İçeriğe Yönlendir

Lpg Yüzünden Araç Ilk Marşta Çalışmıyor, Ne Yapmalıyım?

Mehmet Ali Karakaya

Recommended Posts

Mehmet Ali Karakaya

Hadi bakalım..Umarım derdini bulurlar..

Hayırlı haberler bekliyoruz.

Aracı dün akşam aldım lpg ciden.

İlk marşa basmadan bilgisayara bağladık sorunu çözdük dediler. Beyin arızalı dediler :shok:

Lpg nin bir kablosu var, ne bilmiyorum onu sökmüştü akşam gittiğimde, araç sabahtan beri çalışmadı soğuk şu an bak ilk marşta çalışacak dedi ve öyle de oldu.

Sen git sabah yine dene sonra beni ara dedi. İlk marşta çalışırsa beyin arızalı olduğuna tam kanaat getirecez dedi.

Landırenzoyu arayıp fiyat soracam ona göre alırız dedi.

Söktüğün kablo ne olacak dedim, araba biraz çok yakar öğrenmek için böyle yapıcaz dedi.

Sonuç: sabah işe gelmeden arabayı çalıştırdım ilk marşta aldı, şimdi arayacam da lpg ciyi.

Benim anlamadığım ne alakası var. Anlattı birşeyler anlamadım.

Sizce ne yapmalıyım, bu lpg nin böyle olacağını bilsem bulaşmazdım

Moralim bozuk, hayırlısı bakalım.

Kütahyada baktırabileceğim başka yer de yok, Engin Ünal Beyin de bildiği tavsiye ettiği yer, gördüğüm kadarıyla da en iyi yer burası.

Arabaya "Uçan Teneke" dedik ahı tuttu. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Ben hiç bir şey anlamadım.. :unsure2:

Ben de anlamadım. Beynin içindeki lastik mi ne kaçırıyormuş. 300 tl dediler :(

satılık araba var yaptırıp satacam az kaldı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ben de anlamadım. Beynin içindeki lastik mi ne kaçırıyormuş. 300 tl dediler :( satılık araba var yaptırıp satacam az kaldı.

Beynin içindeki lastik mi? Bunların beyin dedikleri şey ne acaba?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Beyin dedikleri parca regulator diyafram in kacrmasindan kaynakli ariza regulator degisecek arac huzura kavusacak ;)

Ben de bu yüzden sormuştum. Genelde eski tip sistemlerde regülatöre beyin deniliyor.

Can bey bu regülatörün tamir takımı değişimi yapılıyormuş. Nereden bulabiliriz. Benim brc my07 65k km oldu. Regülatöre baktırmak istiyorum ama şu an sorun olmadığı için de çekiniyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Malesef tamir takimi yok sirali sistemde karbiratorlu kitlerin Tamir takimi mevcut oda ekonomik degil :) yenilemek 2 yil garanti demek :)

Fiyat ne kadar?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

AKL marka regulator nakit fiyati 200 tl dir . Brc by07 ye uygundur soyledigim regulator :)

Kaç mbar'lık bu regülatör? Değişim sonrası ayar yaptırmak şart mı?

Ayrıca sorun yokken değişmeye değer mi? Faydası olur mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Beyin dedikleri şey regülatördür , karbüratörlü araçlarda beyin olarak geçtiğinden , müşteri anlamaz diye regülatöre beyin deyip geçiyorlar.Büyük ihtimalle regülatör içindeki diyaframlarda problem var.Eskileri tamir oluyordu ama sıralı sistemler hakkında bilgim yok tamir olup olmadıkları hakkında , regülatörün görevi gazı buharlaştırıp göndermek , aynı marka olmasına çokta gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran
(düzenlendi)

Gaz kesiciniz arızalı.Gazı kesmediği için soğuk motorda araç çalışmıyor.Değiştirin büyük ihtimalle düzelecektir.Ancak bu sorun LPG map yada Regülatör içinde diyaframıda bozmuş olabilir.Kontrol edilmeli.Çalıştıktan sonra sıkıntı yaşamıyorsanız bunlar sağlamdır.

Daha önceki mesajımda belirtmiştim.Bahsettikleri parça büyük olasılıkla diyafram..Yalnız diyafram neden bozulmuş bunu hala tespit edememişlerdir :D

tarihinde Ayhan Onaran tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Sorun yokken degistirmek mantikli degil sadece kesenize zarar degisimden sonra ayar ister .

O zaman sorun çıkarıncaya kadar devam etmek en iyisi. Zaten ben sadece bakım amaçlı tamir takım değiştirmek istiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim, ilginiz için, yardımlarınız için.

Öğle arasında gittim o beyin mi regülatör mü neyse o değişti. İnşallah sorun çözülür yarın sabah belli olur artık çalışıp çalışmadığı.

Regülatör içindeki sibop mu neyse o kaçırıyor dediler, hava şartları (kışın sert geçmesi), yapılan km vb etki etmiş olabilir dediler.

Sonuç: yakıtı az diye kullandığım lpg den pişman oldum. İlk elin günahı olmaz, ilk arabamda baya birşey öğrendim, tecrübe diyelim.

Tüm arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Talip Eren
(düzenlendi)

Hayırlısı olsun,inşallah sorun çözülmüştür de ben hala anlamadım,araç ilk marşta benzinle çalışmıyor mu?regülatör kaçırdığı için boğuluyormuymuş,hem benzin hem lpg yani,diyelim ki regülatör kaçırıyor,tankdaki ve regülatörden önceki valfler ve enjektörlerde mi kaçırıyormuş.Aklımıza yatan bir sebep olsa da bizde biraz daha tecrübelensek :)

tarihinde Talip Eren tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Hayırlısı olsun,inşallah sorun çözülmüştür de ben hala anlamadım,araç ilk marşta benzinle çalışmıyor mu?regülatör kaçırdığı için boğuluyormuymuş,hem benzin hem lpg yani,diyelim ki regülatör kaçırıyor,tankdaki ve regülatörden önceki valfler ve enjektörlerde mi kaçırıyormuş.Aklımıza yatan bir sebep olsa da bizde biraz daha tecrübelensek :)

Talip Bey, yarın sabah deneyince belli olacak ama, araç ilk marşta benzinde çalışıyor ama sabaha kadar rügülatör sızdırdığı için marşa basınca araba boğuluyor.

Açıkçası ben de pek anlamıyorum, biraz anladım da anlatacak kadar değil :)

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Mehmet Ali Karakaya

sorun düzeldimi

Levent Bey sorun o gün regülatör değiştirilerek çözülmüştü, sorun yok şimdi, marşa bastığım anda alıyor maşallah.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Aynı sorun karbüratörlü araçlarda da oluyor, diyaframlar bölgeye(yaz-kış sıcaklık farklarına) göre daha çabuk bozulabiliyor, Burdan şunu anlıyoruz eğer regülatör kaçırıyorsa enjektörlerden yanma odasına gaz az da olsa gidiyor ve ilk marşı etkiliyor...

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Peki kışın düzelip yazın sabıtması neden olur kaçan gaz donuyor mu acaba kışın yanma odasına girmeden

Teknik kısmını bilmesem de kışın soğuktan gazın basıncı yaz kadar olmadığından karbüratöre gidemeden buharlaşıyor olabilir? Ayrıca kışın araç jikle ile çalışır(otomatikse eğer), o farkettiriyor olabilir, ayrıca sıralı sistemle karbüratörlü sistemin regülatörleri biraz farklı sanırım, çünkü karbüratörlü sistemlerin regülatörün LPG giriş hortumunda musluk ve regülatörde 2 farklı ayar vidası vardır ayarı oradan yapılır diğerinde ise böyle bir müdahale şansımız yoktur...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...

Arcınızdaki sorun büyük ihtimalle kalibrasyon hatası,rölantide lpg de biraz zenginde kalıyordur(fazla olmadığından arıza lambası yakmayabilir),öyle olunca ecu benzin enjektör sürelerini kısaltmıştır,en son aracı lpg de kullanıp stop ettiğinizden kısaltılmış olan benzin süreleri hafıza da kalır ve sabah bu sürelerle çalışmak ister,yetersiz kaldığından ikinci marşta düzeltiyordur.Gün içinde araç sıcak iken farkedilmez ama sabahları motor soğuk olacağından zaten zengin de çalışması gerekir,benzin enj.süreleri yetersiz kalır.Aracı bir süre benzinle kullanıp stop ettiğinizde süreleri düzeltmiş olacağından sabah da sorunsuz çalışır.

Bizzat lpg programı ile takip edip gördüğüm bir durum.LPG ciye gittiğinizde map haritasından rölanti kısmını,rölantiyi bozmayacak(örneğin %5-10) kadar kıstırıp bir deneyin.

benimde sorunum sizin anlattığınız durumdan kaynaklanıyor olabilir mi?

araç 1.25 fiesta 2001 model..

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/246966-ilk-mar%C5%9Fta-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmama-problemi/

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Muharrem Akkök

aynı sprun bendede var nerdeyse benzin pompasını değiştirecektim şimdi bu beyin arızasını öğrenmek için yapılan testi yappmak istiyorum

Akşam akşam arabayı lpg de stop ediyorum sonra kabloyu çıkarıyorum sabah aracı direk çalıştırıyorum bu doğru mu ?

kafamı karıştıran bir arkadaş sabah aracı benzine alıp öyle çalıştırıyoruz dedi ama araç çalışmadan nasıl benzine alırız ki

Yorum bağlantısı
Hüseyin Uzun

aynı sprun bendede var nerdeyse benzin pompasını değiştirecektim şimdi bu beyin arızasını öğrenmek için yapılan testi yappmak istiyorum

Akşam akşam arabayı lpg de stop ediyorum sonra kabloyu çıkarıyorum sabah aracı direk çalıştırıyorum bu doğru mu ?

kafamı karıştıran bir arkadaş sabah aracı benzine alıp öyle çalıştırıyoruz dedi ama araç çalışmadan nasıl benzine alırız ki

aynı sorun bende de vardı Muharrem Bey. Regülatörü değiştirince sorun kalmamıştı. Tabi ceyrek deponun altında kullandıgım için benzın pompasını değiştirmek Zorunda kalmıstım. Size tavsiyem regülatöre baktırmanızdır. Büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Akkök

aynı sorun bende de vardı Muharrem Bey. Regülatörü değiştirince sorun kalmamıştı. Tabi ceyrek deponun altında kullandıgım için benzın pompasını değiştirmek Zorunda kalmıstım. Size tavsiyem regülatöre baktırmanızdır. Büyük ihtimal sorununuz çözülecektir.

cevap için teşekkürler arıza regülatör gibi duruyor 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Yusuf Koparan

Büyük ihtimal regilatörü gaz salırsa araç manifolda gaz. Dolduğu için boğulup geç çalışabiliyor muhakkak kontrol ettiriniz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...