İçeriğe Yönlendir

Mondeo Mk3 Mercek Modifiyesi.

Misafir

Recommended Posts

Mehmet Kaya

mercek değişimi için bekleyecek zamanım yok malesef. hergün kullanmam gerekiyor arabayı :( yetkili servis dışında bir yere gitmediği için muhtemelen orjinaldir.

Ampülün ömrü azalmışsa buda etken olur.

Mercek değişimi yapıldıktan sonra düya varmış dersiniz. İnşallah zamanınız olur ve değiştirirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
Salih Aktaş06

bugün bi-zenon far için ankarada pehlivan oğluna gittim farların ömrünü doldurduğunu ve değişmesi gerektiğini söylediler bende daha çok aydılatma istediğimi belirtim audi ve mercedes araçların merceklerini gösterdiler ve bi-zenonda hem uzun hemde kısa yanan mercekleri tavsiye ettiler rakam olarak 750 tl bedel çıktı hiç bu merceklerden kullanan arkadaş varmı kalite yükseliyormu.

saygılar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...

Resimli anlatımlı bu çalışmada aynen size denilen türden mercekler kullanıldı.Mercek montajı olacak ise bi-xenon haricinde zaten tavsiye olunmaz.

Yorum bağlantısı

Zaman ayırmanız şart.

Farların sökülmesi açılması oldukça kolay.Hatta en kolay far tipi diyebilriz.Açtıktan sonra iç camın temizlenmesi,krom çerçeve temizlenmesi için ellerinizi kullanacaksınız.en ucuz sıvı sabunu parmagınıza damlatıp camı ve çerçeveyi avuç içi yarısı kadar su ile iyice ovalayın.Camın içini isterseniz ucuz tip ıslak mendil ile silebilirisin ve kurulama için cam için olan mikro fiber bez kullan.Çerçeveye ıslak mendil kullanma.sıvı sabunla sildikten sonra duşluğu tazzikli konuma getir ve durula elinlede hafifce ovalayarak sonra iyice silkele.Sinyal camı,pak camı aynen temizlenir.Far tasını aynen dikkatlice uygula.

Mercekleri sökerken vida sıkma konumuna dikkat et.Sökmesi kolay.Fakat merceklerin reflektör kararması ile sorunlu olma ihtimali çok yüksek.O nedenle bu kararmayı en hafife indirmek için yine sıvı sabunu minnacık damlat ve 2 damla su ile paröagınla bastırmadan ovala.Tazzikli su ile durula ve silkele.Mikrofiber bezi asla baskı yapmadan kurula.olabilecek en ideal temizlik bu olur.

Toplama aşaması sökmenin tersi anlatıma gerek yok.Aydınlatman en az yüzde 40 artacaktır.Fakat mercek dediğim gibi seni tatmin etmeyecek ama şimdiki halinden daha iyi olacak buda sen temizlerken kromu kaldırmaz isen geçerli.

Kesin net çözüm mecburi zaman ayırıp merceğin değişimine gitmen.Yada meblaya kıyıp sııfr far alman olacak.Elin yatkın ise resimli anlatımlar sana yol gösterir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Merceğin bu halde olma ihtimali çok yüksek.Hatta daha kötü olanıda var ama resmileme imkanım olmadı.Bu durmda yapabileceğiniz çok bir şey yok.dediğim temizlik olacak takılacak.Yada değişecek.Uğraşama diyorsan temiz mercek bulman sıkıntı bulsanda harcayacağın meblaya degecek bir mercek olmadığı için hatalı bir karar olur.

gVzV3lr.jpg

İzmir ve Ankara Mondeo çalışmamdan bir kaç resim.

NmNdtgc.jpg

3YK2LDJ.jpg

Yorum bağlantısı
Erhan Karaman

Zaman ayırmanız şart.

Farların sökülmesi açılması oldukça kolay.Hatta en kolay far tipi diyebilriz.Açtıktan sonra iç camın temizlenmesi,krom çerçeve temizlenmesi için ellerinizi kullanacaksınız.en ucuz sıvı sabunu parmagınıza damlatıp camı ve çerçeveyi avuç içi yarısı kadar su ile iyice ovalayın.Camın içini isterseniz ucuz tip ıslak mendil ile silebilirisin ve kurulama için cam için olan mikro fiber bez kullan.Çerçeveye ıslak mendil kullanma.sıvı sabunla sildikten sonra duşluğu tazzikli konuma getir ve durula elinlede hafifce ovalayarak sonra iyice silkele.Sinyal camı,pak camı aynen temizlenir.Far tasını aynen dikkatlice uygula.

Mercekleri sökerken vida sıkma konumuna dikkat et.Sökmesi kolay.Fakat merceklerin reflektör kararması ile sorunlu olma ihtimali çok yüksek.O nedenle bu kararmayı en hafife indirmek için yine sıvı sabunu minnacık damlat ve 2 damla su ile paröagınla bastırmadan ovala.Tazzikli su ile durula ve silkele.Mikrofiber bezi asla baskı yapmadan kurula.olabilecek en ideal temizlik bu olur.

Toplama aşaması sökmenin tersi anlatıma gerek yok.Aydınlatman en az yüzde 40 artacaktır.Fakat mercek dediğim gibi seni tatmin etmeyecek ama şimdiki halinden daha iyi olacak buda sen temizlerken kromu kaldırmaz isen geçerli.

Kesin net çözüm mecburi zaman ayırıp merceğin değişimine gitmen.Yada meblaya kıyıp sııfr far alman olacak.Elin yatkın ise resimli anlatımlar sana yol gösterir.

detaylı anlatım için çok teşekkür ederim. geceleri hakikaten körlemesine gidiyorum gibi hissediyorum. dıştan 2 kez farları temizletmeme rağmen pek bir fark göremedim. dediğiniz gibi içten temizlik şart. afyonda bikaç yere sordum mondeoların farları açılmaz cevabı aldım :) havalar biraz ısınsın açıp temizleme niyetim var. haftaiçi hergün arabayı kullanmasam size göndereceğim farları ama oğlumu kreşine alıp bırakma işi en büyük bağlayıcım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
(düzenlendi)

Ankara'dan bir arkadaşımızın 2002 model Mondeo farına mercek değişiminde yeni tip Hella bi-xenon montajı yapıldı.Orijinal kendi mercek şapkası aynen kullanıldı.Arka kapoakta her hangi bir işlem yapılmadı.Orijinal D2s xenon lar aynenkullanılarak Rabbimin izni ile araca montajı yapıldı.

Daha önce bu tip kaş tarını aynı tip farda önceki sayfalarda resimler mevcut elimde pleksi bükerek yapmıştım.Bu defa hangi araçta kullanılıyor bilmiyorum ama oem eğimli tip pleksi çubukta kaş tarzında ve pleksinin ışığı ileri taşıyan lensli  tırtıkları son karşıdan düz bakılınca görülecek şekilde en iyi hale getirileerek ve bundan dolayı yanlardan gayet iyi ama maalesef sadece akşamları karşıdan bakılınca görünecek şekilde sarı ledleme ile uygulanabildi.Araç sabah geldiği için maalesef duvar resimleri yok.Kendiside çekip yollarım demişti ama sanırım müsait olamadı.

7029.jpg

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
Fatih Öztürk2

Herkese merhabalar,

Görüş sıkıntısından dolayı xenon ları İlker kemal bey'e teslim ettim. Sağolsun farlarımı bi-xenon a çevirdi. Güzel işciliğinden dolayı eğer forumdaysa kendisine tekrar teşekkür ederim. Bu değişimden sonra bir sıkıntı oluştu. Arabayı çalıştırdığımda farların biri yanmıyor. Bazen saü bazen de sol yanmıyor. Tekrar stop edip tekrar çalıştırdığımda her ikisi de yanıyor. Burada sıkıntı nedir anlayamadım. Konu ile ilgili fikirlerinizi almak isterim. Bu Arada aküm yeni ve geçen hafta ölçtürmüştüm. Akü de sıkıntı yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Herkese merhabalar,

Görüş sıkıntısından dolayı xenon ları İlker kemal bey'e teslim ettim. Sağolsun farlarımı bi-xenon a çevirdi. Güzel işciliğinden dolayı eğer forumdaysa kendisine tekrar teşekkür ederim. Bu değişimden sonra bir sıkıntı oluştu. Arabayı çalıştırdığımda farların biri yanmıyor. Bazen saü bazen de sol yanmıyor. Tekrar stop edip tekrar çalıştırdığımda her ikisi de yanıyor. Burada sıkıntı nedir anlayamadım. Konu ile ilgili fikirlerinizi almak isterim. Bu Arada aküm yeni ve geçen hafta ölçtürmüştüm. Akü de sıkıntı yok.

Balastlarda sorun var sanırım. İlker Kemal'den mi aldınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Sani bey, Balastlar kendi balastlarım. Yani benim xenon un baslastları. Ancak bi xenon farları takana kadar herhangi bir sorun yoktu. Tam emin değilim ancak sanki farları arabayı çalıştırdıktan sonra açtığımda yapmıyor gibi. Eve gidince deneyeceğim. Hatırlayamadım şimdi.

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk2

Soketleri kontrol edin tam oturuyor mu.

Akşama kontrol ederim. Acaba diyorum alternatör de sorun olabilir mi? yeterli akım sağlanmıyor olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Far ana soketi, balast soketi sonra da ampul ateşleyici kafa. Sıkı sıkı geçmiş mi bakın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...