İçeriğe Yönlendir

Mekke'Nin Fethinin 1381. Yılı Kutlu Olsun

Mert Yeldan

Recommended Posts

Çağlar Bayur

yeni başlayan bir kutlama haftası, 14şubat sevgililer günü de , tüm dünyada 30 sene önce yoktu, şimdi ise alışveriş rekoru kırılan bir gün, yavaş yavaş başlar bu işler. Benim dikkatimi çeken bir gün daha vereyim: 19 Mayıs Sigarayı bırakma günü .......

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

yeni başlayan bir kutlama haftası, 14şubat sevgililer günü de , tüm dünyada 30 sene önce yoktu, şimdi ise alışveriş rekoru kırılan bir gün, yavaş yavaş başlar bu işler. Benim dikkatimi çeken bir gün daha vereyim: 19 Mayıs Sigarayı bırakma günü .......

9 şubat galiba o. 19 mayısta kanun devreye girdi orijinal olsun diye. Sigara konusunda köküne kadar başbakanın ardındayım :)

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan

Herhangi bir anlaşmazlığa mahal vermeyecek hicri takvim gibi güzel bir olgu varken miladi takvimle dini ve milli günlerimizi çakıştırmanın ve insanları bölmenin hiçbir anlamı olduğuna inanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Tartışma ortamı yaratmak maksatlı açmadım konuyu. Eklemek istedim.

Muhammed abi;

Amin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yasin Çelik

inşallah islam ve müslümanlık için ,kalan günlerimiz hayırlı olur , Allah bana ve benim gibi görmek isteyenlere de yardım eder.

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Çocuk bir konu açtı, bilmemne ettiniz konuyu yeter ya.!

Yok miladiye göre şöyleymiş, yok hicriye göre şöyleymiş, yok yılbaşına alternatif aranıyormuş falanmış filanmış..

İçinden geliyorsa iyi dileklerini yaz, gelmiyorsa yazma olsun bitsin. İnsanı forumdan soğutuyorsunuz. :angry:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Bu konuda daha hiç mesaj silinmedi, silinecek mesaj da yok zaten. Bence diğer konular gibi olmadı burası. Karşlılıklı görüş alışverişi şeklinde geçti baştan beri. Halen de öyle.

Bu konuya yazan herkese gösterdikleri hassasiyetten dolayı şahsım adına teşekkür ediyorum. Aslında istersek gayet güzel şekilde fikirler söylenebiliyor demek ki. Her konuda konuşabiliyormuşuz. Bu kadar güzel ve kaliteli insanın bu yetiye sahip olmaması zaten çok şaşırtıcı olurdu.

Sağolun, varolun.

vesile ile; İlker ve Caner kardeşlerimizin ruhu için; El-Fatiha. bilenler okusun, bilmeyenler amin desin kafi.

Rabbim hepinizden razı olsun...

Amin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Zafer sen öyle inandığın için ne zararı var ki diyorsun.Yani duygusal davranıyorsun.

Olay gayet basit:

Hicri takvime göre olan bir olay neden miladi ye çevrilip sabitleniyor.

O zaman (kadir gecesi oda Ramazan ayında olduğu için hariç) diğer kandilleri de sabitleyip kutlayalım.Ne zararı var.

Bayramlarıda özellikle hafta içine denk gelecek şekilde (malum öğretmen tatillerinin az oluşu v. b nedenlerle) sabitleyelim.

Bende bunda fark göremiyorum.Ve zararıda yok bence.

İnsanlar korkuyor,bunu gözardı etmeyiniz.

Hiç sebepsiz 29 ekim kutlamaları ertelendi bu ülkede.Tarihinde ilk kez.

Bazı şeyler vardır .Yapılsın nolur ki denemez.

Bazı işler şıp diye yapılmıyor .

Süreç ister.

Kadayıf pişirmeye benzer.Altına bakılır ;)

Allah nasip etseydi sömestre de umreye gidecektim olmadı.Bunu da beni değişik değerlendirmeyin diye yazıyorum :)

Ama bu uygulamalar bana çok saçma geliyor söylemeliyim.

Yanlış bilgi. 2. kez...

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Yanlış bilgi. 2. kez...

Yanlış olan nedir?

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım

Koyu işaretli yer Engin'cim.

Mehmet abicim belgesiyle birlikte ilk kez ertelenmediğini göstermişti forumda.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu
(düzenlendi)

Mekke'Nin Fethinin 1381. Yılı Kutlu Olsun.

tarihinde Lokman Ceritlioğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gündüz Albayrak

Babam ve Annem yeni gidip geldiler hacca,Allah kabul etsin.Babamın ısrarla söylediği "oğlum yaşınız gençken gidin".

Başından sonuna heyecanla okudum,çok yoğun geçen günlerimde uzun süre girememiştim foruma.Oldukça düzeyli,yapıcı geçmiş konu.Böyle konuların konuşulması zenginleştirmiş siteyi.

Somut konular tartışılmış burada,aslında çok kişi aynı şeyleri söylemiş ama bazen aynı şeyler de konuşulsa karşılıklı anlaşamama olabiliyor.Kavramların doğru anlaşılamadığından kaynaklandığını düşünüyorum.Mesela "özgürlük" ile "isyan" karıştırılıyor.Ya da inandığımız dinin temel kavramlarını anlamamışız.

Yapıcı geçen konuya emeği geçenlere saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hiç sebepsiz 29 ekim kutlamaları ertelendi bu ülkede.Tarihinde ilk kez.

İlk kez değil, daha önce foruma ilgili genelgeyi yükledim. 99 depremi sonrası, Rahmetli Ecevit döneminde de 29 Ekim kutlamaları ertelenmiş.

http://img209.imageshack.us/img209/2779/2910201116465599088093.jpg

Lütfen konuyu özünden saptırmayalım arkadaşlar..

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tarım
iki ertelemenin mahiyetini aynı kefeye koyuyorsan diyecek bir şey yok dostum. iki ertelemeyi de iyi okumanı tavsiye ederim. -- Neyse uzatmayalım. Kafasına estiği gibi hicriye çevir,kafasına estiği gibi miladiye çevir,kafana eseni kutla eseyeni kutlama. Olmaz. Bu kadar da oynanmaz

Lafı söyleyip uzatmayalım olmaz. Bu 1 hocam. 2.'si de ikisi de ayın sebep. Deprem. Basit ve net.

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Benim bildiğim islamiyette iki adet bayram var. Birincisi ve Ramazan, ikincisi Kurban Bayramları. Bu iki bayram da ayet ve hadislerle sabitlenmiş ve bu ayet ve hadislerde Hilal' e göre bir hesaplama yapılarak kutlanması gerekiyor. (bu haftaki cuma hutbesinde detaylıolarak anlatıldı. benim kafamdaki karılıklık da gitti bu sayede. yoksa bende mehmet bey gibi neden bu günlere denk geliyor diye düşünüyordum.). Mekke' nin fethi, Hz. Muhammed (S.A.V) efendimizin doğumu ise ayet ve hadislerle sabitlenmiş bir bayram olmadığı için bunu miladi yıla sabitleseniz de sabitlemesenizde olur. Ama miladi takvimi kullanıyorrsak sabitlenmesinde fayda var. Ancak Yine Cuma hutbesinde (bu hutbe il müftülükleri tarafından hazırlanan, imamların kafalarına göre hazırladıkları bir hutbedir. son yıllarda tamamen tek tip hutbe uygulamasına geçilmiştir. ) Ramazan, Kurban bayramlarının hicri takvime göre hesap edilmesi gerekliliği anlatıldı. (anlatılırken kaynak ayet ve hadislerde nakledildi. ) inanan insan için Kuran' ı kerimde Asla tartışma konusu olamaz. yorum da olamaz. Kuranda gri yoktur ya siyah vardır ya beyaz. Örtünme, vs gibi konularda açıkça anlatılmıştır. Ancak şunu da belirtmek lazım ki Kuran ı anlamak için yeterli derecede fıkıh, Arapça vs. gibi bilginizin olması lazım, Bu nedenledir ki kuran tefsirlerine sayfalar, kitaplar yetmemiştir. Bizim insamız bu tip bilgileri edinmek yerine Ahmet Efendi ne demiş, Mehmet efendi ne demiş gibi Hazır' a konmak dururken okumayı, araştırmayı ve öğrenmeyi de unuttuğu için şimdi islam ile ilgili her konu bir tartışma yaratıyor. Herkes kendine göre yorumluyor , Kimse de kimseyi ikna edemiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

ok peki mekke ne zaman fethedilmiş araştırdınız mı?

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Bütün dini kutlamalar hicri takvime göre kutlanırken bu fetih hep sabit ve yılbaşına geliyor nedense.

İlla ki Noel'e alternatif bir kutlama bulmak zorunda değiliz. Çok zorlama duruyor.

Noel kutlamayan müslümanlar, Noel kutlayanlara nazire yapma zorunluluğunda değiller...

Bu arada herkese iyi seneler diliyorum. Mekke'nin fethi de kutlu olsun...

Yine farklı mecralara geçiyoruz.

İnsanlar dini günlerini dilediği takvime göre kutlasın. Bize ne?

İsteyen hicri isteyen miladi takvimi esas alsın. Kimseye "Vay sen bu takvime göre kutluyorsun. Senin niyetin şöyle şöyle..." deme hakkımız yok.

Niyet okumayı ne kadar çok seviyoruz ve birbirimizden ne kadar çok korkuyoruz. Her davranışın arkasında farklı niyetler arıyoruz.

Böyle bir durum insanları bölecekse zaten o toplumdan bir nane de olmaz...

Alper üstteki birinci mesajın, Alttekide son mesajın. Sen bu kadar çelişkili yazarsan kimse sana itibar etmez kardeşim..

Burada da 11 Ocak yazıyor:

http://ismaili.net/h...history328.html

Siz sayın hocam, Üste veriğiniz gibi yabancı kaynakları örneklemek yerine, Diyanet işleri başkanlığının kaynaklarını kullanırsanız %99'u müslüman olan bir toplumda daha çok saygı görürsünüz..

Mekke 11 Ocak 630 yılında fethedilmiş.

Kaynak; http://www.diyanet.gov.tr/yayin/basiliyayin/yweboku.asp?sayfa=30&yid=1

Bana göre sonuç; Niyet olarak misillememi yapılıyor, yapılsın. Benim çocuklarım veya torunlarım birgün gelip noel kutlayacağına Mekkenin fethini kutlasın..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Çocuk bir konu açtı, bilmemne ettiniz konuyu yeter ya.!

Yok miladiye göre şöyleymiş, yok hicriye göre şöyleymiş, yok yılbaşına alternatif aranıyormuş falanmış filanmış..

İçinden geliyorsa iyi dileklerini yaz, gelmiyorsa yazma olsun bitsin. İnsanı forumdan soğutuyorsunuz. :angry:

Bi şey yok ağam. Kardeş kardeş yazışıyoruz. :)

Yorum bağlantısı
Ertan Çabuk

Araştırmadım. Araştırma gereği de duymadım. Fethedilmiş olması önemli benim için tarihi değil :D

Dini bir konu değil. Siyasi bir mesele mekke nin fethi. Yani mekkenin fethini kutlamassak cehenneme gidecez diye bir şey yok. Kutlarsak da Cennete gitmeyeceğiz. Cavit ağa nın dediği gibi noel yerine mekkenin fethini kutlamak daha mantıklı. Burda belirtmek istediğim şey mekke nin fethinin Dini Bayram olarak algılanmaması-ki değil- . dolayısıyla miladi takvime göre kutlanmasında bir sakınca veya bir art niyet aramamak lazım. Dinen bayram ilan edilen günler ise zaten hicri yıl a göre sabitlendiğinden miladiye çevirme şansınız yok.

Yorum bağlantısı
Korhan Orkun

Geçen sene Bu Konu Başlığı Açılmışmıydı :unsure2: ??

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Cavit abi

Birinci mesajda bu kutlamanın Noel'e alternatif olarak zorlama şekilde olduğunu düşündüğümü söyledim. Bir de bütün günler hicri takvime göre kutlanırken bu kutlamanın miladi takvime göre neden kutlandığını sordum.

İkinci mesajda ise illa birileri bu olayı miladi olarak kutlamak istiyorsa kimsenin buna karışamayacağını söyledim.

Eğer mesajlarımı objektif olarak okursan bu dediklerimi sen de anlarsın.

Burada yazılan mesajlarla itibar peşinde değilim. Ama sen itibar için foruma girip mesaj yazıyorsan o senin bileceğin iş...

Alper gayet objektif okudum, önce körüklemişsin. sonrada amaaan kime ne demişsin..

Son cümle için; Evet o yüzden girip bir şeyler yazıyorum.. :) İtibar gösterilirsem mutlu olurum..(Sözlük anlamı güzeldir)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Alper gayet objektif okudum, önce körüklemişsin. sonrada amaaan kime ne demişsin..

Son cümle için; Evet o yüzden girip bir şeyler yazıyorum.. :) İtibar gösterilirsem mutlu olurum..(Sözlük anlamı güzeldir)

Her türlü saygımız sonsuz ağam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Doğan

Abi,

Ben veya bir başkası körüklemiş olsaydı bu konu çoktan kapanırdı... Mesajlarım, diğer arkadaşların yazdığı mesajların doğrultusunda; açılan konunun bahsedilen kısmına yönelik yazılan cevaplar şeklinde. Yoksa ikisi de benim fikrim ve birbiriyle çelişen fikirler değiller. Sen böyle yorumluyorsan birşey diyemem abi...

Ama dedektif gibi iz sürüp mesajları bulmuşsun. Zehir hafiye gibisin. :)

Gözüm üstünde mühendis bey, burdaki mühendislere bişi diyemiyom ya senden çıkartıyorum acısını.. :tongue:

Yorum bağlantısı
Cavit Doğan
Her türlü saygımız sonsuz ağam

Fenerliler atkı dağıtıyormuş, mesaj yazdım fenerli gibi ama icrat yok daha. olm ne biçim kulübünüz var insan ağız tadıyla bir gün fenerli olamıycakmı len.. :tongue:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

Fenerliler atkı dağıtıyormuş, mesaj yazdım fenerli gibi ama icrat yok daha. olm ne biçim kulübünüz var insan ağız tadıyla bir gün fenerli olamıycakmı len.. :tongue:

Ağam sen ne yapacaksın FB atkısını ? Yoksa bana yeni yıl hediyesi olarak mı vereceksin :D

Ama istersen sana ve oğluna Alex forması hediye edebilirim :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...