İçeriğe Yönlendir

Arabamın Camları Buğu Yapıyor,Ne Yapmalıyım?

Serkan Ataman

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Camsil profesyonel buğu önleyici ile silmediğimiz cam kalmadı, herkes pekbir mutlu?

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

normal camsil mi öneriyorsunuz yoksa buğu önleyici olan camsil mi?marka tavsiyesi olan varmı?clin marka iyimidir?

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman
(düzenlendi)

araç iç sürkülasyonda kalmış olabilir.ilk bindiğimde klimayı açıp buna bakacağım.havayı iç sürkülasyon seçince öncedende yapıyordu unutmuşum bu püf noktayı.umarım sorun bundan ibarettir.

az evel garaja indim arabayı çalıştırdım havalar soğuk diye,klimayı açtım ve gerçektende klima iç sirkülasyon konumunda kalmış ve ben hep o şekil kullanmışım demeke klima o yüzden çözememiş buğuyu.henüz yola çıkıp denemedim ama sanırım havayı dışardan aldırınca buğu yapmaz.camları birkez alkolle silmiştim.birdahakine camsille silmem yeterli olurmu acaba yoksa iso propil alkol ile tekrardan bir iç dış silip ondan sonra camsil ile sileyim camları?

tarihinde Serkan Ataman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

az evel garaja indim arabayı çalıştırdım havalar soğuk diye,klimayı açtım ve gerçektende klima iç sirkülasyon konumunda kalmış ve ben hep o şekil kullanmışım demeke klima o yüzden çözememiş buğuyu.henüz yola çıkıp denemedim ama sanırım havayı dışardan aldırınca buğu yapmaz.camları birkez alkolle silmiştim.birdahakine camsille silmem yeterli olurmu acaba yoksa iso propil alkol ile tekrardan bir iç dış silip ondan sonra camsil ile sileyim camları?

Bizim araçlarda iç sirkülasyon kontağı kapattığımız zaman otamatik olarak açık konuma geçiyor.Sizin arabada iç sirkülasyon konumunda nasıl kalıyor?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

İzopropil alkolü yapışkan bayt yada slikon olan bölgelere temas ettirmemek lazım.

Bu arada alkol ile temizlenmiş araca binmek caiz midir? :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Abdurrahman Balaban

İleti no:8

Yorum bağlantısı
İbrahim Akkaya

Tam emin değilim ama iç dolaşım ve klima aynı açılırsa buğu olmaz gibi geliyor. Zira iç dolaşımın amacı araç içini daha hızlı ısıtmak, daha hızlı ısıtmak için camların yolu görmeyi engelleyecek şekilde olumsuz etkilenmesine bir çözüm düşünmüştür onca mühendis. Buda klima olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Serkan Ataman

Tam emin değilim ama iç dolaşım ve klima aynı açılırsa buğu olmaz gibi geliyor. Zira iç dolaşımın amacı araç içini daha hızlı ısıtmak, daha hızlı ısıtmak için camların yolu görmeyi engelleyecek şekilde olumsuz etkilenmesine bir çözüm düşünmüştür onca mühendis. Buda klima olsa gerek.

henüz araca binip yola çıkmak nasip olmadı ama,eğer iç sirkülasyonda yapmasıyla alakalıysa,havayı dışardan alınca yapmıyorsa sorun iç sürkülasyonda diyceğim.ama dışardan almayı seçipte hala buğu yaparsa eğer işte o zaman problem var başka biryerde diyeceğim..bu bahsettiğim buğuda öle az buz değil arkadaşlar.resmen camlar buz beyazı olmuştu ve görüş hiç yoktu.sadece yan aynaların orayı aynaları görebileceğim kadar çözebilmişti klima ve ön camı bir nebze...ama arka camlar olduğu gibi buz beyazı olmuştı.bu kadar olması bana çok saçma bir durum gibi geldi yani.buğu olurda be abi,bukadarmı olur yani,hiç göremiyecek kadar??ço ilginç yani..

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Denizde dalarken, deniz gözlüğümüz buğu olmasın diye tükürür , parmağımızla da yayardık denenebilir :)

Şaka bir yana, araçta halı paspas kullanıyorsanız , plastik olanlarla değiştirmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Buğu problemi olanların denemesini tavsiye ederim.

Önce camları nemli bir bez ile temizleyin.

Üfleme konumunu sadece ayaklar ve ön cam olarak ayarlayın. Üfleme hızını buğuya göre 2 veya 3 olarak ayarlayın. Sıcaklığıda tam sıcak olmayacak şekilde %75 sıcak olacak şekilde ayarlayın.

Resimdeki gibi ön konsoltaki orta üflemeleri tamamen kapatın. Yan üflemeleride yan camlara doğru çevirin. Ön konsoldaki üflemeler, üfleme konumundan kapalı olsada hafif bir hava gelir. Orta üflemeleri kapattığınızda yan üflemelere daha fazla hava gider.

2011fordexpedition2wd4d.jpg

tarihinde Ayhan Şentürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Benim arabanın içi. Ford ST-max :)

Ford Expedition

2008-ford-expedition-4_460x0w.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Niye böyle arabalara binemiyoruz demek geliyor içimden ama, sonuç listesi baya bi kabarık olur.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Cevap basit, abd li benzini bol bulup dünyadan sömüren bir ırk olmamamız, dev gibi vücutlu insanlar olmamamız, vergiler, abd liler gibi herşeyin büyüğünü istemememiz, büyük ama dayanıksız arabalar istemememiz vs. ..... :D

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Kışın devamlı arabamda üfleme konumları üstteki mesajda anlattığım gibidir. Dün şöyle birşey denedim. Hava soğuktu ve motor çabuk ısınayacaktı Bu yüzden iç çevrimi açtım ve üfleme kademesini 2'ye getirdim. Camlar yinede buğu yapmadı. Üstelik motorda çabuk ısındı. Arabanın içide daha çabuk ısındı. İlk 4-5 km sonrası iç çevrimi kapattım.

Camlar temiz olduğunda kolay kolay buğu yapmıyor. Camlarınızı haftada bir içten nemli mikrofiber bez ile silin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Serkan Ataman

okadar temiz tutuyorum camlarımı,alkollü suylada sildim.camsilde denedim hiçbiri fayda etmedi.spor salonunda 1.5 saat kadar kaldım alt tarafı,aracıma bir bindim ön ve arka camlar içten öyle bir buğu yapmışki,silmesem kesinlikle yolu göremezdim yani.motor ısınıp klima ısıtacak pozisyona gelinceye kadar 5 dk geçti zaten,havalar soğuk çünkü.klima çalışınca buğu gidiyor ama aracıma uzun süre binmeyip geri döndüğümde bu buğulanma manzarasıyla karşılaşmak beni biraz sinir ediyor açıkçası.

bu işe bi çare bulamadım maalesef.

Yorum bağlantısı
Gürçay Hüseyin
(düzenlendi)

Peki cabin filtresini degistridiniz mi? Orjinal Ford Carbon cabin filtresini deneyin. Sorununuzu cozecek :)

tarihinde Gürçay Hüseyin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2009 modelde nadir ama olabilir, bir yerden sızı hakinde su alıyor olabilir, bagajın en uç köşesi bile, normalde içinde kimse yoksa, camlar buhar yapmamalı

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...