İçeriğe Yönlendir

185/65/14 Yerine 175/65/14

Bekir Yığrık

Recommended Posts

Bekir Yığrık
(düzenlendi)

Arabamın orijinal lastikleri 185/65/14

Bir arkadaştan, fiestadan çıkma 175/65/14 kış lastikleri aldım.

Lastikler geçen yılın lastikleri(2010 üretimi).Lassa 82 T. 2000 km ancak yapmıştır,baya bi temiz yani.

Birz daha dar(1cm) galiba.

Bu, yol tutuşunda çok fark eder mi?

Yüzel alanı azalacağı için basınç artar, kara,buza daha iyi mi saplanır; yoksa alan azaldığı için yol tutuşu da mı azalır?

Teşekkürler.

tarihinde Bekir Yığrık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

karda buzda daha dar kış lastiği iyidir, daha ufak yarıçapı ile tüketim artar ama taban inceldiği için absorbe edebilir, ıslakta daha iyi yol tutar. En iyisi ucuz veya hediye olması güle güle kullanın

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akbaş

bence orjinalliğiyle hiç oynamasaydın. yol ttutuşundan, virajlara girişinden basıncına kadar etkileyecektir

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

karda buzda daha dar kış lastiği iyidir, daha ufak yarıçapı ile tüketim artar ama taban inceldiği için absorbe edebilir, ıslakta daha iyi yol tutar. En iyisi ucuz veya hediye olması güle güle kullanın

Teşkkürler.

Hediye değil malesef :) Ama ucuz. 200-250 TL arası bir fiyat olacak.

bence orjinalliğiyle hiç oynamasaydın. yol ttutuşundan, virajlara girişinden basıncına kadar etkileyecektir

185'in %65 i 120,25 ve175'in %65 i 113,75 yapıyor. Çapı 6,5 mm daha kısa yani yere daha yakın, ağırlık merkezi aşağıya kayıyor, Dolayısıyla virajlara daha rahat girilebilir.. Ancak genişlik azalacağından kuru havalarda diğerine göre tutuş azalır. Ama basınç artacağından karlı havalarda tutuş artar diye düşünüyorum.

E bunlar da kış lastiği...

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

300 TL verirdim, istanbul da olsa, mesela :D

Yollayabilirim 300'e :)

Buzda değilde karda daha iyi olur dar taban lastik

+1

Yorum bağlantısı

Ben de taban genişliği azalınca yol tutuşun daha iyi olacağını duymuştum.

185'in %65 i 120,25 ve175'in %65 i 113,75 yapıyor. Çapı 6,5 mm daha kısa yani yere daha yakın, ağırlık merkezi aşağıya kayıyor, Dolayısıyla virajlara daha rahat girilebilir.. Ancak genişlik azalacağından kuru havalarda diğerine göre tutuş azalır. Ama basınç artacağından karlı havalarda tutuş artar diye düşünüyorum.

E bunlar da kış lastiği...

Bekir Hocam branşınız neydi?

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık
(düzenlendi)

Ben de taban genişliği azalınca yol tutuşun daha iyi olacağını duymuştum.

Bekir Hocam branşınız neydi?

Fen ve Teknoloji Ali Hocam.

Basınç konusunu geçenlerde anlattım çocuklara....

:)

Kannımca kuru havalarda ve buzlu yüzeylerde yüzey alanın artması daha iyi, sürtünme kuvveti de artar.

Karlı yollarda yüzey alanı azalması ve basıncın artması daha avantajlı...

Yorum bağlantısı

Fen ve Teknoloji Ali Hocam.

Basınç konusunu geçenlerde anlattım çocuklara....

Doğru tahmin etmişim Bekir Hocam. Yılbaşından sonra müsait olduğunuz bir gün Muş toplantısı ayarlayalım mı Bekir Hocam ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık
(düzenlendi)

Doğru tahmin etmişim Bekir Hocam. Yılbaşından sonra müsait olduğunuz bir gün Muş toplantısı ayarlayalım mı Bekir Hocam ne dersiniz?

Olabilir aslında ama yarı yıl tatilinden sonra. Bir de evli olunca söz veremiyorum :)

Yorum bağlantısı

Olabilir aslında ama yarı yıl tatilinden sonra. Bir de evli olunca söz veremiyorum :)

Anlıyorum Bekir Hocam. Siz galiba Altınova yibonun lojmanlarında oturuyorsunuz. Uzun süre eşinizi orda bırakıp Muş'a gelme şansınız olamıyor galiba. Bizim de durum aynı Taşoluk da lojmanda oturuyoruz ama kısa süreli de olsa ayrlayalım diyorum bir toplantı. Şu an dört kişiyiz Muş2tan aktif olan. Daha önce sadece iki kişiydik.

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

Anlıyorum Bekir Hocam. Siz galiba Altınova yibonun lojmanlarında oturuyorsunuz. Uzun süre eşinizi orda bırakıp Muş'a gelme şansınız olamıyor galiba. Bizim de durum aynı Taşoluk da lojmanda oturuyoruz ama kısa süreli de olsa ayrlayalım diyorum bir toplantı. Şu an dört kişiyiz Muş2tan aktif olan. Daha önce sadece iki kişiydik.

Yibo lojmanlarında kalamıyorum malesef. Altınovada'ki tek kaloriferli daire var orada kalıyorum.... Yarı tatilden sonra konuşuruz diyelim.

Neyse konu farklı yere gitti :)

Lastikler incelince sarsıntı biraz arttı :(

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık

Sarsıntı taban incelince artmaz, Lassa spec. olmuştur.

Lassa spec derken?

Yorum bağlantısı
Bekir Yığrık
(düzenlendi)

Sarsıntılı sürüş özelliği standart demek :D

:D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...