İçeriğe Yönlendir

Direksiyonu Çevirince Gelen,Gıcırtı Şeklindeki Ses

Sedat Oral

Recommended Posts

Sedat Oral
(düzenlendi)

Bir süredir çukurlarda aracın ön tarafından tıkırtı şeklinde geliyordu. Ayrıca direksiyonu çevirip özellikle sağa geri gelirken gıcırtı sesi var..

Ön düzenci salıncak burcu dedi 2 sini değiştirdim usta fren diskide aşınmış dedi onlarida değiştik..

Çukurlardaki sesten kurtuldum gibi ama direksiyonu çevirince gelen ses duruyor bu neden olabilir? Özellikle park ederken falan sağ yapınca geliyor.

tarihinde Onur Berktaş tarafından düzenlendi
KONU BAŞLIĞI,KONU İÇERİĞİNİ ANLATIR ŞEKİLDE OLMALI...
Yorum bağlantısı
Aşkın Barçın

amortisör?

Çağlar Abi,

Benim de bazen geri viteste park ederken (ama direksiyon tam sol veya sağ değilken) inleme gibi bir vuv lama yapıyor.Ama bu her zaman değil arada bir oluyor. Nedir çözemedim. Servis ilk bakımında da bir şey çıkmadı.

oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vuvv sesi direksiyon pompasından gelebilir, normaldir. amortisör ses yapıyor ise, liftte yağ kaçapı ile anlaşılmaz, sesi duyan kulağın tecrübesi ile belirlenir

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

Çağlar Abi,

Benim de bazen geri viteste park ederken (ama direksiyon tam sol veya sağ değilken) inleme gibi bir vuv lama yapıyor.Ama bu her zaman değil arada bir oluyor. Nedir çözemedim. Servis ilk bakımında da bir şey çıkmadı.

oluyor.

sanırım sorunlar farklı elektrikli direksiyon motorundan gelen vınlama sesi değil kapı gıcırtısı gibi bendeki

Yorum bağlantısı
Hakan Arslaner

Benim aracımda da, araç beklemiş ise, mesela; sabah bırakıyorum akşam iş çıkışı araca binip hareket edince ön tekerlerden uğultu geliyor ve 10 saniye falan sürüyor. Sonra o ses kesiliyor. Sadece uzun süre bekleyip ilk hareket halinde geliyor.

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz

Hangi parçadan gelebilir.

Bende de aynı ses geçen sabah çıktı. Takoz dışında bir parçadan gelebilirmi?

Birde gıcırtı sesi için diğer lastik takozlara da WD40 uygulana bilirmi. Bazı konularda uygulayan arkadaşlar var.

Yorum bağlantısı
Sedat Oral

salıncakların değişiminden sonra rot ayarı bozulmuştu onuda yaptırdık orda ki usta da sesin bilyalardan yada direksiyon kutusundan olabileceğini söyledi.. şimdilik bayağı masraf ettik bir süre böyle kullanacağım yazın başında elden geçirriz tekrar

Yorum bağlantısı
Coşkun Filiz

Bendeki ses geçti ilginçtir. O gıcırtı ses şimdi hiç yok. -35 derece yapmadı +5 derecede yaptı şimdi +10 lardayız ses gitti.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geri geri giderken direksiyon çevirince belirginleşen sesi amortisör üst bilyası yapar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Oral

Geri geri giderken direksiyon çevirince belirginleşen sesi amortisör üst bilyası yapar..

ses haricinde kullanıma etkisi var mıdır? sağa sola çekme titreme vs.??

Yorum bağlantısı
Hasan Kerik

Z rottan yada akslardan kaynaklı olabilir . Ben dede var oyle bir ses . Tam tur çevirince ve çukurlarda ses yapıyordu. Fatih usta z rotları değiştirdi , çukurlardaki seslerden kurtuldum. Şimdide aksları yaptıracak , tamtur çevirirken gelen gıcırtıdanda kurtulacağım ama bir türlü fırsat bulupta götüremiyorum aracı. Çağlar bey Fatih ustaya söyleyin kusuruma bakmasın ilk firsatta gelicem :)

Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Volkan Tekince

Merhabalar,

Olduğum yerde direksiyonu sağa sola çevirdiğimde direksiyondan lastik sürtmesi , gıcırtısı gibi ses geliyor. Sebebi ne olabilir sizce?

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Rot başlarından olabilir. Bendeki vw gerçi ama, benim araçta direksiyonu çevirince kapı gıcırtısı gibi ses geliyordu, rot başlarını değiştirince düzeldi. Z rotlar tıkırtı ya da lıkırtı şeklinde ses yapıyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan Tekince

Sorun z rotlarmış. Acayip takırtılar vardı değişince düzeldi. Yaklaşık 20-30 km o takırtılarla kullandım aracı. Sizce başka parçalara zararı olmuş mudur?

Yorum bağlantısı
Mehmet Demirci

Hocam direksiyonu olduğu yerde rolantideiken hızlı şekilde sağa sola çevirin. Ses yapıyorsa direksiyon kutusunuda kontrol ettirin derim. Saygılar.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Cihan Yaşar

mazot  geri donusum hortumunu degıstırdım. sımdıde dıreksıyon sımıtinden surtunme gıcırtısı gelıyor nedendır ?

Yorum bağlantısı
Cihan Yaşar

mazot  geri donusum hortumunu degıstırdım. sımdıde dıreksıyon sımıtinden surtunme gıcırtısı gelıyor nedendır

yorumlarınızı beklıyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sedat bey sorununuz amortisör üst bilyalarından kaynaklanır. 0 km aldığım focus 2,5 aracımda başıma geldi. Yağlanırmı bilemem ancak bende değişim yapınca ses kesilmişti. ( Direksiyonu çevirince kağnı arabası gibi gaaaarç guuurç şeklinde ses veriyor idi )

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...