İçeriğe Yönlendir

Pert Araç Sattılar Bize

Mehmet Teoman Tuncel

Recommended Posts

Gökhan Aksu

Gerçekten çok can sıkıcı durumlar.Bir Adanalı olarak gerçekten çok utandım.

2007 yılında Adana Nissan yetkili satıcısı Okar otomotivden 2003 model Seat Toledo almaya karar verdim.2. el yetkili satıcısı(hala kendisini şükranla anıyorum) sadece sağ 2 kapıda boya var dedi.Peki o zaman aracı alıp yetkili servise göstereyim dediğimde,allem etti kullem etti kandırdı beni nasıl olduysa yok biz zaten servisiz,problemli olsa biz alırmıyız baheneleriyle girdi kanıma.Aracı aldıktan 1 hafta sonra genel bakım için servise bıraktığımda abi sen bu aracı niye aldın dediklerinde hayırdır deyince abi bu araç geçen sene kurşunlanmıştı komple boyadık demezlermi.

O anki duygularımı anlatmam imkansız.Çünkü hafta içi hemen hergün eşim kullanıyor aracı.

Ertesi gün kavga döğüş zor bela aracı aldığım fiyatın 1000 TL altına zorla geri verdim.Bu arada araca yaptığım yaklaşık 1500 TL masrafta hediyesi oldu bana.

Maalesef bu tarz sahtekarlar her an karşımıza çıkabiliyorlar.3 kuruş para için yapmadıkları yok.

İnşallah başka arkadaşların canı yanmaz.Aman dikkat.

Yorum bağlantısı
Enis Sever

Peki bu tarz olaylarda ne yapalım ki sıkıntı hiç olmasın. Bazen cep telefonuna mesaj atsanız bile pert kaydı görünmüyor (bu olayda yaşandığı gibi). Hukuken de çok fazla birşey olmuyor olsa bile çözüm yılları buluyor

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ercan Bozbola

Mehmet bey bu son aldığım araç ağır hasarlı ve çekme belgeli, aracın kasko bedeli 53.000 ama hasar kaydında 17.900 TL para çekilmiş ve çekme belgesi var. Bu araç için pert diyebilirmiyiz? Aracı kaskolatmak istediğimde birçok şirket teklif yolladı ve Anadolu sigortadan kaskolattım. Birçok tanıdığım bir yanlışlık olduğunu bu aracın Anadolu sigortadan kaskolanamayacağını söyledi. Yani ağır hasar kaydı olan her araç pert diyebilirmiyiz? Tanıdık sigortacılar çekilen bedelin pert etmeye yetmese bile çekme belgeli olmasının bunu desteklediğini söylüyor; zaten %100 rücu var ortada; kasko şirketi trafik sigortasından alacağı parayı aracın sahibine ödemiş ve sanırım aracıda sahibine vermiş veya satışından gelen parayı sahibine ayruyeten ödemiş çünkü sistemde sadece rücu dan dolayı ödenen 17.900 TL görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pert bu ülkede Dert :nazar: , perti kasko şirketileri kayıt altına alıyor, bunu da hasar bedeli üstünden, yoğun bir mühendislik çalışması yok. kaldırma şanzımanı çarpıp yarsanız, alt travers egilse ve airbag patlarsa, muhtemelen bir araba pert oluyor. Yeni veya çıkma (sorunsuz) şanzımanı + yeni traversi+air bagi takınca, mühendislik açısından problemsiz bir tamirat olur. Yani bedel yanıltır, arabanın fotoğraflarına ulaşıp bakmak lazım. Çekme belgesini, kullanmayacağınız araba için de alabilirsiniz bu da bir gösterge değil. Elbette çekme belgesi+hasar kaydı varsa, daha kapsamlı kontrol gerekir.

Yorum bağlantısı
Ercan Bozbola

Ben sigorta şirketiyle görüştüm kendileri bile birebir bilgi veremiyor ancak görünen o ki araç muhtemelen perte ayrılmış. Burada tuhaf olan yeniden trafiğe çıktıktan sonra bunun pert olup olmadığını kasko şirketleri nasıl ayırt edecek bu durumda?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ŞAse no vs. kasko iiçin sisteme girilince, ağır hasar kaydı varsa, ekranlarında görürler, bunun dışında bakarlar ise görürler. Bazı şirketler hiç kasko yapmaz, bazısı da yüksek rakam ile kasko yapar, pert tek başına bir şey ifade etmez, neyin nasıl değiştii önemli, kullanıcı için. Piyasanın görüşü farklı tabii, selden çıkmış, ortadan ikiye yarılıp bölünmüş vasıta, tavanına saksı düşümüşten daha makbul :unsure:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben sigorta şirketiyle görüştüm kendileri bile birebir bilgi veremiyor ancak görünen o ki araç muhtemelen perte ayrılmış. Burada tuhaf olan yeniden trafiğe çıktıktan sonra bunun pert olup olmadığını kasko şirketleri nasıl ayırt edecek bu durumda?

Onlar görür... Pert kaydı alan tüm motor ve şasi numaraları kayıtlıdır.. Poliçe yapılmak istendiğinde, otomatik olarak ekrana uyarı gelir..

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

2. el araçlarda her zaman şansızlıklar söz konusu ve benim başıma gelmez söylemi hiç doğru olmaz. Geçmişte arkadaşıma, 1 yaşında Seat Toledo araç almıştık. Karşı komşusu ve ev sahibinden. Yaklaşık 1 yıl sonra da satarken sol tarafının komple boyalı olduğunu öğrendik. Üstelik acemi galericiye sattıktan sonra öğrenmiştik. Ben konuya fiyat düşürme ve zarar etme kaygısı olduğunu düşünerek dahil oldum. Daha önce fark etmediğim boya kusurları vardı araçta. :) Aracı fark vererek galericide bıraktık.

Ek olarak pert olmasa da, sıfır araçlarda da bazı kusurlar söz konusu olabiliyor. Biz haberdar olarak, bayiden 15 km'de mondeo almıştık. 5 mondeo alan bir sürekli müşterinin bagaj içinde boya kusuru olan bir arabasıydı. Plakalandıktan sonra durum ortaya çıkmıştı. Alıcı kabul etmiyor. Satıcı çözüm üretmeye çalışıyordu. 2. ele yakın bir fiyata alıp yıllarca binmiştik.

Bence her durumda satış sonuçlanmadan durumdan haberdar olmak esas olan. Pert kaydı tartışmalı bir durum.

Yorum bağlantısı
Ercan Bozbola

Benim aracımın şasi no ve plaka 1 harf yanlış olarak sisteme girilmiş ancak motor no girince ağır hasar kaydı görünüyor. Ağır hasar kaydını görmeden yanlışlıkla kasko etme durumları söz konusu olabilirmi? Aracın önden darbesi yok ve airbagler açılmamış, kasko şirketleri bu detyalı bilgiyi görebilse dediğiniz gibi kasko yapmakta sakınca olmayacak ama sonuçta ekranda görülen tek şey aracın ağır hasar kaydı olduğu. Peki bölgeye teklif ulaştığında direk olarak red mi görüyor yoksa görevli arkadaşlar aracın kaydını incelemeye alıp hatta dahada ilerisi bu kaydı giren şirketle görüşüp ona göremi karar veriyor?

Yorum bağlantısı
Misafir
Benim aracımın şasi no ve plaka 1 harf yanlış olarak sisteme girilmiş ancak motor no girince ağır hasar kaydı görünüyor. Ağır hasar kaydını görmeden yanlışlıkla kasko etme durumları söz konusu olabilirmi? Aracın önden darbesi yok ve airbagler açılmamış, kasko şirketleri bu detyalı bilgiyi görebilse dediğiniz gibi kasko yapmakta sakınca olmayacak ama sonuçta ekranda görülen tek şey aracın ağır hasar kaydı olduğu. Peki bölgeye teklif ulaştığında direk olarak red mi görüyor yoksa görevli arkadaşlar aracın kaydını incelemeye alıp hatta dahada ilerisi bu kaydı giren şirketle görüşüp ona göremi karar veriyor?

Her şirketin ekranı farklıdır. Ancak normal şartlarda ekrana motor şase girildiği anda sistemde kayıtlı araçlarla örtüşerek pert uyarısı verir. Biz bu durumda emin olmak için pert listesi ile karşılaştırırız aracın motor ve şase no'sunu. Bazen yazım hataları olabiliyor. Eğer tüm veriler örtüşüyorsa zaten teklif verilmez. Sigorta şirketleri birbiri ile görüşmüyorlar. Bunun yerine tramer sistemi üzerinden listeler güncelleniyor. Ortak ekran tramerdir.

Fordlarda şase no'sunun son bölümü zaten motor no'dur. Bu yüzden baş taraftan yanlış girildyse, son karakterlr motor no ile örtüştüğü için buluyordur sistem. Plakanın çok önemi yok. Araç pertten sonra plaka değiştirmiş olabilir. Sistem motor ve şase no üzerine kurgulu. Plaka değişmemişse plakadan da yakalar. SMS ile hasar öğrenirken de zaten plakayı yazıyorsunuz, plaka değişmiş olsa dahi hasarları veriyor.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Araç pert kaydı varsa, bölgenin veya genel müdürlüğün onayına düşer, Aracınızın hasarlı fotoğrafları varsa ve onarım yetkili serviste onarıldı ise kasko yapılabilir...

Bu belgeler yoksa, onay verilmez..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Özel serviste, yetkili ustaların tamir etmişini tercih ederim :)

Yorum bağlantısı
Ercan Bozbola

Mehmet bey aracın sol kapısı değişmiş ve çıkma kapı takılmış yetkili serviste olmadığı belli, araç sol taraftan hasar almış ama airbagler açılmamış gibi görünüyor.17.900 TL ağır hasarlı ve çekme belgeli görünüyor. Tramerde şasi ve plaka yanlış girilmiş, bu aracın normalde kasko olmaması gerekirdi sonuçta anladığım kadarıyla, peki şuan kaskom var bir yanlışlık sonucumu oldu yoksa aracın kasko olabileceğine gerçekten kanaatmi getirdiler bunu anlamaya çalışıyorum. Bu arada yüksek bedel felanda çıkmadı, teminatları birebir normal bir poliçe gibi ve poliçedeki şasi ve motor no ruhsatımdaki ile birebir aynı. Bu arada aracım Ford deil honda

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Pert edildi ise, kasko açık artırmada satmıştır, satın alan da ucuz şekilde tamir etmiştir, pert esnasında şaase no yanlış girildi ise, şu anda doğru giirlen şase ile normal kasko yapılmış, ancak bundan sonra ki bir ağır hasarda, eksper/sigorta/servis araştırısa, şimdiki ksakonuz geçersiz bile kalabilir. Bu arada çıkma kapı demişsiniz, bence kapı sacının değişmesinden daha iyi bir işlemdir, çıkma kapı takılması, sonuçta o da orcinal bir parça, sadece başka arabadan sizinkine geçmiş oldu. Ayrıca yetkili servislerin hasar bölümü, distribütör denetiminden ayrı çalışır (mekaniğe göre nispeten) oralarda ticaret yapılan yerler, para kazanırlar yani merak etmeyin :s

Yorum bağlantısı
Ercan Bozbola

Bir araç sistemde %100 ziyan görünmeden ağır hasar kaydı+çekme belgesi var ise yinede pert kayıtlı olarakmı lanse ediliyor? Ağır hasar kaydı olan bütün araçlara pert kaydı var diyebilirmiyiz? Bu arada ben sanayiciyim, aracı aldıktan sonra kontrollerini yaptırdım toplayanın eline sağlık güzel iş çıkarmış kapılarda biraz ayarsızlık var onuda halletcem. Bu arada araç pert kaydı olsa bile kaskolanabiliyor, bunu yapan 1-2 firma var

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet bey aracın sol kapısı değişmiş ve çıkma kapı takılmış yetkili serviste olmadığı belli, araç sol taraftan hasar almış ama airbagler açılmamış gibi görünüyor.17.900 TL ağır hasarlı ve çekme belgeli görünüyor. Tramerde şasi ve plaka yanlış girilmiş, bu aracın normalde kasko olmaması gerekirdi sonuçta anladığım kadarıyla, peki şuan kaskom var bir yanlışlık sonucumu oldu yoksa aracın kasko olabileceğine gerçekten kanaatmi getirdiler bunu anlamaya çalışıyorum. Bu arada yüksek bedel felanda çıkmadı, teminatları birebir normal bir poliçe gibi ve poliçedeki şasi ve motor no ruhsatımdaki ile birebir aynı. Bu arada aracım Ford deil honda

Bence kazara kasko yapılmış...

Eğer şu anki poliçenizdeki motor ve şasi numarası sıfır ve o harfleri dahil olmak üzere % 100 doğru ise sorun yaşamazsınız...

Yorum bağlantısı
Ercan Bozbola

Poliçe ve ruhsattaki bilgiler o ve 0 birebir doğru, acentelerden birisi bu aracın kaskosunda hiç sorun yaşamazsın bazı kasko şirketleri sisteminde bu aracı pert görmüyor tekrar perte çıkmadığı sürece kaskoda sorun yaşamazsın demişti, hangi acenteden sorgulatsam kaskosu sorunsuz oluyordu. yarın (ALLAH göstermesin) bir kaza durumunda ödeme yapmama gibi bi şanslarıda yok çünkü poliçe ve ruhsat birebir uyuşuyor, yanlış anlamayın amacım bir cinlik bulmak felan deil kafamı karıştıran bir durumu netleştirmek istiyorum. Daha önce sattığım Ford ağır hasarlı+çekme belgeliydi ama durum biraz farklıydı çekilen tutar aracın kasko bedeli kadardı(49.000 TL) , acaba diyorum burada çekilen tutar kasko şirketlerinin kafasını karıştırıyor olabilirmi? Teklif aşamasında bir sorun çıkmıyor ama poliçeyi kestirmek istediğimdede bir sorun çıkmaması anormal ve en az 3-4 şirkette durum böyleydi, bazı şirketler ise kesin surette bu araca teklif dahi vermedi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sorun yok.. yaşadıklarınız normal..

49 bin yazanın yaptığı da doğru... 19 bin yazanın yaptığı da doğru... Pert kaydı için bedelin de önemi yok..

Sizdeki durum, aracın pert edildiği poliçedeki bilgielrin hatalı olmasından kaynaklanıyor...

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Ercan Bozbola

Bu konuya en son Kasım ayında cevap yazmışım, nette gezinirken rastladım yeniden:) Aracı aldığım günlerde yaşadıoğım travma çoktan geçti, arabama 4 tane kışlık 4 tane yazlık lastik aldırdım, komple bakımlarını yaptırdım, gaz ayarını yaptırdım ve eşim 8 aydır kazasız belasız biniyor(maşallah diyelim nazar değmesin). Aracı hangi ustaya gösterdimse soldan kazasının dışında 10 numara araç dedi, çok şükür en ufak bir sorunda yaşamadım bugüne dek ve masrafsız bindim, eşim araçtan gayet memnun ancak şimdide maddi durumu düzeltip 2009-2010 CR-V almayı düşünüyoruz. Bakalım bu aracı satarken neler yaşayacağız:) Bu arada CR-V duyduğumuzdan gördüğümüzden daha hoş bir araçmış eşim inanılmaz memnun ve sanırım aracımızı değiştirirsek bundan sonra en az 3-5 sene binmeyi düşünecektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Altındal

geçmiş olsun, inşalllah en kısa zaman da aracı iade edebilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Musa Çalışkan

aynı olay benimde başıma geldi aracı aldım alım satımını yaptık 4 ay sonra muayene yaptırdım lpg taktırdım sorun çıkmadı ama bir gün telefon geldi asayiş şubeden aracınızı getirirmisiniz inceleyeceiz dediler.

götürdüm ve aracın çenç olduğu belirlendi aracı aldı polis kendi arabamla beni eve bıraktılar. :(

aldığım kişiyi mahkemeye verdim 2 yıl geçti mahkeme sonuçlandı mahkemeyi kazandık ama hiç bir şey alamadık.

yeni araç aldığımda noter sorun yok araçta desede içimde bir korku vardı.

çok kötü bir durum allahım kimseye göstermesin sizede geçmiş olsun

Yorum bağlantısı
  • 4 yıl sonra...
Şerife Gürbüz

Arkadaslar aranıza yeni katıldım 2005 model fiestamı satarak 2016 model bir fiesta aldım .galerici aracımın pert göründüğü için satamadığını bildirdi aynı motor numarası baska bir araçta varmış ve pert olmuş ford otosan a bildirdim bu olay nasıl çözülür.
Yanlış bölümemi yazdım bilmiyorum yardım edermisiniz lütfen

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Durum otosan ile alakalı değil, sigorta firmaları ile alakalı. Acentenizle görüşün, onlar yardımcı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

siz sıfır mı almıştınız? şase nosu ile bakınca sigortada başka pakada pert mi gözüküyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Arkadaslar aranıza yeni katıldım 2005 model fiestamı satarak 2016 model bir fiesta aldım .galerici aracımın pert göründüğü için satamadığını bildirdi aynı motor numarası baska bir araçta varmış ve pert olmuş ford otosan a bildirdim bu olay nasıl çözülür.

Yanlış bölümemi yazdım bilmiyorum yardım edermisiniz lütfen

Buradan devam edelim lütfen.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...