İçeriğe Yönlendir

Akü Kutup Başı Sökülürse Neler Değişir?

Fatih Bayram

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

ecu mevzuyu çözemediği için ecü ya değil araca zarar verebilir :lol2: arıa sensör hangisiymiş? yeşil olanlar 90-100 liraya bulunuyor mavi olan biraz daha tuzlu.

lpg ne markaydı :p ve garanti durumu neydi. yani bitti mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
ecu mevzuyu çözemediği için ecü ya değil araca zarar verebilir :p arıa sensör hangisiymiş? yeşil olanlar 90-100 liraya bulunuyor mavi olan biraz daha tuzlu.

lpg ne markaydı :p ve garanti durumu neydi. yani bitti mi?

Mustafa gel şu benim aküye bi el atalım...

2 tane var,hangisinin olduğunu bilmiyorum,1.dir herhalde,belki de 2.dir veya ikisi de arızalıdır :D

Mustafa gerçekten zarar verir mi?

LPG milano,garanti cortladı...Çalışırken sorun var sadece,giderken benzindekinden fark yok,veya ben anlayamıyorum...

Nasıl yaptırılıyor Mustafa hiç bilmiyorum :p

Senin bildiğin yaptıran-yapan varsa bana bi yardım ediver be :lol2:

Mustafa benim işi çözersen,yandaki solungaçlı hava girişlerini sana hediye ederim :p

tarihinde Fatih Bayram tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
(düzenlendi)

o sensörlar yakıt hava karışımını etkiliyor. egsozdan çıkan gaza göre aracın yakıt haritasını düzenlemesini sağlıyor. cheater denen vida zımbrıtısı var. sensörün üstüne takıyorlar sensör egsozdan çıkan gazı tam algılayamadığı için arıza lambası yanmıyor. ama sensör bozuksa oun taksan da yine arıza ışığı yanar gibi.

parlak olan kısım işte adı geçen zımbırtı.

11.jpg

çalışırken sorun olması yani ilk marşta sorun olması yakıt haritasını bozulduğundan da olabilir başka şeyden de. aküyü söküp bi süre benzinle sürünce arıza geçti mi?

o cheater denen zımbırıt bir tür sensör kılıfı :lol2:

http://www.ebay.co.uk/itm/Oxygen-Mechanica...9#ht_638wt_1139

http://www.tuningpiyasa.com/?urun-8267-Kat...OTTP160001.html

tarihinde Mustafa T tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
o sensörlar yakıt hava karışımını etkiliyor. egsozdan çıkan gaza göre aracın yakıt haritasını düzenlemesini sağlıyor. cheater denen vida zımbrıtısı var. sensörün üstüne takıyorlar sensör egsozdan çıkan gazı tam algılayamadığı için arıza lambası yanmıyor. ama sensör bozuksa oun taksan da yine arıza ışığı yanar gibi.

11.jpg

çalışırken sorun olması yani ilk marşta sorun olması yakıt haritasını bozulduğundan da olabilir başka şeyden de. aküyü söküp bi süre benzinle sürünce arıza geçti mi?

o cheater denen zımbırıt bir tür sensör kılıfı :p

Resimdeki ne?sensör mü?

Benim derdim,arıza ışığına alıştık,yansada olur,ondan umudu kestim :D

2 aydır sorunum ilk marşı uzun alması.Ayağımla biraz gaz vermem gerekiyor,daha önce tık diye çalışıyordu...

Benzin-lpg farketmiyordu...

Aküyü o yüzden söktük zaten,arıza ışığı sönüp,2 gün benzinde kullandım,aynen eskisi gibi tek seferde marş aldı...

2 gün sonra tekrar lpg'ye aldım,tahmin ettiğimiz gibi,önce arıza ışığı,sonra marş sorunu...

Arıza ışığı lamda sensöründen yanıyor,benzinde yakmazken lpg de yakıp,bu sorunu çıkarıyor...

Bizde devre yanıltıcı ile sensörü yanıltalım diyoruz...

Ben bunu kim yapar,nasıl yapar,ne olur,yapan varsa onları öğrenmek istiyorum...

Biraz karışık anlattım,umarım sorunumu tam anlatabilmişimdir...

Cheater nasıl bişey,oralarda bu işi yapan var mı?

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Abi kulaktan dolma bir bilgi duydum aslı var mı bilmiyorum ama uyarayım dedim belki vardır akü çıkarıldığınta tekrar bağlanıyorken bir yerden şase almak gerekiyormuş yoksa aracın beyinin yanma ihtimali varmış dikkatli olmakta fayda var.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

sensör arızalı değil abi benzinde yakmıyorsa. araç lpg kalibrasyonu aşırı bozuk o yüzden hem arzıa lambası yakıyor hemde yakıt haritasını aşırı bozudğu için ilk marşta araç boğuluyor. buralarda yapn var mı bilmiyom o iş i ama senin iyi bir lpgciye görünmen lazım. brc olsa hani az çok muhabbet ettiğimi bir usta önerirdim de milano ustası bilmiyom :p

senin sensörle sorunun yok. arıza koduna tam bak bakalım sorun ne diyor araç. sen kalibrasyon yapacak bir milanocu bul :D orası küçük yer diyorsan izmite gel diyecem de milanoya bakan iyi biri var mı onu bilmiyorum. sensörün sorunlu ise denemelik bir sensör bile var elimde :D katalitikten önceki yeşil renk olan.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Abi kulaktan dolma bir bilgi duydum aslı var mı bilmiyorum ama uyarayım dedim belki vardır akü çıkarıldığınta tekrar bağlanıyorken bir yerden şase almak gerekiyormuş yoksa aracın beyinin yanma ihtimali varmış dikkatli olmakta fayda var.

Şehir efsanesi onlar :D

Şaka bir yana ben de duydum...

Şahin bey uyarmıştı,hangi Şahin dersen hatırlatayım :D:p:D

Benimkinin beyni şimdilik yanmadı,kıvrımlarda zarar var mı,bilmiyorum ama... :D

Akü denince direk aklına ben geliyorum,değil mi,

itiraf et Tahir :D:D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Evet Abi nerde sökülmüş bir akü göresem gözlerim seni arıyor :D Şahin Abi den kokuyorum ya her daim tepe lambaları açık ekip otosu gibi geziyor forumda.Trafik kontrol uyarı tabelası koymak lazım :p

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
sensör arızalı değil abi benzinde yakmıyorsa. araç lpg kalibrasyonu aşırı bozuk o yüzden hem arzıa lambası yakıyor hemde yakıt haritasını aşırı bozudğu için ilk marşta araç boğuluyor. buralarda yapn var mı bilmiyom o iş i ama senin iyi bir lpgciye görünmen lazım. brc olsa hani az çok muhabbet ettiğimi bir usta önerirdim de milano ustası bilmiyom :D

senin sensörle sorunun yok. arıza koduna tam bak bakalım sorun ne diyor araç. sen kalibrasyon yapacak bir milanocu bul :D orası küçük yer diyorsan izmite gel diyecem de milanoya bakan iyi biri var mı onu bilmiyorum. sensörün sorunlu ise denemelik bir sensör bile var elimde :D katalitikten önceki yeşil renk olan.

Mustafa sen şimdi benim kafamı iyice karıştırdın :D

Haa valla,benzinde yakmıyor,arızalı olsa benzinde de yakar :D

Onun dediğine göre Lamda sensörü arızası,ama bana göstermiyor,başka kodlar da çıkıyor,bi şeyler siliyor ,ben bakınca hemen konu değişiyor,fordlar yakıyor,muhabbetine başlıyoruz... :D

Benim LPG cimden biran evvel kurtulmam lazım o zaman :p

Onunla olan macera ve konuşmaları anlatsam roman olur...

Sakarya'da Milano servis var,en iyisi onlara sıfırdan kalibrasyon yaptırıp,öyle değerlendirmek :good1:

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Abi araca daha binmek niyetindeysen direk milanodan kurtulsan aslında BRC veya Prins taktır abi daha sorunsuzlar.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Şu anda bir sıkıntı yok.Işık yanmaya devam ediyor :D Lakin ben LPG takmadan evvel de yanıyordu bu katalitik konvektör arızası.

Işığı boşver benimki de yanıyor :D

Adnan sendeki sorun neydi...

Devre yanıltıcıyı takmadan önce-taktıktan sonra ne değişti,

taktığına değdi mi :p

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Evet Abi nerde sökülmüş bir akü göresem gözlerim seni arıyor :p Şahin Abi den kokuyorum ya her daim tepe lambaları açık ekip otosu gibi geziyor forumda.Trafik kontrol uyarı tabelası koymak lazım :D

Radara falan yakalandık psikolojisi oluyor bende de :D

Yakında herkes beni akü ile anacak bu gidişle :D

Abi araca daha binmek niyetindeysen direk milanodan kurtulsan aslında BRC veya Prins taktır abi daha sorunsuzlar.

Milano'yu söktük,2000-3000'e BRC veya Prins taktırdık diyelim,bunu hanıma nasıl izah edecez :D:good1:

Bütün beyaz eşya koltukları yeniler valla :D

Sorun Milano'da değil bence, benim ustada :D

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Radara falan yakalandık psikolojisi oluyor bende de :p

Yakında herkes beni akü ile anacak bu gidişle :D

Milano'yu söktük,2000-3000'e BRC veya Prins taktırdık diyelim,bunu hanıma nasıl izah edecez :D :D

Bütün beyaz eşya koltukları yeniler valla :D

Sorun Milano'da değil bence, benim ustada :D

Abi ben bekarım bana sorma orayı burada ''bekara boşanmak kolaydır derler'' şimdi yöntem söylerim mazallah direk ev değişimine gidersiniz :good1::D Şahin Abi her gördüğümde bir elim ehliyete diğeri ruhsata gidiyor zaten :p

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Abi ben bekarım bana sorma orayı burada ''bekara boşanmak kolaydır derler'' şimdi yöntem söylerim mazallah direk ev değişimine gidersiniz :D :D Şahin Abi her gördüğümde bir elim ehliyete diğeri ruhsata gidiyor zaten :D

:D:p:D

Süpersin Tahir :D

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir

11.jpg

o cheater denen zımbırıt bir tür sensör kılıfı :)

http://www.ebay.co.uk/itm/Oxygen-Mechanica...9#ht_638wt_1139

http://www.tuningpiyasa.com/?urun-8267-Kat...OTTP160001.html

Burdaki cheater mekanik cheater, bu problem için verim alamazsınız. Elektronik cheater gerekli.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)
Burdaki cheater mekanik cheater, bu problem için verim alamazsınız. Elektronik cheater gerekli.

Tunç bey bilmiyorumki hangisi olur,hangisi olmaz...

İyice kafam karıştı :D:)

Şimdi ben,aracım Lamda sensörü nedeniyle arıza ışığı yakıyor,buna devre yanıltıcı takın mı diyeceğim,

Yoksa.......mı diyeceğim. :unknw:

Tunç bey birde, bu ara sanki koşarsında,durup bi nefes nefese kalırsın ya,

Araba rölantide ara ara onu yapıyor,ne anlama geliyor,ne cortlamak üzere...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Solunum yetmezliği var veya kafası karışmış nasıl soluk alması gerektiğini bilmiyor...

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
Tunç bey bilmiyorumki hangisi olur,hangisi olmaz...

İyice kafam karıştı :D:)

Şimdi ben,aracım Lamda sensörü nedeniyle arıza ışığı yakıyor,buna devre yanıltıcı takın mı diyeceğim,

Yoksa.......mı diyeceğim. :p

abi senin kullanmam gereken elektronik cheater , yani basit bir direnç . Mekanik cheaterın hiçbir esprisi yoktur. Yalnız bir daha söylüyorum, lpg kalibrasyonu ile bu iş çözülüyormu bilmiyorum.

problemin için ise ;

1) bu devir dalgalanması sadece motor sıcakken oluyor? değil mi

2) devir dalgalanırken gaza dibine kadar basıp bırakınca dalgalanma bitiyor?

3) devir dalgalanmadığı zaman yani rölanti sabitken devir göstergesinin ibresi tam olarak nerde duruyor. ?

Solunum yetmezliği var veya kafası karışmış nasıl soluk alması gerektiğini bilmiyor...

halbuki arabada extradan solungaç bile var ama :unknw: yetmiyor galiba. ilginç :)

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
(düzenlendi)

Solungaçları biz boşa mı aldık abi,

laf olsun diye takmadık oraya,araba darlandıkca ordan havasını alıyor :D

abi senin kullanmam gereken elektronik cheater , yani basit bir direnç . Mekanik cheaterın hiçbir esprisi yoktur. Yalnız bir daha söylüyorum, lpg kalibrasyonu ile bu iş çözülüyormu bilmiyorum.

problemin için ise ;

1) bu devir dalgalanması sadece motor sıcakken oluyor? değil mi

2) devir dalgalanırken gaza dibine kadar basıp bırakınca dalgalanma bitiyor?

3) devir dalgalanmadığı zaman yani rölanti sabitken devir göstergesinin ibresi tam olarak nerde duruyor. ?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tunç bey ben adama elektronik cheater taktırıcam mı diycem,

Cheater olayını kimler yapar,inşallah daha evvel duymuşlardır,söylemesi bile zor :D

1-evet genelde sıcakken,ama her zaman olan bişey değil bu,ara sıra...

2-deniyecem :good1:

3-Tunç bey rölantide soğukken 1000 ,sıcakken 920-940 gibi duruyor...Rölantide titreme yok,aracın nefeslenme olayında rölantide anormal hareket yok...

halbuki arabada extradan solungaç bile var ama :) yetmiyor galiba. ilginç :)

:lol:

Yetersiz kalıyor,bir tane de kaputa istiyor :D

Yorum bağlantısı
Tunç Tunçdemir
(düzenlendi)

muhtemelen lambda sensor arızasının etkileridir. lambda arızan olduğunu bilmesem daha 6-7 seçenek var ama :lol: lambda arızasını çözmeden başka birşey aramak çok mantıklı değil.

cheater olayını bulunduğun bölgede yapacak birini zor bulursun abi. tahminim ankara -istanbul gibi şehirlerde bu işlere kafasını basan ustalar vardır.

tarihinde Tun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
muhtemelen lambda sensor arızasının etkileridir. lambda arızan olduğunu bilmesem daha 6-7 seçenek var ama :) lambda arızasını çözmeden başka birşey aramak çok mantıklı değil.

cheater olayını bulunduğun bölgede yapacak birini zor bulursun abi. tahminim ankara -istanbul gibi şehirlerde bu işlere kafasını basan ustalar vardır.

Bizim cheater işi yattı o zaman, :D

burda sanayide Cheater cheater derken sopa yemeyelimde :D :D

Tunç bey önce LPG yi tekrar kalibrasyon yaptırıcam,

Sonra gene sıkıntı devam ederse Lamda sensörünü değiştiricem,

50000 falan idare etse alır dururum :good1:

Bu sorunu bi şekilde çözmem lazım,çok sinir bi sorun valla...

Araba şekilli :) traktör gibi tör tör tör marş almıyor,

o an arabayı yakasım geliyor :lol:

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Fatih hocam, aracı bi bilgisayara bağlatsan, yanan lambanın detayını öğreneceğiz, burada da fal bakmayacağız :lol:

Lamba büyük bi ihtimalle lpg'de yandığından kalibrasyon hatası ve oksijen yakıt karışımı hatası işte. Arızalı olsa benzinde de yanar.

Yorum bağlantısı
Fatih Bayram
Fatih hocam, aracı bi bilgisayara bağlatsan, yanan lambanın detayını öğreneceğiz, burada da fal bakmayacağız :D

Lamba büyük bi ihtimalle lpg'de yandığından kalibrasyon hatası ve oksijen yakıt karışımı hatası işte. Arızalı olsa benzinde de yanar.

Sani bilgisayara Sakarya ya gidince bağlatıp,ona göre yapmam gerekir,haklısın :D ,farklı sorunlarda olabilir belki..

Bu lpg ne gıcık şey ya,dediğin gibi benzinde yanmıyor,lpg de arızalanacağımı tutuyor... :D :lol:

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg'de arıza lambası yanıyorsa bu sensörün arızalandığını göstermezki hocam...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Sani bilgisayara Sakarya ya gidince bağlatıp,ona göre yapmam gerekir,haklısın :D ,farklı sorunlarda olabilir belki..

Bu lpg ne gıcık şey ya,dediğin gibi benzinde yanmıyor,lpg de arızalanacağımı tutuyor... :D :lol:

Lpg'de arıza lambası yanıyorsa bu sensörün arızalandığını göstermezki hocam...

Sensorun arızalı olmadığına, cheater falan gerekmekdiğine en azından hepimiz ikna olduk. PC bağlantısının sonuçlarını 4 gözle bekliyoruz :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...