İçeriğe Yönlendir

Gaz Pedalı E Devresi Hatası

Cihan Toparlak

Recommended Posts

Cihan Toparlak

Geçen Yolda giderken hız sabitleyici devredeyken bir anda yol bilgisayarının sağ tarafındaki kırmızı ikaz lambası yandı ve yol bilgisayarında

"Motor Sistem Hatası"

diye birşey yazdı sonra yolbilgisayarının menü tuşuna basınca

"Hız Azaltıldı "

yazdı. neyse yaklaşık 500 m 1km gittikten sonra durdum kontağı kapattım tekrar açtım arıza gitti ertesi gün memlekete gidince servise gittim serviste bilgisayara bağladılar ve bende gitmeden önce bakmıştım 5750 DTC kodu vermekte

bilgisayarlarında okuttuklarında Gaz Pedalı E.Devresi hatası bilmemneyi sökün takın falan yazıyordu

adamlar würth ün bir kutu kontak spreyini getirdi. kırmızı renkli WD40 değil

aracın hava filitresinden motor bloğuna giren kısımda gaz kelebeği dedikleri ve yaklaşık 5 cm lik somunlu vidalarla modor bloğuna monte parçayı söktüler dediklerine göre gaz kelebeği imiş (bende anlamadım )ve onu bir güzel kontak spreyle temizlediler(metal bir blok ve içerisinde bir yuvarlak metal veya çelik parça var açılıp kapanıyor) . içi çok siyahımsı yağlı gibiydi kontağı sıkınca bes berrak oldu .

sonra hata kodunu silip yerine taktılar.

neyse geçen gün gene aynı sorunu verdi busefer eskişehire geri dönerken oldu bu sefer hız sabitleyici devrede değildi ve durup hata kontağı kapatmadım devam ettim ne olacak diye manuel gaz vermekteydim. ve aracta hızı arttırmak istedikçe belli bir hız limitinden yukarı çıkartamadım aracı hangi viteste olursa olsu geri vites hariç denedim mesela 5 te 100 ü geçiremedim gazayağım nerdeyse döşemeyi tabanı delcek diğer taraftan çıkacaktı

acaba sorun bundan mı başka mı?

gene aynı hata kodu var DTC de 5750

Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak

Polen filtresi + diğer periyodik bakımda değişen filitre ve buji ne varsa şuana kadar aracı alalı 19 20 bin km oldu 3 defa deeğiştirttim. bir kere değil yani ama bu zamana kadar ilk defa oldu

Yorum bağlantısı
Yaşar Demirci
Geçen Yolda giderken hız sabitleyici devredeyken bir anda yol bilgisayarının sağ tarafındaki kırmızı ikaz lambası yandı ve yol bilgisayarında

"Motor Sistem Hatası"

diye birşey yazdı sonra yolbilgisayarının menü tuşuna basınca

"Hız Azaltıldı "

yazdı. neyse yaklaşık 500 m 1km gittikten sonra durdum kontağı kapattım tekrar açtım arıza gitti ertesi gün memlekete gidince servise gittim serviste bilgisayara bağladılar ve bende gitmeden önce bakmıştım 5750 DTC kodu vermekte

bilgisayarlarında okuttuklarında Gaz Pedalı E.Devresi hatası bilmemneyi sökün takın falan yazıyordu

adamlar würth ün bir kutu kontak spreyini getirdi. kırmızı renkli WD40 değil

aracın hava filitresinden motor bloğuna giren kısımda gaz kelebeği dedikleri ve yaklaşık 5 cm lik somunlu vidalarla modor bloğuna monte parçayı söktüler dediklerine göre gaz kelebeği imiş (bende anlamadım )ve onu bir güzel kontak spreyle temizlediler(metal bir blok ve içerisinde bir yuvarlak metal veya çelik parça var açılıp kapanıyor) . içi çok siyahımsı yağlı gibiydi kontağı sıkınca bes berrak oldu .

sonra hata kodunu silip yerine taktılar.

neyse geçen gün gene aynı sorunu verdi busefer eskişehire geri dönerken oldu bu sefer hız sabitleyici devrede değildi ve durup hata kontağı kapatmadım devam ettim ne olacak diye manuel gaz vermekteydim. ve aracta hızı arttırmak istedikçe belli bir hız limitinden yukarı çıkartamadım aracı hangi viteste olursa olsu geri vites hariç denedim mesela 5 te 100 ü geçiremedim gazayağım nerdeyse döşemeyi tabanı delcek diğer taraftan çıkacaktı

acaba sorun bundan mı başka mı?

gene aynı hata kodu var DTC de 5750

arıza kodunun başındaki harf ne

Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak

gerçekten ama gerçekten yazmıyor dtc bölümüne geldiğimde sadece 5750 yazıyor harf kesinlikle yok daha yeni baktım akşam üstü görünmüyor. birde aynı şeyi bu akşam üstü iş çıkışı eve döneceğimdede yaptı arac buz gibi dışarısı 0 derece ve aracı çalıştırdım motorun ısınması için çalıştırdım 1 2 sn sonra motor sistem hatası hız azaltıldı acaba soğukla mı alakalı yada o mekanizma heptenmi gitti gaz kelebeği.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Cihan Toparlak

hala 5750 kodu ve bana gelen bu motor sistem hatası hız azaltıldı uyarısını araştırıyorum özellikle soğuk havalarda daha çok yapıyor. acaba bu gaz kelebeğimidir nedir o motorahavanın girdiği yeri komple değiştirtsemmi ki?

Engine rpm =>550 and <= 5750

MAP sensor high/low DTC’s not active

EGR DTC’s P0401,.P0405, and P1404 not active

MAF sensor high/low DTC’s not active

Crank sensor DTC’s not active

Engine Coolant DTC’s not active

Intake Air Temp. DTC’s not active

Engine Coolant > 70 deg C and < 125 deg C

Intake Air Temp > -7 deg C and < 125 deg C

bu şekilde bir yazı buldum bir yerde ancak saab arabaların koduymuş bizimki ile uyarmı????

Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak
(düzenlendi)

acaba bendeki sorunda burada motor sistem arızası başlığı açan arkadaş gibi ısıtma bujilerinde olmasın?????

yalnız o arkadaşın aracı dizel benimki benzinli pek bir alakası yok ama...

yaşar ustam size getirsek aracı bakarmısınız????

tarihinde Cihan Toparlak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihan Toparlak

Yaşar usta tekrar baktım bügün DTC #01 5750 yazıyor .... artık her soğuk çalıştırmada hareket etmeden çıkmaya başladı iyiden iyiye rahatsız etmeye başladı. bakalım hafta içi servise gideceğim.

Yorum bağlantısı
  • 5 yıl sonra...
Adem Öztürk

benim pedalda hata vermiyor ama bazen gaza ilk seviyelerdeyken bir iki tık aşağıya inerken sanki bir kesinti temassızlık yapar gibi araba tekliyor gibi geliyor aracı alalı 15 gün oldu fokus 2011 TDCI birazdaha kullanıyımda devam ederse sanayiye gitmek gerekecek sanırım,

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...