İçeriğe Yönlendir

Ruhsatta Emniyetten Kaynaklı Hata Var Ne Yapmalıyım ?

Yücel Aydoğan

Recommended Posts

Yücel Aydoğan

Arkadaşlar dün aracımın muayenesi vardı babam sagolsun götürdü araçla ilgili bir sorun çıkmamış direk geçmiş.Fakat ruhsatta hata oldugu ortaya çıkmış.Ne gibi derseniz motor numarasını şase numarasının oldugu yere şase numarasınıda motor numarasının oldugu yere yazmışlar .Tüv babamın eline kagıt doldurup vermiş oradada durum yazılmış.Ruhsat degişmesi gerekiyor demişler bu belgeyle emniyete gidin bu memur hatası düzeltilmesini isteyin demişler .Şimdi bu işlem için benden herhangi bir ödeme alırlar mı .yoksa hata onların oldugu için ücretsiz düzeltme yaparlar mı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüzün
(düzenlendi)

Ruhsatı yazan memurun dalgınlığından kaynaklı olabilir. Daha önceki bir konuda şasi numarasındaki O ve 0 (sıfır) karıştırıldığı konuşulmuştu. Hatta İçişleri Bakanlığının Emniyet Müdürlüklerine yazdığı bir yazıda da bu tarz hataların ücret ödenmeden değiştirilmesi isteniyor. Resmi yazı ve diğer konu için link http://www.fordclubt...ir-harf-yanlis/ .

tarihinde Mehmet Tüzün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Atak
(düzenlendi)

Boş ruhsat satın alıp doldurtmanız lazım.

tarihinde Mehmet Atak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Aynı durum benim başımada geldi, emniyete gittik parayı bayıldık ruhsatımızı aldık.

Yorum bağlantısı
Mustafa Güvenn

arkadaşlar aynı durum benim başımada geldi memur eline bir silgi bir de neşter aldı biraz kazıdı biraz sildi sonra tekrar makinanın içine koydu ve ücret falanda almadı.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

yeni aldığım aracın ruhsatını çıkartırken memur kimlik istedi. canı sağolasıca benim ehliyetimi eline alıp evirdi çevirdi, üstüne birde eğdi, büktü. ÇATTT :shok: sapa sağlam ehliyet ikiye bölündü. sonuç; kart parasını benden aldılar. :angry:

Kardeş bu sakat işler de hep senimi buluyor ya, hayır olsun inşallah....

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

yeni aldığım aracın ruhsatını çıkartırken memur kimlik istedi. canı sağolasıca benim ehliyetimi eline alıp evirdi çevirdi, üstüne birde eğdi, büktü. ÇATTT :shok: sapa sağlam ehliyet ikiye bölündü. sonuç; kart parasını benden aldılar. :angry:

Sebebi neymiş bükmesinin?

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Arkadaşlar dün aracımın muayenesi vardı babam sagolsun götürdü araçla ilgili bir sorun çıkmamış direk geçmiş.Fakat ruhsatta hata oldugu ortaya çıkmış.Ne gibi derseniz motor numarasını şase numarasının oldugu yere şase numarasınıda motor numarasının oldugu yere yazmışlar .Tüv babamın eline kagıt doldurup vermiş oradada durum yazılmış.Ruhsat degişmesi gerekiyor demişler bu belgeyle emniyete gidin bu memur hatası düzeltilmesini isteyin demişler .Şimdi bu işlem için benden herhangi bir ödeme alırlar mı .yoksa hata onların oldugu için ücretsiz düzeltme yaparlar mı ?

Yönetmelik gereği memur hatasından kaynaklı ruhsat hataları ücretsiz olarak düzeltilmektedir. Aracınızın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliğine gideceksiniz şayet dosyası orada ise işiniz kolay ama dosyası başka bir şubede ise dosyayı isteyecekler yada şuraya gidin diye sizi yönlendirecekler. Dosyada bulunan bilgiler ile ruhsatı karşılaştıracaklar ve hatanın ne şekilde olduğuna bakacaklar. Şayet aracın dosyasında doğru yazılmış ama ruhsata yanlış geçirilmiş ise onların hatası ücretsiz değiştirecekler ama dosyada da yanlış ise 135,50 TL. ruhsat ücreti (2 yaprak bedeli) 1,50 TL ek1 evrağı (bilgisayar yada daktilo ile yazılmamış ise kabul etmiyorlar) ortalama 20 TL de bu evrağı doldurmak için veriyorsunuz.. eski ruhsatınızı alıp bir kağıt veriyorlar ve şu gün şu saatte gelip ruhsatınızı alabilirsiniz diyorlar. Biraz zahmetli bir iş. Geçmiş olsun..

Bu arada ruhsatta neşter vs. ile kazıma yapıp düzeltme yapılması muayenede sorun çıkartıyor dedi memur arkadaşlar bilginiz olsun..

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yönetmelik gereği memur hatasından kaynaklı ruhsat hataları ücretsiz olarak düzeltilmektedir. Aracınızın bağlı olduğu trafik tescil büro amirliğine gideceksiniz şayet dosyası orada ise işiniz kolay ama dosyası başka bir şubede ise dosyayı isteyecekler yada şuraya gidin diye sizi yönlendirecekler. Dosyada bulunan bilgiler ile ruhsatı karşılaştıracaklar ve hatanın ne şekilde olduğuna bakacaklar. Şayet aracın dosyasında doğru yazılmış ama ruhsata yanlış geçirilmiş ise onların hatası ücretsiz değiştirecekler ama dosyada da yanlış ise 135,50 TL. ruhsat ücreti (2 yaprak bedeli) 1,50 TL ek1 evrağı (bilgisayar yada daktilo ile yazılmamış ise kabul etmiyorlar) ortalama 20 TL de bu evrağı doldurmak için veriyorsunuz.. eski ruhsatınızı alıp bir kağıt veriyorlar ve şu gün şu saatte gelip ruhsatınızı alabilirsiniz diyorlar. Biraz zahmetli bir iş. Geçmiş olsun..

Bu arada ruhsatta neşter vs. ile kazıma yapıp düzeltme yapılması muayenede sorun çıkartıyor dedi memur arkadaşlar bilginiz olsun..

Arkadaşımın başına geldi, muayeneye almadılar, sigortasını dahi yaptıramadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yücel Aydoğan

Arkadaşlar bugün emniyete gittim laf yerini bulacaksa anamdan emdigim süt burnumdan geldi.Yok şu komsere git yok şurya git en 40 kapı gezdim her derdimi anlattıgım baş ka birine yönlendirdi beni en son 2 yıldız bir komsere rastladım dedim böyle böyle .Baktı bak kardeşim bu araç başka ilden geldigi için degişiklik yaparken ek-1 belgesini dolduran yanlış doldurduysa emniyette bunu yanlış işler tabi senden önceki muayeneye girmedigi için bu sorun ortaya çıkmamış onlarda önemsememiş.Yani ihale bende kalmış şimdi dosya çıkacak yok aracın geldi ildeki dosya incelenecek yok şöyle yok böyle derken seni ugraştırılar zaten tüv den gerekli düzelme kagıdını almışsın şurdan ruhsat yenilemeye git hatayı düzelttir bu sana 150 tl mal olur fakat ugraşmazsın tamam hata bizim se dahi bir şekilde senden bu parayı alırlar dedi .Ben komserin dedigini yaptım ek-1 belgesi doldurtarak yeni ruhsat için başvurudm oradaki memurada durmu anlattım tuv un verdigi kagıdıda verdim bakalım düzeltmeyi yapacaklar anlayacagınız 150 tl yi bayıldık

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Niye böyle yapıyorsunuz ki?

Yukarıda arkadaşlar ilgili linkleri verdi.

Para falan vermeyecektiniz. O memur o işi yapmak zorunda.

Resmen iş yapmaktan kaçınmışlar.

O ne saçma iş ya. :angry:

Biz mi çok safız bunlar mı uyanık bilmiyorum. İş güç var denince eşşek gibi koşturuyoruz...

Böyükşeer.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Böyükşeer.

alakası yok.

ilçede aynı sıkıntıyı yaşadım ama ısrar edince yetki sahibi işi yokuşa sürüyor. lanet edip parayı verip kurtuluyoruz :) iş o para o memurada yaramıyor ama heralde o yaprağın parası cebinden çıkıyor ki ikna edemiyoruz.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

alakası yok.

ilçede aynı sıkıntıyı yaşadım ama ısrar edince yetki sahibi işi yokuşa sürüyor. lanet edip parayı verip kurtuluyoruz :) iş o para o memurada yaramıyor ama heralde o yaprağın parası cebinden çıkıyor ki ikna edemiyoruz.

Kabaca söylüyorum; böyükşeerde bir şey yapamayabilirsin ama güçükşeerde veya senin deyiminle ilçede yapacak bir şeyler her zaman vardır. En azından böyükşeer kadar kolay olmaz. Ama yine de belki de ben yanılıyorumdur.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bu tip işlerde masa başındaki memurla yada onun üstü ile samimiyetiniz var ise şehrin boyutu önemli değil. neyse yanlış anlaşılmayayım şimdi.

o yüzden ruhsattı muayene kağıdı idi vs alırlen kontrol edip anında uyarın. iş tüvde uyardığım halde o 0 ben nerden bileyim diye cevap aldım. bi önceki araçta sırf ı yüzden ruhsat değiştiğimi belitrmeme rağmen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...