İçeriğe Yönlendir

Focus 2 Açık Hava Filtresi

Ahmet Atay

Recommended Posts

Ahmet Atay

Aracıma K&N açık hava filtre kiti taktırmak istiyorum. Nerden bulabilirim ve fiyat nedir ? Bilen arkadaşlardan yardım istiyorum. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Özgür Temiz

modifiyecilerden bulabilirsiniz hepsinde olur fıyat cogu yerde assa yukarı aynıdır kn cok iyidir 2 senedir daha icersine toz aldıgını bile görmedım

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Yaklaşık 1 ay önce bende taktım açık hava filtresini ve dandik adı şanı olmayan filtrelerden bi tane 25liraya taktırdım ve hava filtresinin kutusunuda geri taktırdım zaten ön taraftan direkt hava aldığı için açık kalmasını istemdim sıcak hava almasın diye ve sonuç sandığımın aksine yakıtta düşüş olarak karşıma çıktı.

Açık hava filtresini taktırmadan önce bi depo lpg ile (38lt) 400-420 küsür giderken 470e kadar çıktım

O adı sanı olmayan filtreler çok güzel toz toprak çekerler. Kaliteli bir filtre almanızı öneririm. Bir k&n filtrenin ömrü 1milyon km dir. Bir kere vereceğiniz 100lira, sizi olası sorunlardan kurtarır.

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Onura katılıyorum. K&N alırsınız, bir de 50 liraya temizleme kitini ilave edersiniz. Ömürlük uygulama olur.

Yorum bağlantısı
Arda Merve
O adı sanı olmayan filtreler çok güzel toz toprak çekerler. Kaliteli bir filtre almanızı öneririm. Bir k&n filtrenin ömrü 1milyon km dir. Bir kere vereceğiniz 100lira, sizi olası sorunlardan kurtarır.

aynen katılıyorum.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
Kesinlikle katılıyorum söylediğinize fakat önceki aracımda (vw polo 99model) yaklaşık 50bin km kadar sürekli bu tip ucuz bir açık hava filtresi kullandım ve hiçbir sorun çıkarmadı :)

Biz boşu boşuna 100küsür tl leri veriyoruz desenize. Bişey olmuyomuş.

Güle güle kullanmaya devam ozaman ;)

Ufak bir öneri, bir dahaki bakımınızda, ustanızdan rica edin de emme boğazının temizliğine bir baksın ve sizede göstersin. Görünce belki kararınız değişir :)

Yorum bağlantısı

aracıma uygun kapalı tip k&n filtreyi ebayda buldum 80tl civarına geliyor.listemin başlarında yerini aldı.

bu marka hk.ciddi olumlu yorumlar okudum.ingilizler çok seviyor bunu açık hasvasını tercih ediyorlar hep.bendemi yapsam acaba.horrr horrrr :):)

Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m
(düzenlendi)

Valla şahsen orjinal motorcraftı yenilemekten bıkmıştım. Sağolasın Serkan ÇOK abicim sattığı aracınınkini hediye etti. Kolum kadar bir K&N. Ebayda 250 dolar civarında fiyatı da vardı:) 1 kez temizledim o da meraktan :) Toz bile çıkmamıştı adam akıllı, ki tüm Denizli' nin altyapısı düzenlenirken heryerde kazık, kum ve çamur vardı.

tarihinde Hakan Tar?m tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Guest Hakan Tar?m

Devamlı para verin durun ozaman :) Biz yarışa girmeyeceğiz ki aşırı performans isteyelim, zaten 4000 motorum var napam fazlasını :good1: Onur kardeşin de dediği üzere devamlı para verip durmaktan kurtulursunuz ömürlük demek istiyor.

Yorum bağlantısı
Onur Demir
servise gidince baktırırım boğaz temizliğine hatta sizin için birde fotoğraf çektiririm :D

ve katılıyorum boşu boşuna para veriyorsunuz K&N K&N diye buyrun yabancı bi sitedeki test sonuçları direkt kopyalıyorum:

@ 95 km/h / 59 mph --- West/East --- units: km/gal (US)

K&N filter - run #1 ---- 72.4 W ------ 68.7 E ------ 70.55 avgK&N filter - run #2 ---- 72.1 W ------ 69.3 E ------ 70.70 avgK&N filter - run #2 ---- 72.0 W ------ 68.8 E ------ 70.40 avgK&N filter - run #2 ---- 73.5 W ------ 68.6 E ------ 71.05 avgK&N filter - avg all --- 72.5 W ------ 68.85 E ----- 70.68 avgOEM paper - run #1 ----- 72.7 W ------ 69.6 E ------ 71.15 avgOEM paper - run #2 ----- 73.3 W ------ 69.1 E ------ 71.20 avgOEM paper - avg all ---- 73.0 W ------ 69.35 E ----- 71.18 avgNo filter -------------- 72.7 W ------ 69.4 E ------ 71.05 avg

Once again, there's no practical difference between the paper and K&N filter - the difference between their averages (.50 km/gal) is smaller than the variation within the set of averaged K&N runs (.65 km/gal). This time, even the one-off "No filter" run landed in the middle of the results.

hatta bu sitedende bakın detaylı anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz. Bilip bilmeden yorum yapmamak lazım tabi. Araştırmak ve sonrasında konuşmak en güzeli tabi bu benim şahsi fikrim.

buyrun link: http://www.metrompg.com/posts/air-filter-part-2.htm

Bilip bilmeden yorum yapmak değil de, Tam okumadan cevap vermek diyelim Biz ona en iyisi. Ben Sizin vermiş olduğunuz OEM vs K&N değerlerinin aksine birşey yazdığımı hatırlamıyorum. OEM filtre toz geçirgenliği en az olan filtredir onda herkesle hemfikiriz. Ben sadece Sizin kullanmış olduğunuz 25TL lik filtrenin, K&N marka filtreye göre fazla geçirgen olduğunu ve bununda aracınıza getirebileceği zararları söylemeye çalışıyordum.

K&N markasına gelince; 3gün öncesine kadar ben kendi aracımda HKS marka filtre kullanıyordum, 3gün önce AEM DRY flow'a geçiş yaptım. K&N özellikle yağlı bir yapıya sağip olduğundan; diğer marka ve yapıya sahip filtrelere göre, geçirgenliği daha da az olduğu için! motor sağlığı açısından onu özellikle tavsiye ediyorum.

Forumda aratırsanız Fotoğraflarını bile bulabilirsiniz, Fusion'umda daha önceden 20-30TL lik bir filtre kullandım. Kısa bir süre sonra filtre borusunun içi başta olmak üzere, birçok emiş bölgesinde tozlanmaya kirlenmeye şahit oldum. Ve hemen tavsiyeler üzerine kaliteli bir filtreye geçiş yaptım. Koyu renk yazdığım yazımdaki sebepten dolayı bu marka K&N oldu.

Neyse bu konu içerisindeki iletilerimde, yazdığım şeylerin aksini kanıtlıcak veya çürütecek fikir, görüş ve dökümantere sonuna kadar açığım.

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Bazı araçlarda düzgün soğuk hava alımı sağlandığı taktirde hp artışı olacaktır, örnk; Aem v2 filtre civic vti da 6hp güç kazandırıyor. Ama her araçta böyle olacak değil bu. komple egzoz sistemi ile kullanıldığında faydası oluyor mesela. çıkış rahat, emişte rahatlayınca tamamdır. Ama bu emişi sıcak(yani o2 oranı az) havayla yaptığımızda artıış yerine kayıp yaşarız. Kaliteli filtreler performans olarak bir fark yaratmaz, sadece motor sağlığı için fark yaratır. Önemli olan filtrenin yeridir :D aem v2 6hp dedim. Aynı kite x marka filtre takın sonuç değişmez çünkü burda kit önemlidir.

Artık motorlarımız fazlasıyla hassas, sırf bu yüzden bile, nasıl x marka yağ yerine castrol, mobil vb. Yağ kullanıyorsak, aynı şekilde modifiye yapacaksakta kalitelilerini kullanmalıyız.

Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Selahattin Barut

Aracıma açık hava filtresi almayı planlıyorum.Çevremdeki kişiler Kn yada Simota al diyorlar.Büyük ihtimal simota marka filtre olacak ama sizinde fikrinizi almak istedim.Direk hava filtresi kapagının üst kısmını söküp açık hava filtresini takmayı düşünüyoruz.Bu işlemin "+"sı yada "-" si nedir.Bu araçlara özel açık hava filtre kiti bulamadıgım için direk kutunun olduğu yere takmak istiyorum açık hava filtresini.Başlıgı yanlış yazmışım düzeltemedim :) Şimdiden teşekkür ederim :)

Araç 2006 Model FocusII

Filtre olarak alttaki filtreler bana önerilenler :)

Simota Universal Açık Hava Filtresi (202-05)

202-05.jpg

Simota Karbon Universal Açık Hava Filtresi (Carbon) (251M)

ws-251l-2.jpg

Yorum bağlantısı
Selahattin Barut

Aslında en mantıklısı kutu içi ama malesef açık hava filtresinin verdiği sesi vermiyor.Hks bizi aşar :nazar: Ama green marka olabilir :)

Yorum bağlantısı
Aslında en mantıklısı kutu içi ama malesef açık hava filtresinin verdiği sesi vermiyor.Hks bizi aşar :rolleyes: Ama green marka olabilir :)

bu filtrelerin ne özelliği var.dahamı az yakıyor bunları takınca öyleyse hemen taktıralım :rolleyes: bide fiyatları nedir bunların çokmu pahalı

Yorum bağlantısı
Üretenlere ve satanlara göre az yakıyor, güçleniyor vs.

Belki etkisi de olur ama hissedilecek kadar olması çok çok küçük bir ihtimal.

Yanlış montaj yapılırsa olumsuz etkisi bile olabilir. Bir de sesin güzelliğine kapılıp gazlamaktan dolayı da daha çok yakıt harcayabilirsiniz.

Ben Green marka açık hava filtresi aldım. Ama takıp da denemek nasip olmadı bir türlü.

Bir aksilik olmazsa pazartesi deneyebilirim.

Ankara IBS Motorsport'tan almıştım. Işık Bey ile görüşmenizi tavsiye ederim. Kendisi de ailecek Ford kullanıcısı ve sevdalısıdır. Ayrıca forumumuza da üye oldu ama ses soluk çıkmadı henüz. Yakında arayacağım kendisini.

en iyisi bence arabanın orjinal hali ile kalması :rolleyes:

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Hüseyin Şancı

Ben Raid HP kullanıyorum fiyatı 85-100 tl arası (kitsiz)

Yorum bağlantısı
Selahattin Barut

Fikirler biraz değişti.Soğuk hava cekmediği sürece sesten başka hiçbirşey olmayacaktı. Şimdilik hava filtresi olayını 2-3 ay erteledim.2-3 ay sonra egzozcuda arabaya göre boru kestirip simota filtre alıp onuda boruyla orj. filtrenin soguk havayı cektiği yere bağlamayı düşünüyorum.Yani değişecek olan sadece borular ve hava filtresi yine soğuk havayı camurlukla davlumbaz arasından alıcak :rolleyes:

Aşagıdaki resimlerdeki gibi olacak.Soğuk havayı ön tampon yerine , yine orj.filtrenin cektigi yerden cekicek bi sıkıntı olmaz heralde :rolleyes:

PFS903136_large1.jpg

Simota-GOLF-4-1-6-16V-CARBON-CHARGER__21932009_0.jpg

Yorum bağlantısı
Cihan Tiftik
(düzenlendi)

Fikir güzel. K&N 57i intake kit bulunabilirse kaymaklı olur.

IBS'den uzak durulmalı. :rolleyes: Böyle bi iş için 300-400 lira gibi fiyatlar çıkabilir karşınıza.

tarihinde Cihan Tiftik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Onur Demir

Simota filtreyi Ben tavsiye etmiyorum. Kötünün iyisi bir marka.

Kullanım tarzınıza bağlı olarak yağlı yada kuru tip filtre alıcaksınız. Yağlıda K&N, kuruda AEM dry flow tavsiyemdir. HKS filtrelerin flowu çok yüksek ve dolayısıyla tozlar falan daha fazla giriyor. Hks atmosferik araçta pek mantıklı değil ama turbolu motorlarında ilacı diyebiliriz.

Ben 1.6lt 100hp duratec motorlu fusionumda yıllarca K&N kullandım ve çok memnundum. Özellikle LpG lle gayette ekonomi sağladım.

Arkadaşların dediği gibi soğuk hava alması şart.

Yorum bağlantısı
Selahattin Barut
(düzenlendi)

Soğuk havayı nasıl aldınız peki Fusion aracınızda ,duratec motor bizim araçta ondan dolayı soruyorum ? :p

tarihinde Selahattin Barut tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...