İçeriğe Yönlendir

Focus III - 3,5 Benzin / Benzin-LPG Yakıt Tüketimi

Çağdaş Hatırnaz

Recommended Posts

Naci Coşkun

Kesinlikle normal değil, çünkü "sakin kullanımda" diyorsunuz.

Kendi tecrübelerimle sakin kullanım ve süratli kullanım arasında en fazla 2lt/100km oyanaktadır focus larda. Yani eski ve yeni versiyonlar diğer modeller ile kıyaslandığında en ideal yakıt tüketimini sunmakta ve bu araçta uçuk değerler görmeniz pek mümkün olmaz. 14lt resmen efsane olmalı, olsa olsa anlık yakıt tüketiminde göreceğiniz bir değer.

O arabada sakin kullanımda göreceğiniz değer 9-10lt/100 km, çok ağresif kullanırsanız 12lt/km yi geçmemelidir.

Benim önerim;

Depoyu fulleyin, km yi sıfırlayın, depo bitmeye yakın yarıdan az da olsa olur tekrar fulleyerek kaç tl ye kaç km yaptığınıza bakarak hesap yapınız.

Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Hocam rampa mı var güzergahınızda. Ben anca rampalarda görüyorum o değerleri.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Motor ne ?

Hangi ilde kullanılıyor ?

Alındığı günden beri böyle mi ?

Katalog verileri ne ?

Uzun yol tüketim değerleri nedir ?

Yorum bağlantısı
Murat Gök

Guzergah,surekli dur kalk,inis yokus ise,bu degerler olasi gibi... Fakat yine de fazla geldi bana..

Yorum bağlantısı
Hüseyin Çolak
(düzenlendi)

Cok yuksek cidden. Focusta maximum 10 gordum ben

tarihinde Hüseyin Çolak tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Ural

14 litreyi kaç km hız ortalamada yakıyor? baktınız mı?

35 km hız şehir içi

Guzergah,surekli dur kalk,inis yokus ise,bu degerler olasi gibi... Fakat yine de fazla geldi bana..

mersinde yokuş yok dümdüz bir alan.güzergahta ışıklar var tabikide dur kalk fazla lakin yinede bu tüketim mantıklı değil.depoyu tam doldurduğumda menzil zaten 450 km diyor.depoda 280 tl ye doluyor.

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

Motor ne ?

Hangi ilde kullanılıyor ?

Alındığı günden beri böyle mi ?

Katalog verileri ne ?

Uzun yol tüketim değerleri nedir ?

mehmet abi merhaba.uzun zaman sonra yine senin engin deneyimlerine ihtiyaç duymak ve senin burada olduğunu bilmek sanırım bu soronun en güzel tarafı.

model 2013

1.6 benzinli otomatik.lpg YOK

ARAÇ 25000 KMDE

ikinci sahibiyim.araç 2 depodur bende

katolog verileri                                               

1.6L Duratec 125PS PowerShift Otomatik

ş. içi 9,3       ş arası 4,8   bleşik 6,4 max hız 195  

Km Başı Tüketim30 Krş MUŞ!!!
Yakıt Deposu55 lt
Co2 Emisyonu139 gr
Uzunluk4534 mm
Genişlik2010 mm
Yükseklik1484 mm
Boş Ağırlık1296 kg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Orçun Ural

Aldıktan sonra herhangi bir bakım yaptın mı ?

hayır abı zaten ilk bakımda serviste olmamış

her ihtimale karşı hava filtresini söküp baktım ama temiz görünüyordu.

Yorum bağlantısı
Orçun Ural
(düzenlendi)

bu arada aracı aldıgımda ekrandaki tüketim 100 km\8,5 lt idi.tabiki bu karma tüketim ve uzun süredir sıfırlanmadıgı için sıfırlayıp.kendi verilerimi olusturdum.su an ekrandaki rakam 100km \12.0 Lt.toplamda 400 km yol gittim

tarihinde Orçun Ural tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Can Ebren

Aracınız kırmızı mı hocam alakasız ama merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

Aracınız kırmızı mı hocam alakasız ama merak ettim :)

beyaz üstadım

Yorum bağlantısı

35 km hız şehir içi

mersinde yokuş yok dümdüz bir alan.güzergahta ışıklar var tabikide dur kalk fazla lakin yinede bu tüketim mantıklı değil.depoyu tam doldurduğumda menzil zaten 450 km diyor.depoda 280 tl ye doluyor.

20-35 km ortalama hızlar arasında 12-14 Lt arası yakıt tüketimi şehir içinde normal. Benim aracımda aynı... :good1:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/253089-focus-2-otomatik-yak%C4%B1t-t%C3%BCketimi-2005-2011/

Otomatik araçlar için yakıt tüketimi ile ilgili konumuz mevcut..

Yorum bağlantısı
Orçun Ural

sıfır araba niye yetkili serviste bakıma girmez?

oda ayrı bir durum.oysaki makulde fiyatı servisin.üst degment bir araç olsa  anlarım en son kendi aracımın rutin bakımını yani yağ ve filtre 1050 tl ye yaptırdım.forda sordum ne kadar rutin bakım diye 290 civarı dedi.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

kazık mazık da olsa garanti devam ederken yetkiliye gitmek lazım.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

köprü trafiğine girdiğim zaman katalogta 8,7 lt yazan manuel arabamın yakıtı 11-12 litreden aşağı düşmüyor.

bana normal geldi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

hayır abı zaten ilk bakımda serviste olmamış

her ihtimale karşı hava filtresini söküp baktım ama temiz görünüyordu.

Önce tüm bakımlarını bi yap.. Bujilerini ve filtrelerini değiştir.. Lastik havalarını kontrol et.. Sonra tekrar test et.. 

Belki de hiç bakım yapılmadı araca... 

Yorum bağlantısı
Mustafa Şimşek

Otomatik viteslerde rolanti ayarı yapılabiliyormuydu?

manuel vites araçlarda bu ayar yapılınca tasarruf sağlanıyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Orçun Ural

sonuç:

araç hiç bakıma girmemiş.su anki km si 24500.bu km ye kadar hiç girmemiş servise.!!!!

bakım yapıldı yag filtre buji değişti.yeni versiyon program yüklendi

depo full edildi şimdi test için deponun bitmesi beklenecek.bakalım değerler değişecekmi

fakat bir sorun var kalkıştaki titreme çoğaldı.benim fordda hiç güvenim kalmadı artık.

iyi akşamlar

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçmiş olsun 2 el alımında birçok soru işareti olur maalesef. bunca km dir bakıma gitmediği için garanti için servis ne dedi? km den emin olacak döküman var mı elmizde?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Orçun Ural

geçmiş olsun 2 el alımında birçok soru işareti olur maalesef. bunca km dir bakıma gitmediği için garanti için servis ne dedi? km den emin olacak döküman var mı elmizde?

tesekkurler. haklısınız alırken nasılsa sıfır sayılır diye alınan yerde tanıdık olunca servise bile baktırmadık.aldığımız yer mersin gedizler ford yetkili servisi idi.dolayısı ile hem ücretsiz bakım yaptılar hemde garanti içine aldılar.lakin yakıt halen 11.00 litre seviyesinde km de 55. krs.

ilginize tesekkürler.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Eroltan Durmuş

Espiri yaptım ;) yazmak zorunda bıraktınız beni ... demek istediğim Şu tersi olmalıydı yani almanya tüketimi, daha az olmalıydı Türkiyeye göre, yol ve trafik şartları yüzünden...Lpg hayırlı olsun , dizel yada lpg bu yakıt fiyatlarıyla tabiki ...

Acaba şöyle bir durum olabilir mi? yukarıda da bir arkadaşımız değinmişti, yakıt standartları ile ilgili denmişti. Acaba Almanya'daki yakıt standartları (örneğin benzinin 98 oktan kullanılması gibi) nedeniyle bir farklılık olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Eroltan Durmuş

Aracınızın servis bakımının yapılıp yapılmadığını aracı aldığınız yetkili servise göstermek yerine başka bir yerdeki (mümkünse il dışındaki farklı ford yetkili servisi)  ford yetkili servisine de gösterseniz keşke. Her ne kadar da adı yetkili servis olsa da, ilginç uygulamaları olanlar var içlerinde maalesef. Buji değişiminden sonra da  yakıt tüketiminizde bir değişim olmamışsa; otoban testlerinde devir saati/km kontrolü yaptınız mı bilmiyorum. Aracın hangi devirlerde km ibresinin hangi km'lere ulaştığını not edin; eğer powershift şanzumanda farkedilemeyen bir sıkıntı varsa ki araç bu durumda 3bin devirlere çıkmakta zorlanıyor olabilir her defasında, bu durumda yakıt tüketiminizi üst seviyelere çekebilecektir diye düşünüyorum. Umarım ciddi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...