İçeriğe Yönlendir

Fren Hidroliklerinizi Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz ?

Ayhan Şentürk

Fren Hidrolik değişimi  

140 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guest Hasan Ekici

Çağlar abi 40 lira fren için aldılar, direksiyon yağı bende vardı, 20 lirada direksiyon için aldılar.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

geçen hafta fren hidroliğimin tamamını değiştirdim. usta için oldukça zahmetli bir iş, bir kişi sürekli araç çalışırken fren pompalayıp dip fren yapıyor, bir kişide tek tek her hortumun başından defalarca hava alıyor ve sürekli hidrolik ekliyorlar. Aradaki farka gelince öncesinde frenlerim çok sertti ve dozlayamıyordum, sanki fren pedalı şişmiş gibiydi, değiştirdikten sonra pedal yumuşadı ve tepkileri daha iyi oldu, bariz bir fark var, ama bugün arkadaşımın 2007 civicini sanayiden aldım, benimkinde frene bastığım gibi onunkinde basınca neredeyse camdan fırlayacaktım, benimkinin freninin böyle olmasını isterdim ama hidrolik değişimi ile bunu yakalamak zor.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Bende bir megan kullanırken camdan çıkıyordum fren hemen tepki veriyor oda iyi değil ama fordun frenleride iyi değil..

woswosum çok iyiydi fren konusunda ..her güzellik bir araçta olmuyor işte :i-ih: Fren hidroliğini değişince bende farkı hissetmiştim

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Dozlama ayarı bence focusta oldukça iyi. Meganda frene dokunur dokunmaz nerdeyse tam fren yapmış gibi oluyorsunuz ve fren dozajını ayarlayamıyorsunuz...

Yorum bağlantısı
Melih Bozkurt

kesinlikle değiştirin affetmeyin, bu kadar ucuza, modifiyenin babası bile sayılacak bir işlem olamaz derim....

Kesinlikle :) Çağlar abi sayesinde değişti fren hidroliğim. Önceden biraz frene bastığımda sert fren yapan frenlerim, artık bastığım kadar fren yapıyor :)

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

usta için oldukça zahmetli bir iş, bir kişi sürekli araç çalışırken fren pompalayıp dip fren yapıyor, bir kişide tek tek her hortumun başından defalarca hava alıyor ve sürekli hidrolik ekliyorlar.

+1 Yeni eklenen hidrolik daha açık renk oluyor. Gözlemlendiğinde diğer tekere geçiliyor.

3-5 yılda bir 1999 Focus aracımdan beri yaptırıyorum. Çok ufak bir farklılık kısa süre için hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bosch servise gittim, wurth elektronik hidrolik sıvı test kalemiyle kontrol yapıldı, araba 2006 model, kalemde 6 adet ışık var, 2 yeşil 2 sarı 2 kırmızı, kırmızılardan 1 i yanarsa 1 sene içinde değişmek, 2 si yanarsa hemen değişmek lazımmış, bende 2 sarı yanıyordu, 2-3 sene daha dayanacağını öğrendim, kendim vakum tüpüyle hidrolik kabındaki yağı çekip yenisini koydum, tabii bu şekilde tüm sistem temizlenmedi ama kabdakini garantiye almış oldum.

Sonuç olarak değişimden önce gidip sıvıları test ettirin, gerekmiyorsa boşa uğraşmayın, ayrıca hidrolik yağım tertemizdi, kapağını açmadığınız sürece havadan nem almasıda çook az olucaktır, benimki 6. senesinde ilk kez açıldı daha :)

Bu arada seviyede 4mm. kadar düşme olmuş, yani balatalarımdaki aşınma yüzünden seviye düşmüş, balata aşınma durumunu hidrolik kabına bakarakta anlayabilirisiniz yani, benim balatalar hala %80 iyi durumda, zaten balatalar sertleşmediği yada diskte bir sorun olmadığı sürece 8-10 yıl falan fren balatalarım dayanıyor, debriyajda 200.000 km. yi bulur sanırım :)

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Ali bey sizin fiesta motor çalışmaz iken frenleri tutuyormu ? Örneğin yokuşta vitesi boşa aldığınızda el frenini indirip frene bastığınızda zınk diye durabiliyormusunuz ? Ben bugün bir arbaya sokakta yol vermek için acele ettim ve arabayı çalıştırma anında el frenini indirdim frene bastım banamısın demedi el frenini çekmek zorunda kaldım. Benim taunus 3 defa tutma yapıyor 4. de zor tutuyor ama 3 defa üst üste bassam zınk diye duruyor fiesta 1. de durmadı.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Adnan Çakır

Bugün bakım sırasında fren hidroliğinide değiştirttim.(2006 model)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ali bey sizin fiesta motor çalışmaz iken frenleri tutuyormu ? Örneğin yokuşta vitesi boşa aldığınızda el frenini indirip frene bastığınızda zınk diye durabiliyormusunuz ? Ben bugün bir arbaya sokakta yol vermek için acele ettim ve arabayı çalıştırma anında el frenini indirdim frene bastım banamısın demedi el frenini çekmek zorunda kaldım. Benim taunus 3 defa tutma yapıyor 4. de zor tutuyor ama 3 defa üst üste bassam zınk diye duruyor fiesta 1. de durmadı.

Anca gördüm vallahi :) benimki fren pedalının ordan çok az vakum kaçırdığından 1 kez tutuyor, sonrasında tutmaz oluyor, normalde 2-3 basmaya dayanması lazım, motor rolantideyken fren pedalının orayı dinleyin, tıslama varsa ve pedala çok az basınca kesiliyorsa sizdede aynı sorun vardır, aslında zararı yok, bizde vakum emme manifoltundan alınmayıp, bu iş için vakum pompası olduğundan sorun olmaz, ancak sorun çok ilerlerse olabilir, o da çok az ihtimal zaten.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Frende fark var mı peki?

Bugün bakım sırasında fren hidroliğinide değiştirttim.(2006 model)

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

Anca gördüm vallahi :) benimki fren pedalının ordan çok az vakum kaçırdığından 1 kez tutuyor, sonrasında tutmaz oluyor, normalde 2-3 basmaya dayanması lazım, motor rolantideyken fren pedalının orayı dinleyin, tıslama varsa ve pedala çok az basınca kesiliyorsa sizdede aynı sorun vardır, aslında zararı yok, bizde vakum emme manifoltundan alınmayıp, bu iş için vakum pompası olduğundan sorun olmaz, ancak sorun çok ilerlerse olabilir, o da çok az ihtimal zaten.

Yarın gündüz söylediğiniz şekilde deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Oktay Demirağ

Ben de bugün fren balata + disk + hidroliği değiştirdim. ( 143200 km ilk değişim - 650 TL ) Ancak ben değişimden hiç memnun değilim. Eskiden çok iyi frenlerim vardı ve pedal üst tarafta dokunmaya başlayınca frenleme yapmaya başlıyordu araç. İstediğim dozda fren yapabiliyordum. Şimdi daha alışamadığımdan mı dır nedir, ilk fren noktasında neredeyse ön tarafı vuruyordum. Pedal çok çok fazla yumuşak ve resmen ayakla neredeyse tam basmak gerekiyor gibi bir şey olmuş. Bu kadar frenin geride kavraması normal midir acaba ?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Ben de disk, balata, hidrolik değiştirdim ama çok memnunum.

Biraz sert fren yapın alışsın.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben de bugün fren balata + disk + hidroliği değiştirdim. ( 143200 km ilk değişim - 650 TL ) Ancak ben değişimden hiç memnun değilim. Eskiden çok iyi frenlerim vardı ve pedal üst tarafta dokunmaya başlayınca frenleme yapmaya başlıyordu araç. İstediğim dozda fren yapabiliyordum. Şimdi daha alışamadığımdan mı dır nedir, ilk fren noktasında neredeyse ön tarafı vuruyordum. Pedal çok çok fazla yumuşak ve resmen ayakla neredeyse tam basmak gerekiyor gibi bir şey olmuş. Bu kadar frenin geride kavraması normal midir acaba ?

değil.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Değil ama frenlerin bir alışma mesafesi var. 100-200km miydi ne, ancak sonrasında frenleme normalleşecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Balata ve diskin yüzeyleri %100 temas halinde değil. Yaklaşık 50-60km sonra tam tutunma sağlanacak, çok sert fren pedalına basmadan yumuşak dozajda frenleme yapıp çabuk aşındırma ile yüzeyleri alıştırın birbirlerine.

Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Frende fark var mı peki?

Çok fark göremedim ama biraz daha iyi gibi :unsure2:

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

İçimin rahat etmesi amacı ile bugün tekrar gittim servise, incelediler ve test sürüşü yaptılar. Herhangi bir sıkıntının olmadığını aracın ani durmasında neredeyse ABS bile devreye girmeden gerçekleştirdiğini ve zamanla daha da iyi olacağını bildirdiler. Belkide balata ve diskler ile beraber benim alışma sürecim olacak. Sonuçta bana eski frenlerime göre oldukça vasat geliyor.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
İsmail Yanık

İçimin rahat etmesi amacı ile bugün tekrar gittim servise, incelediler ve test sürüşü yaptılar. Herhangi bir sıkıntının olmadığını aracın ani durmasında neredeyse ABS bile devreye girmeden gerçekleştirdiğini ve zamanla daha da iyi olacağını bildirdiler. Belkide balata ve diskler ile beraber benim alışma sürecim olacak. Sonuçta bana eski frenlerime göre oldukça vasat geliyor.

Teşekkürler.

Bence problem var. Dediğiniz problem alışma ilgili değil. Öyle olsa sıfır satılan her arabanın fren pedalı aşağıda tutar. Kullandıkça yukarı kalkar.

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Emin Köseler

Fren ve direksiyon hidroliği yağlarını kendimiz değiştirebilir miyiz ? Hiç deneyen oldu mu acaba nasıl yapılır nedir ne değildir forumda aradım ama bulamadim , Pazartesi müsait oldugum icin kendime oyalanacak bir is arıyorum yardımcı olursanız :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

frende yapacağınız en ufak bir hata sonucu, öndeki araca ve hatta yayaya çarpabilirsiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emin Köseler

Ustada hata yapabilir :) o yüzden de birilerine veya birşeylere carpabilirim Allah korusun ama ben yapabilir miyim çağlar abi sen onu söyle veya nasıl yapılır onu anlat. Bana balık verme balik tutmayi öğret :p

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...