İçeriğe Yönlendir

Kontağı Açınca Başlayan Ve Bir Daha Susmayan ''Zırrrr'' Sesi

Galip YILDIZ

Recommended Posts

Galip YILDIZ

Arkadaşlar merhabalar.. 2004 ghiamı satıp 2008 titanium X ime kavuştum.. Aracım çok hoş 1.6 115 beygir HB modelinde.. Henüz sadece 45.000 km de ve hatasız bir araç.. Geçmişini de iyi araştırdım hiç bir sıkıntısı yok..

Aracı çalıştırmadan önce kontağı çeviriyorum aracın göğüs takımının (özellikle ön cama yakın bölgelerinden) olduğu yerden değişik sesler geliyor sadece 3-4 saniye kadar devam ediyor ve susuyor.. Sanırım bu havalandırma kapakları falan test amaçlı ilk kontak açmada çalışıp duruyor tekrar.. Eski aracımda da vardı ordan biliyorum..

Ama; Digital klima ekranının olduğu yerin altında arka cam rezistans düğmesinin oradan kontağı çevirmemle birlikte ''zııırrrr'' diye bir ses geliyor ve diğer sesler çok kısa sürede kesilmesine rahmen bu ses hiç kesilmiyor.. Araba çalışsa bile kesilmiyor.. Hatta teyp açık olmadığında rolantide çalıştığı zaman bile duyulabiliyor dikkat edildiği zaman..

İyice dinledim sesi daha önce de vardı da ben mi dikkat etmedim yoksa yeni mi oldu bilmiyorum.. Ama tam dediğim yerden geliyor.. Kulağımı dayıyorum rezistans düğmesinin olduğu yere bariz ordan geliyor.. Düğmeden değil ama o bölgede bişiy ses yapan her neyse..

Biraz uzun oldu arkadaşlar, abiler özür dilerim cvp verirseniz memnun olurum, hörmetler... Umarım bir çözüm bulabiliriz... :(

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

+

Sanki ordan gelen (Arka cam rezistans düğmesinin oradan) ses de bir test sesi gibi.. Yani havalandırma servoları test maksatlı kısa bir süre çalışıp duruyor ya, orda da bişiy var sanki test maksatlı kısa süre çalışıp durması gereken ama durmayan bir ses.. Düğmeyi oynuyorum ya da orda ki plastik parçaları ses azalmıyor ya da artmıyor ama kesilmiyor da.. :(

Yorum bağlantısı
Emre Erülgen

Öncelikle merhaba. Ayni problem bende de vardı. Orta gogusu söktüler, orada klimanin iceri sicakligini algilayan sensor oldugunu soylediler bole kalem kalinliginda ufak bir parca yerinden cikmis. Parça getirildikten sonra degisim yapildi. Aradan1 yil gectikten sonra ayni sesi yine duymaya basladim. Dua edinde servisteki elektrikcilerin kulaklari iyi duyuyor olsun yoksa sorun yok diye gonderiyorlar ornegin kayseri unal servisi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban
(düzenlendi)

Klima sıcaklık algılayıcısı olan bir ızgara var 50 kuruş çapında, ses oradan mı geliyor bakın..Küçük bir fan var orada ve bazen ses yapabilir çok takılmayın..Birde dışarıdan direksiyon pompa sesi gelir zzzzzzzttt şeklinde

tarihinde Abdurrahman Balaban tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Bizim kiralık şirket arabansında da vardı ... Dijital klimanın oradan geliyordu. Sonra Kiralama firması arabayı geri çekti.

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Öncelikle merhaba. Ayni problem bende de vardı. Orta gogusu söktüler, orada klimanin iceri sicakligini algilayan sensor oldugunu soylediler bole kalem kalinliginda ufak bir parca yerinden cikmis. Parça getirildikten sonra degisim yapildi. Aradan1 yil gectikten sonra ayni sesi yine duymaya basladim. Dua edinde servisteki elektrikcilerin kulaklari iyi duyuyor olsun yoksa sorun yok diye gonderiyorlar ornegin kayseri unal servisi :)

Emre selamlar öncelikle cvp verdiğin için saol.. Bende aslen konyalıyım.. Bir ucum Beyşehir diğer ucum Akşehirli sayılırım.. :) Aynen dediğin yerden geliyor ses sıcaklık sensörünün olduğu yerden sanırım.. Parça getirildikten sonra demişsin de yerinden cıkan parça takılamadı mı tekrar yerine ? Kırılmış mı yani.. Birde serviste mi yaptırdın ve ne kadar ödedin.. Valla ses duyulmayacak gibi değil ya.. Ne dersin kendim bi açayım mı orayı çözebilirmiyim kendim sence ?

Klima sıcaklık algılayıcısı olan bir ızgara var 50 kuruş çapında, ses oradan mı geliyor bakın..Küçük bir fan var orada ve bazen ses yapabilir çok takılmayın..Birde dışarıdan direksiyon pompa sesi gelir zzzzzzzttt şeklinde

Abdurrahman abi sana da selamlar.. Abi arka cam rezistans düğmesine çok yakın bir bölgeden geliyor.. o düğmenin sol tarafında delikli bir yer var senin sıcaklık algılayıcısı dediğin orası olsa gerek.. Ama orda fanın ne işi var anlamadım abi.. Birde herhangi bişiy çalıştırınca gelmiyor bu ses her daim var.. Direksiyon pompası değil abi o kesin.. Sesin yeri belli çünkü... :(

Bizim kiralık şirket arabansında da vardı ... Dijital klimanın oradan geliyordu. Sonra Kiralama firması arabayı geri çekti.

Engin abi ben yerini tarif açısından söyledim klimayı değilse ses klimadan gelmiyor ve klimada bir sıkıntı yok gayet verimli ve güzel çalışıyor.. Klima kontrol panelinin altından geliyor rezistans düğmesinin ordan bir yerden..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Panel sökülebilir, önce teyp çıkacak aparat lazım, takım olduktan sonra kendiniz de sökebilirsiniz, el yatkınlığı var ise

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

El yatkınlığında sıkıntı yok ama teyp sökecek aparatım yok.. Açıkcası o kadarına cesaretimde yok.. Paneli sökerkende tırnaklarını falan kırarsam daha sıkıntılı bir durum oluşabilir.. Sanırım yağ değişimi için servise gittiğimde onlara göstereceğim.. Peki bu şekliyle kullansam problem olur mu ? Zamanla sıcaklığı doğru algılayamama gibi bi durumla karşı karşıya kalırmıyım ? Ya da ne biliyim fan iyice dağılır da ses daha da artar mı ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teyp söküldükten sonra panelde kırılacak bir yer yok.

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Bu şekliyle kullansam sıkıntı olur mu ?

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Yukarıda bahsettiğim noktadan gelen ses kontağı yarım çevirdiğinde bile duyulur ve genelde hava sıcaklıklarındaki farktan genleşme-büzülme durumu nedeniyle olduğu kanaatindeyim..Araç içi ısısı değişince ses kesilecektir diyorum yine

Yorum bağlantısı
Eyüp Kosif

Benden de benzer bir ses geliyor fakat her zaman yapmıyor. Ayrıca ben ilk çalıştırma esnasında değil daha çok son noktaya gidip araç ralantide beklerken duyuyorum. Önemli bir şey olacağını da zannetmiyorum

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Bu ses kontağı yarım çevirdiğimde değil de marşa basmadan bir önceki aşamada geliyor.. Yani gösterge lambaları falan yanıyor ya o zaman.. Yarım çevirdiğim zaman herhangi bir ses yok.. Sıcaklık değerleri değiştiğinde keserse bilemiyorum çok dikkat ettim kesmedi ama birdaha gözlemleyeyim.. Bu arada orda fanın ne işi var anlamadım doğrusu.. Sıcaklık sensörü neden bir fana ihtiyaç duyar ki ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özel mesajla da cevapladım ama, bu ses duyuluyorsa bahsedilen müşürün fanı bozulmuş veya kirlenmiştir..

Bu fan, kontak açılınca çalışmaya başlar ve hiç durmaz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Biz başkaları da okur faydalanır diye açılan konuya yazıyoruz mesajımızı :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Abdurrahman abi ben konuyu açmadan önce mehmet,sabri ve çağlar abilere sormuştum ama sonradan konu da açmaya karar verdim aynı başlıkta konu göremediğim için yararlı olabileceğini düşündüm.. Değilse valla senden saklımız gizlimiz yok :)

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Abdurrahman abi ben konuyu açmadan önce mehmet,sabri ve çağlar abilere sormuştum ama sonradan konu da açmaya karar verdim aynı başlıkta konu göremediğim için yararlı olabileceğini düşündüm.. Değilse valla senden saklımız gizlimiz yok :)

Mesajı yazdığım kişi beğenmiş zaten sana değildi yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Mehmet abi yavaş yavaş öğrenicem abi.. Özür dilerim zaman sıkıntım olduğu için oluyor birazda.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi yavaş yavaş öğrenicem abi.. Özür dilerim zaman sıkıntım olduğu için oluyor birazda.. :)

Ama üç kişinin zamanını almışsın :)

Onların da zamanı yoktu belki. ;)

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Abi mesajı aldım tamam özür dilerim bir daha mümkün mertebe özel mesaj yollamıcam.. Ben yeni konu açıp kalabalık yapmak istememiştim..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Galip Bey, özür dilemenize gerek yok... Ben rahatsız değilim.. Seve seve de cevaplarım, ama bu durum o kadar çok yapılıyor ki..

Burada yazmamdaki amaç, siz yazdınız diye sizi suçlamak değil, şu konuyu güncellemekti.. http://www.fordclubt...inin-kullanimi/

Ben konuşulan şeylerin özel mesaj bölümünde kalmasına üzülüyorum... Siz doğru olanı yapıp, konu da açmışsınız.. ;)

Yorum bağlantısı
Galip YILDIZ

Tamam mehmet abi forumda yeni olduğum için yavaş yavaş öğreniyorum.. Forum kurallarına riayet etmeye çalışacağım.. Nazik uyarın içinde teşekkür ederim..

Yorum bağlantısı
Misafir

Bu ses için göğsü açtırmaya değmez. Fordun birçok modelinde olan bir durum. Zamanla ses yapmaya müsait bir fanın yol açtığı durum. Duymazdan gelin, rahat edersiniz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...