İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Mercek Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

Yusuf Davaz

Abi Maraş'ın en iyi elektrikçisi ama daha önce böyle bir işe girişmemiştir. Ancak far açıp kapatma mercek temizliğini işini yapıyorlar. Ancak bir sorun var yarın görüşeceğim. Oktay abiyle görüştüm hatayı anlatacağım. Abi uğraşırsa da sığdırır :)

Ben onu böyle gazlarsam sığdır :)

bu elektirikçi siyah mondeosu olupta güzelim mondeoyu apiçi işine çeviren elektirikmiçi yoksa :i-ih:

Çat kapı bir elektrikçi, bu farın içine bosch bixenonu sığdırabilirse, helal olsun ona.. Daha ne diyim...

bence bizim farlar için bosch yerine yeni nesil hella bi-xenon takmak daha mantıklı. yeni nesil hella 1 cm daha kısa. bu 1 cm ile arka kapak kesmekten kurtuluruz. rahat ve kolay bir çalışma olur. ben daha önceden 0.5 1 cm ile kapak kesildigini düşünmeden hella alır rahat çalışırdım. aydınlatmasını bilmiyorum ama montaj açısından düşüncem böyle

Yorum bağlantısı

Öğretmenim duvarda muhakkak çizgiyi gör puanını ver.O şekilde mercek önü yarım kapalıyken uzunları özellikle dene ve bizim resimlerimizden faydalan ve anlat.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Öğretmenim duvarda muhakkak çizgiyi gör puanını ver.O şekilde mercek önü yarım kapalıyken uzunları özellikle dene ve bizim resimlerimizden faydalan ve anlat.

kapak kesik deil iken duvarda çizgi oluşuyor. ama yerde aydınlatma olmuyor. uzunlar zaten direk devre dışı. dolayısıyla duvardaki çizgi aldatır

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-bu elektirikçi siyah mondeosu olupta güzelim mondeoyu apiçi işine çeviren elektirikmiçi yoksa :i-ih:

2-bence bizim farlar için bosch yerine yeni nesil hella bi-xenon takmak daha mantıklı. yeni nesil hella 1 cm daha kısa. bu 1 cm ile arka kapak kesmekten kurtuluruz. rahat ve kolay bir çalışma olur. ben daha önceden 0.5 1 cm ile kapak kesildigini düşünmeden hella alır rahat çalışırdım.

3- aydınlatmasını bilmiyorum ama montaj açısından düşüncem böyle

1-Evet (Hafızana hayran kaldım :) ) Zaten oda önünü göremediği için yaptırıyor :D

2-Ben yaptıracak olursam dediğin merceği düşünürüm. Oktay abide tavisiye etti. Peki kaç santimlik olacak tam oturan mercek boyu.

3-Oktay abi ne diyorsun aydınlatma hususunda.

Abi zaten resimleri görünce gaza geldiler. Yarın bir bakayım ışığına.

Yorum bağlantısı

Yeni valeo dahada kısa.Arka kısmı çok iyi ölçüye sahip artısı çevirmeli ampul tutucusu var ve ne takarsan tak ve tutucuyu çevir bırak.Selenoidi gayet iyi ve ışık dagılımı güzel.Astra için taktıgım mercek buydu ve Selçuk Keleş ustam ışık dagılımını gayet güzel buldu.Fiyatıda daha uygun.

Hella karşıtı değilim karşı oldugum abartılması.Gereksiz yere fiyatının bu nedenle fazla tutulması.Bosch helladan daha iyi ışık dagılımı veriyor buda bir gerçek.Valeo ise Hella'dan daha hamojen bir ışık veriyor.Gece uçuşu yorumlarına göz atın.Sayın ustamızın yorumları net ve yalın.

Bosch mercege ne tür kapak alırsan cuk oturuyor çok artısı olan bir özellik.Valeo ve Hella ya her kapak olmuyor kırmızı silikon ile tutturmak şart.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Yeni valeo dahada kısa.Arka kısmı çok iyi ölçüye sahip artısı çevirmeli ampul tutucusu var ve ne takarsan tak ve tutucuyu çevir bırak.Selenoidi gayet iyi ve ışık dagılımı güzel.Astra için taktıgım mercek buydu ve Selçuk Keleş ustam ışık dagılımını gayet güzel buldu.Fiyatıda daha uygun.

Hella karşıtı değilim karşı oldugum abartılması.Gereksiz yere fiyatının bu nedenle fazla tutulması.Bosch helladan daha iyi ışık dagılımı veriyor buda bir gerçek.Valeo ise Hella'dan daha hamojen bir ışık veriyor.Gece uçuşu yorumlarına göz atın.Sayın ustamızın yorumları net ve yalın.

Bosch mercege ne tür kapak alırsan cuk oturuyor çok artısı olan bir özellik.Valeo ve Hella ya her kapak olmuyor kırmızı silikon ile tutturmak şart.

hella mercegin en güzel yanları

1- ufak boyutlu olması.

2- serenoid mercegin içinde bulunması

3- belkide en önemlisi( tabi bana göre) uzunları homojen bir çizgide olması. Bosch mercekde bu yok. allah ne verdiyse :D

1-Evet (Hafızana hayran kaldım :) ) Zaten oda önünü göremediği için yaptırıyor :D

2-Ben yaptıracak olursam dediğin merceği düşünürüm. Oktay abide tavisiye etti. Peki kaç santimlik olacak tam oturan mercek boyu.

3-Oktay abi ne diyorsun aydınlatma hususunda.

Abi zaten resimleri görünce gaza geldiler. Yarın bir bakayım ışığına.

bosch mercek 15 cm . bizim mercek kapakları kullanılırsa mercek tam kapaga bastıgı zman arkadan 0.5 1 cm kesiliyor. hella da 14 cm yani 1 cm daha kısa oldugu için kapakta kesilme olmaz. olsa bile ısı tabancası ile az biraz şişirilerek giderilebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Abi Maraş'ın en iyi elektrikçisi ama daha önce böyle bir işe girişmemiştir. Ancak far açıp kapatma mercek temizliğini işini yapıyorlar. Ancak bir sorun var yarın görüşeceğim. Oktay abiyle görüştüm hatayı anlatacağım. Abi uğraşırsa da sığdırır :)

Ben onu böyle gazlarsam sığdır :)

Mehmet bey ustanızla görüştünüzmü. ve mercegi nasıl yapmışlar

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Mehmet bey ustanızla görüştünüzmü. ve mercegi nasıl yapmışlar

Bugün oğlan rahatsızdı. Yüksek ateşi vardı. O yüzden direk eve geldim oğlanın başında bekledim. Ama telefonda açıklama yaptım. Merceğin mutlaka açık olması gerektiğini söyledim. Bir ara gideceğim bakacağım.İnşallah yarın gideceğim.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

çok geçmiş olsun mehmet bey. siz en iyisini yapmışsınız. aile daha önce gelir. inş çocugunuzun ateşi normale dönmüştür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

çok geçmiş olsun mehmet bey. siz en iyisini yapmışsınız. aile daha önce gelir. inş çocugunuzun ateşi normale dönmüştür.

Teşekkür ederim çok sağol.

Normalde dün gece gidecektim. Akşam saat 8 de aradılar gidecektim. Çocuk hasta olunca yine gitmedim. :(

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Dün gittim arkadaşın fara baktım. Ancak arkadaş mercek etrafındaki camı Yusuf Bey'in kestiği yeri aynen bırakmış ve merceği ona dayamış. O halde farın arkasından 1-1.5 cm dışarı çıkmış. O halde farın aydınlatma şiddeti 3 kat artmış (ölçüm yapmışlar) Ancak dediğiniz gibi uzun hüzme tam belli olmuyor ve far alt kısımda aydınlatma zayıp. Bu halde arkadaş çok beğenmiş ve bu işi bitireceğim diyor :) Bende sizden aldığım bilgiler doğrultusunda fikir beya ettim. Merceği öne alacak var bu şekilde tahimin farın arkasını açmak zorunda kalmayak. Çünkü mercek 2011 BMW merceğiymi. Muhtemelen hella bi-xenon mercektir. Daha başka planları var elinde bmw farı varmış onun angellarınıda kullanacağım diyor :D

Banada hocam sen mercekleir temin et ben hallederim diyor. Bende ilk önce sen seninkini bitir işçilikte sıkıntı olmazda sonuç başarılı olursa tamam dedim :)

Yorum bağlantısı

Kışın zor şartlarında karanlıkta gitmeye devam yani.Siz biilirsiniz. :fiuw::crazy::p:D

Orjinalde merceği olanlara söyle abi :)

Nightbrekaer ile merceksiz gayet iyi görüyorum çok şükür. Ama bi xenonla kıyas kabul etmez tabi.

Önce maddi olarak önümü görmem lazım :ninja::shok::crazy:

Bu araba yedi beni :D Sen misin memur maaşıyla 20 lira çıktığın yolda 24 lira araca veren :punish::bambam:

Yorum bağlantısı

Sen bi uzun yol yap iyiki almışım diyeceksin.Yada yaptın şimdi katlanıyorsun kendine sus diyorsun. :tongue: Öğretmenim bunun tadını iyi biliyor. :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sen bi uzun yol yap iyiki almışım diyeceksin.Yada yaptın şimdi katlanıyorsun kendine sus diyorsun. :tongue: Öğretmenim bunun tadını iyi biliyor. :good1:

Çoktan ilana koymamamın sebebi ne sanıyorsun ustam :)

Aracımdaki lastikleri orjinal ebatara bir çevireyim daha da keyif alacağım ama şimdiki keyfi bile yetiyoır. Pişman değilim ama ben de yeni aldığım arabaya bir şeyler yapma hevesi var. bu hevesi körlediği için öyle yazdım :)

biri beni mi ima etti acep... :fiuw: :fiuw: :fiuw:

Heh biri düştü :)

tarihinde Yunus Emre Çırak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Kışın zor şartlarında karanlıkta gitmeye devam yani.Siz biilirsiniz. :fiuw::crazy::p:D

Oktay abiciğim onun tadını ben diğer iki mondeo sahibi öğretmenimden daha iyi biliyorum :) Onlar canlı canlı görmediler. Ben gördüm şahit oldum.

Ama hepsi tamamen duygusal :( Buradaki arkadaşlar kendininkini bir bir bitirsin göreyim nasıl yapacak. Sonra ben benimkine başlatırım oda şimdi değil. İlker Kemal Beyden 2 tane hella bi-xenon siparişi vermem gerekiyor en başta.

Bu araba yedi beni :D Sen misin memur maaşıyla 20 lira çıktığın yolda 24 lira araca veren :punish::bambam:

Hep öyle oluyor. Bu sadece sende değil herkeste var :)

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Dün gittim arkadaşın fara baktım. Ancak arkadaş mercek etrafındaki camı Yusuf Bey'in kestiği yeri aynen bırakmış ve merceği ona dayamış. O halde farın arkasından 1-1.5 cm dışarı çıkmış. O halde farın aydınlatma şiddeti 3 kat artmış (ölçüm yapmışlar) Ancak dediğiniz gibi uzun hüzme tam belli olmuyor ve far alt kısımda aydınlatma zayıp. Bu halde arkadaş çok beğenmiş ve bu işi bitireceğim diyor :) Bende sizden aldığım bilgiler doğrultusunda fikir beya ettim. Merceği öne alacak var bu şekilde tahimin farın arkasını açmak zorunda kalmayak. Çünkü mercek 2011 BMW merceğiymi. Muhtemelen hella bi-xenon mercektir. Daha başka planları var elinde bmw farı varmış onun angellarınıda kullanacağım diyor :D

Banada hocam sen mercekleir temin et ben hallederim diyor. Bende ilk önce sen seninkini bitir işçilikte sıkıntı olmazda sonuç başarılı olursa tamam dedim :)

Işık şiddeti dogal olarak artar zaten mehmet hocam. xenon bizim küçük merceklerde (Pardon Sizin Merceklerde :):biggrin: ) kaybolup gidiyordu. ama şimdi dev mercek ve yansıtıcıda görevini tam olarak yerine getiriyor. Amaaaa kapaga çarpan ışık öndeki görünürlügü düşürüyor. bide şöyle bişi var. sol fardaki ateşleyici baya bi büyük . mercek ne kadar arkada olursa far ayarı ve otomatik seviye ayarı düzgün çalışmaz. çünkü ateşleyici tam düz durmuyor hafif egimli olarak duruyor. bu egimli durmasıda kapak içerisinde rahat hareket edememesini saglıyor. ayar zorlaşıyor. hareket ettirmek için ise kapagı baya bi kesmek gerekiyor.

kışın özellikle yagmur yagarken bi xenon dahi olsa 4300 kelvin xenon şart. ben hata edip 6000 lik almıştım. yagmurlu havalarda kuru havalara oranla büyük oranda görüş kaybı yaşıyorum. en kısa sürede 4300 lük ampul alacam. Oktay abi önerebilecegin fiyat performans üstünlügü olan bir ürün varmı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

1-Işık şiddeti dogal olarak artar zaten mehmet hocam.

2-xenon bizim küçük merceklerde (Pardon Sizin Merceklerde :):biggrin: ) kaybolup gidiyordu. ama şimdi dev mercek ve yansıtıcıda görevini tam olarak yerine getiriyor.

3-Amaaaa kapaga çarpan ışık öndeki görünürlügü düşürüyor. bide şöyle bişi var. sol fardaki ateşleyici baya bi büyük . mercek ne kadar arkada olursa far ayarı ve otomatik seviye ayarı düzgün çalışmaz. çünkü ateşleyici tam düz durmuyor hafif egimli olarak duruyor. bu egimli durmasıda kapak içerisinde rahat hareket edememesini saglıyor. ayar zorlaşıyor. hareket ettirmek için ise kapagı baya bi kesmek gerekiyor.

1-Mercek kapağın arkasında olduğu halde böyle artmış demek için yazmıştım :D

2-Hemen havaya girmişsiniz :D

3-Merceği öne çekecek zaten. Arkadaşın taktığı ilk far yolcu tarafındaki far. Dünde sürücü tarafına takmış.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...