İçeriğe Yönlendir

Sigarasız 3 Gün

Harun Aydın

Recommended Posts

Harun Aydın
(düzenlendi)

Herkese iyi günler, öncelikle aylardır sigarayı bırakmaya çalışmama rağmen bir türlü bırakamadım ve 3 gündür içmiyorum, gerçekten nefesim açıldı ve burnum koku almıyordu artık koku alıyorum(: 3 günde etkisi bunlar oldu inşallah devam ettireceğim her ne kadar canım çok çeksede içmiyorum bu şekilde içip bırakan arkadaşlar var mı tavsiyede bulunabilirler mi bunu devam ettirmem için ne yapmam gerekiyor..

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ümit Akkaya

Tamamen kurtulup, "ben ne yapmışım şimdiye dek" dediğiniz günleri görürsünüz inşallah... :good1:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

Tebrik ediyorum.birden bırakan ve birdaha asla sigara içmeyen çok kişi tanıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
(düzenlendi)

3.-7.-10.-15.-30.-45.-60.-75.-90. günler çok önemli.:D Hep öyle derler. :biggrin:

Ha gayret pes etmeyin sakın. :bravo:

tarihinde Osman Yücel Çetin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Allah yardımcın olsun...

Hiç sigara içmedim. Çevremde içen herkese her fırsatta bırakmaları yönünde tavsiyelerde bulundum...

Sigaranın bağımlılık yaptığı bir gerçek. Ve ayrılmak cidden zor...

Basit bir yolu da var aslında. Herşey tamamen beynimizde bitiyor.

Öncelikle karar vermek çok önemli. "Ben artık sigara içmeyeceğim, bitirdim. Tekrar başlamak için de bahaneler aramayacağım." demek gerekiyor.

Eğer böyle bir karar vermediysen, kesinlikle bir bahane bulup tekrar başlarsın...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Uğraş Özyurt

Sabahın köründe kalkmışsın işte :) açıkcası sigara çok tehlikeli bir arkadaş her an geri dönebilirsiniz. Canınız sürekli sigara içmek isteyecek kendi kendinize telkinlerde bulunurken yakalayacaksınız kendinizi, bir sigara iç, amaaan bir sigaradan bişey olmaz....Sigarayı bırakacaksın die kendine mi zarar vereceksin kardeşim arada bitane içilir yaa... oooo sinirlinin teki oldum herkezi kırıyorum sigara içerken daha iyiydi... biri sorduğunda aa sigarayı mı bıraktın dediğinde yokya azalttım arada içiyorum.. iyi ama yak ozaman ; he ver bi tane tellendireyim . Bu komik ve zorlu süreç sizi bekliyor :D yapmanız gereken şey asla ve asla o bir tane sigarayı içmemek .Çünkü güldüğüme bakmayın bence insanın hayatında yapması en gerekli ve bir okadarda zor olayın içindesiniz.Sigaranın olayı çok basittir aslında ; kimyasal bir olaydır . Hormonlar ve beyin arasındaki bir olayda kendi beynimizi kandırarak sonucunda sigara içmeden mutlu olamadığımız bir sürece gireriz(uzun uzun anlatmadım karışmasın diye).Şöyle basit halde bir anlatım okumuştum internette en basit haliyle ordan alıntı yapayım :Deniz kenarında çok güzel bir hava ve çok güzel bir ortama sigara içmeyen bir kişi keyif alarak oturur çayını içer ve mutlu olur.Sigara içmeyen bir kişiyse çayının yanına hemen bir tane sigara patlatır. Manzaraya bakar ve öyle mutlu olur.Peki neden? sigarayı içmesse ne olur. Güzel manzara, güzel hava güzel çay... sinirden geberir sigara arar tanımadığı insanlardan sigara ister hiçbiri olmassa kmlerce yüyrür ve sigara alır. Çünkü artık sigara içmeden mutluluk hormonu salgılayamamaktadır vicudu, Artık ne güzel bir yemek onu tam olarak tatmin eder, ne güzel bir manzara . İşte sigaraya bağımlı dediğimiz budur ; vicudun doğal mekanızması bozulmuştur.Belli aralıklarla sigara içmek zorundadır zaten çünkü vicutta nikotin eksildikçe beyin huzursuz olmaktadır.Böyle okuyunca nekadar berbat bir şey değilmi, İşin ilginci eroin gibi maddeler yasaktır ama sigara serbesttir :unsure2: . Bir çok hastalığın ana sebebi, bir çoğunun sebeplerinden olduğunu da düşündüğümüzde Sigarayı bırakmanın nekadar gerekli olduğunu anlarız.Sigarı bırakıp aylar geçtiğindeyse nekadar gereksiz birşey yapmışım der herkes yıllarca ağzıma,vicuduma kendime eziyet etmişim.Bırakmak çok zor size kolay gelsin.İnternetten sigaranın zararlarını sürekli okuyun, bırakma yöntemlerini takip edin.Ağzınızı ciklet ve benzeri şeylerle meşgul edin, ilbaşta biraz kilo alabiliesiniz dert etmeyin.Kesinlikle spor yapın terleyin.Yazdıklarım kendi fikirlerimdir içlerinde yanlış olanlar olabilir, ama sigara kadar zarar vermez :D .Çok zor bir işe girmişsiniz. Bir sigara içtiğinizde herşey biter unutmayın :yes:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Tebrikler.. Bende bırakalı yaklasık 7 ay oldu. İnşallah devamını getirirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Altay Aydın Sever

tebrik ederim ben bırakalı 8 sene oldu kararından vazgeçme emin olki en güzel günler seni bekliyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

10 ay oldu bende sigarayı bıraktım. Yaşamın her alanında farkını hissedebiliyorsunuz.... Bir karar vermişsiniz sakın bu kararınızdan dönmeyin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ben başaramıyorum bir türlü çünkü beynimde bitiremiyorum olayı, siz bence 3 gün içmeyerek önemli bir yol kat etmişsiniz, tebrik ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Ayrıca alkol tüketiyorsanız bir süre alkol almamaya özen gösterin tecrübe ile sabit sigarayı bıraktığım zamanlarda sigaraya tekrar başlasaydım bunun sebebi alkol olurdu. En çok o zaman aradım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

2006 Ocak'ta bıraktım.Küçük yaşta başlayıp yaklaşık 12-13 sene sigara içtim. Gözünüzün önüne getirebileceğiniz en kötü sigara içicisiydim belki de. Aç karnına, gece yarısı uykudan uyanıp, sabah 9:00'da mesai başlayana kadar 6-7 adet sigara içen ve hiç bırakmayı düşünmeyen bir kişiydim. Önce babam bıraktı benden 10-15 gün önce. Babamın bıraktığı günün ertesinde bir arkadaşım kendi müşterisinden duyduğu ve başarılı olduğu gün belirleyerek bırakma yöntemini bize önerdi. 4 kişi (şimdi diğer 3 kişi içiyor ama) kendimize; 23 Ocak tarihini belirledik. Hiç aklımda yoktu. Önümde sadece birkaç gün vardı. O güne kadar da bir kere bir günlük:) bir bırakma denemem olmuştu. Bırakacağım güne kadar hiç bırakmayacakmış gibi içtim. Aklıma getirmemeye çalıştım bırakacağımı. Son gün 1 paket uzun uzun Marlboro alıp, akşam 19:00'dan gece 24:00'e kadar paketin yarıdan fazlasını içip nikotin depolaması yaptım. Ertesi gün sabah pazartesi günü yepyeni bir hayata başladım. Bu arada kararlılığımı kendime ispatlamak ve başlamamak adına:

• Yıllık sigara maliyetimi hesaplayıp, gidip kendime çok beğendiğim orgu peşin olarak aldım.
  • Odamda sigara paketim, kültablam ve çakmağım 3 ay hep durdu. Başlamak için değil, irademi güçlendirmek için.
  • Sigara ile yaptığım, geçirdiğim her durumu 6 ay içersinde sigarasız olarak yaparak bu süreçleri test ettim. YAni bir kafede oturmak, durakta beklemek, iş seyahati nedeni ile otel odasında kalmak ve en zoru yaz tatili için otelde bir hafta geçirmek.

Arada yaşadıklarımı yazmayacağım, tabi ki meşakatli ama bırakmaya gerçekten karar veren için her -geride bırakılan sigarasız gün zaferin birer kanıtı olarak gördüm. Çevremdekiler benim bıraabileceğimi hayal bile etmezken, her içmediğim gün onları şaşırtmak benim savaşımın kazanımıydı.

O günden bu güne bir tane bile içmedim. İçersem kaybederim bu kadar zamanı. Bir daha bırakmak istersem de en uzun bırakma gününü geride bırakana kadar bıraktım diyememenin ağırlığı da var üstümde. Dile kolay, 6 yıl bitmiş. Sigarayı bıraktığımda sigaradan nefret edeceğimi düşünmüştüm ama hiç öyle olmadı diyebilirim. Hatta bazen canımın istediği oluyor fakat artık bağımlı olmadığım için bu istek, günlük işler ve zihni yoran başka şeyler nedeni ile belki 1sn. sürüyor. Bağımlılık böyle bir şey. İçen kişi canı istediğinde başka hiç bir kuvvet, düşünce bu isteği örseleyemiyor ve öteleme fırsatı vermediği için sigara yakılıp içiliyor. Bırakan da aslında bir kere bu bağımlılık maddesine alıştığı için unutmuyor ama sonsuza kadar bu isteğini öteyeleyecek iradeye kavuşuyor.

Sonuçta Yüce Allah bize çok güçlü bir irade bahşetmiş. Ölüme alışabilen bir yapıya sahibiz. Sevdiklerimizi kaybetmeye alışabiliyoruz da sigarasızlığa mı alışamayacağız? Sağlığımızı kaybettiğimizi anladığımız gün zorla bıraktıracaklar ve biz de o gün zorla bırakacaksak niye zamanı gelmeden bırakamayalım? Sİgara içmediğim dönemde Anneannemi de kaybettim. Bir fırsat arasaydım bahanem büyüktü.

Benzer cümleleri ve bırakma evrelerimi benzer başlıkta hep yazdım. Daha önceden okuyanlar varsa kusura bakmasınlar, tekrar oluyor biraz ama ne zaman sigaradan kurtulmak isteyen biri olsa belki yardımım olur düşüncesi ile deneyimlerimi paylaşmak için mümkün olduğunca uzun yazmaya çalışıyorum.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Tebrikler.Ben hiç başlamadım.Herşey insanın elinde.İnsan isterse herşeyi başarabilir...İnşallah bi daha başlamazsınız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Aydın

herkese teşekkür ediyorum desteklerinizden dolayı

Ayrıca alkol tüketiyorsanız bir süre alkol almamaya özen gösterin tecrübe ile sabit sigarayı bıraktığım zamanlarda sigaraya tekrar başlasaydım bunun sebebi alkol olurdu. En çok o zaman aradım..

alkol kullanmıyorum (:

Yorum bağlantısı
Altay Aydın Sever

bence arkadaşımız sigara içmedi ve içmiyecek o kararını verdi ve dönmiyecek harun sonuna kadar destekçinim ben sıgarayı bıraktıktan sonra çay a şeker yemeklere tuz atmaz oldum nedeni ise tat ve koku almaya başladım sen bu işi başaracak cesarete ve iradeye sahipsin

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Ben başaramıyorum bir türlü çünkü beynimde bitiremiyorum olayı, siz bence 3 gün içmeyerek önemli bir yol kat etmişsiniz, tebrik ederim.

Ahanda ben ne olacak Ali hocam bizim halimiz ya Valla her gece bırakıyorum sabah başlıyorum ya :s

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

bence arkadaşımız sigara içmedi ve içmiyecek o kararını verdi ve dönmiyecek harun sonuna kadar destekçinim ben sıgarayı bıraktıktan sonra çay a şeker yemeklere tuz atmaz oldum nedeni ise tat ve koku almaya başladım sen bu işi başaracak cesarete ve iradeye sahipsin

Abi çaktırmadan ara gazı verelim dedik sen gazın kralını vermişsin. :D

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ahanda ben ne olacak Ali hocam bizim halimiz ya Valla her gece bırakıyorum sabah başlıyorum ya :s

Aslında ben geçen sene Ocak ayında sigarayı bırakmaya yardımcı ürünlerden kullandım. Baya bi işe yaradı. günde 2 taneye kadar düşürdüm ama şimdilerde yeniden arttı. Hanım ve çocuk memlekette olunca rahat davrandım.İnşallah haftaya onları alıp gelince tekrar azaltırım.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Aslında ben geçen sene Ocak ayında sigarayı bırakmaya yardımcı ürünlerden kullandım. Baya bi işe yaradı. günde 2 taneye kadar düşürdüm ama şimdilerde yeniden arttı. Hanım ve çocuk memlekette olunca rahat davrandım.İnşallah haftaya onları alıp gelince tekrar azaltırım.

Ali hocam bir çok doktordan duyduğum ortak cümle kullanmayın tekrar başlarsınız ayrıca çok zararlı onun yerine bilinç altı çözümleme merkezlerine gidin.Gerçi Muş ta bulmak zor bizim burada var her gün önünden servise biniyorum aslında kafama yatıyor bir görüşmek lazım.Hatta Mehmet (Tüzün) Bey in alakası var sanırım o merkezle toplanırsak ondan bilgi alayım olmazsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Ali hocam size yakıştıramadım sigara olayını :(

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ali hocam bir çok doktordan duyduğum ortak cümle kullanmayın tekrar başlarsınız ayrıca çok zararlı onun yerine bilinç altı çözümleme merkezlerine gidin.Gerçi Muş ta bulmak zor bizim burada var her gün önünden servise biniyorum aslında kafama yatıyor bir görüşmek lazım.Hatta Mehmet (Tüzün) Bey in alakası var sanırım o merkezle toplanırsak ondan bilgi alayım olmazsa.

İnşallah Tahir'im ihmal etme bence.

Ali hocam size yakıştıramadım sigara olayını :(

Vallhi abi hakikaten yakışmıyor ama inşallah nasip olur bırakmak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Vallhi abi hakikaten yakışmıyor ama inşallah nasip olur bırakmak.

Bırak hocam,en azından sevdiklerin için yap bunu. :good1:

birde ben bırakabilsem,maaşıma 150 tl zam yapılmış gibi olacak

Sizdemi fikri hocam :(

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...