İçeriğe Yönlendir

Farklı Bir Araba İlan Sitesi

Baris Eker

Recommended Posts

Baris Eker

Merhaba,

Belli basli araba ilan sitelerindeki ilanlari indeksleyip tek bir yerden sunan

"araba arama motoru" tarzinda bir site hazirladik. Reklam olur mu tereddutumden

dolayi uygunsa Mehmet Bey'in yazmasini istemistim, ancak kendisi benim yazmamda

bir sorun olmadigini soyledi.

Adresimiz:

http://www.araba2.com

Sitemiz sahibinden.com, araba.com, arabam.com, tasit.com, hurriyetoto, otoraba,

otogazete ve mynet olmak uzere simdilik 8 siteyi indekslemekte. Sitemiz aslinda

google gibi bir arama motoru, ancak sadece araba ilanlarina ozel oldugu icin google'dan

cok daha sık bir sekilde guncellemesini yapiyor, ozellikle cok ilan iceren siteleri dakikalar

bazinda takip edebiliyoruz. Yine araba ilanlarina ozel oldugu icin arama fonksiyonlari

da bu sekilde ozellesmis. Aramaya ek olarak araba arama surecinde kullaniciya yardimci

olacak bazi fonksiyonlar da koyduk, zaman icerisinde bunlari artirmayi planliyoruz.

Ornegin; ilanin bizim veritabanimiza girisinden beri fiyatinda nasil degisiklikler oldugunu

gorebiliyorsunuz. Begenmediginiz bir ilan icin bunu bir daha gormek istemiyorum veya

begendiginiz ama fiyati yuksek olan bir ilan icin fiyati dusene kadar gosterme diyebiliyorsunuz.

Bunlara ek olarak bir de favori ilanlarinizin listesini tutabiliyorsunuz.

Sitemiz daha cok yeni, genel fonksiyonlarimizin cogu calismakla beraber henuz gelistirme

asamasinda olan yerleri de var. Ilgilenen arkadaslarin siteyle alakali onerilerine acigiz.

Internette benzer birkac bu tarz girisim var, ancak biz basta guncelligimiz ve sundugumuz

diger fonksiyonlarla farkli oldugumuzu dusunuyoruz:) Umarim begenirsiniz...

Yorum bağlantısı
Bedri Baki

Bence çok harika bir site olmuş elinize sağlık. Araç ilanlarına bakarken hangi sitede yayınlandığını da görebiliyorsunuz. Çok hoşuma gitti gerçekten :lol: :D

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Ben güncellemeyi yeterli bulmadım.Şöyle ki sitenizden baktığımda sahibinden.com da bir ilan var.Fiyat 35 bin tl diyor.Ancak aynı ilan sahibinden.com a girdiğimizde 33.750 tl... Yani asıl ilan verilen siteye girmek yine şart gibi.

Yorum bağlantısı
Mustafa Öztemiz

İhtiyaca hitap eden çok güzel bir site olmuş. İnsanın siteleri dolaşırken kafası karışıyordu bu problemi çok iyi çözmüş. Elinize sağlık Sık kullanılanlarıma kaydettim.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek Eski

İletişim bilgilerine erişmek için kaynak siteye gitmek,sitenizin kullanışlı olmasını azaltacaktır diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Hayırlı olsun, Fluence 1.5 dci lara baktım-85-105 Ps motor seçenekleri görülemiyor, ikisi arasında fiyat farkı çoktur, yani bu ciddi eksiklik, focus 1.6 da aynı diesel-benzinli de 2 ayrı Ps var, bu farkı göremeden satın alma kararı verilmesi mümkün değil, Ps seçeneği var da ben mi göremedim?

Yorum bağlantısı
Baris Eker
Ben güncellemeyi yeterli bulmadım.Şöyle ki sitenizden baktığımda sahibinden.com da bir ilan var.Fiyat 35 bin tl diyor.Ancak aynı ilan sahibinden.com a girdiğimizde 33.750 tl... Yani asıl ilan verilen siteye girmek yine şart gibi.

Guncelligi mumkun oldugunca saglamaya calisiyoruz ama eksiklerimiz olabilir.

Bu tarz problemle karsilasirsaniz direkt link verirseniz bizim de kontrol etme imkanimiz olur.

Sistemdeki bir hatadan dolayi guncellenmemis bir ilan olabilecegi gibi, sirasi gelmediginden dolayi da guncellenmemis olabilir.

Hayırlı olsun, Fluence 1.5 dci lara baktım-85-105 Ps motor seçenekleri görülemiyor, ikisi arasında fiyat farkı çoktur, yani bu ciddi eksiklik, focus 1.6 da aynı diesel-benzinli de 2 ayrı Ps var, bu farkı göremeden satın alma kararı verilmesi mümkün değil, Ps seçeneği var da ben mi göremedim?

Maalesef beygir gucu secenegimiz yok. Gelistirmelere ilk basladigimizda bir sebepten dolayi bunu kaydetmemeye karar vermistik.

Bu kararimizi tekrar gozden gecirmekte fayda var :)

Yorum bağlantısı
Baris Eker
İletişim bilgilerine erişmek için kaynak siteye gitmek,sitenizin kullanışlı olmasını azaltacaktır diye düşünüyorum.

Aslinda iletisim bilgilerini indeksliyoruz, ancak ilanin butun bilgilerini gosterirsek bu sefer kaynak

sitelere haksizlik olur diye dusunuyorum. Bizim site bir filtre gibi olacak. Begenmedikleri ilanlar

icin zaten kaynak siteye gitmeye gerek yok. Begendiklerinde kaynak siteye gidip detayini

gorsunler diye dusunuyorum.

Iletisim bilgilerini bir ilanin farkli sitelerdeki kopyalarini bulmakta kullanmayi dusunuyoruz. Diyelim ki

ayni ilan 3 sitede birden var. Eger basarabilirsek, siz bunlardan birinin detayina baktiginizda diger sitelerdekini

de ozet olarak goreceksiniz. Insanlar bir ilani birden fazla siteye verebiliyor ama guncellemeyi hepsinde yapmayabiliyor.

Bu sekilde ilanin en guncel bilgisine ulasilmis olacak.

Butun destek mesajlari icin cok tesekkurler, begenilmis olmasina sevindim.

Daha da iyi olacak diye umut ediyoruz.

Güzel olmuşta,bu fotoğraflı,fotoğrafsız ilanları filtreleme seçeneği yokmu?

Bunu atlamisiz, boyle bir ayrim koymakta fayda var. Tesekkurler

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci

üye olamaya çalıştım sistem hata veriyor. E-Posta formatı uygun değil diyor. nasıl bir format olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Güzel fikir. Bence filtrelemenin daha da detaylandırılması lazım.

+1

Hayırlı uğurlu olsun

Yorum bağlantısı
Baris Eker
üye olamaya çalıştım sistem hata veriyor. E-Posta formatı uygun değil diyor. nasıl bir format olması gerekiyor.

Su anda hata giderilmis olmali. Tesekkurler,

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

İncelemedim ama ilk dikkatimi çeken domain oldu. Neden araba2.com ? Çok daha iyi domainler seçilebilirdi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
İncelemedim ama ilk dikkatimi çeken domain oldu. Neden araba2.com ? Çok daha iyi domainler seçilebilirdi.

+1

Eninde sonunda bu domaini değiştirirsiniz..

Bence bir an önce uygun bir şekille değiştirin..

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

http://www.araba2.com/AdvertDetail.aspx?il...nim=&arama=

Mesela bu ilan...Ana sitesinde fiyatı farklı.Atıyorum benim bütçem 33 bin TL ise bu 35 Bİn TL lik aracı belkide direk elerim...Ama ana sitesinde bakıyor olsaydım fiyatı 33.750 TL görünce tam bana göre diye arardım :) Bu sorun aynı zaman da fiyat arşivini tutan kısımda da sorun olduğunu gösteriyor...

Yorum bağlantısı
Baris Eker
http://www.araba2.com/AdvertDetail.aspx?il...nim=&arama=

Mesela bu ilan...Ana sitesinde fiyatı farklı.Atıyorum benim bütçem 33 bin TL ise bu 35 Bİn TL lik aracı belkide direk elerim...Ama ana sitesinde bakıyor olsaydım fiyatı 33.750 TL görünce tam bana göre diye arardım :) Bu sorun aynı zaman da fiyat arşivini tutan kısımda da sorun olduğunu gösteriyor...

Cok haklisiniz. Bu ciddi bir problem, bunu incelememiz gerekiyor. Ilginiz icin tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
araç ararken yakıt seçeneklerinde lpg ve dizel yazıyor.

bu düzeltilmemiş olması gereken benzin/ lpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Baris Eker

Hayatiyete gectigimizden beri en cok sitedeki ilanlarin guncel olmasiyla alakali caba harcadik.

Ilk ciktigimiz zamana gore daha iyi bir noktaya geldigimizi soyleyebilirim ancak elbette daha

yapilacak isler cikacaktir. Ancak simdiye kadar genel itibariyle guzel tepkiler aliyoruz, bu da bizi

tesvik ediyor. Bu arada fonksiyonel olarak 1-2 ekleme oldu, onlari da duyurmak istedim, isinize yarayabilir.

-Ilan detay sayfasinda, alt kisimda o ilanin varsa baska versiyonlarini da gostermeye calisiyoruz.

Ayni sitede o ilandan birden fazla girildiyse, veya ilan diger sitelerde de varsa bunlari gorebiliyorsunuz.

Tabi bunu %100 dogru yapabilmek cok mumkun degil, olabildigince dogru sonuclar cikarmaya calisiyoruz.

-Kaynak sitelerdeki ilan numarasina gore arama fonksiyonu ekledik. Ekranin sag ust kismindaki

arama kutucuguna ornegin; sahibinden.com'daki ilan numarasini yazip ilanin bizdeki versiyonuna

ulasabiliyorsunuz. Zaten ilanin orjinali varken niye buradan bakayim derseniz, birincisi yukarida

yazdigim fonksiyon icin bizden bakmak isteyebilirsiniz. Bir de aracin varsa fiyat tarihcesini gorebilirsiniz.

Fiyat tarihcesini gormek ciddi ise yarayabiliyor. Ornegin; sabah bir Jazz ilani gordum galeriden. 1.5 ay icinde

20.500'den 18.750'ye kadar kademe kademe inmis. Hem galeri hem Jazz olunca arabada bir problem

olabilecegine dair ciddi fikir veriyor bence.

Sizin de soyle birsey olsa cok iyi olur dediginiz onerileriniz varsa elimizden geldigince uygulamaya calisiriz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Çankaya
geliştirilebilir ama başlangıç olarak başarılı. :)

+1

Yorum bağlantısı
Selçuk Özmen

bence de güzel bir girişim ancak ben de (daha doğrusu bana göre de) şöyle bi eksiklik var!

sıf bu yüzden sadece sahibinden.com da ilanlara bakıyorum.

şöyleki aracı/serisini seçtikten sonra modelini de seçmek isterim.

Örnek: Ford/Focus/Titanyum (benzinli/dizel) gibi

sadece titanyum modeline bakmak istiyorum, comfort, collectin vs gibi modellerin de arama motorunda önüme gelmesi

benim tek tek ilanlara ya da fotoğraflarına göre tekrar bir eleme yapmamı gerektiriyor..

kolay gelsin...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...