İçeriğe Yönlendir

Fren Hidroliklerinizi Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz ?

Ayhan Şentürk

Fren Hidrolik değişimi  

140 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ayhan Şentürk

Arkadaşlar fren hidroliği aracın kitabına göre 2 yılda bir değişmesi gerekiyor. Benim aracım 5 yaşını geçti ve bugüne kadar değiştirmedim. Fren ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım ama artık değiştirmeyi düşünüyorum.

Sizler ne sıklıkla değiştiriyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Aynen benim de öyle.

Aslında kapalı bir sistem ama, üst merkezde var olan genleşme deliğinden giren hava ile temasından dolayı hidroliğin içine nem karışıyor. Bu nem (yani su), ısınınca genleşeceği için fren performansını olumsuz etkiler. Ayrıca çok az da olsa korozyon yapacağı için, 2 yılda bir yenilenmesi gerekiyormuş...

Ben şimdiye kadar kullandığım 10 araçta sadece Lada nın hidroliğini komple değişmiştim. Sebebi de arka fren merkezlerinde ıslanma vardı. Merkezleri değişirken hidroliği de komple değiştirmiştim... Onun dışında hiç bir araçta hidrolik değişmedim...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Hiç değiştirmiyoruz, ama değiştirenler çok fark ettiğini söylüyorlar.

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

Değiştirdikten sonra pedal tepkisi bile değişiyor araç 2 yıldır bende ..hem fren hemde direksiyon hidroliğini değiştim..direksiyon hidroliğini kendim değiştim çamurumsu bi hal almıştı nerdeyse...Değişim iyidir ..Sırada şanzıman yağı var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berk Karatan

6 yaşına girecek değiştirmedim bu güne kadar ancak hatırlattığın iyi oldu kontrol etmekte fayda var...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

2006 model aracımı aldığımda 5 yaşındaydı ve fren hidroliği hiç değiştirilmemişti. Benden önceki sahibi tüm bakımlarını ve müdahaleleri yetkili serviste yaptırdığından, servis faturalarında böyle bir değişikliğin kaydı yoktu. Ancak aracı aldıktan 6 ay sonra fren zaman zaman şişmeye, sertleşmeye başladı. Trafikte böyle bir durum yaşayınca açıkçası çekindim ve servise gittim. Servise gittiğimizde ilk olarak fren hidroliğini değiştirdik ve sorun çözüldü. Bu durum sonrasında fren sistemi kadar önemli bir sistemin sağlıklı çalışmasını sağlayan maliyeti oldukça düşük olan bu değişikliğin maksimum 2 yılda bir yapılması doğru olur diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Havadaki nem hidrolik yağından ağırdır. . Muhakak fren yağ deposuna hava girer ve nem bir süre sonra taa fren merkezlerine ulaşır. 2-3 sene sonra teker merkezlerini sökün, muhakkak korozyon görürsünüz.

Keşke üşenmesekte her yıl yenilesek..

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkan Kıyak
(düzenlendi)

Yağ zamanla özelliğini yitiriyor, serviste cihazla ölçüm yapılır, ölçülen değerler referans aralığının altındaysa değiştirilir, değişim sonucu ortaya çıkan fren tepkilerine şaşıracaksınız.

tarihinde Erkan Kıyak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kesinlikle değiştirin affetmeyin, bu kadar ucuza, modifiyenin babası bile sayılacak bir işlem olamaz derim....

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bugün bir arkadaşım haznedeki hidroliği komple çektiğini ve yerine yeni hidrolik eklediğini söyledi. Bana hiç mantıklı gelmedi. Tekerleklere gider fren basınc hattının geri dönüşü yok. Sistem devirdaim yapamadıktan sonra işe yaramaz gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

2 yılda bir deişimi çok faydalı aracı aldığımda deiştirmiştim öncesi hakkında bilgim yok ayrıca uzun süreli deişim olmassa firen rekorları bile paslanmaya yüz tutuyor hatta rekorlar içinde karıncalanma olabiliyor

Yorum bağlantısı
Murat Altındal

Bugün bir arkadaşım haznedeki hidroliği komple çektiğini ve yerine yeni hidrolik eklediğini söyledi. Bana hiç mantıklı gelmedi. Tekerleklere gider fren basınc hattının geri dönüşü yok. Sistem devirdaim yapamadıktan sonra işe yaramaz gibi geldi.

o zaman biz değiştirmek istediğimizde direk olarak, dolu yeri boşaltıp yenisini koysak olmazmı :unsure2:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kandırmışlar maalesef

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

BEnimki 2010 yılında yetkili servisinde değişmiş. Benim aracın bakım periyodunda 3 senede bir veya 60bin km diyordu.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Her Yıl Direksiyon ve Fren Hidroliğini değiştiririm, +-1 ay oynar en fazla

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

benim bildiğim her tekerdeki fren hortumundan sistemdeki hidrolik boşaltılıyor, sonra hazne doldurulup tekerlerin oraya yeni hidrolik gelene kadar fren pompalanıyor ve seviyesi tamamlanıyor, ama abs li araçlarda daha farklı olabilir.

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Doğru...

Dikkat edilmesi gereken nokta, her teker için hava alma işleminden sonra hidrolik ilave edilmeli. Bir merkezden hava al, hidrolik ilave et, diğer merkeze geç şeklinde...

Ayrıca hidrolik cinsine de dikkat etmek gerekir. Dot3, dot4, dot5, gibi...

Yapılacaklar listesine ilave ettim...

benim bildiğim her tekerdeki fren hortumundan sistemdeki hidrolik boşaltılıyor, sonra hazne doldurulup tekerlerin oraya yeni hidrolik gelene kadar fren pompalanıyor ve seviyesi tamamlanıyor, ama abs li araçlarda daha farklı olabilir.
Yorum bağlantısı
Guest Hasan Ekici

Bosch car servislerde bu işlemin yapılacağı sistem varmış. Tüm hidroliğin değişmesi gerekiyor çünkü sistemde devirdaim yok, varolan hidroliğin kaynama derecesine göre değişime karar veriliyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

5 yıl, 34bin km oldu. Bende en kısa sürede direksiyon, şanzıman ve fren sıvılarını değiştireyim. Aynı zamanda filtreler yağ vs yıllık bakımınıda yapayım, yaza hazır olsun..

Fren hidroliğini kendim değiştirmeyi düşünüyorum ama daha önce hiç değiştirmedim... Değişim yapan arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa faydalı olur.

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

neden bunu rutin servis bakımlarında değiştirmezler? garanti süresi sonunda da her yıl kontrolünü yaptırarak kendimiz değiştiririz. önceki araçlarımda mutlaka kontrolünü yaptırıp değiştirtmişimdir. aynen yukarıda anlatıldığı gib, her teker ayrı ayrı havası alınıp hidrolik gelene kadar pompalama yöntemi.

Ucuz bir işlem ama süresi uzun. Sanırım para kazandırmıyor diye el atmak istemiyorlar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Peki nasıl değişiyor bu meret? Yahut biz değiştirebilir miyiz? Bunun tıpası filan da yoktur şimdi, anlatın hele neresini dağıtacaz.! :moil::biggrin:

muhammed frenciye götür, sen müdahale etme..Fren işi hassa mevzu.

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

şu değişim işini bir analtasanız da ona göre değiştirtelim. abs vs. olmasa fren merkezlerini açıp hidrolik boşalana kadar sistemden hidrolik sıvısını çıkartıp yerine yenisi eklenir onu anlıyorum da. bu işin içine abs vs. girince fren hidroliği değiştirtirken birde arabayı arızaya sokarız durduk yere diye korkuyorum. şu işin aslını abs li bir arabaya göre tarif eden olursa hemen hidroliğimizi değiştirelim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...