İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Airbag Arıza Işareti Ve Çözümü

Ahmet Sarıkaya
Çözüme git Mehmet Ozyurek tarafından,

Recommended Posts

Ahmet Sarıkaya
(düzenlendi)

Aracım 99 model mondeo ghia.Aracımda kontrol panelinde sarı renkli airbag lambası 6 kez yanıp sönüyordu..Birkaç ustaya gittim aracı bilgisayara bağlayıp airbag modülünün veya beyninin arızalı olduğunu söylediler...Bundan sonra ankarada yanlış hatırlamıyorsam Hana elektronik isimli bir yere gittim.Bunlarda ki bilgisayar daha yeni donanımlı imiş..Bu lambanın 6 kez yanmasının sebebinin yolcu yan havayastığındaki direnç eksikliği olduğu yazısı çıktı..Bu kabloyu buldular lehimlediler ve lamba söndü...Bu işleme de 20 tl ücret aldılar..

Mondeolarında benzer arıza lambaları yazan herkese iyice araştırmalarını ve birkaç elektronikçiye gitmelerini tavsiye ediyorum..

Saygılar..

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Bana pek inandırıcı gelmedi.Direnç takarak söndürmek zaten olan bir şey ama sadece ışığı söndürür arızayı düzeltmez.Şuan büyük ihtimalle airbagleriniz çalışmayacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıkaya

üstadım airbag çalışmayacaksa neden arıza lambası yanmıyor? Karınca girse lamba yanıyor, hiç çalışmayacak bir airbagin lambası yanmazmı?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

üstadım airbag çalışmayacaksa neden arıza lambası yanmıyor? Karınca girse lamba yanıyor, hiç çalışmayacak bir airbagin lambası yanmazmı?

Airbagleri patlamış araçların soket uçlarına direnç bağlarlar ve beyin, hava yastığı sisteminden okuması gerekli direnç değerini okuyarak hava yastığı var ve faal sanır. Ancak okuduğu bildiğiniz dirençtir. Araçta hava yastığı yoktur veya patlaktır. Lambayı yakmaz ama patlatacak hava yastığı da bulamaz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Lambanın sönmesi için araya direnç takıyorlar sadece lamba yanmıyor.Genelde kazalı araçları satarken galericilerin kullandığı bir yöntem.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Tahir kardeşim doğru söylüyor eğer direnç bağlayarak ışığı söndürdü iseler direncin bağlı olduğu hava yastığı kaza anında açılmaz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben kopuk kabloyu tamir ettiler gibi anladım ama :unsure2:

Direnç eksikliği uyarısı çıktığından bahsedilmiş,bu durumda muhtemelen direnç lehimlenmiştir.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Direnç eksikliği uyarısı çıktığından bahsedilmiş,bu durumda muhtemelen direnç lehimlenmiştir.

Tüm uyarılar o sisteme göre çalışır. orda belirli bir direnç değerini okumak zorundadır. okumazsa arıza verir.

Öyle kabloyu bulup lehimleme işine aklım ermedi.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Tüm uyarılar o sisteme göre çalışır. orda belirli bir direnç değerini okumak zorundadır. okumazsa arıza verir.

Öyle kabloyu bulup lehimleme işine aklım ermedi.

Bence de direnç takılmıştır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ofli

Forumda çok daha önceleri bu ve benzer konular yazılmıştı ama bu tür arıza lambası ışığının belli aralıklarla yanmasının başka anlamlarıda olabiliyormuş yanlış hatırlamıyorsam. Üstatlar bir yorumda bulunacaklardır

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Forumda çok daha önceleri bu ve benzer konular yazılmıştı ama bu tür arıza lambası ışığının belli aralıklarla yanmasının başka anlamlarıda olabiliyormuş yanlış hatırlamıyorsam. Üstatlar bir yorumda bulunacaklardır

Aracın modeline göre Hava yastığı lambasının yanış sistemi de değişiktir. Kodlama sistemi de değişiktir. Mesela MK3 mondeolarda flash kod ikili iken MK2 lerde teklidir.

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Belki şu sorunun cevabı bahsedildiği gibi airbag sistem hatasını kandıran dirençle ilgili kullanıcının işine yarayabilir.

Diyelimki Ahmet bey nereyi lehimlediklerini görmedi, yada aracı satın alıcaz ama airbag ışığı yanmasada airbag mi arızalı dirençmi var anlamamız gerekiyor; o halde sisteme direnç eklendimi sorusunun yanıtını bunu bulunabilecek bir yöntem yok mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Belki şu sorunun cevabı bahsedildiği gibi airbag sistem hatasını kandıran dirençle ilgili kullanıcının işine yarayabilir.

Diyelimki Ahmet bey nereyi lehimlediklerini görmedi, yada aracı satın alıcaz ama airbag ışığı yanmasada airbag mi arızalı dirençmi var anlamamız gerekiyor; o halde sisteme direnç eklendimi sorusunun yanıtını bunu bulunabilecek bir yöntem yok mu?

Araç ışığı yakmasa da bu şekilde dirençle söndürme durumu var ise bilgisayara bağlandığında hata kodunu verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Araç ışığı yakmasa da bu şekilde dirençle söndürme durumu var ise bilgisayara bağlandığında hata kodunu verir.

O halde doğru düzgün bir serviste Ahmet Bey aracı bilgisayara bağlatıp son yapılan işin airbag kablo tamirimi yoksa geçici olarak dirençle ışığın söndürülmesimi olduğunu anlayabilir. Ve eğer dirençle ışık söndürüldüyse aracın gerçek arızasını ve güvenli çözümünü aramaya devam etmelidir diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Maalesef direnç ile arıza lambası söner, ama arıza baki kalır, dolayısı ile o bölgenin airbagi kaza anında açılmaz, zira arıza devam etmektedir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Arıza kodu vermez. Arızayı veya direnci bulmak için Airbag tesisatının ve Emniyet kemer tesisatının komple elden geçirilmesi lazım. Ancak genelde bu kablolar koltuk altlarında veya döşeme altlarındaki kablo demetleri içinde dirençlenir ve saklanırlar. Yani Koltukaltındaki kablo demetleri veya soket konnektörlere giriş çıkışlardaki kablo demetleri kontrol edilmeli.

Yorum bağlantısı
Durmuş Özdemir

Merhabalar, başlığı benzer buldum, onun için buraya yazma gereği duydum. (2008 TDCI Trend Focus). 2 hafta önce Hava yastığı ve emniyet kemeri göstergesi yanıp durmaya başladı, bazen sönüyor du ancak, son zamanlarda sürekli yanmaya başlayınca memlekete gidince baktırırım dedim(kütahyada). Oradaki bir usta bilgisayara bağladı ve koltuğun altındaki yerde temassızlık olduğu söyledi soketi bulamayız dolayısıyla direk bağlayalım dedi. Sorun düzeldi. Ancak memleketten döndüm, 3-4 gün sonra tekrar sürekli olarak yanmaya başladı. Sorun ne olabilir? görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Gündüz Can Yılmaz

Durmuş bey ciddi bir probleminiz yok gibi. Farklı bir yere gösterin sıkıntınız kalmaz derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vermez, sistem direnci hava yastığının direnci gibi okur ve hava yastığı sağlam olarak algılar.. direnç bağladıktan sonra hava yastığını sökseniz bile, bir şey fark etmez..

6 kez yanan kod : Yolcu yan hava yastığı arızası yada tesisat ve/veya soketlerinde problem var.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Vermez, sistem direnci hava yastığının direnci gibi okur ve hava yastığı sağlam olarak algılar.. direnç bağladıktan sonra hava yastığını sökseniz bile, bir şey fark etmez..

dolandırıcının ekmeğine yağ bal sürülüyor demekki.

peki mehmet bey anlamanın başka yöntemi yokmu?

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

dolandırıcının ekmeğine yağ bal sürülüyor demekki.

peki mehmet bey anlamanın başka yöntemi yokmu?

genelde koltuk altında veya döşeme içinde dirençlenir bu tesisat. oralara bakarak bir nebze içinizi rahatlatabilirsniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

genelde koltuk altında veya döşeme içinde dirençlenir bu tesisat. oralara bakarak bir nebze içinizi rahatlatabilirsniz.

koltuk altında yok döşemede bu aralar sökülecek o zaman bakarım... teşekkürler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...