İçeriğe Yönlendir

Laptop Seçimi, Ürün, Donanım Ve Fiyat Tavsiyeleri

Özgen Acar

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Seve seve yardımcı olurum, şöyleki:

Alınan tüm notebook'lara benim önerim format atılıp temiz kurulum yapılması gerektiğidir. İşlemcisi her yüksek olanın ekran kartı veya ram'i de yüksek gelecek diye bir durum yok. Zira iş serisi laptoplar i5 işlemcili ancak 4gb ram'li ve onboard ekran kartlı gelebilir.

Marka dünyanın bir çok yerinde farklılık gösterebilir. Mesela dünyada satan en fazla olan marka ACER iken, ben TR'de asla hiç bir tanıdığıma aldırmam. Zira teknik servisi belli olmayan, prosedürü yerlerde sürünen bir markadır. HP ise gayet sağlamdır. Ayrıca garanti sonrası dahi yedek parçası boldur, zira çok satmıştır. Benim markalardaki önerim, ASUS, SAMSUNG, LENOVO, HP olabilir. Sıralaması yoktur.

Core duo, centrino gibi işlemcilerin i serisi işlemcilerden sizin de yazdığınız gibi hızlı çalışmasına imkan fiziksel olarak yoktur. Ancak dediğiniz gibi, i5'li bir notebook içi full geldiyse, ağır çalışması normaldir. Format atılır, zıpkın gibi olur.

Maddelerinize geldiğimizde;

Ekran kartlarında ram boyutu önemli değildir. Çekirdek hızı ve bit değeri ortaya çıkar. Bunlar ne kadar yüksekse, performansı o kadar artar. Ekran kartlarında en iyi oynadığınız oyunda bile ram miktarı 300-400mb ı geçmez.

İşlemciler asla zamanla performanslarını yitirmezler. Bu bahsettiğiniz 10 senelik işlemcilerde bile aynıdır. Ayrıca i serisi işlemciler çıkalı 2 seneyi geçti. Bu sebeple i3 i5 i7 dedikten sonra peşinden gelen işlemci kodunu da takip etmemiz gerekmektedir. Şu anda 3. nesil dediğiniz 3xxx kodlu işlemciler satılıyor. 2013 ilk çeyreğinde 4xxx kodlu 4. nesil işlemciler geleceği açıklandı.

HDD içinse, artık boyutu değil, hızı çok önemli. Her bir notebook kullanıcısına tavsiyem, disklerinizi SSD ile değiştirin, önemsiz verilerinizi harici diskte saklayın. SSD ile notbeook performansı en az 3 kat hızlanır.

Geçen ay bir asus aldım i3 işlemci vardı ben buna win 8 kurdum,tabi diskleri silip bu işlemi yaptım.Lakin internette video izlerken donuyor kasıyor hatta 10 sn gibi bir yanıt vermeme süresi oluyordu,bunu neden yapar diye çok düşündüm sonunda win 8 hazır değildir diye düşündüm win 7 32 ve 64 bitleri kurup tekrar denedim ama netice aynı idi donma sorunu devam ediyordu,daha sonra bilgisayar tamiri ile uğraşan arkadaşa verdim kendisi win 64 bit yükledi ve asusun sitesinden bu pc ile alakalı tüm driverları sırası ile yükledi sıkıntı ortadan kalktı ama bu seferde pc hantallaştı,ben böyle pc hayatta istemem benim kullanacağım pc kullandığı donanımın hakkını verecek baktım olacağı yok verdim birine gitti.Gelelim hp ye ben beğendiğim tek yanı arızalandığında kapından aldırıp kapına bırakmaları haricinde hp pc lerin içini full yazılımla doldururyor bu işlemi asus acerde yapmaya başladı bu nedenle bu 3 markadan uzak durmaya karar verdim.Artık alacağım pc lenova ve freedos olacak içerisinde yazılım barındırmasın ben ne istersem onu yükleyeyim.Bilgisayarların performansları ısınınca düşer bu gözardı edilemiyecek bir gerçek,ısınan soğuyan parçalar zamanla özelliklerini yitiriyor 2 senelik bir işlemci ile sıfır işlemci bir olurmu?ikisi aynı model olsa bile.Bu yazdıklarımın hepsini kendi denemelerimden edindiğim tecrübelerle yazyorum sağdan soldan duyma şeyler değil yaşadığım sorunlar.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fatih bey,

İşlemciler 10 sene sonra bile aynı performansı verirler. Bu konuda şüpheniz olmasın. Zira notebook'lar sınır ısı seviylelerinde test edilirler. Ha dersinizki, alet ısındığında performansını kaybediyor. Buna katılırım. Zira bütün pc'ler ısınınca kendilerini korumak için yavaşlamaya başlarlar. Böylelikle ısınıp zarar görmeleri engellenir.

Hangi marka alırsanız alın, zaten freedos almanızı öneririm. Evde dediğiniz gibi kendi yazılımlarınızı kurarsınız.

Tecrübelerinizin başarılı olamadığını belirtmek isterim, zira internette video izlerken donan bir laptop / pc'nin ekran kartı driver'ının yüklenmediğini her tecrübeli insan bilir.

Lütfen mesajlarımı yanlış anlamayın, sadece önyargılarınızı değiştirmeye çalışıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Sani bey,yanlış anlamıyorum ama benim bu ön yargı zor kırılır.

Özellikle olmassa olmaz driverlara dikkat ederim,çok önemli olmadığına karar verdiğim ıvır zıvırları yüklemem,ekran,cipset,hdd,ses,maus.Pc format atma esnasında bunları bulup yüklese dahi üreticisini bulur onun sitesinden en güncelini indiririm.Bahsettiğim donma sorunu sadece video izlerkende olmuyordu mesela windows gezginini başlatıyorum açılıyor 5 sn sonra cevap vermiyor hiçir işlemde yaptırmıyor makineyi kaskatı bir duruma getiriyordu sıfır sistem ve güncel driverları kurmama rağmen,şimdi bu mesajı yazdığım asusda netbook n570 işlemciye sahipti win 7 de istediğim performansı vermedi bende win 8 kurdum,win 7 de 3,2 olan işlemci puanı win 8 de 3,4 oldu ve gözle görülür fark elde ettim fakat diğer asusda bu asla olmadı.Aslında mümkün mertebe freedos almaya çalışıyorum evdeki pc acer onu freedos aldım centrino core do işlemcisi var performansı çok çok iyi.Centrinoyu acer i5 ile kıyasladığımda centrinonun jet hızında yanıt vermeside beni ziyadesi ile şaşırttı.Sonra o i5 işlemcili pc iyice inceledim ve gördümki acer firması yüklemedik yazılım bırakmamış şimdi hal böyle olunca üreticiler yavaş yavaş pc leri kendi yazılımları ile doldurmaya başlıyorlar eskiden böyle değildi ama artık değişiyor ve bende bundan hiç hoşlanmıyorum.Şuan aldığım kullandığım gördüğüm test ettiğim pc deneyimlerimden sonra en idealinin lenova olduğuna karar verdim ama KENDİM İÇİN herkesin fikri düşüncesi farklı olabilir.Ben pc açma düğmesine bastığımda hemen açılacak bu şuan kullandığım win8 de var bekleme yok kapanırkende aynı bekleme yok hemen kapanıyor,çalıştırdığım proğramlarda kasma yok office2010 açması 2sn sürüyor belki daha az.Ayrıca pardus ubuntu gibi linux işletim sistemlerinide çok uzun süre kullandım işim gereği windows çekirdeği ile çalışan proğramlara ihtiyacım olmasa kullanacağım işletim sistemi sadece ubuntu olurdu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Özellikle olmassa olmaz driverlara dikkat ederim,çok önemli olmadığına karar verdiğim ıvır zıvırları yüklemem,ekran,cipset,hdd,ses,maus.Pc format atma esnasında bunları bulup yüklese dahi üreticisini bulur onun sitesinden en güncelini indiririm.Bahsettiğim donma sorunu sadece video izlerkende olmuyordu mesela windows gezginini başlatıyorum açılıyor 5 sn sonra cevap vermiyor hiçir işlemde yaptırmıyor makineyi kaskatı bir duruma getiriyordu sıfır sistem ve güncel driverları kurmama rağmen,şimdi bu mesajı yazdığım asusda netbook n570 işlemciye sahipti win 7 de istediğim performansı vermedi bende win 8 kurdum,win 7 de 3,2 olan işlemci puanı win 8 de 3,4 oldu ve gözle görülür fark elde ettim fakat diğer asusda bu asla olmadı.Aslında mümkün mertebe freedos almaya çalışıyorum evdeki pc acer onu freedos aldım centrino core do işlemcisi var performansı çok çok iyi.Centrinoyu acer i5 ile kıyasladığımda centrinonun jet hızında yanıt vermeside beni ziyadesi ile şaşırttı.Sonra o i5 işlemcili pc iyice inceledim ve gördümki acer firması yüklemedik yazılım bırakmamış şimdi hal böyle olunca üreticiler yavaş yavaş pc leri kendi yazılımları ile doldurmaya başlıyorlar eskiden böyle değildi ama artık değişiyor ve bende bundan hiç hoşlanmıyorum.Şuan aldığım kullandığım gördüğüm test ettiğim pc deneyimlerimden sonra en idealinin lenova olduğuna karar verdim ama KENDİM İÇİN herkesin fikri düşüncesi farklı olabilir.Ben pc açma düğmesine bastığımda hemen açılacak bu şuan kullandığım win8 de var bekleme yok kapanırkende aynı bekleme yok hemen kapanıyor,çalıştırdığım proğramlarda kasma yok office2010 açması 2sn sürüyor belki daha az.Ayrıca pardus ubuntu gibi linux işletim sistemlerinide çok uzun süre kullandım işim gereği windows çekirdeği ile çalışan proğramlara ihtiyacım olmasa kullanacağım işletim sistemi sadece ubuntu olurdu.

Öncelikle,

İşlemci değerlendirmesinde puanın yükselmesi normal zira Win7 7.9 üstünden puanlarken, Win8 10 üstünden puanlıyor. Orantıya vurduğunuzda performans daha düşük çıkıyor aslında.

İkinci olarak, Win8'in zaten açma kapanma hızlarındaki fark bariz. Şu ana kadarki en hızlı açılan ve kapanan windows.

Ben de sizin gibi ön yüklü gelen hiç bir yazılımı kullanmam. Arkadaşlarımın bir çok notebook'unu ben aldım ve ben kurdum. Alır almaz dvd'yi takar, temiz Win7 kurarım.

Ayrıca, markalar arası performans farkından bahsediyorsunuz sürekli ancak tüm markalar aynı işlemci ve aynı mimarideki anakartı kullanır. A markası X özellikleri sunarken B markası da X özellikleri sunuyorsa, performans aynıdır ;)

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Fatih bey,

İşlemciler 10 sene sonra bile aynı performansı verirler. Bu konuda şüpheniz olmasın. Zira notebook'lar sınır ısı seviylelerinde test edilirler. Ha dersinizki, alet ısındığında performansını kaybediyor. Buna katılırım. Zira bütün pc'ler ısınınca kendilerini korumak için yavaşlamaya başlarlar. Böylelikle ısınıp zarar görmeleri engellenir.

Hangi marka alırsanız alın, zaten freedos almanızı öneririm. Evde dediğiniz gibi kendi yazılımlarınızı kurarsınız.

Tecrübelerinizin başarılı olamadığını belirtmek isterim, zira internette video izlerken donan bir laptop / pc'nin ekran kartı driver'ının yüklenmediğini her tecrübeli insan bilir.

Lütfen mesajlarımı yanlış anlamayın, sadece önyargılarınızı değiştirmeye çalışıyorum.

+1

10 yıldır günün 24 saati çalışan serverlarım var PIII işlemcili :)

Önce windows güncellemelerini mi yüklüyorsunuz driverları mı ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Önce windows güncellemelerini mi yüklüyorsunuz driverları mı ?

formatı attıktan sonra her zaman driverları yüklerim ve sonra güncelleştirme yaparım.

Ayrıca, markalar arası performans farkından bahsediyorsunuz sürekli ancak tüm markalar aynı işlemci ve aynı mimarideki anakartı kullanır. A markası X özellikleri sunarken B markası da X özellikleri sunuyorsa, performans aynıdır ;)

Sani bey karşılaştırdığım centrino ve i5 aynı marka ikiside acer,sorunlu olan ise asusdu.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

formatı attıktan sonra her zaman driverları yüklerim ve sonra güncelleştirme yaparım.

Sani bey karşılaştırdığım centrino ve i5 aynı marka ikiside acer,sorunlu olan ise asusdu.

Ben tam tersini yapıyorum. Windows güncelleştirme bazen driverların üzerine yazabiliyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben tam tersini yapıyorum. Windows güncelleştirme bazen driverların üzerine yazabiliyor.

diyelimki işletim sistemini yükledik ama ne eterneti nede wireless drivırını gördü bu durumda internete girebilmek için driver yüklemek zorundayız malum bu 2 driverı yüklemeden öncede cipseti yüklememiz gerekiyor neticede güncellemeden önce driver yüklemek zorunda kalıyoruz zaten geriyede çok şey kalmadı.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

diyelimki işletim sistemini yükledik ama ne eterneti nede wireless drivırını gördü bu durumda internete girebilmek için driver yüklemek zorundayız malum bu 2 driverı yüklemeden öncede cipseti yüklememiz gerekiyor neticede güncellemeden önce driver yüklemek zorunda kalıyoruz zaten geriyede çok şey kalmadı.

Öyle bir durumda en gerekli olan driverları yüklüyorum. Chipset driverının ethernetle alakası olduğunu sanmıyorum en azından şimdiye kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Öyle bir durumda en gerekli olan driverları yüklüyorum. Chipset driverının ethernetle alakası olduğunu sanmıyorum en azından şimdiye kadar böyle bir durumla hiç karşılaşmadım.

ethernet ve wireless driverı yüklemeden önce cipset yüklenmesi gerekiyormuş.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Süleyman Can Şahin

Selamlar . Diz Üstü Bilgisayarım bozulduğu için garantiye göndermiştim. 20 iş günü geçti halen tamiri bitmediği için bana eski bilgisayarımın fiyatı değerinde çek vereceklermiş tahmini 1600tl yeni bilgisayar alacağım. Eski pc bundandı : http://www.packardbell.com.tr/pb/tr/TR/content/model/LX.BQN02.002 . 1600-1800 tl arasında bu pcden daha iyi bir bilgisayar alabilirmiyim önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. .:)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Bilgisayardan pek anlamam ama lenovo kullanıyorum, memnunum.

Aynı durumdayız abi bende hiç anlamam :)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Selamlar . Diz Üstü Bilgisayarım bozulduğu için garantiye göndermiştim. 20 iş günü geçti halen tamiri bitmediği için bana eski bilgisayarımın fiyatı değerinde çek vereceklermiş tahmini 1600tl yeni bilgisayar alacağım. Eski pc bundandı : http://www.packardbe...el/LX.BQN02.002 . 1600-1800 tl arasında bu pcden daha iyi bir bilgisayar alabilirmiyim önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. . :)

Çekiniz nereden olacak?

Hesabınıza havale geçiyor olmaları gerekir normalde?

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Çekiniz nereden olacak?

Hesabınıza havale geçiyor olmaları gerekir normalde?

Abi teknosadan verecekler çeki ordan almam gerekir heralde.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi teknosadan verecekler çeki ordan almam gerekir heralde.

Yetkili servis ile görüşün, teknosa'ya bağımlı kalmayın. Hesabınıza para iadesi yapmak zorundalar. Onun üstüne başka yerlerden hep beraber bakarız. Teknosa'da pek seçenek yok maalesef.

Yorum bağlantısı
Misafir
(düzenlendi)
Selamlar . Diz Üstü Bilgisayarım bozulduğu için garantiye göndermiştim. 20 iş günü geçti halen tamiri bitmediği için bana eski bilgisayarımın fiyatı değerinde çek vereceklermiş tahmini 1600tl yeni bilgisayar alacağım. Eski pc bundandı : http://www.packardbe...el/LX.BQN02.002 . 1600-1800 tl arasında bu pcden daha iyi bir bilgisayar alabilirmiyim önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. .

BU şekilde çok öneri gelir. Packardbell bildiğim kadarı ile Acer ile aynı. SAnırım arıza nedeni ile bu iki marka gündemde olmayacaktır. Ben 3 senedir Samsung kullanıyorum. Virüs programı kullanmadığım halde, sürekli downloadlar olduğu halde biraz yavaşlasa da hiç restartını görmedim. SAmsungların özelliği sessizdirler ve çok ısınmazlar. Sanırım işlemci p9700'dü. Genelde elektronik cihazları sık değiştirdiğim halde, işlemci modelini unutacak kadar uzun kullandığım tek elektronik alet diyebilirim.

Alternatifleri vardır elbette ancak fiyat performans ürünleri ön plana çıkıyor artık.

Saygılarımla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Yetkili servis ile görüşün, teknosa'ya bağımlı kalmayın. Hesabınıza para iadesi yapmak zorundalar. Onun üstüne başka yerlerden hep beraber bakarız. Teknosa'da pek seçenek yok maalesef.

Ben yarın tam olarak öğreneyim buraya yazarım abi teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Yergin

Selamlar . Diz Üstü Bilgisayarım bozulduğu için garantiye göndermiştim. 20 iş günü geçti halen tamiri bitmediği için bana eski bilgisayarımın fiyatı değerinde çek vereceklermiş tahmini 1600tl yeni bilgisayar alacağım. Eski pc bundandı : http://www.packardbe...el/LX.BQN02.002 . 1600-1800 tl arasında bu pcden daha iyi bir bilgisayar alabilirmiyim önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler. . :)

http://www.hizlial.com/u30.001.1196.0640/asus-k55vj-sx077d-intel-core-i7-3630qm-24ghz-8gb-750gb-2gb-gt635m-156-freedos-notebook-sinirli-stok

Ben bu bilgisayarı yeni aldım.

Aklım bunda kalmıştı

http://www.hepsiburada.com/Liste/productDetails.aspx?Categoryid=98&Productid=bd301700

Sırf harddisk 7200 rpm diye ve kredi kartıma taksit imkanı için asus seçtim memnunum.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Ben yarın tam olarak öğreneyim buraya yazarım abi teşekkürler.

Abi bugün görüştüm bana bilgisayarın değerinde çek vereceklermiş 1580tl başka yerden alamıyormuşum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Abi bugün görüştüm bana bilgisayarın değerinde çek vereceklermiş 1580tl başka yerden alamıyormuşum.

Yaptıkları doğru değil. Kesinlikle kabul etmeyin. Ücreti siz çekle mi ödediniz? Saçmalıyorlar. Bağırın çağırın, nakit paranızı geri isteyin.

Çek gibi durumlar beğenmediğiniz iade sürenizin daha dolmadığı durumlar içindir. Ki bunda bile bir çok mağaza ücret iadesi yapar...

Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Yaptıkları doğru değil. Kesinlikle kabul etmeyin. Ücreti siz çekle mi ödediniz? Saçmalıyorlar. Bağırın çağırın, nakit paranızı geri isteyin.

Çek gibi durumlar beğenmediğiniz iade sürenizin daha dolmadığı durumlar içindir. Ki bunda bile bir çok mağaza ücret iadesi yapar...

Abi az önce müşteri hizmetlerini aradım para iadesi istiyorum dedim hiç ikiletmedi talebiniz alındı size dönüş yapılacak dedi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can Şahin

Abi az önce müşteri hizmetlerini aradım para iadesi istiyorum dedim hiç ikiletmedi talebiniz alındı size dönüş yapılacak dedi :)

aslında yarın güzel indirimler varmış şunlar hoşuma gitti meselhttp://www.teknosa.com/urunler/125032398/sony-vaio-sve1512j1ew-ceu-notebooka :http://www.teknosa.com/urunler/125032369/toshiba-satellite-c855-1r6-beyaz-notebook

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sony ve Toshiba gereğinden çok pahalı.

Önerim, Asus, Samsung, HP gibi markalara bakmanız.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Yasin Şimşek

İyi akşamlar. Yarın laptop almayı düşünüyorum 1.500 lira civarı. tavsiyeleriniz olursa sevinirim :) gold ve vatan bilgisayardan alıcam büyük ihtimal 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...