İçeriğe Yönlendir

Kombi-Isınma-Doğalgaz

Mustafa Çayır

Kombi markası  

113 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

M.Fatih Yüce

Ben garanti+bakım sözleşmesi yaptırıyordum 2 yıllık 500 tl civarındaydı. Bu anlaşmada kombi arızalandımı arıyorsun gelip yapıyorlar bir imza atıyorsun gidiyorlar. Ama doğru düzgün bir arıza çıkarmadı ufak tefek sorunlar oldu. Bence 1000 liralık kombiyi alacaksın 3 yıl garantili kullanacaksın. Grantisi bitmeden 70 tl verip bir bakım ve kontrol yaptıracaksın. Sonra bozulana kadar devam :D en az 6-7 yıl bu aletlere bir şey olacağını sanmıyorum. Sonrada sorun çıkarsa ucuzsa yaptır kombi fiyatının yarısından pahalı ise değiştir gitsin...

Ama 2 en fazla 3 yılda bir bakım yapılmasında fayda var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Diğer kiradaki eve Vaillat kombi taktırdım.O eve taşınma ihtimalim olduğu için iyi bir şey olsun istedim.Ancak bu evde öyle bir ihtimal yok.Fiyat ortalamam 1000 tl civarı olacak.Hatta olmak zorunda.Şu an ben de kiradayım ve ev sahibi girmeden Ariston marka ile yenilemiş.Kullanımı fena değil gibi.Sessiz çalışıyor.

Kayınvalidemin evinde 10 yıllık Demirdöküm var.Dediğiniz gibi onlar da hiç bakım yaptırmamışlar.Son 1 senedir damla damla su akıtıyor.Altına leğen koyup yola devam ediyorlar.Ben servis çağırayım dediğimde;''-Değiştireceğiz zaten oğlum'' diyorlar.Kız kardeşimin evinde de Demirdöküm var.Ev sahibi yeni taktırmış.Taşınalı 6 ay oldu.Tam 7 defa servis geldi.Her defasında farklı hatalar veriyor.Garanti olduğu için başka servis çağıramıyorlar.

Sonuç olarak orta halli bir cihaz bakıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Arkadaşlar Vaillat ve viesman şu aşamada zor görünüyor.Ancak şöyle bir kombi buldum,cihaz gerçekten temiz.İnternetteki yorumlar olumlu.Tabi 2.ci el olması kapalı kutu. 

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-dekorasyon-isitma-sogutma-cok-acil-temizzz-yakitta-cimri,buderus-gb-042-22k-137905145/detay/

Birde şu var : http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-dekorasyon-isitma-sogutma-sifir-nitromix-yogusmali-kombi-136201029/detay

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kiradaki evim için kombi araştırması yapıyorum.Zira içindeki kombi arızalanmış ve servis 600 tl yakın masraf çıkarmış.Teknik bilgim olmadığından ve yakın paralara sıfır cihaz alabileceğim için, yenisi ile değiştirmeyi düşünüyorum.Açıkçası şu dönemde fiyat aralığım çok yüksek olamıyor.Zaten ilk etapta ev için bir çok tadilat yaptırdım.O evde kendim oturmayı da düşünmüyorum.O yüzden piyasa koşullarında Fiyat/Performans oranı güzel bir kombi cihazı tavsiyeniz var mıdır?İkinci el ilanları görüyorum.Mesela çok kullanılma fırsatı olmayan cihazlar satışa sunulmuş.Değerlendirmeli miyim?

Konuyu birleştirdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Bu arada takılacak ev arakat,totalde 100 metrekare,petekler çok büyük değil,borular eskiş tip döşenmiş.Yani tek noktadan çıkıp tüm eve dağılıyor.Yeni evlerdeki gibi her odaya bağımsız borular gitmiyor.Mesela salon ısınacaksa,o tarafa giden tüm boruları dolaşması gerekiyor.Sadece petekleri bağımsız kapatabiliyorsunuz.

Bu aşamada yoğuşmalı alsam,sıkıntı olur mu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Yoğuşmalı alabilmeniz için peteklerinizin belirli bir büyüklükte olması lazım. Birde 1000 tl civarımda yoğuşmalı kombi bulmanız zor...

Bu semtte evler genelde aynı metrekare ve yapım yılları ve genel özellikleri itibari ile birbirine çok benziyolarlar.Yoğuşmalı kombi kullananları biliyorum ama bunun kriter olacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Yoğuşmalı kullanalar ile konuştum.Aynı tip petkler var ve sorsunsuz kullandıklarını söylediler.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Yoğuşmalı kullanalar ile konuştum.Aynı tip petkler var ve sorsunsuz kullandıklarını söylediler.

Sen yoğuşmalı ve 2.el kombileri bence boşver. Çünkü kiracın 2.el olduğunu bilince daha hor kullanabilir. Sıfır taktırmanda garanti açısından büyük fayda var.Ev sahiplerinin en korkulu rüyası kiracının kirayı ödememesi sonra ki kabusu ise kombi arızlarıdır :) Yoğuşmalı kombilerde 150 m2 lik alanlarda yani daha çok dubleks dairelerde görevlerini tam olarak yerine getirirler.Normal 100 m2 de hiç bir anlamı olmaz.

Yeni benim kuzen taktırdı evine demirdökümün nitron denilen modelini çok övüyorlar. Fiyatıda 1250 tl  civarı falan..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Ayhan abi benim kiracıdan 1 kez canım yandı.Artık yoğurdu üfleyerek yiyorum.2 kiracımla başta konuşarak 12 aylık senet aldım.Her ay kira bedeli yattıktan sonra senetleri elden teslim ediyorum.Ayrıca 1000 tl depozitoları var.O yüzden iki seçenek benim için geçerli olamaz.Onun dışında yoğuşmalı seçeneği gereksiz gibi duruyor.3 gündür kombi seçimi konusunda çok araştırma yaptım.İlk başta hemen Demirdöküm taktıracaktım ama inan o kadar şikayet var ki;o markadan vazgeçtim.Şu an Ariston markasına yoğunlaştım.Çarşamba'ya kadar karar verip taktıracağım.

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Ben de 2,5 sene evvel almıştım, o dönemki araştırmamda genelde Vaillant ve Viessmann önerildi herkes tarafından ama fiyatları çok yüksekti. Sitenin tesisatçısı Ariston önerdi, ben de internetten araştırdım, kullananlar memnundu, satın aldığım yer de çok methedince (tüm kombi markalarını satan, online mağazası da olan bir yer)dayanamadım aldım. Şimdilik bir şikayetimiz yok, tavsiye ederim. Sanırım Vaillant vb. markaların yarı fiyatı idi.

Ek olarak Ariston kombinin beyaz eşyalar ile pek alakası yokmuş, kombiler direkt İtalya'dan geliyormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Cumartesi kombi için geldiler,keşif yaptılar.Bugün çıkardıkları fiyat için beni aradılar.Eski kombi sökülmesi+yeni kombi montaj+proje+ufak tefek tesisat işleri+mutfak için yeni petek için 2150 tl peşin ,2300 tl 10 taksit fiyat çıkardılar.Kombinin markasını hatırlamıyorum bile.

Bugün reklamlarını gördüğüm Arçelik marka için yarın bir Arçelik bayisine gideceğim.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Tahir İlter

http://www.alarko-carrier.com.tr/AC_Urunler.asp?ID=ACU&UrunKodu=120

Kiracı olduğum evde bu kombiden var.Oda termostatım yok ( ben istemedim ) 40-50 derece aralığında sürekli çalıştırma taraftarıyım ama kombide şu dikkatimi çekti;

Mesela 50 dereceye ayarladığımda kombi suyu 50 dereceye getiriyor ve duruyor 40 dereceye düşünce çalıştırıyor ve tekrar 50 dereceye getirip duruyor.Suyun 40 dereceye düşmesi çok hızlı oluyor, tekrar yüksekmesi de.BU durum normal mi ? ( sistemde hava yok, peteklerde ısınma sorunu yok ) 

Bir de asıl merak ettiğim 50 dereceye kadar alev en yüksek konumda açılıyor sanırım sonrasında ise tamamiyle kapanıyor.Kısaca alev sürekli ama düşük konumda açık kalmasını yani suyu sürekli sabit sıcaklıkta tutacak şekilde çalışmasını sağlamak mümkün mü ? Bunun olabilmesi kombinin özelliği ile alakalı bir durum mu ? 

Kullandığım kombinin bu şekilde ki çalışma mantığı ile suyu 60 derecede yapsam aynı gaz tüketimi ile çalışacak gibi geliyor.Çünkü bu seferde suyu 60 dereceye getirince duaracak 50 derece civarına düşünce de tekrar çalışacak ama petekler sıcak olduğu için ve sıcak suyu yüksek dereceye çıkarmak daha kolay olduğu için az yakacak gibi geliyor.Siz ne dersiniz ?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Kombilerin karakteristik özelliğidir ayarladığınız sıcaklığa kadar maksimum kapasitede çalışır. o sıcaklığa geldikten sonra yanma durur. Belirli bir sıcaklığa düşene kadarda sistemdeki suyu devir daim yapar. Abi muhakkak oda termostatı taktır. Özellikle oldukça fazla kar yaptırıyor. İşte olduğun süreçte oda sıcaklığını 18 yaparsın. Eve gelince de 22 yaparsın rahat rahat ısınırsın.

Mert oda termostatı ile ilgili sıkıntım şu, evde yalıtım yok ve çok hızlı ısı kaybı oluyor.Eğer yalıtımlı düzgün bir ev olsa ısıyı koruyabilsem taktıracağım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Çatıya izocam yaptırsam 450 ile 700 tl arası tutuyor. Ev cephesi yalıtımlı, kaliteli pen var. Sizce değer mi ?ömrü ne kadar bu malzemelerin?

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Yalıtım olmasa bile takıldığında ekonomik olacağı kesin abi. Tavsiyem şudur ki peteklerin arkadaşına ısı yansıtıcılı yalıtım şiltesi koyman. Çünkü ısının büyük bir çoğunluğu petek arkasındaki duvardan dışarı çıkıyor...

http://www.koctas.com.tr/izolasyon-malzemeleri/izocam-izopan-radyator-arkaligi/1819-3605/

Fiyatları oldukça uygun. Ayrıca perdelerin peteğin üzerine gelmesini ve petekten çıkan ısının cam ile perde arasında kalmasını kesinlikle engelleyin. Bunlar ufak ancak çok faydalı. Ülkemizde bir çok kişi koltuklarını sıfıra sıfır peteklere dayıyor  ayrıca üzerine de mermer falan koyuyor.

http://www.bitenekadar.com/isifan-petek-ustu-yakit-ekonomisi-nemlendirici-temizlik-19725-firsat-urun?catid=1-1-11-1

Bu ürün ile ne demek istediğimi iyi anlarsın abi :)

Bu iki üründen alacağım zaten.Burada da satan yerler mevcut.Perdeleri peteğin arasına sokarak şimdilik idaret etmeye çalışıyoruz bakalım :) 

Çok teşekkür ederim Mert  :flowers:

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Sen yoğuşmalı ve 2.el kombileri bence boşver. Çünkü kiracın 2.el olduğunu bilince daha hor kullanabilir. Sıfır taktırmanda garanti açısından büyük fayda var.Ev sahiplerinin en korkulu rüyası kiracının kirayı ödememesi sonra ki kabusu ise kombi arızlarıdır :) Yoğuşmalı kombilerde 150 m2 lik alanlarda yani daha çok dubleks dairelerde görevlerini tam olarak yerine getirirler.Normal 100 m2 de hiç bir anlamı olmaz.

Yeni benim kuzen taktırdı evine demirdökümün nitron denilen modelini çok övüyorlar. Fiyatıda 1250 tl  civarı falan..

Abi, kombi arızalansa ev sahibi mi öder kiracı mı?

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kombi demirbaştır..Arızaları mal sahibine aittir.Aldığı kiranın zaten bir kısmı da bu tip demirbaş arızaları için amortisman payıdır :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Giderken söküp giderim diye anlaşmadı isen ev sahibi öder :D 

Yorum bağlantısı

Arıza/ hasar sana aitse, kırdıysan, döktüysen, bozduysan bence kiracı öder. Ama standart arızalandıysa ev sahibi..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Kasti kullanım hataları varsa ve bunu da servis onaylarsa o zaman kombi arızaları kiracıdan talep edilebilir..

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Kasti kullanım hataları varsa ve bunu da servis onaylarsa o zaman kombi arızaları kiracıdan talep edilebilir..

Ben de bunu merak ediyordum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...