İçeriğe Yönlendir

205/55/16 Yerine 205/65/16 Takarsam Ne Olur?

Fahdet Özdoğan

Recommended Posts

Fahdet Özdoğan

205\55\16 lastikler yerine205\65\16 takarsam ne gibi sıkıntılar yaşarımıyım bilgisi olan cevap yazabilirmi. Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Arabaya 4-5 kişi bindiğinizde sürtme yapabilir.

Yol tutuşu azalır, konfor artar.

Hız göstergesi gerçek hızdan düşük göstererek yanıltır.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yakıt tüketimi artacak, aracın altına daha fazla hava girip hızlı gidildiğinde salınım artacak v.s.

Yorum bağlantısı
İ.Göksel Yaman

Mondeo'da kesinlikle çamurluklara sürtme yapmaz, diğer iddialara bişey diyemeceğim.

Yorum bağlantısı
Berk Karatan

Yanağınız 1 cm kadar büyür bu da araçta çok hissedilir bir fark oluşturacağını zannetmiyorum...

Söylenenlere katılmıyor değilim ama ne kadar hissedilir?

Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

Lastik çevreleri arasındaki fark max.% 3 veya üstünde ise tavsiye edilmez.Sizde %6,49 fark ediyor.Sorunuzun cevabını kısaca olmaz olarak cevaplıyabilirim.Cevaplarını Ayhan kardeşim vermiş. Ama takarım derseniz takabilirsinizde...Bu konularda kullanılacak olduğunu düşündüğüm faydalı bir link.

http://www.saglamotomotiv.com/lastik-jant-...p-makinesi.html

Yorum bağlantısı
Cem Boneval

Düşündüğünüz ebad orjinalden şu farkları gösteriyor:

Lastik çevresi 13 cm, çapı 4 cm ve yanak genişliği 2 cm daha fazla.

Bu durumda çevre arttığı için ivmelenme göreceli düşer, yük ve dolayısı ile benzin tüketimi artar (kabaca %5 desem?).

Yanak kalınlığı nedeniyle konfor artar, ancak yanak üzerine yatma ve ağırlık merkezinin yukarı taşınmış olması nedeniyle yol tutuş göreceli bozulur.

Hız göstergesi de %6-7 gibi düşük gösterir yani 110 ile giderken aslında 117 km/s ile gidiyor olursunuz.

Ancak tüm bu değişiklikler her kullanıcı tarafından algılanmayabilir, kullanım tarzınız ve duyarlılığınız ile de ilintilidir. Açıkcası beni rahatsız eder, yol tutuşundaki azalmayı da biraz güvenlik tehdidi olarak görürdüm.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni kasa Mondeo ise, lastikler hediye ise takardım, mesela hediye kış lastiği olarak. Ancak zaten o kasaya 235/45/18 yakışırdı ki S-max teki ebad.

Yorum bağlantısı
Fahdet Özdoğan

Arkadşalar ilginiz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...