İçeriğe Yönlendir

3 Aylık Fiestada Kapı Direğinde Boya Çatlağı

Vural Çalışır

Recommended Posts

Vural Çalışır

merhaba 2012 model aralık ayında alınmış beyaz fiestamın sağ ve sol ön kapılarının aynaya yakın olan direk diplerinde boya çatlağı farkettim,servise başvuracağım ama sizlerede göstermek istedim.böyle bir sorun yaşayan var mı?

Yorum bağlantısı
Vural Çalışır

Daha geniş açı bir fotoğraf var mı ?

çekmedim ama yarın çekebilirim.

Yorum bağlantısı
Vural Çalışır

Aynı araç bende de var yarın bakıcam aynı noktaya gerçekten çok ilginç..

aracı seviyorum lakin böyle baktıkça problem buluyorum tadım kaçıyor..daha 3 aylık araç bir de şirketler 10 yıl pazlanmazlık garantisi veriyorlar,soracağım servise bakalım ne diyecekler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Macun çatlağı gibi geldi bana.

Benim aracında tavanında sac ile şasi birleşim noktalarında var. Renault problemi kabul etti ve tekrar boyayabileceğini belirtti ancak macun çatlağı için tekrardan tavanı boyatacak değilim.

Yorum bağlantısı
Kamil Özyurt

tek tarafta olsa belki de o kapı boyalıdır denir ama 2 tarafta birden olması ilginç. Boya varmı yokmu bir baktırın.

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Aracınızın kasasında fabrikasyon olarak simetri bozukluğu olabilir.Başka bölümleri kontrol edin.Mutlak suretle servise ve aracı almış olduğunuz bayiye müracatta bulunun kayıtlara alınmasını isteyin.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Servis kuvvetle muhtemel boyları düzeltip aracı verecek. Uzman abilerimizden teknik bir yorum bekliyoruz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

O kısım cam çerçevesinin kapıyla birleştiği nokta, kaynak olmaz o kısımda, silikonumsu bir madde var boyanın altında, çatlaması sorun yaratmaz, paslanma olmaz, herhangi bir sorun yaratmaz ve servis bu konuda birşey yapmaz, paslanma garantisiyle ilgili değildir, paslanma olmaz çünki, galvaniz zarar görmez, bu konu garantiyede girmez ve şikayet etsenizde sonuç alamazsınız, en fazla üstüne azıcık rötüş yapılır.

Bu aracaı ilk aldığınızda varsa büyük ihtimal, kapı kapalıyken cam üst çervesinin hizada durmaması sonucu bu kısmın çekilip düzeltilmesiyle olmuştur, sonradan kendi olduysa çerçeve kasılıyor ve her esnemede hareket ediyor demektir, o da silikon yüzeyde boyanın çatlamasına sebeb olur, bu çatlak fabrikada kapı ayarı yapılırkende olmuş olabilir, siz servise gidin ve bu durumdan rahatsız olduğunuzu söyleyin o kısma azıcık rötüş boyası sürsünler, bir daha çatlak olması zor ihtimal, rötüş öncesi kapı çerçevesi düzgün oturuyormu ona baksınlar, yoksa yine çatlar, önce asılarak çerçeveyi düzeltmeleri lazım, bu düzeltmenin asılmadan başka yoluda yoktur, rahat olun zararsızdır zaten.

Fabrika montaj videolarını izleyin, kapı ayarı nasıl yapılır görünce ne demek istediğimi hemen anlarsınız zaten.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vural Çalışır

ben zaten 4 yıl sakaryada toyota fabrikasında 3yıl montaj 1 yılda proje bölümünde calıstım bir aracın uretim sürecini cok iyi biliyorum.kapı ayarı yapıldıktan sonra,araç hattan iner ve kaliteye teslim edilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Oohhhoo bende size anlatıyorum :) bu durumda bunun neden kaynaklandığını benden daha iyi biliyorsunuz demektir, toyotada montajdan sonra kaliteye gider, Ford da da gider ama bakarlarki kapı tam oturmamış düzeltirler, sorun düzeltmeden sonra çatlama varsa rötüşleme yapmaları, yapmadılarsa bilmem.

Siz arabayı aldığında bu çatlak varmıydı? Sonradan olduysa kapı kapanınca çeçeveyi kasıyordur, bunun başka sebebi olmaz çünki, o kısım bilerek esnek bırakılmışıtır, sizde fazla esneten bir ayarsızlık olmalı.

Servise gidip ayarlatın ve rötüşlettirin, kafanıza takmayın bunu, bu sorun değil çünki, üzülmeye değmez, ben ne gıcık montaj hataları gördüm, o sizin kalite kontrol düzgün çalışsa keşke, örneğin sadece fiesta için uğraşacak olsam, mahkemeye sadece bir araba için 10 dava açmam lazımdı :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Öyle yada böyle bence bu araçta üretim kusuru var..Aynı seri tüm araçlarda olma ihtimali de yüksek.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bende diyorumki boşa başınız ağrtımayın, gidip o kısmı ayarlatın-montaj silikonu dolgusu+boya yaptırın iş bitsin, bundan para alamazlar zaten, bunun dışında birşey tutturmanız zor, MK7 fiesta baştan hatalı zaten, boya sorunu bantla geçiştirilmiş durumda, hala düzelmedi bu dert, bu sorun mahkemelik ve araba değişimi gerektirir, gelen araba hatasızmı sanki hayır, ama durum bu.

Kapı direğindeki macun çatlağı ise basit iş, mini bir rötüş iş tamam, üzüldüğünüze değmez yani, sorun bile değil, kendin bile yaparsın zaten.

Yorum bağlantısı
Vural Çalışır

benim amacımda zaten fiesta kullanıcılarını uyarmak ve kontrol etmelerini sağlamak, ben zaten o sorunu bi şekilde çözdürürüm onlara o açıdan sorun yok.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

:good1:

Ben çok sık servise uğrarım, bu tür sorunları görünce her gidişimde bakıyorum zaten, bazılarında var yada yok, benim arabada da aynı camda hafif ayarsızlık vardı kendim düzelttim, şansıma boya çatlamadı, bu sorun kronik değil anladığım kadarıyla, sorun montaj yada kontrolde yeterince özen gösterilmemesinde galiba, sonuçta çok pahalı arabalardada bunlar olabilyor, bizimki gibi ucuz arabalarda hata yüzdesi daha çok maalesef.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Peşini bırakmayacak durum yok zaten, hemen halledeceklerdir zaten, yalnız bunun dışında hiçbirşey tutturamazsın, beklentin sadece düzeltilmesiyle ilgili olmalı, bunun dışında normal der geçerler zaten, boya soyulması gibi olsaydı canına okurdun o ayrı, bu ufak şeyleri hafif sıkıştırmayla zaten yaparlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Boya öncesi yetersiz astarlama diyeceğim ama çift tarafta olması bu tezi rahatlıkla çürütür, esneme sonucu diyeceğim ama Fiat forumunda değiliz, ufak bir yer/detay ama, ben hoşlanmadım hiç :mamba:

Burası kapı değil, araç gövdesi yanlış anlamadı isem, kapı ayarı ile ilgisi olmaz

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Boya öncesi yetersiz astarlama diyeceğim ama çift tarafta olması bu tezi rahatlıkla çürütür, esneme sonucu diyeceğim ama Fiat forumunda değiliz, ufak bir yer/detay ama, ben hoşlanmadım hiç :mamba:

Burası kapı değil, araç gövdesi yanlış anlamadı isem, kapı ayarı ile ilgisi olmaz

Camı çevreleyen çerçevenin kapı gövdesine girdiği yer burası, tam yan ayna ayar düğmesinin yanı, kapı ayarı derken çerçevenin araç gövdesine tam oturmamasını, üst fitilin yeterince basmaması sonucu elle çerçevenin düzeltilmesini kastetmiştim.

O kısımda dolgu macunu var, üstü boyalı.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Çerçevenin kapıya girdiği yer esniyor, onu tutan şey daha iç kısımda, malum yerin boşluğunu doldurmak için kullanıyorlar, çoğu arabada böyle zaten, macun dediysem karosör yapıştıran o macun yani :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Bende sizle bu konuda birşey anlatmak istiyorum. Çok yakın bir arkadaşım izmirde yetkili servis ve sıfır reno araç satan bir firmada çalışıyordu. Firma da kapandı gerçi. Tırdan indirilirken düşürülen araçlardan mı bahsetmedi otoparka çekilirken çarpılan. Hatta kendisi de sıfır bir aracı tamponunu çizmiş boyatılmış sonra. Müşteriye sıfır diye satılıyordu bunlar dediğinde şoka girdim. Bilmem şuan bunlar yapılabilir mi ama şok verici bir durum. bundan 7-8 yıl önce bunlar oluyormuş. Şimdi de olabilir.

Napılır bilmiyorum ama arkası bırakılmamalı.

Yorum bağlantısı
Akan Belen

5-10 liralık ürün değil ki bu boşverseniz.İnsanlar bir ömür çalışıyor yerine böyle araç almak için.Olmamalı böyle birşey.iki tarafta olması ayrı bir dert zaten.Firmalarda zaten hatalarını kabul etmekte pek bir hevesliler ya.Al başına mümkün mü araç değişimi.Yıllar sürer mahkemesi.Çekilen sıkıntı ve stres zaten ayrı bir dert.Valla geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...