İçeriğe Yönlendir

Crossover De Hyundai Kia Kapışması

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik

Hafta sonu yakın bir arkadaşım için Hyundai İX35 ve Kia Sportage araçları yakından inceledik.

Maddi olarak 4*4 2,0 Diesel seçeneğini elediğimizden 1,6 benzinli versiyonlara baktık.

Her iki aracında test sürüşünü yapmak gibi bir şansımız oldu.

Evet araçlar benzinli ve atmosferik motora sahipler.

135 Beygir güç üreten motorlar sakin kullanıcılar için ideal.

İx35 dış görünüm ve içe aldığı ses yüzünden bizim gözümüzde bir adım geride kalmış olsada

İki ayrı versiyon sunarak tüketicinin bu tip araçlara daha kolay ulaşmasını sağlamaya amaçlamış.

İX35 full versiyonu 58000 tl alt versiyonu ise 52000 tl gibi bir fiyata sahip.

Yüksek ve geniş iç hacminin yanısıra her iki versiyonda donanım olarak full ve full+full olarak nitelendirdik.

Alt versiyon her zamanki gibi focus titaniumdan aşağı kalmıyor.

Style plus ise açılır panaromik cam tavan, geri görüş kamerası, anahtarsız giriş sistemi ile daha fazla konfor sunuyor.

Kia Sportage ise tek versiyon sunmakla birlikte iç sesi İX35 den daha başaraılı buldum.

Sportage'nin yeni versiyonunda mevcut full özelliklere artı olarak otomatik park sistemi ve start stop(Işıklarda stop edip debriyaja basınca çalışan sistem) ilave edilmiş. Fiyat ise eski versiyon 58000 tl iken yeni versiyon 61700 tl gibi bir fiyata sahip.

Her iki araçta sanki aynı fabrikada üretilmişçesine benzerlikler taşımakla birlikte Kia Sportage iç gürültüsü, dış dizaynı ile bizim daha çok beyenimizi kazandı.

Geniş yüksek ve çok aşırı paralar harcamadan crossover bir araç almak isteyen için her iki araçta uygun.

Her iki araçtada yokuş kalkış ve yokuş iniş desteği ve ESP standart.

Aramızda mutlaka beğenenler ve beğenmeyenler olacaktır.

Ben sadece yaptığım incelemeyi siz sevgili dostlarımla paylaşmak istedim.

Hatta bir adım ötede Kia sportage yi almayı dahi düşünebilirim.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hyundai ve Kia zaten aynıdır. Eski seri Sorento'da Getz'in cam düğmelerini bile bulabilirsin.

Şimdi bütçeyi düşük tutup benzinli alıyor lakin uzun süre kullanımında bütçesini hayli hayli aşacaktır. Bu sebeple 0 yerine dizel 2. el yan cebe konulmalı derim.

Benden de saygılar efenim :)

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Kia ile Hyundai aynı ona katılıyorum fakat bazı yönlerden biribirinden bayağı farklılar.

Dizel yada benzin olayı tamamen tercih meselesi.

Ama Kia ya da Hyundai Nin dizeline ikinci elde olsa 70-80000 hatta sıfırına 100000 ve üzeri vermem şahsen.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kia ile Hyundai aynı ona katılıyorum fakat bazı yönlerden biribirinden bayağı farklılar.

Dizel yada benzin olayı tamamen tercih meselesi.

Ama Kia ya da Hyundai Nin dizeline ikinci elde olsa 70-80000 hatta sıfırına 100000 ve üzeri vermem şahsen.

Zinhaaar. Kia Hyundai'ye göre biraz daha kalitelidir. Ama dediğim gibi, uzun süre binilmesi düşünülüyorsa bence kesinlikle dizel düşünülmeli derim.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Sani bir de insanların senede kaç km yaptığı da önemli bu konuda.

Senede 3000-4000 km yapıp dizel alan insanlarımız da var.

Ha bu tamamen zevk meselesidir.

Ancak zaten km yapmayıp dizele binecem diye hem daha fazla para hem de daha pahalı bakım masrafı gereksiz bence.

Küçük şehirlerde oturupte senede bir yada iki defa uzun yol yapan insanlar için bence alınabilir fiyattalar.

Bugün neredeyse benzinli tüm otomobiller de aşağı yukarı bu fiyatlardalar. (donanım olarak kıyaslanınca)

Benzinli alıcısı ile dizel alıcısı zaten farklı.

Benim ki sadece benzinli araç düşünen arkadaşlar için görülüp test edilmesi gereken araçlar olduğunu hatırlatmaktır.

Saygılar efem. :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Tüp olayı biraz sıkıntı Hakan.

Motor Tsi ya da Fsi gibi özel tüp istiyor.

O da yaklaşık 3000 tl.

Bizim test yaklaşık 30 km lik güzergah ta yapıldı. Her iki araçta ortalama 8,5 gibi bir değerde benzin tüketti.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Ben alırsam mecbur çakarım. Senede temiz 20bin km'm var. Ama benzin tüketimleri iyiymiş.

Öğrendiğim Gebze de bir yer yaptığı tüple ilgili aracın garanti süresi boyunca garanti veriyor motrun tamamına ki her iki markada 5 yıl garantili

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Açıkçası tüp olayını detaylı araştırmadım.

Almayı düşünen arkadaş senede taş çatlasa 10000 km yapar.

O yüzden tüp düşünmüyor.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

2 si arasında tercih yapacak olsam kia alırdım bende.Denemedik ama daha albenisi olan bir araç bana göre görseelik olarak.Murat'da diğer özellikleri açısından da kia yı beğendiğine göre demekki kia daha mantıklı olacak.Fiyatları da bence iyiymiş açıkçası.Az km yapanlar için bence benzinli ideal ama performan olarak çok detay vermemişsin.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
(düzenlendi)

Tabi canım bencede.

Ben mesela en fazla epa ile yol yaptım o da 20000km

Keyfe keder çok kullandım.

Ben bile daha geniş olması sebebi ile düşünmüyor değilim.

Eşimde çok beğendi hatta kendi de kullandı.

Kullanımı falan çok rahat.

Ha biraz performansı düşük ama zaten hız tutkunu değiliz.

2 si arasında tercih yapacak olsam kia alırdım bende.Denemedik ama daha albenisi olan bir araç bana göre görseelik olarak.Murat'da diğer özellikleri açısından da kia yı beğendiğine göre demekki kia daha mantıklı olacak.Fiyatları da bence iyiymiş açıkçası.Az km yapanlar için bence benzinli ideal ama performan olarak çok detay vermemişsin.

Akan cığım; Performanstan ne beklediğine bağlı.

Turbo beslemeli araç kullanan birisi için performans düşük kalabilir.

Ancak atmosferik motor kullanan biri için gayet performanslı.

Zaten manuel vites olduğu için hem yakıtı hem performansı ayarlayabilirsin.

1400kg civarında bir araç için 135 beygir yeterli.

Zaten 0-100 km si 11,5 sn idi yanlış hatırlamıyorsam.

tarihinde Murat Ersel Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tabi canım bencede.

Ben mesela en fazla epa ile yol yaptım o da 20000km

Keyfe keder çok kullandım.

Ben bile daha geniş olması sebebi ile düşünmüyor değilim.

Eşimde çok beğendi hatta kendi de kullandı.

Kullanımı falan çok rahat.

Ha biraz performansı düşük ama zaten hız tutkunu değiliz.

Akan cığım; Performanstan ne beklediğine bağlı.

Turbo beslemeli araç kullanan birisi için performans düşük kalabilir.

Ancak atmosferik motor kullanan biri için gayet performanslı.

Zaten manuel vites olduğu için hem yakıtı hem performansı ayarlayabilirsin.

1400kg civarında bir araç için 135 beygir yeterli.

Zaten 0-100 km si 11,5 sn idi yanlış hatırlamıyorsam.

Bu araba alınır :D

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bu araba alınır :D

Alınır tabi beğenemedin mi? :D

Yorum bağlantısı
Akan Belen

Zaten çok aşırıda performans beklemek doğru olmaz sanırım.Turbo benzinlinin tadı başka oluyor o ayrı ama.60 focusa verceğime bunu alırım.Yüksekten bakarım :biggrin:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Alınır tabi beğenemedin mi? :D

Yok, sen istemesen dahi alınır :) Beğenmesende alınır. Beğenmesi gereken beğenmiş işte, daha laf düşmez sana :p

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

60bin Tl verecem, 1.6 atmosferik, 2 çeker, yerden yüksek arabaya binecem, düp takılması da sıkıntıılı, yanımda fiesta S 1.6 tdci dumanalr ata ata geçecek gidecek, bana uymadı.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Adam ömründe 110-120 geçmiyorsa 3.0 motora sahib araca binse ne olur binmese ne olur abi.Yok mu böyle insanlar var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Uzun

Bu Sportage a 1.6 dizel motor koysalar bence yok satarlar.Tasarımı benim de çok hoşuma gidiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Bu Sportage a 1.6 dizel motor koysalar bence yok satarlar.Tasarımı benim de çok hoşuma gidiyor.

Şöyle bir açıklama yaptılar.

Türkiye'den 1,6 diesel için istek yapılmış.

Ancak Kia en az 10000 adet hemen ödemeli araç alımı yaparsanız araç üretimine başlarız demişler.

Fakat Kia nın tüm modellerdeki yıllık satışı 10-12000 civarında olunca yaptırılamamış.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Şöyle bir açıklama yaptılar.

Türkiye'den 1,6 diesel için istek yapılmış.

Ancak Kia en az 10000 adet hemen ödemeli araç alımı yaparsanız araç üretimine başlarız demişler.

Fakat Kia nın tüm modellerdeki yıllık satışı 10-12000 civarında olunca yaptırılamamış.

Düşükmüş ya? Ben daha iyi satıyor diye biliyordum.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

60bin Tl verecem, 1.6 atmosferik, 2 çeker, yerden yüksek arabaya binecem, düp takılması da sıkıntıılı, yanımda fiesta S 1.6 tdci dumanalr ata ata geçecek gidecek, bana uymadı.

Sen değil miydin daha cumartesi günü benzinli atmosferik al daha ne diyen? :p:D

Düşükmüş ya? Ben daha iyi satıyor diye biliyordum.

Vallaha bilgi tamamen kulaktan duyma.

Ben de pek geçmem (otobanda 120-130la giderim o ayrı). Ama o araya hızlı ulaşsa fena mı olur? Ya da yokuşta giderken yumurtlama moduna girmese :D

O hıza çabuk ulaşıyorda yokuşiçin denemek lazım bieşey diyemem.

Sportage'ı Kartal dan otoban girişine kadar denedik rampada 6 ncı vitesten düşmedi.

Ama mahalle arasında ne yapar bilemem.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

mondeo için demiştim onu, mpv den bozma suvumsu için deeldi. 60bin TL için hiç deeldi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

mondeo için demiştim onu, mpv den bozma suvumsu için deeldi. 60bin TL için hiç deeldi

:D:p

Kızma Çağlar Baba bende atmosferik motor iyidir sorun çıkarmaz diyince böyle anlamışım. :fiuw::p:D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...