İçeriğe Yönlendir

Fotoğrafçılık Hakkında Merak Ettikleriniz

Ali Karadağ

Recommended Posts

Mert Yeldan

Bende ki lensin orjinal parasoleyi. Çoğu parasoley zaten ters de takılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Sizdeki parasoleyi cikarin ve ters sekilde lense takin girmesi lazim. Parasoleylerin hepsi aynidir.

Bendekinde cinslik var o zaman. Ters denedim ama ne yaptıysam olmadı.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Sonradan alınma vidalı parasoley ise olmaz. Orjinal veyahut orjinaline gibi dizaynlı yan sanayi olmalı.

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Bendeki parasoleyin ön tarafında dişli yok. Hatta lens kapağı bile takılmıyor.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Az once verdigim ek bilgi burda devreye giriyor iste. Yaprak tipi parasoleyse her dondugun cekim aninda farkli bir pozisyonda durdugundan oda islevini tam yapamiyordur. Haliyle onuda cikarin Bence Siz :D

Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Ters dönmüyor diye çıkarmıştım. Böyle sade olsun ne yapayım. :p

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Evet, cidden harika ışık. Ama aynasızlar yapay ışık yapıyormuş Mert? Yakalamaya gerek kalmıyormuş, öyle diyollaaa :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Pentax nedir Pentax ne değildir sorularının cevabı : 

Alıtnıdır : http://www.turkpentax.com/index.php?topic=458

Kumao Kajiwara tarafından Kasım 1919 yılında Tokyo' nun Toshima bölgesinde kurulmuştur. Asahi Kogaku Goshi Kaisha adı altında ilk olarak gözlük mercekleri üretmeye başlamış ve 1929 dan sonra fotoğraf makineleri için lens üretmide yapmıştır. 1938 yılında adını  Asahi Optical Corporation olarak değitirmiş ve 2. Dünya Savaşının başlamsıyla yaptığı askeri anlaşmalar ile askeri optik malzemeler üretmeye başlamıştır. Savaşın sonunda Asahi Optik 1948 den itibaren yeniden normal üretime geçerek dürbün ve Konishiroku (Konica) ve Chiyoda Kogaku SEIKO (Minolta) lensleri için optik üretmeye başlamıştır.

1950 sonlarında Japon fotoğraf sektörü 1930'ların güçlü seviyesine tekrar dönmesi ile şirket ihracatlarını artırarak önemli ölçüde büyümüştür. Dünyada tanınmaya başlayan japon fotoğraf makineleri ve optikleri Kore savaşının çıkması ile gazeteci ve fotoğrafçıların akınına uğradı. Fotoğraf makinelerine olan bu denli büyük ilginin ardından Asahi Optik bir hamle yaparak 1952 de ASAHİFLEX adı ile Japonya' nın ilk  35mm filmli fotoğraf makinesini yaparak  SLR makinenin mucidi olmutur.

Daha sonra 1954 yılında ASAHİFLEX II' de kullandığı hareketli ayna sistemi ile yine dünyada bir ilk olmuştur. Almanya' nın savaşta yenilmesi ile WEB Zeiss' in Pentaprism ve Contax patentleri iptal edilmişti ve Asahiflex 1957 de adını ASAHİ PENTAX olarak tescilledi ki 1950 ile 1970 arası ABD ye ihraç ettikleri fotoğraf malzemelerini "Honeywell Pentax" adı altında sattıkları biliniyordu. 1957 Pentax Vizöründe Pentaprism kullanmaya başladı (hala birçok modelinde kullanmaktadır)  bu daha büyük ve daha aydınlık bir görüş sağlamaktaydı.

1964 de Pentax Spotmatic SLR  ile dünyanın ilk TTL pozlama ölçümü yapan makinesini üretti. Artık tek noktadan ölçüm yapan fotoğraf makineleri  hesaplamalarla daha doğru pozu ölçebiliyordu.

1966 da Pentax Nocta  ile kızıl ötesi odaklama yaparak sürekli çekim olanağını sağlamıştır. 

1969 Pentax Auto110 fotoğraf makinesi Nasa tarafından tercih edildi.

1971 de Pentax ES ile  Dünyanın ilk TTL poz ölçüm sistemine sahip ve AE diyafram öncelikli çekim yapan SLR'sini üretti.

1971 Super-Multi-Coating (SMC) Dünyada ilk kez objektiflerdeki mercek gruplarının her yüzeyine iç yansımaları önleyen çoklu kaplama yapıldı. Pentax'ın patentini aldığı bu teknoloji çok geniş aralıklı zoom objektiflerin üretilmesinin yolunu açtı. 1975 yılına kadar önce M37 ve daha sonrada M42 mountlu Takumar lensleri üretmiştir. 

1975 yılında PK mounta geçildikten sonra lenslerin ismini SMC Pentax olarak değiştirmiştir.

Tipik japon fotoğraf makinelerini benimsemeyerek Alman yapımı makineleri örnek alıp daha gelişmiş gövdeler üreten Asahiflex sıra dışı yenilikleri ile yıllarca analog makinelerde lider konumda oldu. Diğer markalar hep onu örnek aldı film sarma kolu sayesinde sağ tek elle fotoğraf çekebilen gövdeler üretti slr makinelerinin gelişmesine en büyük katkıyı sağladı. Fakat gün gelip diğer markalar sayısal görüntüye geçti (dijital) ama pentax bunun gerisinde kaldı. 

2005 yılında Samsung ile bir araya gelerek piyasada güçlü bir etki yaratmayı amaçladılar. Dslr sistemde  Pentax istDS2, istDL2, K10D, K100D, K20D, K200D gibi modelleri üreterek Sayısal Fotoğrafçılık pazarında prestijli bir yer edindi. K10D ve K20D pek çok kere en iyi makine adında ödüllendirildi. Ürettiği makinelerde Sensör'den titreşim engelleyici, Toza ve yağmura karşı dayanıklı gövde, kaliteli ve Parlak LCD, Düşmeye ve darbeye dayanıklı gövde gibi teknolojilerle bu pazarda iddialı olduğunu gösterdi.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bi pentax nokia gibim olmua sanki biraz.

Bu arada 70D ve 18-55mm STM sahibiyim artik. 1-2 gune elimde olur :)

Kullanmayi dusunmuyorum ama muhtemelen satisa cikaririm.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Hayırlı olsun, body olarak bir adım öte gitmşisin. Denizli taraflarına yolun düşerse bana uğramayı unutma ama :p

Bi pentax nokia gibim olmua sanki biraz.

Dijital versiyonlarına yetiştirememiş kendini. En büyük eksiği bu.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Hayırlı olsun, body olarak bir adım öte gitmşisin. Denizli taraflarına yolun düşerse bana uğramayı unutma ama :p

Dijital versiyonlarına yetiştirememiş kendini. En büyük eksiği bu.

Bi adim one derken :)

Suan apsc sensor lu makinelerde basi cekiyor kendileri.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

60D 70D olm :p Bi adım ön değil mi ? :)

Bi adim one derken :)

Suan apsc sensor lu makinelerde basi cekiyor kendileri.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

60D 70D olm :p Bi adım ön değil mi ? :)

Canon yine one dogru adim atiyor. Pentax nasil k7 k5 k3 :)
Yorum bağlantısı

Onur hayırlı olsun. Şu an piyasadaki en teknolojik özellikli makine diyebilirim. Eksiği FF olmaması. Video'da Sony SLT ayarında netleme hızı var. Wireless ile cep telefonunun ekranından sahneyi görüp, makineyi titretmeden çekim yapabilmek, bunlar güzel özellikler. Üstelik de makine üst sınıf olunca. Nikon d5300'de de var bu özellikler ama sınıf alt olunca aynı zevki vermeyecektir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Onur hayırlı olsun. Şu an piyasadaki en teknolojik özellikli makine diyebilirim. Eksiği FF olmaması. Video'da Sony SLT ayarında netleme hızı var. Wireless ile cep telefonunun ekranından sahneyi görüp, makineyi titretmeden çekim yapabilmek, bunlar güzel özellikler. Üstelik de makine üst sınıf olunca. Nikon d5300'de de var bu özellikler ama sınıf alt olunca aynı zevki vermeyecektir.

Saygılarımla.

Tesekkur ederim Abi. Makine yurt disindan geliyor yani aslinda geldi. Suan baska bir ilde gondericek bugun kismetse. Kutusunu ayri kisi makine ve lensi ayri kisi getirdi. Kutu ve icerik ayin 6si gibi elimde olacak makine ise kismetse yarin.

Tek kusur. Sagolsun arkadas seyahati boyunca fotograf cekmis hazir kutusuzken :) 300shutter civarinda suanda. sifir olaydi iyiydi :)

Ya bu dokunmatik falan ayfon gibi super falan dedi hatta.

Neyse dedigim gibi apsc sensorlu bir makine icin benim butcemin cok ustunde bir makine. Gelir gelmez satisa koyma niyetim var.

60d yi de satip basimin caresine bakacagim. Spot olarak sifir 2700tl sadece bodye isteniyor piyasada. Bunda birde stm lens var ustunde. Kaca satsam acaba :)

Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Doktor hastanin ayagina geldi desenize :)

Makine bir gelsin kontrollerimi yapayim ilani acarim. Isteyen olursada ben burdayim :D

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

İştahım açıldı ama makine işini istemeyerek de olsa bir süre erteledim. Araç değiştirme niyetim var, telefonun değişmesi sözkonusu. Bu aralar sesim bu yüzden çıkmıyor:) Ancak Onur'un elinde o fiyatlara bu makine pek durmaz.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Biraz önce tarihi yazdık ya :p Ricoh Pentax şuan şirket ismi.

Ricoh dünyanın en iyi fotokopi faks printer üreticilerindendir..Yıllarımı verdim o markaya hala da tamir servisi verdiğim müşterilerim var..Saatini ve filmli fotoğraf makinesini arayıp bulup almıştım yıllar önce... 36 pozluk filmli makine ile harikalar yaratırdı o tab ettirdikten sonra envayi çeşit sürprizle karşılaşılan yıllarda..

Müşteri : Bizim fotoğraflar çıktı mı ?

fotoğrafçı : Çıktı abi ama 15 tane çıktı diğerleri yanmış, çıkanlarında 3 tanesinde kim kimdir belli olmuyor.. :(

Müşteri : Hadi ya, bakayım aaa bu kareyi nerede çekmişim ben ?

Fotoğrafçı : Filmi ne zaman taktın abi ?

Müşteri :  Geçen kış köye giderken.. :)

Hey gidi günler hey.. :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...