İçeriğe Yönlendir

Kasko Poliçesi Ile Tramer Arasındaki Uyuşmazlık

Savaş Değişli

Recommended Posts

Savaş Değişli
(düzenlendi)

Arkadaşlar selamlar

Bu ayın 22 sinde kasko sürem doluyor.Gecen haftalarda bir kaç yerden teklif almak için başvurdum.Mehmet abi durumu biliyor zaten ,durumu ilk fark o fark etti.

Şimdi sorun şu:

Ben kamu görevlisi olduğum için kamu kasko yaptırdım.Araç eşimin üzerine,ama sigorta ettiren benim.Kasko poliçesinde sigorta ettiren ben,Sigortalı\Ruhsat sahibi Eşim olarak belirtilmiş.Burada sıkıntı yok gel velakin

Tramerde sigortalı ben görünüyorum.

Kasko yaptırdığım acenta teklif verdi ve durumu kendilerine bildirdim,hiç birşey olmayacağına adı kadar emin olduğunu söyledi.Neyse inanmadım,Kasko yaptırdığım firmada Exper olarak görev yapan arkadaşıma durumu anlattım oda sıkıntı olacak bir durum değil sadece pert durumunda eşine ödeme yapılır,hasarlarda sana dedi.Neyse kaşındım birde genel merkezi aradım,durumu anlattım,onlarda tam kesin birşey diyemediler.

Sizce ne yapmam gerek?Yeni poliçe ,eşimin üzerine düzenletsem hasarsızlık indirimi gidecek?

Tramerdeki ismi düzeltme gibi bir durum söz konusu mu acaba?

tarihinde Savaş Değişli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)

araç eşinizin kasko sizin üstünüze o nasıl birşey ya anlamadım :shok:

Ercan bey Kaskoda başkası adına da sigorta yaptırabiliniyor.Sigorta ettiren-sigortalı diye ayrılıyor :) bende geçen sene öğrendimdi :)

Tamam 85 lira noter,ruhsat değişecek birde onun masrafı :D

ama mantıklı bir yol gibi,tramerdeki isim düzeltme olayı olmazsa başvurulabilinecek bir yöntem

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

trafik sigortası kimin üstünde peki :shok:

noter +ruhsat 85tl

Trafik sigortasında sıkıntı yok,o eşimin üzerine görünüyor Tramerde

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli
(düzenlendi)

anadolu sigortamı firma

bir sorun yaşamazsın ama başka firmadan kasko yaptıramazsın seni bağlıyorlar uyanıklar

isim düzeltme işlemini talep edebilirsiniz ve düzeltmek zorundalar

Evet Anadolu sigorta Ercan bey :)

izlemem gereken adımlar nelermiş anlatırsanız sevinirim Ercan bey

Sorun olmaz derken kasko bu hali ile mi sorun olmazmış yoksa isim düzeltme işimi sorun olmazmış,kafam karıştı :crazy:

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

kasko bu haliyle sorun yaşamaz düzeltme istemende sorun yaşamaz yani ikiside

anadolu sigortanın internet sitesinde poliçe numarasını verek mail atıp isim değişikliği talep edebilirsiniz veya yenileme olurken acentadan bunu talep edebilirsiniz

acentanın uyanıklığı başka firmadan teklif almayın başka yere yaptırmayın diye düzeltmemişler

hımmm,tamam mail işi yatar gibi genel merkezdekilerinde bişeyden haberleri yok :)

Değiştiremem zaten Ercan bey,en uygunu Anadolu veriyor.

Teklifide sizlerle paylaşayım.

1-araç değeri 16.700 :940

2-araç değeri:17.800+hasar muafiyeti:1.050 lira.

ikiside full kasko.

Yorum bağlantısı

Sigorta ettiren: Poliçenin parasını ödeyerek, ödenmesine aracı olan kişidir.

Sigortalı: Kasko için ruhsat sahibidir.

Elementer sigortalarda diğer sigorta türlerindeki gibi sigorta ettirenin hukuksal hakları olmayabilir. Örneğin, kaskolarda hasarlar ruhsat sahibi olan sigortalıya ödenir. Bunun için sigorta ettirenin muvaffakatına gerek duyulmaz. Yangın sigortalarında ise sigortalı-sigorta ettiren muvaffakatı ile ödemeler yapılabilir.

Bu yüzden genelde firmalar indirim yaparlarken, eş, çocukları da indirime dahil ederler. Yani siz kamu personeli olarak sahip olduğunuz indirime eşiniz de dahil edilebiliyordur muhtemelen.

Bizde eşler arasında hasarsızlık indirimi aktarılabilir. Eğer sigorta şirketiniz bu indirimi aktarabiliyorsa, yeni bir poliçe düzenleyebilir. Eğer yapamıyorsa, kendi sistemlerinden kaynaklı problemi düzeltmeli. Aksi durumda, hasarsızlık indirimi sizin üzerinizde gözükeceğinden, ilerde eşiniz adına araç aldığınızda size indirim verecek sigorta şirketleri sayısı azalacak.. Dİğer taraftan kendi adınıza araç alırsanız da nurtopu gibi bir indiriminiz olacak.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Arkadaşlar selamlar

Bu ayın 22 sinde kasko sürem doluyor.Gecen haftalarda bir kaç yerden teklif almak için başvurdum.Mehmet abi durumu biliyor zaten ,durumu ilk fark o fark etti.

Şimdi sorun şu:

Ben kamu görevlisi olduğum için kamu kasko yaptırdım.Araç eşimin üzerine,ama sigorta ettiren benim.Kasko poliçesinde sigorta ettiren ben,Sigortalı\Ruhsat sahibi Eşim olarak belirtilmiş.Burada sıkıntı yok gel velakin

Tramerde sigortalı ben görünüyorum.

Kasko yaptırdığım acenta teklif verdi ve durumu kendilerine bildirdim,hiç birşey olmayacağına adı kadar emin olduğunu söyledi.Neyse inanmadım,Kasko yaptırdığım firmada Exper olarak görev yapan arkadaşıma durumu anlattım oda sıkıntı olacak bir durum değil sadece pert durumunda eşine ödeme yapılır,hasarlarda sana dedi.Neyse kaşındım birde genel merkezi aradım,durumu anlattım,onlarda tam kesin birşey diyemediler.

Sizce ne yapmam gerek?Yeni poliçe ,eşimin üzerine düzenletsem hasarsızlık indirimi gidecek?

Tramerdeki ismi düzeltme gibi bir durum söz konusu mu acaba?

Böyle devam edeceksin Hocam, şu an yapman gereken bir şey yok..

İndirim eşler arasında aktarılabilir.. En azından bizde oluyor, yapı kredide de oluyormuş.. Sen o şirketten ayrılmak istediğinde bir şekilde ayırrız seni merak etme..

Ancak, Sen önce Bingöl'den kurtul :)

Bingöl'ün hasar prim oranı çok yüksek bu sebeple kaskon bazı şirketlerde çok yüksek geliyor...

Bir de, Anlayamadığım bir yer var.. Eşin de kamu personeli değil mi.. ?

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

2001 focus ambiante güvenlik paketli lpg li mi araç hasarsızlık indirimi ne kadar

Evet lpg li Ercan bey,hasarsızlık indirimi ilk kademede.ilk kez kasko yaptırmıştım :)

Sigorta ettiren: Poliçenin parasını ödeyerek, ödenmesine aracı olan kişidir.

Sigortalı: Kasko için ruhsat sahibidir.

Elementer sigortalarda diğer sigorta türlerindeki gibi sigorta ettirenin hukuksal hakları olmayabilir. Örneğin, kaskolarda hasarlar ruhsat sahibi olan sigortalıya ödenir. Bunun için sigorta ettirenin muvaffakatına gerek duyulmaz. Yangın sigortalarında ise sigortalı-sigorta ettiren muvaffakatı ile ödemeler yapılabilir.

Bu yüzden genelde firmalar indirim yaparlarken, eş, çocukları da indirime dahil ederler. Yani siz kamu personeli olarak sahip olduğunuz indirime eşiniz de dahil edilebiliyordur muhtemelen.

Bizde eşler arasında hasarsızlık indirimi aktarılabilir. Eğer sigorta şirketiniz bu indirimi aktarabiliyorsa, yeni bir poliçe düzenleyebilir. Eğer yapamıyorsa, kendi sistemlerinden kaynaklı problemi düzeltmeli. Aksi durumda, hasarsızlık indirimi sizin üzerinizde gözükeceğinden, ilerde eşiniz adına araç aldığınızda size indirim verecek sigorta şirketleri sayısı azalacak.. Dİğer taraftan kendi adınıza araç alırsanız da nurtopu gibi bir indiriminiz olacak.

Saygılarımla.

Evren bey,bu konulara tam vakıf olamayınca pek birşeyde söyleyemedim acenteye.yarın canına okurum ama :)

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Böyle devam edeceksin Hocam, şu an yapman gereken bir şey yok..

İndirim eşler arasında aktarılabilir.. En azından bizde oluyor, yapı kredide de oluyormuş.. Sen o şirketten ayrılmak istediğinde bir şekilde ayırrız seni merak etme..

Ancak, Sen önce Bingöl'den kurtul :)

Bingöl'ün hasar prim oranı çok yüksek bu sebeple kaskon bazı şirketlerde çok yüksek geliyor...

Bir de, Anlayamadığım bir yer var.. Eşin de kamu personeli değil mi.. ?

Evet abi telde senle konusurkende belirtmiştim Türkiyede en cok kaza olan ikinci il maşallah :)

Evet abi eşimde kamu personeli ama geçen yıl kasko yaptırırken sendika üyesi değildi o yüzden indiirmden faydalanamıyordu.1450 den 1050 ye düşünce fiyat bende kendi sendikamdan yararlanmak istedim.

birde söyle bir durum oldu bugün,acenteye isim aktarımı konusunda başvurdum eşimin sendika numarasını istedi bende verdim sonra sendika adını sordu xxx sendikası dedim, bu sendikanın indirimi yok dedi bende benim sendikamda xxx sendikası nasıl olacak dedim.Yani geçen yıl indirim yapılan sendikada değildim,indirimi nasıl yaptı geçen yıl merak ediyorum.

Diyelimki benim sendikamda indirim yok,verdiği teklif geçerli olacak mı abi yoksa gümledi mi hepsi :crazy:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

birde söyle bir durum oldu bugün,acenteye isim aktarımı konusunda başvurdum eşimin sendika numarasını istedi bende verdim sonra sendika adını sordu xxx sendikası dedim, bu sendikanın indirimi yok dedi bende benim sendikamda xxx sendikası nasıl olacak dedim.Yani geçen yıl indirim yapılan sendikada değildim,indirimi nasıl yaptı geçen yıl merak ediyorum.

Diyelimki benim sendikamda indirim yok,verdiği teklif geçerli olacak mı abi yoksa gümledi mi hepsi :crazy:

Bu durum kötü...

Hasar anında indirim ile ilgili bilgileri senden isteme yetkileri var... İbraz edemezsen hasarını aynı oranda eksik alabilirsin..

Bizim şirkette işler bu şekilde yürüyor...

Poliçe üstünde her türlü indirimi yap, poliçeyi üretebilirsin..

Ama örnek öğretmen indirimi ile poliçe ürettiysem, hasarda öğretmen kimliğini benden isterler..Hasar olmazsa sorun yok :)

Bu sebeple, ben eksik evrak ile poliçe yapmıyorum..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Bu durum kötü...

Hasar anında indirim ile ilgili bilgileri senden isteme yetkileri var... İbraz edemezsen hasarını aynı oranda eksik alabilirsin..

Bizim şirkette işler bu şekilde yürüyor...

Poliçe üstünde her türlü indirimi yap, poliçeyi üretebilirsin..

Ama örnek öğretmen indirimi ile poliçe ürettiysem, hasarda öğretmen kimliğini benden isterler..Hasar olmazsa sorun yok :)

Bu sebeple, ben eksik evrak ile poliçe yapmıyorum..

O zaman isim değişikliği yaparsam hanımın sendikasını,yapmazsam kendi sendikamı değiştirreyim :)

Bir sorum daha var abi,illa ayın 22 sine kadar yapmak zorunda mıyım? kaç gün geçebilir bu kasko işi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir sorum daha var abi,illa ayın 22 sine kadar yapmak zorunda mıyım? kaç gün geçebilir bu kasko işi?

Bunun anadolu sigortaya sor... Bence 6 ay mahsuru yok...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Bunun anadolu sigortaya sor... Bence 6 ay mahsuru yok...

Tamam abi,sendika değişimi biraz süre alır çünkü,bu sürede de sorunu çözeriz :)

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Yav kasko için sendika değişilir mi :D

Zaten değiştirecektim abi,siyasi görüşüme uygun olana geçeceğim :crazy:

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

Bu sorun çok basit bir yolla çözülebilir aslında.. (anadolunun sistemi uygun ise) sigortalı-sigorta ettiren zeyili yapılır olay bu kadar basittir normalde.. ve 1 gün sonrada tramerde olması gerektiği gibi ruhsat sahibi görünür olur biter..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2012 yılı itibarı ile sendikaların %80ni çöpe gitti, bu etken olabilir, ben de ilk defa duydum, yani mesela 20 yaşındakine ait ruhsatlı arabayı, 70 yaşındaki akrabası sigortalatıp indirim alabiliryor mu :s :s :s

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

2012 yılı itibarı ile sendikaların %80ni çöpe gitti, bu etken olabilir, ben de ilk defa duydum, yani mesela 20 yaşındakine ait ruhsatlı arabayı, 70 yaşındaki akrabası sigortalatıp indirim alabiliryor mu :s :s :s

Yok Çağlar tam öyle değil..

Yaş olayında, sigortalı yaşı esastır.. Ancak filo indirimleri gibi özel durumlarda sigorta ettiren hakları kullanılabilir...

Yorum bağlantısı
Savaş Değişli

Bu sorun çok basit bir yolla çözülebilir aslında.. (anadolunun sistemi uygun ise) sigortalı-sigorta ettiren zeyili yapılır olay bu kadar basittir normalde.. ve 1 gün sonrada tramerde olması gerektiği gibi ruhsat sahibi görünür olur biter..

Sistem uygun sanırım Fatih bey,genel müdürlük bölge müdürlüğünün böyle birşeyi yapabileceğini belirtmişti

Yorum bağlantısı
Fatih Ada

hepsinde değil,genelde 1.derece yakınlık aranır.. anne,baba,eş,kardeş gibi.. ama bu indirim özel olarak belli gruplara verilen indirimi içerir,hasarsızlık indirimi ile alakası yoktur.. (hasarsızlık aktarımı bundan biraz daha farklıdır..)

Sistem uygun sanırım Fatih bey,genel müdürlük bölge müdürlüğünün böyle birşeyi yapabileceğini belirtmişti

Neden yapmamışlar o zaman? 30 saniyelik bir işlem o zeyili yapmaları.. siz poliçenizde olması gerektiği hali ile olmasını sağlayın,yarın öbür gün onların eli güçlü olacağına sizin eliniz güçlü olsun..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benim gördüğüm, sigortalar yabancıların eline geçince at koşturmaya başladılar, pek hoş değil SDK gelirse şaşırmam yakında , BDDK gibi yıkar geçer....

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...