İçeriğe Yönlendir

Siyah Duman Atma (2009 Tdci)

Serhat S. Yazıcı

Recommended Posts

Süha Demirtaş

Şaka gibi bir soru: Bu kurum işi araç marka modele göre değişir mi? Benim usta 307, partner ve birkaç model daha söyledi bunlarınki kirli çıkıyor ama 407 lerden söktüklerimiz hep temiz çıktı dedi. Buyrun bakalım....

bakım da egr iptali servis de yazılımsal olarak yapılıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

yada bu :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Karataş

EGR yi de söktük, o da tertemizdi. Mekaniksel iptal edilmemişti o kesin, belki de yazılımsal iptal edildi bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gökhan Dursun

Ayrı bir konu açıp konu kirliliği yapmamak adına bu konudan devam etmek istedim. Yaklaşık 1 haftadır aracımda (208000 km 2005 tdci ghia) siyah duman farkettim. ancak düşük devirlerde hiçbir duman gözlenmiyor. 4000 devir ve üzerinde duman çok aşırı olmasa da görülüyor. Çekiş problemi yaşamıyorum kesinlikle. İlk defa dizel araç kullandığım için bu konuda bilgi sahibi değilim. Tek yerden yakıt alıyorum (Total) ve katkı maddesi vs kullanmadım. Gauge menüde ise egr ile ilgili kod var bu arada. Bu devirlerde bu normale yakın bir sonuç mu yoksa endişe etmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ayrı bir konu açıp konu kirliliği yapmamak adına bu konudan devam etmek istedim. Yaklaşık 1 haftadır aracımda (208000 km 2005 tdci ghia) siyah duman farkettim. ancak düşük devirlerde hiçbir duman gözlenmiyor. 4000 devir ve üzerinde duman çok aşırı olmasa da görülüyor. Çekiş problemi yaşamıyorum kesinlikle. İlk defa dizel araç kullandığım için bu konuda bilgi sahibi değilim. Tek yerden yakıt alıyorum (Total) ve katkı maddesi vs kullanmadım. Gauge menüde ise egr ile ilgili kod var bu arada. Bu devirlerde bu normale yakın bir sonuç mu yoksa endişe etmeli miyim?

EGR ile ilgili kod varsa, öncelikle o yönde çözüm aranmalı. Siyah duman her zaman düzgün olmayan yanma demektir.

Yorum bağlantısı
Gökhan Dursun

EGR ile ilgili kod varsa, öncelikle o yönde çözüm aranmalı. Siyah duman her zaman düzgün olmayan yanma demektir.

İlginiz için teşekkür ederim Sani Bey.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Behram Doygun

Konuya buradan devam edeyim. Focus 2008 tdcı aracım rölantide ve 4000 dd ye kadar duman gözükmüyor egzoz da fakat 4000 dd üstü dün denedim beyaz duman attı sonra 5 6 kere denedim hiç duman atmadı. Bugün aracımı kapının önüne çektim yine bastım rölantide 4000 dd sonra siyah duman atıyor acaba sorun mu var çünkü 4000 dd ye kadar hiç duman yok egzozda yolda giderken de bakıyorum herhangi bir şey yok araçta da Allah'a şükür herhangi bir problem yok hızlanmasında ve gidişinde zorlanma yok çok çabuk devirleniyor km 139289'da bu arada bilgilerinize ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

4000 devirden sonra devir sabit iken sürekli duman varmı bakmak lazım.Gaza ani yüklenmeler dumana sebep olabilir,sabitkende duman varsa zengin karışım var demektir..Enjektörler ve egr valfi ilk kontrol edilecekler

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Söyleki sabit 4000 de bastım dikkat ettim sadece dip gazda 4000'e geldiği zaman duman atıyor sabit 4000 de basmaya devam edince duman yok ve aracımda aşırı yakma da yok 100 km de maksimum 5.3 litreyi gördüm bu zamana kadar.

Yorum bağlantısı
Behram Doygun

Teşekkürler akşamdan beri araştırma yaptım forumlarda genel kanaat sıkıştırınca attığı yönünde denemiş ve öğrenmiş oldum. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Burak TONĞA

Selamlar yeni bir konu açıp 'da  forumda kirlilik yapmak istemedim o yüzden bu konuyu hortlatmak istedim aynı sorunlar aşağı yukarı bendede var. eski focus um da da aynı sorun olmuştu yalnız onda yolda giderken rölantide çalışırken sürekli kara duman atıyordu hafif gaz vermeyle başlıyordu sürekli atarak gidiyordu onun sorunu belliydi turbo hortumunda çatlak vardı o yüzden yapıyordu ancak bu seferki çok farklı. :s  Yolda giderken zorladığımda pek bir şey fark etmiyorum kara duman atıp atmadığı anlaşılmıyor belki de atıyordur ama gözükmüyor vitesi P ye alıp gaza yüklendiğim de 3000d/d e kadar sorun yok 3000d/d e geldiği zaman kara duman atıyor 4000/5000d/d e geldiğin zaman gram duman atmıyor gazı bıraktığın zaman devir saati 3000d/d in üstünden geçtiği zaman son kara dumanı atıyor ve kara duman kesiliyor normal çalışırken hiç bir sıkıntı yok ama sanıyorum ki biraz da olsa yolda giderken araç çekişten düştü diye hissediyorum. Pendik de bir özel servise götürdüm baktı kontrol etti görünür bir problem bulamadı Bilgisayara bağladı Bilgisayar da bize bir problem söylemedi her şeyin yolunda olduğunu söyledi usta. ve ekledi EGR valfin den yapabilir bunu dedi dolmuş olabilir gibisinden bir şey söyledi yine tekrar bir valf daha söyledi o aklımda değil ama unuttum ama şöylede bir kelime kurdu

Usta :Hiç zorluyor musun aracı ?

Ben  :Yo hiç zorlamam 2000d/d i çok nadir geçtiği olur

Usta : sen bu aracı biraz sıkıştır ondan da olabilir kurum dolmuş olabilir bazı yerleri biraz sıkıştır sen bu aracı olmazsa getir 

EGR valfi falan anlattıkları şeylerin kontrolüne başlayacak.

Tecrübe sahibi olan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum Aracım 2007 TDCI focus otomatik  CVT şanzımanlı aracı pek zorlamıyorum pek fazlada kullandığım söylenemez gün içinde 7 km anca yol yapıyorum o yoluda genelde pek sıkıştırmadan yol alıyorum tabi bayır a felan denk geldiğim de hızımı ona göre önceden arttığım aracın öyle yokuşları rahat çıkmasını sağlıyorum ama düz yolda felan genelde araç kendi rölantisinde ilerliyor diyebilirim genelde devir saati 1500d/d geçmez.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...