İçeriğe Yönlendir

Siyah Duman Atma (2009 Tdci)

Serhat S. Yazıcı

Recommended Posts

Abdurrahman Balaban

Konu ile ilgili fikirlerimi önceki mesajlarımda yazdım.Kullandığın katkı hakkında bilgi sahibi değilim..Solvent bazlı ise zararlı olabilme ihtimali var.

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Şuan servise geldim ve Pro-tec elemanlarının gelmesini bekliyorum bu sırada burda kullandığım ürünün resimlerini çektim ama iphondan ekleyemiyorum. Ürünün üzerinde yazan linki burda

http://www.pro-tec-deutschland.com/

Üzerinde Tüv damgası var ve benim bildiğim bu damga var ise öyle çakma ürün çıkaramıyorlar??

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bakalım ne diyecekler, bende bilinenler dışında kullanmamalı diyorum, kendim wurth kullanırım, ama bunda solvent vs. yok, sadece petroleum diye geçen yada uçak yakıtı denecek bir madde ile birkaç temizlik maddesi var içinde, cc de deterjan ve buna benzer şeyler var, aynı gibiler, bu ikisi dışında hiçbirşey kullanma, bunlarda kısa aralıklarla kullanılmaz zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Uğur Gül

Bizim aracında duman sorunu var ama yoldayken sürekli atmıyor sadece vites gecişlerinden sonra gaza yüklenince biraz atıp kesiyor.Sabah ları ise ilk çalıştırdığımda mavi duman atıyor ısınana kadar sonra kesiliyor.Duman mavi benim siyah değil.Gösterdim subab mı sibop mu öyle bişey onların plastiğinden dediler.Parça 20 lira bişeymiş ama işçilik çok dediler nerdeyse motor yarıya kadar açılcakmış işçilik uzun zararı yokdediler bende bi ara yaptırırım dedim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Doğru demişler. Yalnız şuan kurum stoğu yapıyor motorun, ona göre.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Doğru demişler. Yalnız şuan kurum stoğu yapıyor motorun, ona göre.

Kurum yapsa iyi, yanan yağın elbet pistona enjektöre de zarar veriyordur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Serhat, turbo-manifold arası borularda kaçak, patlak,çatlak v.s yok değil mi? Eğer iyice kontrol edilmediyse dumanın sebebini yanlış yerde arıyorsun demektir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Bakalım ne diyecekler, bende bilinenler dışında kullanmamalı diyorum, kendim wurth kullanırım, ama bunda solvent vs. yok, sadece petroleum diye geçen yada uçak yakıtı denecek bir madde ile birkaç temizlik maddesi var içinde, cc de deterjan ve buna benzer şeyler var, aynı gibiler, bu ikisi dışında hiçbirşey kullanma, bunlarda kısa aralıklarla kullanılmaz zaten.

Abi bana her hangi bir şey olması durumunda tüm sorunu karşılayacaklarını söylediler ve ek bir ürün daha kullanıldı ve duman hafif azaldı fakat 1-2 gün kullanmamı istediler sonuça göre diğer seçeneklere bakmaya başlığıcaz..

Serhat, turbo-manifold arası borularda kaçak, patlak,çatlak v.s yok değil mi? Eğer iyice kontrol edilmediyse dumanın sebebini yanlış yerde arıyorsun demektir..

Abi bakıldı ama olduda sorun çözülmez ise tam detaylı bakılacak ve muhtemelen de emme manifoldu krum temizleme işlemi başlayacak..

Yorum bağlantısı
Gökçe Büyükkörükçü

Merhabalar arkadaşlar benim sorunum siyah duman konusu. Aracımın 5 hafta evvel turbo valfi bozulmuş ve bunu bulup düzeltene kadar ben 5 hafta boyunca turbo aktif olmadan kullandım sonra işi bilen usta direkt valf sorunlu deyip söktü ve değişti. Çok şükür düzeldi ancak bu işlemim sonunda dizel yakıt katkısı da koyduk ve 2 gün sonra fark ettim ki duman artışı çok fazla olmaya başladı hatta akşam arkadaki aracın farlarında ne kadar fazla olduğunu anladım ve hemen özel servisime tekrar gittim fakat turbu ve hotumlarda her hangi bir sorun çıkmadı aracın çekişinde hiçbir sorun yok yakıt artışı olmadı kaput altında yağ sızıntısı veya koku yok..

Arkadaşlar sizce sorunum ne olabilir yani daha önceden başına gelen ve çözebilen arkadaşlarımız var ise bilgisini bizimle paylaşırsa çok sevinirim. Son olarak bilgisayar ile egsoz çıkışları sıfırlandı ve EGR sıfırlanması yapıldı. Usta arada bir sıfırlanması gerek dedi.

Acaba atılan bu dizel yakıt katkısı depoda ki pisliği enjeksiyonlara mı taşıdı veya bilmiyorum sizce nelere bakmalıyım..

katkıyı koyduktan sonra kac km yaptınız,bıraz daha yol yapın,katkıdakı kımyasal sıyah duman attırmısa benzıyor,depodan kurtulana kadar bekleyın...

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

katkıyı koyduktan sonra kac km yaptınız,bıraz daha yol yapın,katkıdakı kımyasal sıyah duman attırmısa benzıyor,depodan kurtulana kadar bekleyın...

Katkıdan sonra yaklaşık 2000km yaptım yani belki o kadar mir vardı ki halen atmaya çalışıyor dün yeni bir ekleme yapıldı eskiye göre azaldı ama halen var 2-3 gün daha kullanıcım bakalım sonuç ne olacak eğer devam ederse emme manifoldu temizlenecek ve Turbo hortumları kontrol edilecek..

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Bence şunuda deneyin . Egr nin soketini çıkartın . Arıza lambası yanacaktır , korkmayın . Daha sonra bir gezintiye çıkın . Hatta biraz zorlayın . Ve gözlemleyin . Duman atma azaldı ise egr de problemli olabilir . Ama soketi taktığınız zaman servis bilgisayarından arızayı sildirmeniz gerekebilir .Saygılar . . .

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Egr sıkışıp açık kaldıysa fark olmaz, acaba faalmi?

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Bence şunuda deneyin . Egr nin soketini çıkartın . Arıza lambası yanacaktır , korkmayın . Daha sonra bir gezintiye çıkın . Hatta biraz zorlayın . Ve gözlemleyin . Duman atma azaldı ise egr de problemli olabilir . Ama soketi taktığınız zaman servis bilgisayarından arızayı sildirmeniz gerekebilir .Saygılar . . .

EGR problemli olmuş olsaydı bilgisayara bağlandığında zaten hata vermezmiydi??

Egr sıkışıp açık kaldıysa fark olmaz, acaba faalmi?

Abi EGR sorun vermedi geçen bilgisayarda tekrar yüklendi hatta..

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci
(düzenlendi)

EGR problemli olmuş olsaydı bilgisayara bağlandığında zaten hata vermezmiydi??

Abi EGR sorun vermedi geçen bilgisayarda tekrar yüklendi hatta..

En basit olarak kendi başına yapabileceğin bir test olduğu için yazdım . Ve araca herhangi bir zararı da yok . Ben kenim bir hafta egr nin soketi sökük olarak gezdim .

tarihinde Mehmet Demirci tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

En basit olarak kendi başına yapabileceğin bir test olduğu için yazdım . Ve araca herhangi bir zararı da yok . Ben kenim bir hafta egr nin soketi sökük olarak gezdim .

Peki seninde mi böyle bir sorunun vardı?? Ve bu işlem sonucunda sorunun düzeldi veya çözüme mi kavuşuldu??

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Peki seninde mi böyle bir sorunun vardı?? Ve bu işlem sonucunda sorunun düzeldi veya çözüme mi kavuşuldu??

Evet böyle bir sorunum vardı . Hatta ben 70 - 80 km lerde 2000d/d larda giderken hafif tekleme de oluyordu . Ancak ben emme manifoldunuda temizletmiştim . Duman olayı bariz azalmıştı , yüksek devirlerde azda olsa atıyordu . Ama her ford kadar atıyordu . Birde şöyle bir şey var . egr değişse bile zamanla emme manifoldu kurumlanabiliyor. O yüzden ilk madde önemli bence . Eğer bariz azalma oluyorsa egr + manifold temizliği garanti çözer bence .

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Evet böyle bir sorunum vardı . Hatta ben 70 - 80 km lerde 2000d/d larda giderken hafif tekleme de oluyordu . Ancak ben emme manifoldunuda temizletmiştim . Duman olayı bariz azalmıştı , yüksek devirlerde azda olsa atıyordu . Ama her ford kadar atıyordu . Birde şöyle bir şey var . egr değişse bile zamanla emme manifoldu kurumlanabiliyor. O yüzden ilk madde önemli bence . Eğer bariz azalma oluyorsa egr + manifold temizliği garanti çözer bence .

O halde benim emme manifoldu temizleme işine girmem şart oldu.. Tecrübeni paylaştığın için teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı

Turbo hortumlarımın her hangi birinde sorun olsa yani çatlak kaçak gibi veya yarılma gibi o zaman performansımda bir kayıp olmuş olmazmıydı? veya her hangi bir hortumda yağ kaçağı??

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

O halde benim emme manifoldu temizleme işine girmem şart oldu.. Tecrübeni paylaştığın için teşekkürler..

Rica ederim . en masrafsız ve en kısa zamanda sorununuz hallolur inşallah .

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Bugün bende aynadan fark ettim siyah duman attığını, Turbo'daki hortumun hava kaçırmasından dolayı siyah duman atarmı ? 2bin devir civarında tam yükte baya bir duman çıkıyor, aynı esnada motor kısmından hava - rüzgar sesi geliyor..

Maalesef, yani üfleme sesi geliyor ve yağ görebiliyorsanız ne yazık ki hortumlarınızı kontrol ettirmekte fayda var.. Dizel araçlar yüklenmelerde siyah duman atarlar ancak fazla olduğunda aradaki farkı herkes anlayabilir..

Rica ederim . en masrafsız ve en kısa zamanda sorununuz hallolur inşallah .

Cuma günü emme manifolduna temizleme işlemi yapılacak umarım bu duman konusundan kurtulabilirim.. Siz bu uygulamaya C4'de mi uyguladınız??

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Bugün bende aynadan fark ettim siyah duman attığını, Turbo'daki hortumun hava kaçırmasından dolayı siyah duman atarmı ? 2bin devir civarında tam yükte baya bir duman çıkıyor, aynı esnada motor kısmından hava - rüzgar sesi geliyor..

aynen doğru bu şekilde yapar

Yorum bağlantısı
Serhat S. Yazıcı
Manifold temizliğine lafım yok dumanın nedeni o değildir ama

Peki başka ne olabilir turbo hortumları kontrol edildi ve sorun her hangi bir durum gözlenmedi. Ses, yağ veya her hangi bir performans kaybı yok.. Mehmet Demirci aynı sorunu bu şekilde çözmüş.. Ben artık nereye bakacağımı bilmiyorum

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...