İçeriğe Yönlendir

Benzin Pompasını Uyutturdum!

Eyüp Döngel

Recommended Posts

Eyüp Döngel

Geçenlerde arkadaşımın lpg li focusunun benzin pompası yandı yolda kaldı çekici masrafı ve pompa masrafı vs. 500 tl buldu rezilliğide yanına kar kaldı bunun üzerine bende lpg ustama gittim benzin pompasına bitane zaman rölesi taktı benzinden lpg geçtikten 3 dakika sonra pompayı kapatıyor tekrardan benzine geçerkende otomatikmen açıyor yaklaşık 20 gün oldu sorun yok aracında lpg olan arkadaşlara bu konuyu açmak istedim 20 tl lik bi zaman rölesi takıp pompayı güvenceye alın yoksa birgün olur sizi yolda bırakabilir. Ayrıca şunuda belirtmek istedim pompa uyuyuyunca lpg de giderken benzin göstergesi düşmüyor ve yol bilgisayarı kalan benzin mesafesini lpg de giderken düşürmüyor.

Yorum bağlantısı
Nuri Güngör

Röle çoğu lpg cide bulunuyor ancak ustalar çok tavsiye etmiyor gecenlerde Mehmet abi ile de konuşmuştuk ne kadar çok elektronik aksam o kadar çok arıza çıkma ihtimali oluyor

Yorum bağlantısı
Nuri Başer

Ben de uygulamıştım.. halen çalışmakta..

[url="http://www.otoclubturkiye.com/forum/Lpg-li-Araclarda-Benzin-O-t194135.html&hl=benzin+pompas

Yorum bağlantısı
Onur Demir

Korunmanın diğer bir yoluda Yarım depo Benzinin altına düşmemek :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben hiç gerek görmedim.. Görmüyorumda.. Depomda zaten yarım depo benzinim olur..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nuri Güngör
Ben hiç gerek görmedim.. Görmüyorumda.. Depomda zaten yarım depo benzinim olur..

+1

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
(düzenlendi)
Eyüp bey güzel bir paylaşım olmuş,bu işlemi her lpg ustası yapabilirmi acaba,röleyi nerden nasıl temin ettiniz

Sadece lpg ustası değil iyi bir ektlerikçide 5 dakikada takıyor. bu röleyi oto elektrikçilerde bulabilirsiniz.

Ben de uygulamıştım.. halen çalışmakta..

[url="http://www.otoclubturkiye.com/forum/Lpg-li-Araclarda-Benzin-O-t194135.html&hl=benzin+pompas

tarihinde Ey tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Korunmanın diğer bir yoluda Yarım depo Benzinin altına düşmemek :D

Benim benzin deposuda sürekli yarıda. röle taktım yinede yarıda tutuyorum ama; depo yarıdada olsa bile pompanın boşa çalışması bence iyi değil sadece benzin pompası açısından değil de benzin enjeksiyonları açısından da bakmak gerekiyor depo isterse full olsun araaç lpg de giderken benzin enjeksiyonları kapandığı için benzin pompası boşa çalışıyor bu sırada benzin enjeksiyonları kapalı olduğu için enjeksiyon içerisindeki takım, lastik vs. zarar görüyor. vs.vs...

Takılan röle sorunsuz çalışıyor ilgilenen arkadaşlarla konuyu paylaşmak istedim.

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Bu role takıldığında hareket halindeyken benzine anında geçiş oluyor mu?Yoksa yine 3 dakika gibi bir süre var mı?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Araçta tam gaz giderken (sollama) lpg bittiğinde benzine sorunsuz geçiyor mu? Böyle bir durumla karşılaştınız mı? Ya da deneyebilir misiniz?

Ayrıca bu rolelerde farklı bir tipten bahsediyorlar. Lpg'ye geçtikten sonra, araç lpg ile gitmeye devam etse bile belirli aralıkla benzin pompasının çalışmasına izin veren roleler de varmış. Sizin ki hangi tip?

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel
Bu role takıldığında hareket halindeyken benzine anında geçiş oluyor mu?Yoksa yine 3 dakika gibi bir süre var mı?

Sen benzine attığında veya gaz bittiğinde otomatik olarak hemen geçiyor sorun çıkarmıyor geçişler aynen devam ediyor.

Araçta tam gaz giderken (sollama) lpg bittiğinde benzine sorunsuz geçiyor mu? Böyle bir durumla karşılaştınız mı? Ya da deneyebilir misiniz?

Ayrıca bu rolelerde farklı bir tipten bahsediyorlar. Lpg'ye geçtikten sonra, araç lpg ile gitmeye devam etse bile belirli aralıkla benzin pompasının çalışmasına izin veren roleler de varmış. Sizin ki hangi tip?

Kardeş ben hepsini denedim sorun çıkarmıyor eskisi gibi geçiyor hiç bilemiyosum sizin dediğiniz akıllı röle onlar biraz daha pahalı 50 tl civarı. Benim usta çok tecrübeli sen bana bırak dedi zaman rölesi taktı. Yani herşeyin başı bilgili ve tecrübeli ustanın elinden geçmesine bakıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Banada daha önce atikerde ki usta tavsiye etmişti.Ancak fiyat hiç makul değildi. 70 Tl istedi kalsın demiştim.Siz 20 TL deyince şaşırdım..

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Eyüp Döngel
(düzenlendi)

Evet arkadaşlar Piyasadan rahatlıkla Bulabileceğiniz Bu 4-5 liralık Röle ile benzin pompasını aracınız gaza geçer geçmez durdurabileceksiniz ve Benzine geçer geçmezde çalıştırabilirsiniz gayet basit bir yöntemdir.

Ben En azından 100'ün üzerinde araca aynı şekilde uyguladım ve gayet randımanlı çalışmaktadır .

Bunun Uygulanabileceği araçlar nelerdir Derseniz? Neredeyse <Hepsi Derim yeterki benzin pompası olsun ve araç benzin basıncını kontrol etmeyen bir sisteme sahip olsun çünki bazı luks araçlar bunu yapmaktadır mesela jaguar gibi diyelim.

Uygulama yaparken benzin pompasının + ucunu motor bölümündeki sigorta kutusundan bularak yaparsanız

arka tank kısmı ile uğraşmaya gerek yok çünki tetikleme için öndeki gaz valfini kullanırsanız röleyide oralarda uygun bir yere koyarsanız daha güzel olacaktır.

Burası Önemlidir Dikkat ediniz .. 5-10 saniye erken gaz valfini açan lpg kitlerinde faruk ustanın dediği gecikmeli sistemi kullanmak zorundasınız .Yani benim anlatacağım ters bağlantılı röle yöntemini gaz valfini önceden açmayan valfi açtığı an gaza geçen mesela atiker fast gibi bütün lpg kitlerinde kullanabilirsiniz.

İyi anlayın Diye Pratik Şema hazırladım sizlere umarım faydalı olacaktır.

http://forum.donanimhaber.com sitesinden alıntıdır.

tarihinde Ey tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özgür Ahkem Gökce

Araçta benzin olması da fayda etmiyor.Dün gece öğrendim bunu, yarım depodan çok az benzin vardı,fakat benzin pompası yandı, filtre ,pompa ve işçilik masrafı 200 tl tuttu, sonrasında gittim röle taktırdım, fakat kafama takılan bir konu var,

Ya gaz biterse, benzin pompası çalışmadığından ötürü borularda benzin olmayacak , işte bu durumda aracın stop etme durumu olur mu olmaz mı bilmiyorum, bu konu düşündürüyor biraz..?

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Araçta benzin olması da fayda etmiyor.Dün gece öğrendim bunu, yarım depodan çok az benzin vardı,fakat benzin pompası yandı, filtre ,pompa ve işçilik masrafı 200 tl tuttu, sonrasında gittim röle taktırdım, fakat kafama takılan bir konu var,

Ya gaz biterse, benzin pompası çalışmadığından ötürü borularda benzin olmayacak , işte bu durumda aracın stop etme durumu olur mu olmaz mı bilmiyorum, bu konu düşündürüyor biraz..?

Yakıt borularında bulunun yakıt bile yeterli olur bence..

Araç benzinde giderken benzin pompasının fişini çekip denemeli ne kadar süre çalışacağını..

Yorum bağlantısı
Kemalettin Karatum

Aracı aldığımdan beri neredeyse hiç çeyrek deponun altına inmedim. Buna rağmen bir kaç ay önce benim benzin pompası da yandı. Akabinde tamirat sonrası ustamın önerisiyle röle takıldı.

O zamandan beri hiçbir sorun yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Seyir halinde, aniden gaz sisteminde sorun olupta benzine geçmesi gerekir ise ne olacak? Bu yüzden lpg dönüşümünde , standart olarak benzin pompası iptal edilmiyor, basit bir işlem olmasına rağmen, risk anında ciddi sıkıntı yaratır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Ahkem Gökce
Seyir halinde, aniden gaz sisteminde sorun olupta benzine geçmesi gerekir ise ne olacak? Bu yüzden lpg dönüşümünde , standart olarak benzin pompası iptal edilmiyor, basit bir işlem olmasına rağmen, risk anında ciddi sıkıntı yaratır.

Abi bugün aracımı 10 dakika lpgde sürdükten sonra benzine aldım , gazdan benzine geçişte bir sıkıntı olmadı,

ama bu lpg'den ötürü aracımı satacam galiba, valla billa yıldım , gidecem 100k km'de bi dizel alacam bu gidişle.

Hem bagaj problemi de biter, gerçi aracımı alan adam bi tek 4 teker bakımı yaptırıp yoluna devam eder, amma velakin sıkıldım bu lpg işinden,

30k km yapmışım lpg'yle sanırım parasını çıkardı, rahat rahat satabilirim sanırım,

neyse konuyu biraz dağıttım k. bakmayın.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Kardeş hiçbir sorun olmuyor anında geçiyor bende röleli sistemi 3-4 aydır kullanıyorum lpg den benzine geçişte sorun yok rahat edebilirsin.

Yorum bağlantısı
Eyüp Döngel

Anında geçiş gerçekleşiyor sıkıntı olmuyor Çağlar abi. Benzinden lpg ye geçtikten 1-2 dakika içinde pompayı kapatıyor tekrar benzine geçerkende hemen geri açıyor zaten raildeki benzin aracı 1 dakikaya yakın idare ediyor bundan dolayıda geçiş belli olmuyor.

Rölenin bir ucu lpg kablosuna bir ucu benzin kablosuna bağlanıyor gelen sinyale göre röleyi benzinden lpg geçişten 1-2 dakika içerisinde pompayı kapatıyor benzine geçiştede süresiz hemen açıyor bu işlem kablolara gelen sinyallerle oluyor. Zaten benzin hortum ve raillerindeki yakıt aracı bir müddet idare ettiği için geçiş belli olmuyor.

En azaından benim aracımda bu şekilde oluyor tabiki rölenin markası kalitesi işlevi ve takan ustanın maharati rölenin işlevini etkileyecektir.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Ali Kabasakal

Sen benzine attığında veya gaz bittiğinde otomatik olarak hemen geçiyor sorun çıkarmıyor geçişler aynen devam ediyor.

Kardeş ben hepsini denedim sorun çıkarmıyor eskisi gibi geçiyor hiç bilemiyosum sizin dediğiniz akıllı röle onlar biraz daha pahalı 50 tl civarı. Benim usta çok tecrübeli sen bana bırak dedi zaman rölesi taktı. Yani herşeyin başı bilgili ve tecrübeli ustanın elinden geçmesine bakıyor.

üstad akıllı dediğin hangısı bunu site üzerinde yada marka verebilme durumun var mı? atiker servisine sordum 80 tl dedi ben 30 tl zannediyordum:S

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Bana ne kadar uzak konular bunlar, benzinmiş gazmış röleymiş, yok sibob eridi, ayar kaçtı, pompa yandı gaz kaçtı  :D

Neyse ben kaçayım :spiteful:   :vroom:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Elöver

Bana ne kadar uzak konular bunlar, benzinmiş gazmış röleymiş, yok sibob eridi, ayar kaçtı, pompa yandı gaz kaçtı :D

Neyse ben kaçayım :spiteful::vroom:

Yavaş kaç, zaten 68 bg'sin nereye kadar kaç dakikada kaçıcan, çok zorlama ufacık dizel pancar motorun yanar. Sana uzak ama adamların lpg li de olsa en azından 100 bg arabası var ve 0-100 leri 15 sn değil senin gibi :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...