İçeriğe Yönlendir

Focus III - Xenon / Far / Adaptif Far / Sorunları / Montaj Hakkında

Fatih Gokluoglu

Recommended Posts

Umut Taşlı

güzel ama tampondakiler fazla abartılı. yanmıyorken o kadar sırıtmamalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mrb, öncelikle sizde bu uygulamayı görüp beğendim ve aynı yerden aldım ve de araca taktırdım. Yalnız araç gece çalışır ve farlar da açık durumdayken ledlerde titreme meydana geldi. Bunun üzerine usta gece kısılma özelliğini iptal eden bir bağlantı daha yaptı bu kez de araç çalışırken ve farlar açıkken sinyal de titreme oldu. Bulunduğum yerde bu işi becerebilen tek usta acaba yanlış bir bağlantı mı yaptı? Yoksa bana gelen malzemede mi sıkıntı var? Bilgi verirseniz sevinirim zira elektrik işinden hiç anlamıyorum.    

Neler kullanıldı, 

Sinyalle nasıl bir bağlantı yapıldı amerikan park mı var araçta ?

Araç nerede ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Erdal Sarıgül

Problemler çözüldü mü acaba? Almayı düşünüyorum ama mesajları okuyunca problem olduğunu anladım. Sizin olurunuza göre alıp almamaya karar vereceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Uygun fiyatta olmayan ürünlerde power led olmayabilir,alırken buna dikkat edilmeli diye düşünüyorum.

Buğra bey titreme anlık yapıyorsa genelde baglantılar arasında fazladan olan bir yük olma ihtimali ile olur.Sürekli titreme var ise şase veya + besleme ya tam gelmiyor yada ürünün içindeki ledlerde sıkıntı var.

Bu tip ürünler genel olarak 12 volt üzerinden üretimi olduğu için araç çalışırken 14 volt civarı oluşan voltajda sıkıntı yapabiliyor.Bu parçalarda egerki iç bağlantı kısımlarında köprü diod yok ise bunu anlamak için + ve - kablosu yönsüz olarak bağlandığında her şekilde ürün aktif hale gelir.Köprü diod yok ise yönlü yanar.Bu tip voltaj degeri sıkıntısını kısmen ama düzgün yol olacak şekilde aşmak için  yüksek amperli ve sogutucu bağlı köprü diod bağlantısı yapılarak ürünün ömrü uzatılabilir.

Yorum bağlantısı
Emrah Enginsu

Mrb, öncelikle sizde bu uygulamayı görüp beğendim ve aynı yerden aldım ve de araca taktırdım. Yalnız araç gece çalışır ve farlar da açık durumdayken ledlerde titreme meydana geldi. Bunun üzerine usta gece kısılma özelliğini iptal eden bir bağlantı daha yaptı bu kez de araç çalışırken ve farlar açıkken sinyal de titreme oldu. Bulunduğum yerde bu işi becerebilen tek usta acaba yanlış bir bağlantı mı yaptı? Yoksa bana gelen malzemede mi sıkıntı var? Bilgi verirseniz sevinirim zira elektrik işinden hiç anlamıyorum.    

Numaram mevcut ararsanız  bilgilendirme yaparım.

araba mılas da ya siz

Ben milas lıyım.Araçta bende diyarbakır dayım.

Problemler çözüldü mü acaba? Almayı düşünüyorum ama mesajları okuyunca problem olduğunu anladım. Sizin olurunuza göre alıp almamaya karar vereceğim.

Arayın yardımcı olurum ben size.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

İzmir'den arkadaşımızın Focus 3 aracının farları için ilk uğraşları daha farlar elime ancak geçtiğinde sorunlar başlamıştı.Arkadaşımızın kendi aldığı merceklerin lensi eski Hella merceklerin lensi takılmış ve sonrasında yeni mercekler değişime geldi ve kullandık.Bu farda başıma gelen bütün sıkıntıları daha hiç bir farda yaşamadım dersem yalan olmaz.Sıkıntılara hali ile benimde kusurlarımı eklemez isem hatalı olurum.Neyse Fara mercek çalışmamız bu başlangıç sorunundan sonra devam etti.

Farda çizgiyide biraz zor aldım.Orijinal halojen ampul soketlerine yerine çok zor oturuyordu.Epey uğraştım ve sonrasındaki mercek montajımız ile durum bu.

lgjtjBE.jpg

Sonra mercek kapagı arayışına girdik.Önce arkadaşımız Çi'den sipariş verecekti ama ben begenmemiştim.Bir sürü uygulama resimlerini inceledik arkadaşımızın begendikleri vardı.Sonra ben Fiesta orijinal far tasındaki mercek kapagını kesip biçip fena sayılmayacak şekilde yerine uydurmuştum.Fakat kapagın şeklinden dolayı kenar kısım açık kalıyordu.Bu kısıma ben parça uydurdum ve sabitledim.Lakin ek kısmı içime çok sinmedi.Kapagı siyaha boyadım kısmen belirsiz hale gelmişti ve arkadaşımızda onayı verince bu sorunu o an için aştık.Zaten kapaklardaki kromlar keserken ve kenarlarını oturtmak için zımparalarken ister istemez zarar görmüştü.Boyamakta şart olmuştu. 

wGLeqEV.jpg

RJHGZRK.jpg

R2JitTZ.jpg

Sonra çerçeveyi siyah yapmak için zımparaladım ilk plan bu idi.Ben kenardaki yer kalsın diye aslında diretmiştim ama komple siyah olacak kararından sonra her yeri siyah oldu.

6dlJGcv.jpg

JbihZLr.jpg

Bv1wVMZ.jpg

tNWivoq.jpg

jtAx2Kj.jpg

Sonra krom kısmıda boyadık.Farlarıda kapattım.

4p2EUq7.jpg

Bu arada ben Fiesta far taslarından tekrar getirmiştim.Farları yollamadan elime geçti,bu arada merceğin içine power led koyma fikri mesajlaşmalarda ortaya gelince ben farları kargoya verdiğim gün tekrar gidip kargodan aldım.İçime sinmeyen mercek kapağının halini ve bu led işini bahane yapıp haber vermeden insiyatif kullandım.Elime geçen Fiesta far taslarını kafamdaki şekle uygun keserek şansıma ki bu gelen krom yapı öncekinden daha kaliteli çıktı epeyce ugraşıya ve bu defa daha dikkatlide uğraşınca son derece minimal sevide kusurla kapakları yerine alıştırdım.

bgk4etK.jpg

Dip kısımdaki arka plan boşluğunu daha güzel bir ek parça ile sabitledim ve far yapısına çok yakın bir kapak tipi ortaya çıkınca şimdi oldu dedim.

35J3HSW.jpg

LMbltGK.jpg

Bu hali ile ve merceklerin içine Resmini çektiğim ama pc de nereye attım bulamadığım led montajınıda sağlıklı şekilde yapıp kapattım.Gecikmeli olarak ve sonrasında durumu genişçe izah ederek gönlünü farların son halinin resimlerini yollayarak onayı alıp farları yolladım.

PlBYDpl.jpg

QkLI6Vw.jpg

wWobzm0.jpg

idvYxjf.jpg

8QrbXIf.jpg

Araç üzerindeki durum.

XynAWeL.jpg

HEHn76U.jpg

ult6jZb.jpg

Duvar resmi gelince ben yine üzüldüm.Sol far merceği çok hafif eğimli olmuş.Çok bariz rahatsız edecek bir egim olmaması biraz ferahlatmıştı ama rahatsız edici bir hata olduğu açıktı.

V80nJyY.jpg

Arkadaşımız mercekteki eğimi düzeltmek için farı açıp mercek şapkaları çıkarılırken kırılınca Çin'den daha önce begendiği kapakları sipariş etmiş ve farın son halide böyle oldu.Arkadaşımız bu kapağında kenarlarını mecburen tıraşladı ve yine hafif kusurlar ile yerine alıştırdı.

6Q7blsF.jpg

Son duvar resmi.

L4FQk0m.jpg

Far çalışmasında uzun süren denemeler ve mesajlaşmalar,şöyle olsun böyle olsun dan sonra ortaya çıkan sonuç ilk etapta arkadaşımızıda begenisiyle ve bencede son derece tatmin ediciydi lakin kusurlar son haline getirdi defaatle arkadaşımızla helalleştik ama bu çalışma beni çok sıkıntıya sokan bir çalışma olduğu için o kadarda çok özenmeme rağmen bu hataların olması kendimi defaatle sorgulamama yol açtı.Bunların sonucu hali ile ilerki zamanlarda paylaşacağım çalışmalara olumlu yansıması oldu fakat bu çalışma bana çok şey öğretti.Tekrardan buradan arkadaşımızın hakkını Hella etmesini Rabbimden diliyorum.

Farları arkadaşımızın kendi son halinide bazı kusurlardan dolayıda içine sinmediği için ben öyle biliyorum şu an Van'da bir arkadaşımız satın almışBu arkadaşımız şu an için begeniyle ve bi-xenon keyfini rahatça kullanıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Anıl Akgül

Ne kadar uğraştırıcı kapak montajı olmuş..

3 kapak değişimi sonundaki memnuniyetsizlik biraz üzücü olsa da sonuç güzel olmuş...

Ben 2. Takılan kapağı çok hoş buldum.. Aslında çizgi o kadar rahatsız edici değilmiş kullanılabilirmiş..

Yinede tecrübe kazancı olmuş..

Eline emeğine sağlık usta..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ertuğrul Yenilmez

Maşallah Oktay bey Mondeo artık yok satıldı şu an artık 2012 focus 3 sedan aracım var maliyet konusu nedir bu güzel çalışmanın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Özmen

Ellerinize sağlık. keşke bir de tam karşıdan çekilmiş fotoğraf paylaşsaymışsınız. Maliyeti ne kadar oldu hakikaten?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Alparslan Erdin

Aynı sorun bende de oldu dün akşam farkettim farları bende yeni taktım sağ far merceği çok aşağıda kalmış 3-4 mt den sonrasını aydınlatmıyor ve merceğin önünde aynı sizinki gibi bir iz oluşmuş yarın farı söküp farcı ya gidicem tekrar :(

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Misafir

şu an Van'da bir arkadaşımız satın almışBu arkadaşımız şu an için begeniyle ve bi-xenon keyfini rahatça kullanıyor.

Oktay Bey farlar artık Van da değil.Ankaraya dönüş yaptı.Allahın izniyle ağız tadıyla kullanırım artık.Elinize sağlık farlar için.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

Oktay baya uğraşmışsın, emeklerine sağlık. sonuçta güzel iş çıkmış yine.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...