İçeriğe Yönlendir

Marş Esnasında Gelen Sıyrılma (sürtünme) Sesi

Kaan Korkmaz

Recommended Posts

Kaan Korkmaz

Merhaba arkadaşlar

Geçen hafta arabayı çalıştırırken marş anında epey bir sürtünme sesi oluştu ve motor çalışmadı. İkinci denemede de aynı şey olduktan sonra üçüncü denemede motor normal olarak çalıştı herhangi bir problem yaşatmadan. O günden sonra bu problemi 1 hafta boyunca yaşamadım. Taki düne kadar...

Dün akşam aynı sorun tekrar baş gösterdi... Sıyırma sesi gibi bir ses geliyor marş esnasında ve ateşleme olmuyor hiç bir türlü... 3 veya 4.denemede çalışıyor motor... Devirde hafif bir düzensizlik oluyor gibi yalnız motor çalıştıktan sonra... Yani normalde marş sonrası rolantide araç 800-1000 devir arasında sabit kalırken bu olaydan sonra 1200-1400 devir arasında seyretmeye başladı ve araç sanki bir yer tıkalıymış gibi kendi kendine gaz veriyor motoru stop ettirmemek için...

Şimdi şüphelendiğim iki husus var

1- Marş motoru... Ancak marş motoru arızalı olsa bile marştan sonraki devirde bu düzensizliğe etkisi olur mu ?

2- Benzin ? En son benzinimi 1 ay önce aldım...Depoyu fulledim ve 1 ay civarında benzin almadım bir daha... Bu süreçte arabayı da LPG'de kullandığımdan benzin fazla gitmedi... Uzun yol esnasında Tekirdağ'da ki bir Shell istasyonundan aldım benzini... Sözün kısası benzinin kalitesizliği veya 1 aydan uzun süre benzinin kullanılmayıp depoda beklemesi marş esnasındaki sürtünmeye sebep olur mu ?

Biraz karışık bir durum ama görüşleriniz almak istedim...

Not: Araç 70.000 bakımından yeni çıktı yağı suyu falan tam... Ama bu soruna baktırmadım henüz serviste...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sıyırma sesi geldiği esnada motor dönüyor mu.. Yoksa sadece marş dinamosumu dönüyor.. ?

Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş

marş motoru ilk çalıştırma anında bana kaçırıyor ve bu sebeptende tam olarak görevini yapamıyor gibi geldi. Lakin devir düzensizliğide bu işin içine girince acaba ateşleme sorununuz mu var diye şüphe uyanıdırdı.

Ford arabalarda kronik bir durum bu rölanti sorunları, umarım kolaycana çözüme ulaşırsınız.

Yorum bağlantısı
Hakan Yıldız

Selam,rölanti sorunu için bir sey diyemeyeceğim fakat marş problemi marş motorundan.marş motorunun volantı çeviren dişlisi aşındığından genelde kavramayıp bazen kavraya biliyor.

(bu diş aşınması değil,dişli kilitlenmiş bir mekanızmadan oluşuyor ve mekanızmanın içindeki silindir seklindeki bilyalar aşınıyor)zaman geçirmeden oto elektrikçisine tamir ettirmekte fayda var,onarımda marş motorunun dişlisini değişiyorlar açılmışken kömürlerinde kontrol edilip değişmesinde fayda var dişli ve kömür 65 lira civarında (ikiside bosch) marka.İşcilik olarakta 50 lira vermiştim bilginize saygılar

Yorum bağlantısı
Sadettin Ayguzel

aynı sorun bendede var bu biraz kronik bir problem galiba benim bildiğim en az 4-5 tane araçta aynı sorun var. değiştirdim marş dinamosunu ama yine aynı sorun belli bir süre sonra tekrar başladı.

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Eskiler, bu soruna, "t.ş.k atmadı derler" Marş motoru ilk akımı aldıktan sonra, volan dişlisi ile çakışarak motoru döndüren parçanın volan dişlisi ile tam çakışmamasından kaynaklanıyor. Eski arabalarda bu sorun çok görülür. Marş t.ş.'ğı , volan dişlisi ile öpüşmeden döndüğünde, volantı döndürmeyip. boşa dönme sesidir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eskiler, bu soruna, "t.ş.k atmadı derler" Marş motoru ilk akımı aldıktan sonra, volan dişlisi ile çakışarak motoru döndüren parçanın volan dişlisi ile tam çakışmamasından kaynaklanıyor. Eski arabalarda bu sorun çok görülür. Marş t.ş.'ğı , volan dişlisi ile öpüşmeden döndüğünde, volantı döndürmeyip. boşa dönme sesidir.

O ne ya, arabaların cinsel hayatı bayağı aktif gözüküyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Yıldız
aynı sorun bendede var bu biraz kronik bir problem galiba benim bildiğim en az 4-5 tane araçta aynı sorun var. değiştirdim marş dinamosunu ama yine aynı sorun belli bir süre sonra tekrar başladı.

volanın dişlisi bozulmuş olabilir dikkatlice kontrol edilmeli

Yorum bağlantısı
Selçuk Özkan

Yaklaşık 3 ay önce marşa bastığımda aynı sorun bende de olmustu. ikincide normal olarak çalıştı. son olarak dünde aynı problem tekrarladı. Engin beyin söylediği gibi olabilir galiba bende ki problem

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...