İçeriğe Yönlendir

Bir Sanayi Ustasının Tespitleri

Zafer Ayvacı

Recommended Posts

Nezaket Gürsoy

Valla diğer boyutlarını bilmem ama Anadolu Liselerinin bizim dönemimizdeki varlık sebebi olan dil öğrenimi boyutu (bu amaç değişti mi bilmiyorum) yeni sistemle önemli bir sekmeye uğratılmıştır. Yakinen gördüğüm budur. Uluslararası entegrasyon, uluslararası ticaret, lojistik, bilim konularının hayatın önemli bir gerçeği olduğu ülkemizde "aman canım yabancı dil eğitimi de neymiş öğrenirler öğrenirler" mantığını anlamış değilim. Yazık oldu hem de çooook yazık.

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Yok hocam ek puan kaç puandıki en fazla (okul birincileri) 12 puandı. Ama kesinti yapılmamış olmasaydı yani katsayısı düz lisedeki öğrenci ile aynı statüde hesaplansaydı şu anda o arkadaş çok iyi bir üniversite de iyi bir bölümde okumuş olacaktı.

Mehmet bey,okul puanı haricinde teknik lise / öğretmen lisesi gibi liseler bölüm avantajından faydalanırdı,şöyle söyleyeyim anadolu öğretmen lisesi mezunu olarak ben mühendislik değilde öğretmenlik tercih etmiş olsaydım okul puanı haricinde 24 puan daha alarak tercih yapabiliyordum..

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya
(düzenlendi)

Mehmet bey,okul puanı haricinde teknik lise / öğretmen lisesi gibi liseler bölüm avantajından faydalanırdı,şöyle söyleyeyim anadolu öğretmen lisesi mezunu olarak ben mühendislik değilde öğretmenlik tercih etmiş olsaydım okul puanı haricinde 24 puan daha alarak tercih yapabiliyordum..

Biz öğretmen olmak istemiyorsak niye zorla öğretmen yapıyorlar. Ben aile zoruyla Anadolu teknik liseye gitmek zorunda kaldım.Süper liseye gidecekken. Lise sonda bu sistem çıktı buraya girdiğim netlerle düz liseden mezun olsaydım gideceğim bölümlerden biri Hacettepe Fizik tedaviydi gerisi siz düşünün.Benim gibi çok arkadaş vardı sınıfımda.Yani sistem yapboz tahtasına çevirmeyi herkes çok güzel başarıyor.Kimin canının yandığı önemli değil. Herkes kendi egosunu tatmin etmek için Milli Eğitim sistemiyle uğraşıyor.

tarihinde Mehmet Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Ada
(düzenlendi)

Bunun mağdurlarından birisi de benim. :(

Bende Galatasaray Lisesi'ne puanım yetmesine rağmen Çapa Anadolu öğretmen lisesine gitmek zorunda kalan bir mağdurum..

tarihinde Fatih Ada tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Valla diğer boyutlarını bilmem ama Anadolu Liselerinin bizim dönemimizdeki varlık sebebi olan dil öğrenimi boyutu (bu amaç değişti mi bilmiyorum) yeni sistemle önemli bir sekmeye uğratılmıştır. Yakinen gördüğüm budur. Uluslararası entegrasyon, uluslararası ticaret, lojistik, bilim konularının hayatın önemli bir gerçeği olduğu ülkemizde "aman canım yabancı dil eğitimi de neymiş öğrenirler öğrenirler" mantığını anlamış değilim. Yazık oldu hem de çooook yazık.

Nezaket Hanım,

Benimde merak ettiğim bu, zira sorduğumda hazırlık yılı diye birşey duyamıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Bende Galatasaray Lisesi'ne puanım yetmesine rağmen Çapa Anadolu öğretmen lisesine gitmek zorunda kalan bir mağdurum..

Sizde bizdensin yani.Ama senin avantajın öğretmenlik haricinde tercih yapabiliyormuşsunuz çok şükür.

Şu anda neredeyse tüm düz liseler anadolu lisesi yapılma yolunda devam ediliyor. Çok az sayıda düz lise kaldı.Dİğer anadolu liselerinde de hazırlık sınıfı kaldırıldı. Bizim gibi 1-2-3-4. sınıflarda ingilizce ders saatleri 10 saat bildiğim kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Usta bence kesinlikle doğru bir tespit yapmış.Gerçekten de usta kolay kolay yetişmiyor.kafana göre bir usta bulamıyorsun.Sanayiye gidiyorsun herkes kendini usta zannediyor.Usta çok içten konuşmuş.Böyle ustalara can kurban...

Yorum bağlantısı
Nezaket Gürsoy

Şu an Ankara'da ingilizce hazırlık sınfı bulunan okul 2-3 tane galiba. Geçen sene yeğenim girdi ordan biliyorum. Israrla mutlak suretle hazırlık sınıfı olan bi okula gitmesini istemiştim ordan biliyorum. Bir çok insan" ya hazırlık da neymiş sene kaybı" gibi argümanlar üretmişti ki bunların çoğu eğitimciydi sinir olmuştum. Yeğenimle konuşmalarımdan anlıyorumki "Anadolu Lisesi" kavramı bizim dönemki Anadolu Liseleri gibi değil.

Yanlış anlama olmasın ben aman şöyle iyi yerde okudum aman şu okulu bitirdim gibi bi muhabbetin içinde değilim. Ankara'nın orta halli bi Anadolu Lisesinden mezunum sadece. Ama aradaki ayrımı görmek için allame-i cihan olmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Ayrıca bizim yaşlarımızdaki insanlar bilirler ki o zaman anadolu liselerine girmek tıp kazanmak gibi birşeydi, şimdi birçoğuna bilhassa mesleki olanlara girmek sınavsız galiba.

Vesile ile okuduğumuz okulu övmekten ziyade, eğitim kalitesinde düşüş olduğunu vurgulamak isterim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Şu an Ankara'da ingilizce hazırlık sınfı bulunan okul 2-3 tane galiba. Geçen sene yeğenim girdi ordan biliyorum. Israrla mutlak suretle hazırlık sınıfı olan bi okula gitmesini istemiştim ordan biliyorum. Bir çok insan" ya hazırlık da neymiş sene kaybı" gibi argümanlar üretmişti ki bunların çoğu eğitimciydi sinir olmuştum. Yeğenimle konuşmalarımdan anlıyorumki "Anadolu Lisesi" kavramı bizim dönemki Anadolu Liseleri gibi değil.

Yanlış anlama olmasın ben aman şöyle iyi yerde okudum aman şu okulu bitirdim gibi bi muhabbetin içinde değilim. Ankara'nın orta halli bi Anadolu Lisesinden mezunum sadece. Ama aradaki ayrımı görmek için allame-i cihan olmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Nezaket hanım dediğiniz gibi eski anadolu liseleri gibi değil şu anki anadolu liseleri.Ben açıklamıştım neden eski anadolu lisesi gibi olmadığını. Çünkü önceden anadolu liselerine süper öğrenciler giderdi. Şimdi o kadar çok anadolu lisesi açıldıki( düz liseler anadolu lisesine çevrildi) artık düz liseye gider gibi anadolu liselerine gider hale geldi öğrenciler.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Sadece İmamHatipleri kapatsalardı da bu zırvalıklara maruz kalmasaydık. Olan bütün meslek liselerine ve ülkeye oldu.

Tamamen katılıyorum, bir meslek lisesi mezunu olarak hiç bir istediğim bölüme giremedim. Alan dışı tercih olayından hala nefret ediyorum sonradan düzelttiler ama biz mezun olduktan bir 5 sene sonra olan bizlere oldu. Aldığım puanla arkadaşım bilgisayar müh.e girerken benim alan dışı tercihim yüzünden sadece öğretmenliğe yetiyordu, onuda ben istemedim.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

O değil de, bu usta laf ediyorum diye ayarı yapamamış, Doğan hala aynı yakıyor :p Haftasonu tekrar gideyim de, memleketin başka kanayan yaralarına merhem sorayım :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Nezaket hanım dediğiniz gibi eski anadolu liseleri gibi değil şu anki anadolu liseleri.Ben açıklamıştım neden eski anadolu lisesi gibi olmadığını. Çünkü önceden anadolu liselerine süper öğrenciler giderdi. Şimdi o kadar çok anadolu lisesi açıldıki( düz liseler anadolu lisesine çevrildi) artık düz liseye gider gibi anadolu liselerine gider hale geldi öğrenciler.

Saygılarımla.

Abi kesinlikle katılıyorum, eğitim kalitesi her şekilde düştü ancak suç sadece öğretmenlerde yada sistemde değil. Birazda aileler hatalı, biz eskiden okulda bir hata işlediğimizde anne babamıza söylenmesin diye 40 takla atardık, genelde öğretmenlerimiz söylerdi. Çokta iyi yapmışar evde bir de anne babamız bize haksız olduğumuzu söylerdi, gerçekten hata varsa cezada olurdu. Şimdi ki aile kavramı nasıl? Ebebeyinler benim çocuğuma dokunamassın vs. dediği sürece ortada kalite vs. kalmaz. Eskiden biz öğretmenlerimiza saygı duyardık, şimdi hiç bir öğrenci öyle değil. Bunu gören öğretmende banane diyor, ister öğrensin ister öğrenmesin. Sonuç ise koca bir sıfır, zaten ben Meslek liseleri dahil hepsinin ANADOLU eki almasını hiç bir zaman tasvip etmedim isim farkı o yıllarda bambaşkaydı. Bizim zamanımızda Anadolu lisesi, Süper Lise, Öğretmen Lisesine gidiyorum demek ciddi bir grur kaynağı idi. Şahsen o tarz öğrencilere imrenirdik. Konuşulacak çok şey var, birkaç siyasetçi ego tatmini ve rant kavgası yüzünden bir çok nesilin geleceğini yaktı. Malesef Türkiye'de çok az kişi kendi mesleğini yapıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Abi kesinlikle katılıyorum, eğitim kalitesi her şekilde düştü ancak suç sadece öğretmenlerde yada sistemde değil. Birazda aileler hatalı, biz eskiden okulda bir hata işlediğimizde anne babamıza söylenmesin diye 40 takla atardık, genelde öğretmenlerimiz söylerdi. Çokta iyi yapmışar evde bir de anne babamız bize haksız olduğumuzu söylerdi, gerçekten hata varsa cezada olurdu. Şimdi ki aile kavramı nasıl? Ebebeyinler benim çocuğuma dokunamassın vs. dediği sürece ortada kalite vs. kalmaz. Eskiden biz öğretmenlerimiza saygı duyardık, şimdi hiç bir öğrenci öyle değil. Bunu gören öğretmende banane diyor, ister öğrensin ister öğrenmesin. Sonuç ise koca bir sıfır, zaten ben Meslek liseleri dahil hepsinin ANADOLU eki almasını hiç bir zaman tasvip etmedim isim farkı o yıllarda bambaşkaydı. Bizim zamanımızda Anadolu lisesi, Süper Lise, Öğretmen Lisesine gidiyorum demek ciddi bir grur kaynağı idi. Şahsen o tarz öğrencilere imrenirdik. Konuşulacak çok şey var, birkaç siyasetçi ego tatmini ve rant kavgası yüzünden bir çok nesilin geleceğini yaktı. Malesef Türkiye'de çok az kişi kendi mesleğini yapıyor.

Doğru söylemişsiniz. Ancak bu konuya cevap yazmayayım. Bu konu çok su götürür. :)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Senin usta lafı ortaya atıp bizim gibi sazanları toplamış sadece. :D

Sarfiyatta bir numara yok yani...

Ekonomiden bahsetsin biraz :D

:D :D

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Zafer Ayvacı

Dün akşam ustamı yine gördüm, konu aklıma geldi. Konuyu tekrar bir güncelleyeyim istedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yetkili servisler her ne kadar genelde değişim yapıyor olsa yada güncel araçlarımız çok fazla tamire müsait olmasa da, bizim karakterimizi değiştiremez.. Türk milletinin karakterinde tamir etmek vardır..  Ben sanayinin öleceğine inanmıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün

OBD'ye bağla, arızayı tespit et, parçayı değiştir, parayı al ve müşteriyi postala... Bir çok servisin ticaret felsefesi bu yönde. Vallahi ustanın doğru sözüne ne hacet !!!

Serviste aracımı bilgisayara bağladılar. Emme manifoldu arızalı, değiştirelim dediler. Fiyatını sordum, 1.100 + işçilikmiş.

Dışarıda tecrübeli bir usta buldum. Manifoldun içerisinde küçük bir plastik parça var. Onu değiştirdi. Sorun çözüldü. Borcumuz, dedim. İstemez dedi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Yakında kullan at arabalar çıkar, ustaya gerek kalmaz, yada elektrikli araba çıkar (çıkıyor zaten), iş dahada kolaylaşır, kısaca zamanla bu sanayi dalı bitecek yerine faklı ve çok daha az personel gerektiren bir tür gelecek, mekanik ustalık bu konuda fena şekil değiştirecek yani...

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Serviste aracımı bilgisayara bağladılar. Emme manifoldu arızalı, değiştirelim dediler. Fiyatını sordum, 1.100 + işçilikmiş.

Dışarıda tecrübeli bir usta buldum. Manifoldun içerisinde küçük bir plastik parça var. Onu değiştirdi. Sorun çözüldü. Borcumuz, dedim. İstemez dedi :)

Ustamızın yaşı kaçtı?

Yorum bağlantısı
Oğuzhan Demir

Ah ah orta okulu bitirdiğimde çırak olacak dükkan bulamadım  :( hala isterim motor ustası olmayı. O zamanlar Kocaeli'nde oturuyorduk bir mazot pompa ustasının yanında ve kapı kilit ustasının yanında çalıştım sonra Iğdır'a taşındık. Lisede otomobil ile ilgili bölüm bulamayınca elektronik okudum.Tanıdık usta olmayınca kimse de işe almadı, elektroniğe devam ettim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hikmet Demirtaş
(düzenlendi)

Yorumların tamamını okuyanmadım, benden önce bahsedilmiş olabilir.

Ben konuya farklı bir şekilde bakmak istiyorum. 

Bugün ister erkek, ister de bayan kuaförü olsun dükkan açmak için usatlık belgesi istenir.

yaptığı iş nedir. Saç kesmek, saça şekil vermek. Yanlış yaparsa ne olur: cana bir zarar gelir mi? gelmez. En fazla müşteriden fırça yer bir daha o müşteriyi bulamaz, kaçırmış olur.

Ancak, canımızı malımızı teslim ettiğimiz arabaları tamir eden usatlardan (hatta depremde göçen evlerimizi yapan mütahhitlerden bile ) böyle bir belge istenmez!

Yani Usta veya evimizi yapan mütahhit hata yaparsa neler olur, neler olur !

herkes  tahmin edebilir diye düşünüyorum.

Örnek;

Bijonu iyi sıkmassan yolda teker fırlar. Teker fırlayınca ne olur?,

Diğer örnekleri sizler de bilirisiniz , çoğaltabilirz.

tarihinde Hikmet Demirtaş tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasir Uslan

Keşke milli olması gereken eğitim sistemimizi Amerika planlamasa da bu konuşulanların bir anlamı olsa, keşke.  Çok sevdiğim bir söz : Bu günü değiştirmek istiyorsan adalet sistemine, yarını değiştirmek istiyorsan eğitim sistemine saldır.  Kısa, öz ve herşeyi açıklıyor.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Keşke milli olması gereken eğitim sistemimizi Amerika planlamasa da bu konuşulanların bir anlamı olsa, keşke.  Çok sevdiğim bir söz : Bu günü değiştirmek istiyorsan adalet sistemine, yarını değiştirmek istiyorsan eğitim sistemine saldır.  Kısa, öz ve herşeyi açıklıyor.  

meslek güzelmiş :crazy:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...