bağlantısı
Muhsin Küçüktuna

15-20 günden bu yana, aracımı çalıştırdığımda ibrede dalgalanma, hareket etmek istediğimde ise motor stop edecekmiş oluyor. benzinin kirliliğinden dolayı enjeksiyonlarda tıkanma olabilir düşüncesi ile bir süre benzinde kullandım. ancak araç özellikle 2. vitesten 3. vitese geçiş esnasında sanki frenleme yapıyormuşcasına yavaşlıyor ve sanki araç gitmek istemiyorum gibi bir duruma giriyor. bu durum LPG' de iken olmuyor. konu ile ilgili bir tamirci ustasına danıştığımda bana, devamlı LPG kullanımı nedeni ile motorun bir nevi tembelliğe girdiğini ve bunun kalibrasyon ayarının yapılması halinde kesinlikle düzelebileceğini söyledi. sizlerin bu konuda görüş ve bilgilerinize ihtiyacım var. bu arada benzin pompası takım halinde bir yıl önce değişmişti.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kalibrasyon ayarı benzin içinse bence öyle bişey olmaz..LPG de kalibrasyonu anlıyoruz ama benzinde bu nasıl yapılacak ki?Zaten Ecu kendisi kalibrasyonunu yapıyor.Ha enjektörlerde sıkıntı varsa Carbon Clean denebilir veya enjektör temizliği yapılabilir..Bana sorarsanız tekrardan benzin pompanızda da bir sorun olabilir.

Yorum bağlantısı
Tansel Yavuz
15-20 günden bu yana, aracımı çalıştırdığımda ibrede dalgalanma, hareket etmek istediğimde ise motor stop edecekmiş oluyor. benzinin kirliliğinden dolayı enjeksiyonlarda tıkanma olabilir düşüncesi ile bir süre benzinde kullandım. ancak araç özellikle 2. vitesten 3. vitese geçiş esnasında sanki frenleme yapıyormuşcasına yavaşlıyor ve sanki araç gitmek istemiyorum gibi bir duruma giriyor. bu durum LPG' de iken olmuyor. konu ile ilgili bir tamirci ustasına danıştığımda bana, devamlı LPG kullanımı nedeni ile motorun bir nevi tembelliğe girdiğini ve bunun kalibrasyon ayarının yapılması halinde kesinlikle düzelebileceğini söyledi. sizlerin bu konuda görüş ve bilgilerinize ihtiyacım var. bu arada benzin pompası takım halinde bir yıl önce değişmişti.

Rolanti sensörünü temizletin ve karter havalandırma subap ının hortumunu kontrol ettirin.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Gürbüz Koçoğlu

Arkadaşlar 2005 focus sedan arabamın rolanti sorunu var.İlk çalıştığında 1200-1300 devirde çalışıp daha sonra 500-600 devire düşüyor.Farları ve klimayı açtığımızda tekleme yapıyor ve titreme oluyor stop edecekmiş gibi bi ses çıkıyor arabadan.Valfı mazota yatırıp temizlemeye çalıştı ustam ve ardından gaz kelebeğini temizlemeye çalıştı bir sprey vasıtası ile ama faydası olmadı.Bideğişiklik olmadı.Ustam valf değişecek dedi ama sorun başka bir yerden olabilir mi? Ayrıca bir seneye yakınböyle idareli kullandım farları açmadıkça ve klimayı kullanmadıkça boğulma olmuyor motorda.şu aralar şunu merak ediyorum eğer valfi değiştirmezsem motora zarar verirmi yada yakıt tüketimim artarmı?Bilgisi olan varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bu yazıyı Mehmet abi görmesin. Hemen düzeltin bence :unknw:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rölanti kontrol valfi arızalı ise değişmelidir, fazla benzin yakması, subaplarda oluşacak kurumların yanında masum kalır. Hatta 1 senede yeterince kurum oluşmuş ve katalitğiniz de olması gerekneden fazla şekilde dolmuştur.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Muhsin Küçüktuna

aracımda meydana gelen yukarıda bahsettiğim arızanın, depo dışındaki benzin filtresinin işlevini kaybetmesi nedeni ile benzin pompasını zorlaması ve dolayısı ile arızasına sebebiyet verdiği tespit edildi. siz siz olun benzin filtrenisi belirli zamanlarda kontrol ettirin. filtre ve benzin pompası (komple) değişti sorun bitti. aracımın deposundaki benzinin ise reçineleşmiş ve çok kötü bir durumda olduğu belirtildi. bu arada bilginiz olsun. benzini devamlı opetten almaktaydım. forumda aracımdaki sorunla ilgilenen arkadaşlara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...