İçeriğe Yönlendir

Kasisten Geçerken Gelen Ses

Armağan Pekatik

Recommended Posts

Armağan Pekatik
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar

Kasisleri bazen göremediğimiz olur. Özellikle geniş olan kasisleri. Üzerine hiç bir işaret de konulmazsa hızlı geçmek an meselesi. Burun havaya kalkınca anlıyoruz kasismiş diye. Şimdi ben üçüncüye duyuyorum. Benim araç kasisi o şekilde istemeyerek ÇOK hızlı geçince tam ön tekerleklerin kasisin maksimum yüksekliğini geçtiği vakit ki sanırım o an yerden 2-3 cm kesiliyorlar sol ön taraftan KÜÜÜÜT diye bir ses geliyor (Daha tekerler yere deymeden. Amörtisör ezilmeden). Arka tekerlerde bi sıkıntı yok. Aynı boş tüpün yere betona vurması gibi bir ses. Ama çok çok hızlı değilsem sıkıntı olmuyor.

Sorun motor kulağı, salıncak, takoz, amörtisör ya da ön takımdan olabilir mi? Farkına varmadan geçtiğim kasislerde oldu şimdiye kadar 1 yılda 3 defa. Denemek için hiç bir kasise öyle sokmam/sokturmam arabayı ama bir lifte kaldırtsam mı acaba?

Siz ne dersiniz. Siz de hiç böyle çok hızlı girip o sesi duyduğunu oldumu. Yaklaşık 40-50 km/h hızla.

tarihinde Arma?an Pekatik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
karter çarpıyor olabilir.bir kaç kez bende vurdum.

Vururken değil ama tam olarak izah edebilirsem tekerlekler yükten düşünce çıkıyor ses. Yerden kurtulma anında. Bu durumda o sırada kasisi ön tekerler geçmiş oluyor, karter olamaz sanırsam.

Yorum bağlantısı
Ümit Yıldız

Salıncaklar ve dikrotları kontrol ettirin muhtemelen sorun onlardan olabilir.

Yorum bağlantısı
Kadir Yavuz

Amortisör patlak olabillir, özellikle hafif eğimli yokuşları çıkarken aracı zorladığınızda patinaja düşüyor ve titreşim oluşturarak ilginç sesler çıkarıyorsa sorun amortisördür ama böyle birşey yoksa bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Amortisör patlak olabillir, özellikle hafif eğimli yokuşları çıkarken aracı zorladığınızda patinaja düşüyor ve titreşim oluşturarak ilginç sesler çıkarıyorsa sorun amortisördür ama böyle birşey yoksa bilemiyorum.

Patlak amortisör lok lok eder. Elini üstüne koyunca avcuna vurur falan. Bunda yok.

ama eğer amortüsörden geliyorsa o ses lastiğin kopması lazım :). Mutfaktaki Lpg'nün yere vurması gibi bir ses. Kaputta boştaki bir kütle, diğer bir cisime çarpıyor sanki. Ne olabilir? Ne olabilir?

Tekrar söyleyeyim. Araba yere vurunca çıkmıyor ses. Lastikler yerden kesilince çıkıyor. Acaba sol lastik boşa düşüp bağlantısı şasiye falan mı vuruyor? nedir? Çünkü arabayı sarsacak kadar hızlı vuruyor. Şöyle çok dikkatlice inceledim ama motor kulakları falan sağlam geldi gözüme. Bilmesem diyeceğim ki motor yerinden çıkıp şasiye vuruyor.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hızlı girince ses gelmesi normal bence, yavaş girmeye çalışın. :) Bir çok araçta bu sesler vardır.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç
Hızlı girince ses gelmesi normal bence, yavaş girmeye çalışın. :) Bir çok araçta bu sesler vardır.

Evren Bey'e katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik
(düzenlendi)
Evren Bey'e katılıyorum.

Zaten kazayla. Hiç yanlışlıkla hızlı geçen olmadı mı öyle ya. Ben daha önceki araçlarımda hiç böyle bir ses duymadım. Lakin bu kadar hızlı geçtim mi geçmedim mi hatırlıyamıyorum. Hatta bir keresinde dacia logan ile giderken yol çalışması varmış. Köy yoluna vermişler yolu. İlk ben girdim arkamda 3-4 araba. Köy yolunda bir çukur varmış arkası kasismiş. (Köy yolu dediğim gidiş geliş asvalt. 70km tabelası var.) Önce çukura girip altı vurdum sonra kasiste en az 10 cm havaya fırladım. Hiç böyle bir ses duymamıştım. Arkamdan gelen herkes de aynı şeyi yaşadı. İnsan bir uyarı koyar. Hızım 70 bile yoktu.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Aktaş

Aynı sesi bende duydum.. özellikle kasisten geçerken bende 2 veya 3 kez yaşadım , insanın içi parçalanıyo o sesi duyunca :) sanki arabanın ön kısmı parçalanıyor gibi ;)

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Emre Kara
(düzenlendi)

dün amortisörlerimi ve takozlarımı değiştirdim tamamen orijinalleri ile. bugün kasisten geçerken ( birazda amortisörleri test etmek için hızlıca) bu sesi duymaya başladım. çok sert bir ses. sanki arabanın altını yere vurmuşsun gibi. küt diye sert bir şekilde. tekrar tekrar denedim. denemelerin yarısında ses yine geldi. içim yandı resmen. gıcırtı takırtı sallantı değil. sert bir ses. eğildim altına baktım tertemiz çarpmamış. ustamı aradım. nasıl amortisör taktınız diye çıkıştım. amortisör olamaz dedi. büyük ihtimal viraj denge çubuğu, getir bakalım dedi. bana bu çok saçma geldi. üstatların yorumlarını alabilirmiyim. ustaya gösterdikten sonra sonucu yazarım.

tarihinde Adnan Çakır tarafından düzenlendi
amörkisör=amortisör
Yorum bağlantısı
Mert Can Üzger

Gelen ses normal, hızlıca hangi kasisten geçersen geç bu sesi duyarsın.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

motor takozuna baktırın yağ vs kaçırmış mı? öyle bir durumda öyle bir ses normal ama iyi bir şey değil. ya amortisör birden dibe vuruyor yani aniden boşalıyor, ya da motor takozu pusuyor yani iyice dibe oturuyor. sağ taraftan daha falza gelmesini sebebi de bnce bu. çok erken kmlere motor takozu arızalanan focuslar gördüm.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

sorun amortisörün kısmen iyi çalışmasında da denebilir. üzerindeki yük kalkınca boşalıyor ve helezonlar esneyince o kadar hızlı boşalıyor ki dibine vuruyor. yani ben öyle yorumluyorum. normalde ı kadar ise uzunluğu kasisten atlayınca I kadar oluyor. hondalarda da mesela tam tersi olur araç kasisten geçtikten sonra birden yere düşünce amotrisör dibe oturur güm eder. :)

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

ben motor takozundan tırsıyorum bir gün o gümbürtü de motoru kucaklıcam diye. bir keresinde bilmediğim bir yolda düz yolda uçmuştum durup motor yerinde mi diye baktık :) meğer asflat çökmüş. bu arada kulelelere de zarar veriyordur büyük ihtimal.

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Armağan Pekatik

Benimde aklıma direk amortüsörün boşalıp dibe vurması geldi ama sadece sol :nazar: ve ön.

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik

Armağan sebebini tam bilmemekle beraber benim her üç focusumdada oluyordu. demekki normal

Sadece kasislere dikkat.

Yorum bağlantısı
Emre Kara
Yazmayı unutmuşum, iyi hatırlattın Mustafa,

söylediğim parçalarla birlikte motor takozu da sıfırlanmıştı :D

Oluşan durum amortisör'ün birden bire helezon yay etkisi ile boşalması durumu,

darbe sesi kasise girince değil, kasisten atlarken lastik boşa düştüğünde oluşuyor, lastiği atlatmadan geçilen daha yayvan kasislerde ses olmuyor.

sorun amortisörün kısmen iyi çalışmasında da denebilir. üzerindeki yük kalkınca boşalıyor ve helezonlar esneyince o kadar hızlı boşalıyor ki dibine vuruyor. yani ben öyle yorumluyorum. normalde ı kadar ise uzunluğu kasisten atlayınca I kadar oluyor. hondalarda da mesela tam tersi olur araç kasisten geçtikten sonra birden yere düşünce amotrisör dibe oturur güm eder. :D

Bütün parçaları inceledi ustam. Sorun yok dedi. Amortisör yeni olduğu içinde yapabilir dedi. Gereksiz parça değiştirmiyelim dedi. Motor takozlarıda sağlamdı. Genel bi problem heralde. Biraz içim rahatladı.

Yorum bağlantısı
Anil Berke Kavraal

ben yay takmadan önce bu sorunla çok sık karşılaşıyordum ve kendimce nedenini buldum ...

Kasiste ön lastik en tepeye ulaştıktan sonra o hızla o doğrultuda araba ileri gitmeye çalışıyor fakat ağırlığından dolayı uzun müddet gidemeyip ön lastikler bir müddet hafif boşta kalıyor. Yayın açılma anında sizde kazayla kasisten hızlı geçince amörtisör ve yay aşırı hızlı açılıp son noktasına gelip bir yere vuruyor.

Ben tahmin ediyorum ki arabayı aşırı hızlı şekilde lifte kaldırsak bu sesi aynen duyarız.

Not: Spor yayları taktıktan sonra bu sesi duymaz oldum. Tabi bunun artık yoldaki kasisleri hiç kaçırmadığımdan hepsinden yavaş geçtiğimden dolayı olduğunu söylememe gerek yok sanırım :) :) :D :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Kasisten geçerken gelen ses Z rotlardan gelebilir. Kontrol etirmekte fayda var

Yorum bağlantısı
Fırat Şenol
Yazmayı unutmuşum, iyi hatırlattın Mustafa,

söylediğim parçalarla birlikte motor takozu da sıfırlanmıştı ;)

Oluşan durum amortisör'ün birden bire helezon yay etkisi ile boşalması durumu,

darbe sesi kasise girince değil, kasisten atlarken lastik boşa düştüğünde oluşuyor, lastiği atlatmadan geçilen daha yayvan kasislerde ses olmuyor.

+5 Daha önce 3.5 sene Focus 2 kullanmış biri olarak aynı tespite tamamen katılıyorum... :good1::nazar:
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...