İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Mercek Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

Yusuf Davaz

1-Mercek kapağın arkasında olduğu halde böyle artmış demek için yazmıştım :D

2-Hemen havaya girmişsiniz :D

3-Merceği öne çekecek zaten. Arkadaşın taktığı ilk far yolcu tarafındaki far. Dünde sürücü tarafına takmış.

1- evet ışık yansıması çok fazla oluyor. bu yüzden şiddet artar

2- hava demeyelimde kıskandırıp bir an önce bi-xenon'a geçirtmek için gaz verme diyelim.

3- mercegi öne çekip mercek kapaklarını içten ısıya dayanıklı boya ile boyasın. boya işini şiddetle tavsiye ediyorum. niye diye sorarsanız yeni mercegin boşlugu kapaga denk geliyor ve kapak normalde şeffaf üzeri boyanmış. sıcaktan yıprandıgı için dışında boya gözüksede xenonlar yanınca o kapaktan dışarı ışık taşıyor. buda göz almıyor ama yolda giderken merceksiz xenon takmış gibi parlak tabelalarda parlama yapıyor. buda mercekli bir arabaya yakışmıyor. şahsen ben boyamadım ama en kısa sürede boyayacam

4- hella bi-xenon almanızı tavsiye ederim. hem boyut hemde uzunlarda düzgün bir çizgi oluşması.

5- hadi hayırlı İşler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bi-xenon mercegi olan konuşur arkedeş.Ceviz mercekliler ve haloljen kullananlar susar,bakar,dinler ve imrenir. :D :D :p:fiuw:

Resimlerden gördüğüm çin balastların var buna göre D2s ampul ve soketinden edinebilirsin.Orjinal osram ve philips versiyonlarını almalısın.Pahalı gelirse Mustafa Tüfekci çakmalarını getiriryor iş görür,fakat 4300k olanı tabiki. :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Bi-xenon mercegi olan konuşur arkedeş.Ceviz mercekliler ve haloljen kullananlar susar,bakar,dinler ve imrenir. :D :D :p:fiuw:

Resimlerden gördüğüm çin balastların var buna göre D2s ampul ve soketinden edinebilirsin.Orjinal osram ve philips versiyonlarını almalısın.Pahalı gelirse Mustafa Tüfekci çakmalarını getiriryor iş görür,fakat 4300k olanı tabiki. :good1:

aracımın orj balastları araç üzerinde çalışıyor. bi sorun yok, sadece ampuller dandik. geçen ay dealexreme den getirtmiştim çifti 27 TL'ye. ama 6000 k oldugu için yagmurda felan zayıf kalıyor. o çin balastları eski aracımdan söktügüm balastlar. eski aracımdada valeo H7 ile mercek çalışması yapmıştım o zman onda kullanıyordum. aracı satarken sattıgım kişi xenon sevmiyomuş bana sök al dedi, ordan kaldı öle . onları kullanmıyorum. ama hazırda duruyor bişi olursa die.

ben kaliteli marka ampul düşünüyorum. çin ampullerinin zaten getirtebiliyorum en ucuz haliyle. gördügüm kadarı ile osram bosch vb ampuller yanında çin ampulleri mum gibi kalıyor.

Yorum bağlantısı

Eski ampullerin yok mu?Neden kullanmıyorsun.

Geceuçuşunda bir arkadaşımızın yorumu var çin malı xenonlar ışık yerine ısı üretiyor demişti cidden bunu dogrulayan zarar gören farlar şu an elimde.6 ay önce falan yaptıgım farda çin malı xenon müthiş şekilde is yapmış durumda cam kendini kaybetmiş.Orjinal xenon farda bunu bu kadar kısa sürede görmek zor bununda tecrübe ile gördüm.

Kısa sürede orjinal osram yada philips,bosch edin derim.Benim için hepside aynı diyebilirm.Yinede özellik kodlu olanlar var tabiki. :good1:

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Eski ampullerin yok mu?Neden kullanmıyorsun.

Geceuçuşunda bir arkadaşımızın yorumu var çin malı xenonlar ışık yerine ısı üretiyor demişti cidden bunu dogrulayan zarar gören farlar şu an elimde.6 ay önce falan yaptıgım farda çin malı xenon müthiş şekilde is yapmış durumda cam kendini kaybetmiş.Orjinal xenon farda bunu bu kadar kısa sürede görmek zor bununda tecrübe ile gördüm.

Kısa sürede orjinal osram yada philips,bosch edin derim.Benim için hepside aynı diyebilirm.Yinede özellik kodlu olanlar var tabiki. :good1:

aracın eski sahibi 8000 k takmış. ben 6000 k'e çevirdim. dolayısıyla başka ampul yok elimde.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Anladım,o zaman dediğim gibi. :good1:

çıkma olarak kaliteli ampul bulabilirmiyiz . şöle ucuz yollu. bildiginiz biri varmı

Yorum bağlantısı

Mercekleri aldıgın ustamız varken bunu sorman hata derim.Diger türlü sahibinden veya diger satış linklerini s,rekli takip etmen lazım fakat güvenirlilik önemli. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

çıkma olarak kaliteli ampul bulabilirmiyiz . şöle ucuz yollu. bildiginiz biri varmı

D1S philips ya da osram var 4300 k.İlker Kemal abi'ye sorduk dün.Çiftine 150 tl istiyordu.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Mercekleri aldıgın ustamız varken bunu sorman hata derim.Diger türlü sahibinden veya diger satış linklerini s,rekli takip etmen lazım fakat güvenirlilik önemli. :good1:

D1S philips ya da osram var 4300 k.İlker Kemal abi'ye sorduk dün.Çiftine 150 tl istiyordu.

evet benim yerime mehmet bey sormuş :) Yanlız 150 TL :( bu ampullerden 0 alsak bunlarda garanti oluyormu. malum 100 tl ye çin malı xenon kitler var 2 yıl ampul ve beyin garantili. patlat patlat degiştirsinler :D önceki aracımda 2 senede 2 beyin degişimi 5 ampul degişimi olmuştu garantiden. bunlardada aynı şekilde bir işlem oluyormu ???

Yorum bağlantısı

2.elde olmaz.

Sıfır bulupta verilen fiyata alabilirsen garantinde olur tabiki.

Mustafa Tüfekci'ye müracat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Elinde sıfır ampülde vardı.Tanesi 100 tl.Ama kaliteli ve garantili ürünler.Yinede Mustafa Tüfekçi'ye bir sor derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Maraş'tan el yapımı bir bi-xenon. Far üzerindeki kaşa takılmayın onun sebebini sonra açıklayacağım. Siz yorumlarınızı yapın bakalım. Üstadlardan görüş alayım.

20121221140356.jpg

20121221140150.jpg

20121221140202.jpg

20121221140225.jpg

20121221140312.jpg

20121221140246.jpg

Arkalar kapıtalacak. Şu anda hala çalışma aşamasındalar. Arkaya kapak yapacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Mercekler çok arkada olmuş hareket etmeleri çok kısıtlı. Özellikle sol far. Birde o kapakta açılan delikler 1 er cm geniş olmalı. ben 0.5 cm vermiştim. ilk fırsatta 1 cm ye çıkartacam. ayar felan yapılırken sorun oluyor. genel olarak dışardan gayet güzel duruyor. mercek kapakları hangi araca ait gayet güzel olmuş. oktay abinin sürahi kapagından yaptıgı kapak gibi ama daha orj bişi çıkmış ortaya. duvar resimlerinide eklerseniz iyi olur. Bu arada mercekler hangi markaydı ??

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Boşuna gayet güzel olmuş yorumu yapmayayım dedim bilenler bir yazsın dedim iyi yapmışım :) Anlamadığım bir konu olduğu için sadece görüntü olarak gayet güzel olmuş diyebilirim hocam.

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mercekler çok arkada olmuş hareket etmeleri çok kısıtlı. Özellikle sol far. Birde o kapakta açılan delikler 1 er cm geniş olmalı. ben 0.5 cm vermiştim. ilk fırsatta 1 cm ye çıkartacam. ayar felan yapılırken sorun oluyor. genel olarak dışardan gayet güzel duruyor. mercek kapakları hangi araca ait gayet güzel olmuş. oktay abinin sürahi kapagından yaptıgı kapak gibi ama daha orj bişi çıkmış ortaya. duvar resimlerinide eklerseniz iyi olur. Bu arada mercekler hangi markaydı ??

Yusuf bey burada mercek çok geride değil gibi. Mercek ve far 7.40 BMWden söküldü ve far göbeği direk takıldı. Yani mondeonun o bölge tamamen çıkarıldı. Aslında Trend modellerinde far gibi düşünün. Ayarda sorun olacağını düşünmüyorum çünkü kendileri yapıyorlar :D Ama mercek kenarındaki kapak tam oturmamış gibi geldi bana. Bugün çok fena yağmur yağıyordu o yüzden tam inceleyemedim. Ama yinede güzel duruyor. Siz daha iyi anlarsınız bizden. Biz bu kadar detaylı inceleyemeyiz. Biz gördüğümüz kadarıyla yorumlarız.

Mehmet Hocam, seviye ayarı çalışmaz bunun...

Kesinlikle aklıma geldi. sormadım onların içinde önemli değil. Herkes bizmi abi :)

Bu arada kaş yapımının sebebi BMW farlarındaki merceğin kenarındaki kapağın üst tarafı tam yuvarlak değil yarım gibi o yüzden orada boşluk görünmesin diye kaş yapmışlar :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Yusuf bey burada mercek çok geride değil gibi. Mercek ve far 7.40 BMWden söküldü ve far göbeği direk takıldı. Yani mondeonun o bölge tamamen çıkarıldı. Aslında Trend modellerinde far gibi düşünün. Ayarda sorun olacağını düşünmüyorum çünkü kendileri yapıyorlar :D Ama mercek kenarındaki kapak tam oturmamış gibi geldi bana. Bugün çok fena yağmur yağıyordu o yüzden tam inceleyemedim. Ama yinede güzel duruyor. Siz daha iyi anlarsınız bizden. Biz bu kadar detaylı inceleyemeyiz. Biz gördüğümüz kadarıyla yorumlarız.

Kesinlikle aklıma geldi. sormadım onların içinde önemli değil. Herkes bizmi abi :)

Bu arada kaş yapımının sebebi BMW farlarındaki merceğin kenarındaki kapağın üst tarafı tam yuvarlak değil yarım gibi o yüzden orada boşluk görünmesin diye kaş yapmışlar :)

seviye ayarı sorun deil ise isterse arkadan 5 cm çıksın sorun degil. ben seviye ayarı ve far ayarı için sorun yaratıyor onun için söylemiştim çok çıkmış die. Madem far içi komple takıldı o zman arka kapak kesilmedende yapılabilirdi belki.( görmedigim için bilmiyorum tam bişi söylemeyim) far içi ön cama kadar ileri alınıp takılabilirdi diye düşünüyorum. zaten pis görüntüyü gidermek için kaş yapılmış. mercek kapagı cama degerseydi az daha traşlanabilirdi. bu far yapılmış komple sökmek tekrar ugraş isteyecektir. bu söylediklerimi sizin aracınızda uygularsanız ortaya çok güzel bir çalışma çıkacagına eminim. hemde arka kapak kesilmeden ve seviye ayarı çalışır biçimde :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Çin malı xenon sakın almayın balastları saçma sapan hatalar verdiriyor :( bende farı açtığımda kapı açık uyarısı veriyordu :D ayrıca tehlikeli aracın yanmasına kadar giden sonuçlar doğuruyor... Ne varsa şu saatten sonra OEM'den var :) Madem iyi bir bi-xenon montajı yaptınız, bence para kıyıp d1s gen5 kit alın ne değiştirmekle uğraşın nede soru işaretiyle :) kendi balastlarımı kullancam dersenizde yine oem ampul derim... Odaklamasına kadar farkeder ;)

ben aracın kendi orj balastlarını kullanıyorum. sadece ampuller ucuz ampullerden. sıkıntım orda. bi-xenon oldugu için orj balastlara bişi olması durumunda yine oem balast alacagım. malum çin balastları sellektör hızına yetişemiyor yavaş yavaş yanıdıgından dolayı . peki bu gen 5 balast ile bizim araçların üzerindeki orj balastlar arasında ne gibi bi farklılıklar var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
seviye ayarı sorun deil ise isterse arkadan 5 cm çıksın sorun degil. ben seviye ayarı ve far ayarı için sorun yaratıyor onun için söylemiştim çok çıkmış die. Madem far içi komple takıldı o zman arka kapak kesilmedende yapılabilirdi belki.( görmedigim için bilmiyorum tam bişi söylemeyim) far içi ön cama kadar ileri alınıp takılabilirdi diye düşünüyorum. zaten pis görüntüyü gidermek için kaş yapılmış. mercek kapagı cama degerseydi az daha traşlanabilirdi. bu far yapılmış komple sökmek tekrar ugraş isteyecektir. bu söylediklerimi sizin aracınızda uygularsanız ortaya çok güzel bir çalışma çıkacagına eminim. hemde arka kapak kesilmeden ve seviye ayarı çalışır biçimde :)
Benim aracımla uğraşmaları için daha iyi bir işçilik lazım. Bu çok aceleye geldi. Ben kolay kolay arkayı o kadar açtırmam. Ben orjinalliği pek bozdurmam.Bunlar bu işi çok aceleye getirdikleri için oldubittiye getirdiler. Ben farın içini bozdurmam. Onların yaptığı iş apachi ve sanayi işi bana göre değil. Ben sadece far yükseklik ayarı için şu an itibari ile 300 tl harcadım bir 300 tl daha görünüyor. Ben kablolardan biri çalışıyor diğeri çalışmıyordu ben tamir gören ve çalışan kabloyuda değiştirdim siz düşünün nasıl hassas olduğumu. O yüzden bu şekilde far değişimi kabul edemem.

Ben farı açıp kapatmayı becersem ben bunlardan daha iyi yaparım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Mercektepesi ile kapak ucu aynı hizada olsun diye ugraşılmış sanki.Önde daha çok yer var ama sanırım iç tastaki vidalama kısımlarını bozmamak için ugraşmamışlar.Yada mercek etrafı plastik kalın kılıf oldugu için daha fazla çıkmıyorda olabilir.Mercegi kesinlikle öne almalılar ve arkayıda kapatmalılar.6 ay geçmez toz kaplar.Mercek metalini sanırım siyah yapmışlar yada orjinali öyle gibi.

Ön görüntü gayet iyi.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mercektepesi ile kapak ucu aynı hizada olsun diye ugraşılmış sanki.Önde daha çok yer var ama sanırım iç tastaki vidalama kısımlarını bozmamak için ugraşmamışlar.Yada mercek etrafı plastik kalın kılıf oldugu için daha fazla çıkmıyorda olabilir.Mercegi kesinlikle öne almalılar ve arkayıda kapatmalılar.6 ay geçmez toz kaplar.Mercek metalini sanırım siyah yapmışlar yada orjinali öyle gibi.

Ön görüntü gayet iyi.

Abi arkaya plastikten kapak yapacak abi.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Abi arkaya plastikten kapak yapacak abi.

sol taraf zaten sigorta kutusuna sıfır durumda. kapak yerine sırf silikon sürseler bile fazla gelir gibi görünüyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

sol taraf zaten sigorta kutusuna sıfır durumda. kapak yerine sırf silikon sürseler bile fazla gelir gibi görünüyor.

Dediğiniz doğru. Artık usta onlar. Bence daha çok söker takarlar.Sadece akşamları uüğraşıyorlar. işleri çok yoğun. Acele acele yapıyorlar.

Yusuf bey bu arada konunuzu dağıtmış gibi oldum. Kusura bakmayın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...