İçeriğe Yönlendir

Yaya Geçitlerinde Nasıl Davranıyorsunuz?

Cem Boneval

148 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Fatih Öztürk27

Videoyo açamadım okulda ama yayaların abartılmamak şartıyla önceiği olduğunu düşünüyorum. Ben durup yol veriyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Evren Erakçora

Yol vermem. Umursamam. Gerekirse ezerim de.

Yurtdışında yaşıyorum. Gördüğüm şey şu: eğer cezalar ağır olmasa bir tek kişi uymaz. Kibarlık falan hak getire.

Türkler çok mu orada? :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ahmet Kiriş

Kalabalık trafikte mutlaka yayaya yol veririm, Işık yayaya kırmızı iken İpsiz sapsız yol ortasında salına salına gezinen soytarıları gördüğüm zaman istemdışı ayağım gaz pedalına gider ve gaz kesmeyeceğimi çok rahat anlarlar.

Hava yağmurluysa, gelene geçene mutlaka yol veririm, yağmur yağıyor onlar dışarıda ben arabanın içindeyim, zaten yolların hali ortada, her köşede bir su birikintisi, insanlar mağdur olmasın.

Yaşlı teyzelere,amcalara, çocuğuyla dışarıda olan ablalara dayanamam, arkamda tamponuma yapışık da gelseler umurumda değil basarım frene,

Işık bana yeşil yanıyorken koşarak geçenlere ses etmem, ama salınan birisini görürsem üstüne sürerim (Yaşlı veya yanında çocuk varsa başım üstüne) Hele bir de el kol hareketi yapanını bulursam, el frenini de çekerim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ayhan Şentürk

Yaya olarak yaya geçitlerinde can güvenliğim için arabalara yol veriyorum :tongue:

Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Yayaların çoğunluğuna, arkamdaki trafik yoğunluğuna havanın durumuna göre karar verip gerekirse durur veya hızımı yavaşlatıp yürümeye devam ederim.

arkamda iki arabadan sonra boşluk varsa kesin yürürüm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Yalçın Yurdakul

Bu yaz İsveç'te 10 gün kadar araba kullanmak durumunda kaldım. Kural neyi emrediyorsa sürücüler onu yapıyor. Bilgisayar oyunu gibi. Korna sesi hiç duymadım. Sollayan olmadı. 30 km ise 30 , 50 km. ise 50. 70 'le gidilecek yerde 50 ile gitsen yanlışlıla yine de korna çalan, sollayan olmuyor. Porche arkandan aheste aheste geliyor. Yaya geçidine yaklaşan yayalar da çoğu zaman yola bakmıyor bile, iniyor yola. İlk günlerde puanları topluyorduk nerdeyse :) Sonra sonra alıştım. Ne yalan söyleyeyim: klasik müzik gibi bir trafik var. Sonra İtalya'ya gitmek nasip oldu. Trafik bizdeki gibi keşmekeş onlarda da ama yaya geçidine çok dikkat ediyorlar. Öncelik yine yayada. Şurası bir gerçek ki "Yaya iken kendinizi güvende hissediyorsunuz." Bu durum saygıdan da olsa kanun korkusu da olsa görmeyi arzuladığımız bir şey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

İspanyada çok yadırgamıştım. daha yaya geçitine yönelmem ile arabaların durması bir oluyordu. Bende yol vermeye çalışıyorum yaya geçitlerinde ama bizde geçit kültürü de yok yayalar arasında. paldır küldür yola atlayanlar büyük sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bu yaz İsveç'te 10 gün kadar araba kullanmak durumunda kaldım. Kural neyi emrediyorsa sürücüler onu yapıyor. Bilgisayar oyunu gibi. Korna sesi hiç duymadım. Sollayan olmadı. 30 km ise 30 , 50 km. ise 50. 70 'le gidilecek yerde 50 ile gitsen yanlışlıla yine de korna çalan, sollayan olmuyor. Porche arkandan aheste aheste geliyor. Yaya geçidine yaklaşan yayalar da çoğu zaman yola bakmıyor bile, iniyor yola. İlk günlerde puanları topluyorduk nerdeyse :) Sonra sonra alıştım. Ne yalan söyleyeyim: klasik müzik gibi bir trafik var. Sonra İtalya'ya gitmek nasip oldu. Trafik bizdeki gibi keşmekeş onlarda da ama yaya geçidine çok dikkat ediyorlar. Öncelik yine yayada. Şurası bir gerçek ki "Yaya iken kendinizi güvende hissediyorsunuz." Bu durum saygıdan da olsa kanun korkusu da olsa görmeyi arzuladığımız bir şey.

İsveç. :)

Yorum bağlantısı
Mert Ender

Sorunun "yayalar, sizce nasıl davranıyor?" diye bir versiyonu da olmalı.

Yani bazen özellikle kadın yayalar, kendilerine sırf yaya oldukları için yol verilince birden Miss Universe olduklarını zannederek daha ağır, ağır, ağırrrr geçiyorlar, beklerken içim kıyılıyor.

Kadın yayalardan güzel olanları tenzih edilebilir tabii, neden olmasın... :flowers:

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Mustafa yaya geçidine atladın bende frene asıldım zınk diye durdu :D arkadan gelen arkdş bana vurdu ona arkasndaki vurdu :D ortalık çorba ondan sonra :D anlat ki bura yaya geçidi :D :D :D

:p araçlar da saygılı. takip mesafesine uyuyor :p hem yaya geçidine gelmeden levhalar var TR deki gibi :D yani arkadan gelende yaya geçidi görüp tedbirini alıyor :p

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
İsmail Yanık

Her zaman yayalara, hayvanlara yol verrim.Ama bizim yayalar mal gibi.Hiç mi canınızın kıymeti yok ölümüne her yerden yola fırlıyorlar...

Arabasız ulaşımı yürüyerek yaptığımda ben de yaya olduğum için, '' mal gibi '' kelimesini size iade ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün

Işıksız geçitlerde ve özellikle hava kötü veya yaya yaşlı çocuk vs ise kesin yol veririm. Ama herkes bu bilinçte olmadığından arkadan gelene dikkat etmek lazım. Geçenlerde yaya geçidinde yayaya yol verdim. Arkamdaki de normal bir şekilde durdu. Fakat onun arkasındaki duramadı. Yol açılır açılmaz gazladım :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Tüysüz

4 yıl once afyonkarahisarda sehiricinde yaya gecidinde bir yaya yola atladı yol verdim arkamdan gelenler kornalarını kulagıma sokacaklardı adam gecerken plakama baktı sasırdım acaba hatamı yaptım dedim- hayır hata degil dogrusuda bu olmalı bence

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Osman Oğuz

Arabaların vızır vızır aktığı bir trafikte Güvenli bir şekilde %95 yol veririm. Normal trafikte yayanın davranışına göre yol veririm veya kontrollü olarak geçerim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...