İçeriğe Yönlendir

Hgs Ve Ogs Hakkında Herşey

Can Karacaer

Recommended Posts

Sani Gerşon

Serhan abi,

HGS "KART"ı almayı düşündüm. Camıma bir şey yapıştırmayı sevmiyorum. Ancak bankaların kart satışı yok. İlla etiket diyooolaaa. Nasıl yaparız, etiketi yapıştırmadan nasıl kullanabilirim? Bazı araçlarda cam kartvizitliği var, ondan alsam, ona etiketi koysam vs :s

Focus'a 99'da aldık OGS'yi. Bu aracı alınca internet bankacılığından bir tık ile plaka değiştirdim, OGS yeni arabaya geçti.

Bu kadar kolay bir sistem, güzel de çalışıyor.

Ne diye kurcalarlar ki çalışan sistemi?. Anlayamıyorum.

Hayır illa ikisi birleştirilicekti ise; OGS'de neden birleşilmedi?

Acaba çoğu araçta OGS olduğu ve HGS'ye geçişin daha karlı (!) olduğu için olabilir mi?

Yok canım olamaz, sanmam..

Yok caaanıııım, ne alakası var :)

Maksat hızlı geçip, trafiği aksatmamak. Yapılan testlerde HGS ile 33km hızla geçiyormuş arabalar, OGS ile 32km hızlaymış... :crazy:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Serhan abi,

HGS "KART"ı almayı düşündüm. Camıma bir şey yapıştırmayı sevmiyorum. Ancak bankaların kart satışı yok. İlla etiket diyooolaaa. Nasıl yaparız, etiketi yapıştırmadan nasıl kullanabilirim? Bazı araçlarda cam kartvizitliği var, ondan alsam, ona etiketi koysam vs :s

Basit ama sizde işlemeyecek bir sistem var.:D

Ben de yapıştırmadım mesela.Göstergelerin orda durup duru :) Geçerken elimle tutuyorum cama. :p

Bu arada geçişleri görmek için üye olurken illa ki hgs yi alan kişinin mi tc si ile üye olmak lazım gelir

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Serhan abi,

mVK5Ocal.jpg

Etiketi alıp arkasındaki yapışkan kısmı açmadan kenarlarından kesip resimdeki gibi bir şeffaf bantla geçiş süresince cama tuturup daha sonra çıkarabilirsin, elle geçiş yaptığında okumama olasılığı yüksek olabiliyor çünkü. Ben arkadaşlarıma genelde bu şekilde tavsiye ediyorum, şayet cama yapıştıracaksan bile yine bu şekilde olabilir çünkü etiketi yapıştırdıktan sonra söktüğünde etiket kullanılmaz oluyor :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Peki mesela ogs'yi içeriden elle tuttuğumda her türlü okuyor, bunda galiba öyle bi ihtimal yok di mi :(

Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Peki mesela ogs'yi içeriden elle tuttuğumda her türlü okuyor, bunda galiba öyle bi ihtimal yok di mi :(

her seferinde doğru yerde tutmak gerekiyor. Sırf yeri yanlış olduğu için okumayan sürekli cezaya girenler kolay sökülmediğinden yenisini almak zorunda kalmışlar haber vardı.

Taner bey, yukarıda yazdığım gibi Furkan yeni plakasına göre bir HGS etiketi alacak ve eskisinin bakiyesini yeni etiketine aktartarak işlemini bitirmiş olacak. Bu arada ben Mersin'de Karayollarında Otoyollarda Elektronik Sistem Teknik Elemanıyım yani OGS ve HGS sistemlerine bakıyorum, gerçi HGS henüz bize bağlı değil PTT'ni sistemi ama yinede çalışma prensipleri OGS ile benzer olduğu için sormak istediğiniz bir husus olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Yazdıklarımı lütfen yanlış anlamayın çünkü PTT bile gelip biz Karayollarından bilgi alıyor.Saygılarımla.......

1- Bende öyle bir bilgiye ulaşmıştım

2- Yanlış anlaşılacak birşey yok bence; bilgi nerede doğruysa o bilgi değerlidir. Ben ulaşabildiklerimi paylaştım sadece. Ayrıca sizin gibi bu konuda yardım alabileceğimiz birisinin olması yanlış anlamalık değil sevindirici bir durum :)

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor
(düzenlendi)

Serhan abi,

İşin garibi bir kart mevzusu dolanıp duruyor ama ptt sitesinde bile yok o konu. ayrıca internet ortamında kartın şekline dair bir esame bile bulamadım. sadece etiketin nereye yapıştırılacağını anlatıyorlar ilginç :unsure2:

http://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/

Serhan Bey kartlar niye satışta değil bilginiz varmı?

tarihinde Taner Kızılkor tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İşin garibi bir kart mevzusu dolanıp duruyor ama ptt sitesinde bile yok o konu. ayrıca internet ortamında kartın şekline dair bir esame bile bulamadım. sadece etiketin nereye yapıştırılacağını anlatıyorlar ilginç :unsure2:

İstanbul'da, kartlar sadece köprü girişlerinde satılıyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

İstanbul'da, kartlar sadece köprü girişlerinde satılıyormuş.

Şikayetvar.com da bu konuda birçok şikayet okudum ellerinde kart yok diye.

Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Kart satışı ile ilgili bir problem değil de Hem etiket hem kart ile ilgili problem var ama PTT yetkilileri bile nedenini bilmiyorlar. Bizim burada arada sırada 150 - 200 gibi ufak miktarlarda geliyor ve satılıyor hemen. Kart ile etiket arasındaki fark da sadece fiyatı etiket 5 TL, kart 15 TL çalışma prensibi olarak aynı yani.

Var okuyor canı isterse ama okumama riskide yüksek :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Taner Kızılkor

Zaten kartta olsa etikette olsa en güzeli bir bankadan alıp kredi kartına yada hesaba bağlatmak. benzinlikler bu işi tam yapmıyorlar. gişelerin orada da sistem çalıştıydı çalışmadıydı sıra vardı yündü kıldı tüydü çekmeye hiç gerek yok diye düşünüyorum...

Kart satışı ile ilgili bir problem değil de Hem etiket hem kart ile ilgili problem var ama PTT yetkilileri bile nedenini bilmiyorlar. Bizim burada arada sırada 150 - 200 gibi ufak miktarlarda geliyor ve satılıyor hemen. Kart ile etiket arasındaki fark da sadece fiyatı etiket 5 TL, kart 15 TL çalışma prensibi olarak aynı yani.

prensip aynıysa gerek yok 10 tl fazladan vermeye o zaman.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Ender

Yapıştırmakta kararsız kalmıştım ama yapıştırdım, 1-2 kez de geçtim, sorunsuz çalışıyor, banka da KGS'deki bakiyeyi iade etmişti. Fakat bir soru aklıma takıldı, burada yazıldı mı bilmiyorum:

-Arabayı satınca yapıştırdığımız HGS'yi doğru dürüst sökemeyeceğiz. Devretmek de sözkonusu değil. Her araba değişikliğinde yeni HGS mi gerekecek?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Sani HGS kartı Vakıfbank'ta var.

Ama ben yokum Vakıfbank'ta :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Yapıkredi beleş etiket veriyor. Şeffaf dc fix üstüne yapıştır öylece beklesin. Kullanacak olursan cama emaneten tutturursun ;)

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İş Bankası da veriyor.

İş bankası sadece etiket veriyor, konuştum kendileri ile.

Yorum bağlantısı
Mert Ender

İş bankası sadece etiket veriyor, konuştum kendileri ile.

Sonradan farkettim, siz etiketi sormamışsınız. :blush: Evet, sadece etiketi satıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Soru :

Arabamı sattım... diyelim.

Aynı plakalı başka bir araba aldığımda, herhangi bir yere bildirmesem bişey olur mu ?

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Soru :

Aynı plakalı başka bir araba aldığımda, herhangi bir yere bildirmesem bişey olur mu ?

Olmaz Mehmet Abi, plaka esas, marka model şasi yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Güzel bilgi Ali teşekkürler..

Rica ederim ne demek Mehmet Abey, her zaman :) 4 HGS alıp 2 iptal sonra 1 tane daha alınca kompedanı oldum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Olmaz Mehmet Abi, plaka esas, marka model şasi yok.

Soru :

Mehmet yeni HGS alman gerekecek aynı plakada olsa çünkü HGS almaya gittiğindeki vermiş olduğun bilgilerde Ruhsat'ın Seri ve Numarasını da veriyorsun.Şase, motor numarası olmasada Ruhsatt numarası değişecek yani :( Üzgünüm yani pek sevindirici bir haber olmadı ama :fiuw:

PTT den alınanı,bir şekilde iptal ettirip(araç satışı mesela) kalan bakiye iadesi yapıyorlar mı?

Doğrudur PTT'den iptal ettirip bakiyenizi alabilirsiniz Fikri bey :good1:

Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Mehmet yeni HGS alman gerekecek aynı plakada olsa çünkü HGS almaya gittiğindeki vermiş olduğun bilgilerde Ruhsat'ın Seri ve Numarasını da veriyorsun.Şase, motor numarası olmasada Ruhsatt numarası değişecek yani :( Üzgünüm yani pek sevindirici bir haber olmadı ama :fiuw:

Doğrudur PTT'den iptal ettirip bakiyenizi alabilirsiniz Fikri bey :good1:

Serhan Bey, 4 adet İş Bankasından 1 adet de Ptt'den aldım, İş Bankasınınkileri telefon ile verdim plakaları, ne renk ne model ne marka sordular, 1 tanesi iptal diğerleri aktif sorunsuz kullanıyorum. Ptt'den alırken de ne ruhsat ne de başka bir şey sordular PTT formu doldurdum sadece cep numarası aldılar bir de mail adresi. Ne ruhsat ne numara alan soran olmadı :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Serhan, para aktarma işi olacak mı ? yoksa gitti gider mi :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...